Search the news archive:
 
Womens Tour of Italy - Stage 6
 
By Fabio
Date: 7/8/2005
Womens Tour of Italy - Stage 6
 
After Veneto and Lombardy, the female Giro d'Italia made its way to another northern Italian region, Piedmont, for Thursday's sixth stage, going from San Francesco al Campo to ... San Francesco al Campo (home to the "Six Days of Turin" track event, held in the local velodrome) in the hilly area around Turin. The stage consisted of two laps of a "minor" circuit of 16.7 km. (containing a third category climb) and two of a "major" one covering 30.7 km., tougher then the first one also due to two Cat.3 difficulties and one second category ascent on the menu.

Courtesy of the undulating parcours, the stage saw a flurry of attacks go, even if all of them were chased down by the peloton, and it all came down to a massive sprint. The most combative rider around was, needless to say, Sarah Ulmer: once more the "serial escapee" from New Zealand delighted us with her attacks, but once more she couldn't reap the fruits of her efforts. After Swetlana Bubnekova extended her lead in the Mountains classification by winning the km.6 prime, Ulmer started her show as she made her first move, with Italian Alessandra Borchi (Societá Ciclistica Michela Fanini-Record Rox) as provisional breakaway companion. They built an adavantage of thirty seconds, but the kiwi went on her own by km. 20, at the foot of the second ascent of the day. Borchi was caught soon later, while fellow Italian Eleonora Soldo (Fanini Velo) was adding her name to the list of DNFers (U.S. cyclist Lynn Gaggioli previously added hers to the list of DNSers instead).

Sarah the Serial Escapee increased her lead to 48" by km. 31, but that wasn't much of a problem to Team Bigla-led bunch, that brought her back by km. 42. But that wasn't much of a problem to Ulmer, who attacked again a couple miles later, with Borchi following her wheels again, this time along with three more riders: Russian Julia Martisova (PMB Fenixs), Catalan Marta Vilajosana (Lazio) and another combative kiwigirl, Joanne Kiesanowski of Nobili Rubinetterie. Sarah Ulmer soon dropped her breakaway companions, but after she won the third mountain prime of the day, she was back into the bunch again.

The going got tougher as the race hit the "major" circuit, with unchallenged "Queen of the Mountains" Bubnekova first across the top of the next two climbs, and Luisa Tamanini playing the "little Sarah Ulmer" as she went on the attack thrice: at km. 51 - the Team Aliverti-Bianchi Italian stayed clear until km. 79 - and with a dozen kilometres to go, along with Lorian Graham of the Australian National Team, previous winner of the seventh mountain prime of the stage. The Aussie-Italian front duo took up to fifty seconds out of the chasers, but were reeled in on the slopes of the last climb. Stahurskaya outsprinted Bubnenkova at the summit, but the real sprint came some 10 km. later, after a late move by a nine-strong group, containing many top GC contenders as well as Luisa Tamanini, was nullified.

And in the real sprint Giorgia Bronzini once more showed - as if it was needed - that she has got the fastest legs in the Giro peloton: the girl from Piacenza, stamping her authority on the sprints the way Alessandro Petacchi did in the other, better known Tour of Italy, took her second win (equalling her Tour of Trentino record) and strengthened her grip on the Ciclamino jersey as she pipped Oenone Wood to the line for the second time in the race, with Olga Slioussareva in third and Nicole Braendli comfortably holding onto her maglia rosa, before the weekend's mountains determine the outcome of the race.

Stage 6 (S.Francesco al Campo-S.Francesco al Campo, 94.2 km): Results
1. BRONZINI Giorgia (Ita - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - 02h20'01" (10")
2. WOOD Oenone (Aus - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - s.t. (06")
3. SLIOUSAREVA Olga (Rus - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - s.t. (04")
4. BOSMAN Andrea (Hol - Vrienden-Vanhet-Platteland) - s.t.
5. BUBNENKOVA Svetlana (Rus - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - s.t.
6. FRANGES Lauren (USA - USA Nat. Team) - s.t.
7. MELCHERS V.POPPEL Mirjam (Hol - Buitenpoort-Flexpoint) - s.t.
8. LONGHIN Katia (Ita - Michela Fanini-Record Rox) - s.t.
9. KIESANOWSKI Joanne (Nzl - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - s.t.
10. BELTMAN Chantal (Hol - Vrienden-Vanhet-Platteland) - s.t.
11. GRAHAM Lorian (Aus - Australian Nat. Team) - s.t.
12. HENNES Tanja (Ger - Buitenpoort-Flexpoint) - s.t.
13. HYLAND Michelle (Nzl - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - s.t.
14. VILUNAITE Erika (Lit - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - s.t.
15. BACCAILLE Monia (Ita - Saccarelli-Emu-Marsciano) - s.t.
16. CORAZZA Martina (Ita - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - s.t.
17. BEUTLER Annette (Swi - Michela Fanini-Record Rox) - s.t.
18. ITURRIAGA Eneritz (Spa - Spanish Nat. Team) - s.t.
19. ANDREASSON Veronica (Swe - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - s.t.
20. KACHALKA Nataliya (Ukr - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - s.t.
21. HAYEVA Volha (Blr - Fanini/Velosport/Gauss) - s.t.
22. PASCUAL Gema (Spa - Bizkaia-Panda S.-Durango) - s.t.
23. FISHER Mette (Den - Team S.A.T.S.) - s.t.
24. TAMANINI Luisa (Ita - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - s.t.
25. PUCINSKAITE Edita (Lit - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - s.t.
26. STAHURSKAIA Zinaida (Blr - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - s.t.
27. RASMUSSEN Dorte (Den - Team S.A.T.S.) - s.t.
28. HANSEN Trine (Den - Team S.A.T.S.) - s.t.
29. HEAL Rachel (GBR - Team S.A.T.S.) - s.t.
30. OKI Miho (Jap - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - s.t.
31. MILLER Meredith (USA - Team S.A.T.S.) - s.t.
32. SOMARRIBA Joane (Spa - Bizkaia-Panda S.-Durango) - s.t.
33. HARE Catherine (GBR - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - s.t.
34. THORBURN Christine (USA - USA Nat. Team) - s.t.
35. NICHOLS Kate (Aus - Australian Nat. Team) - s.t.
36. VILAJOSANA Marta (Spa - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - s.t.
37. LEAL BALDERAS Veronica (Mex - Saccarelli-Emu-Marsciano) - s.t.
38. CHRISTENSEN Lise (Den - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - s.t.
39. MURILLO Iosune (Spa - Bizkaia-Panda S.-Durango) - s.t.
40. SULLIVAN Candice (Aus - Australian Nat. Team) - s.t.
41. ADAMSEN Maja (Den - Michela Fanini-Record Rox) - s.t.
42. CORNEO Sigrid (Ita - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - s.t.
43. ALCADE Cristina (Spa - Bizkaia-Panda S.-Durango) - s.t.
44. PARIETTI Silvia (Ita - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - s.t.
45. CALLE Maria Luisa (Col - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - s.t.
46. ULMER Sarah (Nzl - Team S.A.T.S.) - s.t.
47. BRANDLI Nicole (Swi - Team Bigla) - s.t.
48. MORENO Maribel (Spa - Spanish Nat. Team) - s.t.
49. LANCIONI Barbara (Ita - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - s.t.
50. FANUCCHI Maria (Ita - Michela Fanini-Record Rox) - s.t.
51. BATES Katherine (Aus - Australian Nat. Team) - s.t.
52. SILVA Maria Lucilene (Bra - Saccarelli-Emu-Marsciano) - s.t.
53. PEICK Christina (Den - Team S.A.T.S.) - s.t.
54. VAN ESSEN Sharon (Hol - Vrienden-Vanhet-Platteland) - s.t.
55. KOZLIKOVA Lada (Cze - Buitenpoort-Flexpoint) - s.t.
56. KUBELSKIENE Edita (Lit - Fanini/Velosport/Gauss) - s.t.
57. ROMBOUTS Sandra (Hol - Buitenpoort-Flexpoint) - s.t.
58. NEBEN Amber (USA - Buitenpoort-Flexpoint) - s.t.
59. BUICK Johanna S. (Nzl - Team Bigla) - s.t.
60. CANTELE Noemi (Ita - Team Bigla) - s.t.
61. CITRACCA Emanuela (Ita - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - s.t.
62. ZABIROVA Zoulfia (Kaz - Team Bigla) - s.t.
63. LORENZONI Marianna (Ita - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - s.t.
64. BELTRAN Michelle (USA - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - at 02'38"
65. PALOP RUBIO Alicia (Spa - Spanish Nat. Team) - at 02'38"
66. VAN DONGEN Minke (Hol - Vrienden-Vanhet-Platteland) - at 02'38"
67. BACCHIAVINI Lisa (Ita - Fanini/Velosport/Gauss) - at 02'38"
68. RODRIGUEZ M. Del Rosario (Spa - Spanish Nat. Team) - at 02'38"
69. GARCIA Evelyn (Spa - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 02'38"
70. NEKANE Lasa Agirre (Spa - Spanish Nat. Team) - at 02'38"
71. DE KONING Aukje (Hol - Vrienden-Vanhet-Platteland) - at 02'38"
72. KIRCH Rosane (Bra - Fanini/Velosport/Gauss) - at 02'38"
73. CAGIGAS Mercedes (Spa - Bizkaia-Panda S.-Durango) - at 02'38"
74. MANFRIN Ketti (Ita - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - at 02'38"
75. D'ETTORRE Alessandra (Ita - Saccarelli-Emu-Marsciano) - at 02'38"
76. CAZZANIGA Barbara (Ita - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - at 02'38"
77. ARCANGELI Lidia (Ita - Team Bigla) - at 02'38"
78. VALSECCHI Silvia (Ita - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 02'38"
79. BORCHI Alessandra (Ita - Michela Fanini-Record Rox) - at 02'38"
80. GIARDINELLI Letizia (Ita - Michela Fanini-Record Rox) - at 02'38"
81. MARIETTA Claudia (Ita - Michela Fanini-Record Rox) - at 02'38"
82. SANCHEZ BENITO Azucena (Spa - Spanish Nat. Team) - at 02'38"
83. ELORRIAGA Agurtzane (Spa - Bizkaia-Panda S.-Durango) - at 02'38"
84. MARTISOVA Julia (Rus - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - at 02'38"
85. SCHLEICHER Regina (Ger - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - at 02'38"
86. HOLT Melissa (Nzl - Team S.A.T.S.) - at 02'38"
87. RHODES Alexis (Aus - Australian Nat. Team) - at 02'38"
88. VAN GILDER Laura (USA - USA Nat. Team) - at 02'38"
89. RUTER Christina (USA - USA Nat. Team) - at 02'38"
90. FLEURY Grace (USA - USA Nat. Team) - at 02'38"
91. COX Leda (GBR - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - at 04'54"
92. CASTRUCCI Francesca (Ita - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - at 04'54"
93. GERHARD Debora (Bra - Fanini/Velosport/Gauss) - at 10'26"
94. BAXTER Claire (Aus - Saccarelli-Emu-Marsciano) - at 10'26"
95. COMPIANO Yesica M. (Arg - Fanini/Velosport/Gauss) - at 12'20"
96. KOSTENKO Oxana (Rus - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 12'20"
97. EIFLER Elena (Ger - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - at 12'20"
98. LAZZARO Ilenia (Ita - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - at 12'20"
99. GOSS Belinda (Aus - Australian Nat. Team) - at 12'24"
100. PALOTAI Gabriella (Hun - Fanini/Velosport/Gauss) - at 12'24"
101. PISANESCHI Laura (Ita - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - at 12'24"
102. BROWN Katie (Aus - Australian Nat. Team) - at 12'24"
103. BANKS Hannah (Aus - Australian Nat. Team) - at 12'24"
104. BLICKEM Candice (USA - USA Nat. Team) - at 12'24"
105. BELVEDERESI Tania (Ita - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - at 12'24"
106. TOGNALI Francesca (Ita - Saccarelli-Emu-Marsciano) - at 12'24"
107. PINTOS Valeria R. (Arg - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - at 12'24"
108. MARTINELLI Costanza (Ita - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - at 12'24"
109. TUNESI Melanie (Swi - Team Bigla) - at 12'24"
110. CHARMAN Kerrin (Aus - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - at 12'24"
111. TELLETXEA Maitane (Spa - Bizkaia-Panda S.-Durango) - at 12'24"
112. TELLETXEA Naiara (Spa - Bizkaia-Panda S.-Durango) - at 12'24"
113. MIGGELS Kristy (Hol - Vrienden-Vanhet-Platteland) - at 12'24"
114. KUNZE Ivana S. (Arg - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - at 12'24"
115. TOFANELLI Lavinia (Ita - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - at 12'24"

DNS. GAGGIOLI Lynn (USA - Michela Fanini-Record Rox)
DNF. SOLDO Eleonora (Ita - Fanini/Velosport/Gauss)

Note: Numbers in brackets refer to the time bonuses awarded to the top three finishers for each stage.

16th Women's Tour of Italy: GC after Stage 6
1. BRANDLI Nicole (Swi - Team Bigla) - 17h21'25
2. SOMARRIBA Joane (Spa - Bizkaia-Panda S.-Durango) at 08"
3. MELCHERS V.POPPEL Mirjam (Hol - Buitenpoort-Flexpoint) - at 28"
4. STAHURSKAIA Zinaida (Blr - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - at 43"
5. PUCINSKAITE Edita (Lit - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 46"
6. NEBEN Amber (USA - Buitenpoort-Flexpoint) - at 47"
7. MORENO Maribel (Spa - Spanish Nat. Team) - at 56"
8. SLIOUSAREVA Olga (Rus - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 01'12"
9. BELTMAN Chantal (Hol - Vrienden-Vanhet-Platteland) - at 01'22"
10. BUBNENKOVA Svetlana (Rus - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - at 01'24"
11. ULMER Sarah (Nzl - Team S.A.T.S.) - at 01'24"
12. THORBURN Christine (USA - USA Nat. Team) - at 01'26"
13. BEUTLER Annette (Swi - Michela Fanini-Record Rox) - at 01'27"
14. CANTELE Noemi (Ita - Team Bigla) - at 01'31"
15. HANSEN Trine (Den - Team S.A.T.S.) - at 01'33"
16. BRONZINI Giorgia (Ita - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - at 01'40"
17. ZABIROVA Zoulfia (Kaz - Team Bigla) - at 01'53"
18. KOZLIKOVA Lada (Cze - Buitenpoort-Flexpoint) - at 02'14"
19. HEAL Rachel (GBR - Team S.A.T.S.) - at 02'15"
20. VILAJOSANA Marta (Spa - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - at 02'15"
21. HAYEVA Volha (Blr - Fanini/Velosport/Gauss) - at 02'15"
22. CORNEO Sigrid (Ita - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 02'16"
23. RASMUSSEN Dorte (Den - Team S.A.T.S.) - at 02'16"
24. LANCIONI Barbara (Ita - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - at 02'18"
25. OKI Miho (Jap - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 02'18"
26. CHRISTENSEN Lise (Den - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - at 02'19"
27. KIESANOWSKI Joanne (Nzl - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 02'24"
28. HENNES Tanja (Ger - Buitenpoort-Flexpoint) - at 02'33"
29. ANDREASSON Veronica (Swe - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - at 02'39"
30. ROMBOUTS Sandra (Hol - Buitenpoort-Flexpoint) - at 03'42"
31. FISHER Mette (Den - Team S.A.T.S.) - at 03'42"
32. LONGHIN Katia (Ita - Michela Fanini-Record Rox) - at 03'43"
33. ITURRIAGA Eneritz (Spa - Spanish Nat. Team) - at 03'44"
34. BOSMAN Andrea (Hol - Vrienden-Vanhet-Platteland) - at 03'46"
35. GRAHAM Lorian (Aus - Australian Nat. Team) - at 04'05"
36. VAN ESSEN Sharon (Hol - Vrienden-Vanhet-Platteland) - at 04'25"
37. MARTISOVA Julia (Rus - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - at 05'17"
38. KUBELSKIENE Edita (Lit - Fanini/Velosport/Gauss) - at 06'14"
39. SCHLEICHER Regina (Ger - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - at 06'15"
40. HOLT Melissa (Nzl - Team S.A.T.S.) - at 07'47"
41. BORCHI Alessandra (Ita - Michela Fanini-Record Rox) - at 08'00"
42. HYLAND Michelle (Nzl - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - at 10'05"
43. BACCAILLE Monia (Ita - Saccarelli-Emu-Marsciano) - at 11'04"
44. KACHALKA Nataliya (Ukr - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - at 11'07"
45. LORENZONI Marianna (Ita - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - at 11'07"
46. PARIETTI Silvia (Ita - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - at 11'11"
47. HARE Catherine (GBR - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - at 11'58"
48. WOOD Oenone (Aus - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - at 12'18"
49. CALLE Maria Luisa (Col - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - at 12'30"
50. CITRACCA Emanuela (Ita - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - at 12'37"
51. VILUNAITE Erika (Lit - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - at 12'38"
52. ALCADE Cristina (Spa - Bizkaia-Panda S.-Durango) - at 12'38"
53. MURILLO Iosune (Spa - Bizkaia-Panda S.-Durango) - at 12'43"
54. NICHOLS Kate (Aus - Australian Nat. Team) - at 13'13"
55. SILVA Maria Lucilene (Bra - Saccarelli-Emu-Marsciano) - at 13'51"
56. MILLER Meredith (USA - Team S.A.T.S.) - at 13'52"
57. FANUCCHI Maria (Ita - Michela Fanini-Record Rox) - at 14'03"
58. PEICK Christina (Den - Team S.A.T.S.) - at 15'22"
59. D'ETTORRE Alessandra (Ita - Saccarelli-Emu-Marsciano) - at 15'50"
60. CORAZZA Martina (Ita - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - at 16'16"
61. RUTER Christina (USA - USA Nat. Team) - at 16'51"
62. RHODES Alexis (Aus - Australian Nat. Team) - at 16'54"
63. PASCUAL Gema (Spa - Bizkaia-Panda S.-Durango) - at 17'21"
64. ADAMSEN Maja (Den - Michela Fanini-Record Rox) - at 17'27"
65. TAMANINI Luisa (Ita - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - at 18'04"
66. BUICK Johanna S. (Nzl - Team Bigla) - at 18'58"
67. BATES Katherine (Aus - Australian Nat. Team) - at 19'54"
68. LEAL BALDERAS Veronica (Mex - Saccarelli-Emu-Marsciano) - at 20'09"
69. VAN GILDER Laura (USA - USA Nat. Team) - at 21'54"
70. FRANGES Lauren (USA - USA Nat. Team) - at 22'15"
71. KIRCH Rosane (Bra - Fanini/Velosport/Gauss) - at 22'17"
72. BELTRAN Michelle (USA - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - at 22'18"
73. GARCIA Evelyn (Spa - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 22'38"
74. NEKANE Lasa Agirre (Spa - Spanish Nat. Team) - at 22'44"
75. VAN DONGEN Minke (Hol - Vrienden-Vanhet-Platteland) - at 22'59"
76. BACCHIAVINI Lisa (Ita - Fanini/Velosport/Gauss) - at 23'05"
77. CAZZANIGA Barbara (Ita - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - at 23'06"
78. GIARDINELLI Letizia (Ita - Michela Fanini-Record Rox) - at 23'20"
79. DE KONING Aukje (Hol - Vrienden-Vanhet-Platteland) - at 24'31"
80. MARIETTA Claudia (Ita - Michela Fanini-Record Rox) - at 24'40"
81. BELVEDERESI Tania (Ita - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - at 24'57"
82. ARCANGELI Lidia (Ita - Team Bigla) - at 24'59"
83. FLEURY Grace (USA - USA Nat. Team) - at 25'26"
84. CASTRUCCI Francesca (Ita - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - at 26'54"
85. SANCHEZ BENITO Azucena (Spa - Spanish Nat. Team) - at 30'19"
86. SULLIVAN Candice (Aus - Australian Nat. Team) - at 30'50"
87. MANFRIN Ketti (Ita - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - at 31'25"
88. CAGIGAS Mercedes (Spa - Bizkaia-Panda S.-Durango) - at 31'29"
89. PALOP RUBIO Alicia (Spa - Spanish Nat. Team) - at 31'29"
90. ELORRIAGA Agurtzane (Spa - Bizkaia-Panda S.-Durango) - at 32'42"
91. VALSECCHI Silvia (Ita - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 33'20"
92. GERHARD Debora (Bra - Fanini/Velosport/Gauss) - at 36'49"
93. COX Leda (GBR - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - at 36'53"
94. MIGGELS Kristy (Hol - Vrienden-Vanhet-Platteland) - at 37'27"
95. PINTOS Valeria R. (Arg - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - at 40'06"
96. TELLETXEA Naiara (Spa - Bizkaia-Panda S.-Durango) - at 41'06"
97. TELLETXEA Maitane (Spa - Bizkaia-Panda S.-Durango) - at 42'24"
98. BAXTER Claire (Aus - Saccarelli-Emu-Marsciano) - at 43'23"
99. BANKS Hannah (Aus - Australian Nat. Team) - at 43'55"
100. MARTINELLI Costanza (Ita - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - at 44'36"
101. BLICKEM Candice (USA - USA Nat. Team) - at 45'22"
102. TOFANELLI Lavinia (Ita - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - at 45'36"
103. KOSTENKO Oxana (Rus - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 45'45"
104. LAZZARO Ilenia (Ita - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - at 47'29"
105. TOGNALI Francesca (Ita - Saccarelli-Emu-Marsciano) - at 47'31"
106. RODRIGUEZ M. Del Rosario (Spa - Spanish Nat. Team) - at 51'26"
107. KUNZE Ivana (Arg - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - at 54'16"
108. GOSS Belinda (Aus - Australian Nat. Team) - at 55'45"
109. BROWN Katie (Aus - Australian Nat. Team) - at 55'46"
110. PISANESCHI Laura (Ita - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - at 56'39"
111. COMPIANO Yesica M. (Arg - Fanini/Velosport/Gauss) - at 57'02"
112. EIFLER Elena (Ger - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - at 57'19"
113. CHARMAN Kerrin (Aus - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - at 58'04"
114. TUNESI Melanie (Swi - Team Bigla) - at 01h03'18"
115. PALOTAI Gabriella (Hun - Fanini/Velosport/Gauss) - at 01h03'35"

Points - Standings after Stage 6
1. BRONZINI Giorgia (Ita - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - 59 p.
2. SLIOUSAREVA Olga (Rus - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - 40 p.
3. MELCHERS V.POPPEL Mirjam (Hol - Buitenpoort-Flexpoint) - 33 p.
4. BRANDLI Nicole (Swi - Team Bigla) - 30 p.
5. WOOD Oenone (Aus - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - 25 p.
6. KIESANOWSKI Joanne (Nzl - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - 24 p.
7. SCHLEICHER Regina (Ger - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - 23 p.
8. ZABIROVA Zoulfia (Kaz - Team Bigla) - 21 p.
9. HENNES Tanja (Ger - Buitenpoort-Flexpoint) - 21 p.
10. PUCINSKAITE Edita (Lit - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - 18 p.
11. BUBNENKOVA Svetlana (Rus - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - 17 p.
12. LONGHIN Katia (Ita - Michela Fanini-Record Rox) - 17 p.
13. BELTMAN Chantal (Hol - Vrienden-Vanhet-Platteland) - 13 p.
14. SOMARRIBA Joane (Spa - Bizkaia-Panda S.-Durango) - 12 p.
15. STAHURSKAIA Zinaida (Blr - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - 12 p.
16. BACCAILLE Monia (Ita - Saccarelli-Emu-Marsciano) - 11 p.
17. BOSMAN Andrea (Hol - Vrienden-Vanhet-Platteland) - 8 p.
18. MARTISOVA Julia (Rus - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - 8 p.
19. SANCHEZ BENITO Azucena (Spa - Spanish Nat. Team) - 7 p.
20. NEBEN Amber (USA - Buitenpoort-Flexpoint) - 6 p.
21. ANDREASSON Veronica (Swe - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - 6 p.
22. FRANGES Lauren (USA - USA Nat. Team) - 5 p.
23. HAYEVA Volha (Blr - Fanini/Velosport/Gauss) - 4 p.
24. VILUNAITE Erika (Lit - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - 4 p.
25. MIGGELS Kristy (Hol - Vrienden-Vanhet-Platteland) - 4 p.
26. MORENO Maribel (Spa - Spanish Nat. Team) - 3 p.
27. BEUTLER Annette (Swi - Michela Fanini-Record Rox) - 3 p.
28. KUBELSKIENE Edita (Lit - Fanini/Velosport/Gauss) - 3 p.
29. BATES Katherine (Aus - Australian Nat. Team) - 3 p.
30. ULMER Sarah (Nzl - Team S.A.T.S.) - 1 p.
31. OKI Miho (Jap - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - 1 p.
32. D'ETTORRE Alessandra (Ita - Saccarelli-Emu-Marsciano) - 1 p.

Mountains - Standings after Stage 6
1. BUBNENKOVA Svetlana (Rus - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - 68 p.
2. STAHURSKAIA Zinaida (Blr - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - 45 p.
3. PUCINSKAITE Edita (Lit - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - 40 p.
4. BRANDLI Nicole (Swi - Team Bigla) - 34 p.
5. ULMER Sarah (Nzl - Team S.A.T.S.) - 26 p.
6. SOMARRIBA Joane (Spa - Bizkaia-Panda S.-Durango) - 20 p.
7. TAMANINI Luisa (Ita - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - 9 p.
8. NEBEN Amber (USA - Buitenpoort-Flexpoint) - 6 p.
9. GRAHAM Lorian (Aus - Australian Nat. Team) - 5 p.
10. MELCHERS V.POPPEL Mirjam (Hol - Buitenpoort-Flexpoint) - 1 p.

16th Womens Tour of Italy - Links
Race Preview
Prologue Results and Report
Stage 1 & Stage 2 Results and Report
Stage 3 Results and Report
Stage 4 Results and Report
Stage 5 Results and Report


Copyright © 2002-2011 by Daily Peloton.
| contact us |