Search the news archive:
 
Liberty Classic Official Results
 
By Janna Trevisanut
Date: 6/9/2002
Liberty Classic Official Results
 

FIRST UNION LIBERTY CLASSIC

Sunday, June 9, 2002

RESULT OF FINISH

Length: 57.60 Miles Avg Speed: 23.49 MPH

OFFICIAL

PL NUM NAME---- TEAM---- BON TIME DIFF

1 1 ROSSNER Petra SATURN CYCLING T 2:27:09 2:27:09

2 82 VANGILDER Laura TREK PLUS " "

3 45 DEMET BARRY Dede TALGOA AMERICA " "

4 32 ANDERSON Kim TEAM T MOBILE " "

5 122 POLKHANOVA Valen ITERA " "

6 6 MILLWARD Anna SATURN CYCLING T 2:27:11 @ 2

7 2 ARNDT Judith SATURN CYCLING T 2:27:31 @ 22

8 25 MAYOLO-PIC Tina DIET RITE 2:28:27 @ 1:18

9 142 CONZELMAN Rebecc FREDDIE FU CYCLI " "

10 161 FREEMAN Nicole TERRY PRECISION " "

11 123 SAMOKHVALOVA Sve ITERA " "

12 91 GRAIN Gina LITESPEED ATLANT " "

13 126 CARRARA Vera ITERA " "

14 14 FRANGES Lauren* AMOROSO’S HH RAC " "

15 51 UHL Sarah* DANSKO IF WHEELW " "

16 141 BREON Charmain FREDDIE FU CYCLI " "

17 41 PRYDE Susy TALGOA AMERICA " "

18 75 KELLY Helen VERIZON WIRELESS " "

19 28 KIESANOWSKI Joan DIET RITE " "

20 65 MANDERSON Leeann TREK LSV " "

21 93 EYERMAN Jennifer LITESPEED ATLANT " "

22 47 WILSON Joan TALGOA AMERICA " "

23 68 REEKIE-MAY Roz TREK LSV " "

24 55 PECK Heather DANSKO IF WHEELW " "

25 31 HOLDEN Mari TEAM T MOBILE " "

26 171 GLOECKNER Emily TEAM VERITAS " "

27 42 PALMER KOMAR Sus TALGOA AMERICA " "

28 117 VARGAS Angela GENESIS SCUBA FF " "

29 172 ABEL Margell TEAM VERITAS " "

30 34 RUTHVEN Lara TEAM T MOBILE " "

31 46 MILLER Meredith TALGOA AMERICA " "

32 86 KROEPSCH Lara TREK PLUS " "

33 33 PETERS Stacy TEAM T MOBILE " "

34 124 SHIRLEY Kim ITERA " "

35 111 WYNTER Iona GENESIS SCUBA FF " "

36 162 POWERS Catherine TERRY PRECISION " "

37 95 SPROUL Tracy LITESPEED ATLANT " "

38 116 TRAHAN Giselle GENESIS SCUBA FF " "

39 151 KIMMET Ashley* SEROTTA " "

40 77 SHIMADA Hiroko VERIZON WIRELESS " "

41 101 KOLB Sandra LOS GATOS CONTEN " "

42 102 SHAFFER Joy LOS GATOS CONTEN " "

43 74 FORD Petra VERIZON WIRELESS " "

44 173 MAATJE Benassi TEAM VERITAS " "

45 85 ST. JACQUES Soph TREK PLUS " "

46 121 LANCIONI Barbara ITERA " "

47 15 MARTINEZ Graciel AMOROSO’S HH RAC " "

48 115 SHIRLEY Margaret GENESIS SCUBA FF " "

49 174 KELLEY Kendra TEAM VERITAS " "

50 35 BERGER Katrina TEAM T MOBILE " "

51 76 ILTON Yvonne VERIZON WIRELESS " "

52 145 BROTZMAN Lynn FREDDIE FU CYCLI " "

53 83 SAMPLONIUS Ann TREK PLUS " "

54 71 MILLER Ann Marie VERIZON WIRELESS " "

55 7 PHILLIPS Jessica SATURN CYCLING T " "

56 67 HAYWOOD Sue TREK LSV " "

57 27 BINNEY Cheryl DIET RITE " "

58 24 DIGUISTINI Cybil DIET RITE 2:28:37 @ 1:28

59 5 TEUTENBERG Ina SATURN CYCLING T 2:28:40 @ 1:31

60 22 KELLY Kori DIET RITE 2:28:45 @ 1:36

61 21 PIZZINI Mina DIET RITE 2:28:50 @ 1:41

62 153 TAYLOR Grace SEROTTA 2:29:10 @ 2:01

63 127 BEGOSH Elizabeth ITERA 2:30:43 @ 3:34

64 16 MARTINEZ Veronic AMOROSO’S HH RAC " "

65 125 VALSECCHI Silvia ITERA 2:30:47 @ 3:38

66 94 POITRAS Mandy LITESPEED ATLANT 2:31:00 @ 3:51

67 92 HUTCHINSON Shann LITESPEED ATLANT 2:31:26 @ 4:17

68 13 YEUNG Alexandria AMOROSO’S HH RAC " "

69 81 DAVIS Katrina TREK PLUS " "

70 64 HUFF Christine TREK LSV " "

71 8 MARSAL Catherine SATURN CYCLING T 2:32:03 @ 4:54

72 57 CURI Kathryn DANSKO IF WHEELW 2:38:14 @ 11:05

 

103 DAVIS Patty LOS GATOS CONTEN

184 GILMORE BARNES R CCB VOLKSWAGON

3 SCRYMGEOUR Krist SATURN CYCLING T

4 SONYE Suzanne SATURN CYCLING T

11 FELKNER Leonora AMOROSO’S HH RAC

12 ROBBINS Kirsten AMOROSO’S HH RAC

23 HAMMER Sarah* DIET RITE

26 SORACI Kerry DIET RITE

44 SKELLY-KUNSTBECK TALGOA AMERICA

52 BAHNSON Brenda DANSKO IF WHEELW

54 MAXWELL Lisa DANSKO IF WHEELW

56 ROSZKO Kathryn DANSKO IF WHEELW

59 GRASSHOFF Kirste DANSKO IF WHEELW

60 WHITNEY Elizabet DANSKO IF WHEELW

61 FARRIN Sheba TREK LSV

62 COHEN Kerry TREK LSV

63 HEFLER Sue TREK LSV

66 SCHEFFENACKER Kr TREK LSV

72 MONAGLE Julia VERIZON WIRELESS

73 FARRELL Julia VERIZON WIRELESS

78 WILLOCK Erinne VERIZON WIRELESS

84 GENEST Alicia* TREK PLUS

88 VERSTRAETEN Jani TREK PLUS

105 STEDJE Sherri LOS GATOS CONTEN

112 CONSTANTINESCU C GENESIS SCUBA FF

113 COOPER Jennifer GENESIS SCUBA FF

114 KOSINSKI Jody GENESIS SCUBA FF

118 BROWN Alison GENESIS SCUBA FF

131 CASTOR Diane TRI STATE VELO

132 RAMIREZ Cassandr TRI STATE VELO

133 LEONARD Jennifer TRI STATE VELO

134 MALDONADO Lynda TRI STATE VELO

143 DUFF-MILLER Tany FREDDIE FU CYCLI

144 YODER Kelly FREDDIE FU CYCLI

146 FISHER Carolyn FREDDIE FU CYCLI

152 MCCLINTOCK Rebec SEROTTA

154 IMHOF Lenore SEROTTA

163 SCHMIDT Laura TERRY PRECISION

165 GAFFNEY Lauren* TERRY PRECISION

166 MILKOWSKI Anna TERRY PRECISION

181 BARRISS Louise CCB VOLKSWAGON

182 BEARCE Catherine CCB VOLKSWAGON

183 COX Andrea CCB VOLKSWAGON

 
Related Articles
First Union Liberty Classic Riders & Teams Roster

Copyright © 2002-2011 by Daily Peloton.
| contact us |