Search the news archive:
 
Womens Tour of Italy - Stage 4
 
By Fabio
Date: 7/6/2005
Womens Tour of Italy - Stage 4
 
Girls from the mighty Team Bigla are really stamping their authority on the 17th Giro d'Italia Femminile. After Switzerland's Nicole Braendli started in style by scoring a great 1-2 in the opening legs, and captured the overall leader's jersey, which she's likely to keep all the way to the end of the event, her Kazakh (but former Russian) teammate Zulfia Zabirova got a prestigious solo win in Tuesday's stage four, the last leg running entirely on the Veneto region soil, going from Castelmassa to Ceneselli over 118.2 km., mostly along the shores of Italy's second biggest river, the Adige.

What was supposed to be a calm stage (that consisted of a first lap of 62 km. followed by a "minor" one covering 56.2 km) leading into a bunch sprint turned out to be a hard-fought battle, with an eight-strong breakaway group starting the fireworks after 37 km., and containing future stage winner Zabirova as well as third-placed rider overall Zinaida Stahurskaya - launching her attack on Braendli for the second day running - New Zealand's Melissa Holt and ... the whole Vriend Van Het Platteland team: in a possibly unprecedented move, five athletes from the Dutch squad got into the"break of the day"!

Such move could have posed a serious threat to Nicole Braendli's lead, so that - no matter if Zabirova was in the front group - her Team Bigla domestiques kept doing some serious chasing, with some help from Buitenport Flexpoint, Team PMB Fenixs and Nobili Rubinetterie, resulting in a major split in the main peloton (first), also due to the strong winds blowing in the area, and in the eight escapees being pulled back into the bunch at km. 55, while at the same time multiple Giro winner Fabiana Luperini was dropping out of the 2005 race.

The next attack came around the end of the opening circuit, as Denmark's Lise Christensen (Team Bianchi-Aliverti), apparently having enough of staying inside the pack and sped her pace, slightly but steadily building a lead of about 30 seconds. The Scandinavian was allowed to stay clear for 7 km., but like it or not she was back into the pack with a little less than 50k remaining. As the race progressed, the winds kept taking their toll on the peloton again, splitting the field into three groups with about 38k to go. Maglia Rosa holder Braendli was in front group, but she didn't counter the move made by a multi-ethnic sextet (Zabirova again, plus another New Zealander, Nobili Rubinetterie's Joanne Kiesanowski, as well as celeste girl Veronica Andreasson of Team Bianchi-Aliverti, Spain's Gema Pascual, Teutonic Amazon Tanja Hennes and Russian Julia Martisova) 23 km. from the finish.

This new breakaway, down to a quintet as Pascual was dropped soon later, built a significant lead of more than two minutes over Braendli, but with some ten kilometres left, Zabirova made her winning move as she sped off on her own, and all four other escapees could do was fight over second place in a small bunch sprint won by Kiesanowski. But the Kiwi girl came in twenty-four seconds behind the winner, while Giorgia Bronzini gave us a further display of her sprinting legs, though in the battle for sixth place only. And for earning a few precious points that put the Italian atop the Points classification. When it comes to overall standings, Queen Nicole (Braendli) remains apparently untouchable however, and well on the way to her third GC win in the Corsa Rosa.

Stage 4 (Castelmassa to Ceneselli,118.2 km): Results
1. ZABIROVA Zoulfia (Kaz - Team Bigla) - 02h59'02" (10")
2. KIESANOWSKI Joanne (Nzl - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 24" (06")
3. HENNES Tanja (Ger - Buitenpoort-Flexpoint) - at 24" (04")
4. MARTISOVA Yjulia (Rus - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - at 24"
5. ANDREASSON Veronica (Swe - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - at 28"
6. BRONZINI Giorgia (Ita - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - at 01'33"
7. SLIOUSAREVA Olga (Rus - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 01'33"
8. KUBELSKIENE Edita (Lit - Fanini/Velosport/Gauss) - at 01'33"
9. MIGGELS Kristy (Hol - Vrienden-Vanhet-Platteland) - at 01'33"
10. OKI Miho (Jap - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 01'33"
11. VAN GILDER Laura (USA - USA Nat. Team) - at 01'33"
12. BUBNENKOVA Svetlana (Rus - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - at 01'33"
13. FISHER Mette (Den - Team S.A.T.S.) - at 01'33"
14. PASCUAL Gema (Spa - Bizkaia-Panda S.-Durango) - at 01'33"
15. SOLDO Eleonora (Ita - Fanini/Velosport/Gauss) - at 01'33"
16. MELCHERS V. POPPEL Mirjam (Hol - Buitenpoort-Flexpoint) - at 01'33"
17. BOSMAN Andrea (Hol - Vrienden-Vanhet-Platteland) - at 01'33"
18. VAN ESSEN Sharon (Hol - Vrienden-Vanhet-Platteland) - at 01'33"
19. STAHURSKAIA Zinaida (Blr - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - at 01'33"
20. HANSEN Trine (Den - Team S.A.T.S.) - at 01'33"
21. PUCINSKAITE Edita (Lit - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 01'33"
22. BEUTLER Annette (Swi - Michela Fanini-Record Rox) - at 01'33"
23. VILAJOSANA Marta (Spa - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - at 01'33"
24. RASMUSSEN Dorte (Den - Team S.A.T.S.) - at 01'33"
25. HAYEVA Volha (Blr - Fanini/Velosport/Gauss) - at 01'33"
26. ROMBOUTS Sandra (Hol - Buitenpoort-Flexpoint) - at 01'33"
27. LANCIONI Barbara (Ita - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - at 01'33"
28. LONGHIN Katia (Ita - Michela Fanini-Record Rox) - at 01'33"
29. SOMARRIBA Joane (Spa - Bizkaia-Panda S.-Durango) - at 01'33"
30. TAMANINI Luisa (Ita - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - at 01'33"
31. HYLAND Michelle (Nzl - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - at 01'33"
32. BRANDLI Nicole (Swi - Team Bigla) - at 01'33"
33. CHRISTENSEN Lise (Den - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - at 01'33"
34. GRAHAM Lorian (Aus - Australian Nat. Team) - at 01'33"
35. NEBEN Amber (USA - Buitenpoort-Flexpoint) - at 01'33"
36. THORBURN Christine (USA - USA Nat. Team) - at 01'33"
37. BELTMAN Chantal (Hol - Vrienden-Vanhet-Platteland) - at 01'33"
38. ITURRIAGA Eneritz (Spa - Spanish Nat. Team) - at 01'33"
39. BORCHI Alessandra (Ita - Michela Fanini-Record Rox) - at 01'33"
40. CORNEO Sigrid (Ita - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 01'33"
41. MORENO ALLUE Maribel (Spa - Spanish Nat. Team) - at 01'33"
42. KOZLIKOVA Lada (Cze - Buitenpoort-Flexpoint) - at 01'33"
43. CANTELE Noemi (Ita - Team Bigla) - at 01'33"
44. HEAL Rachel (GBR - Team S.A.T.S.) - at 01'33"
45. CASTRUCCI Francesca (Ita - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - at 01'33"
46. HOLT Melissa (Nzl - Team S.A.T.S.) - at 01'33"
47. ULMER Sarah (Nzl - Team S.A.T.S.) - at 01'33"
48. DE KONING Aukje (Hol - Vrienden-Vanhet-Platteland) - at 01'33"
49. SCHLEICHER Regina (Ger - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - at 01'33"
50. ADAMSEN Maja (Den - Michela Fanini-Record Rox) - at 10'20"
51. KIRCH Rosane (Bra - Fanini/Velosport/Gauss) - at 10'20"
52. CAGIGAS Mercedes (Spa - Bizkaia-Panda S.-Durango) - at 10'20"
53. TELLETXEA Naiara (Spa - Bizkaia-Panda S.-Durango) - at 10'20"
54. BROWN Katie (Aus - Australian Nat. Team) - at 10'20"
55. COX Leda (GBR - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - at 10'20"
56. PARIETTI Silvia (Ita - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - at 10'20"
57. MANFRIN Kettj (Ita - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - at 10'20"
58. VAN DONGEN Minke (Hol - Vrienden-Vanhet-Platteland) - at 10'20"
59. VILUNAITE Erika (Lit - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - at 10'20"
60. D'ETTORE Alessandra (Ita - Saccarelli-Emu-Marsciano) - at 10'20"
61. NICHOLS Kate (Aus - Australian Nat. Team) - at 10'20"
62. GIARDINELLI Letizia (Ita - Michela Fanini-Record Rox) - at 10'20"
63. BAXTER Claire (Aus - Saccarelli-Emu-Marsciano) - at 10'20"
64. GOSS Belinda (Aus - Australian Nat. Team) - at 10'20"
65. VALSECCHI Silvia (Ita - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 10'20"
66. BELVEDERESI Tania (Ita - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - at 10'20"
67. PINTOS Valeria R. (Arg - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - at 10'20"
68. BUICK Johanna Sally (Nzl - Team Bigla) - at 10'20"
69. FRANGES Lauren (USA - USA Nat. Team) - at 10'20"
70. CAZZANIGA Barbara (Ita - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - at 10'20"
71. HARE Catherine (GBR - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - at 10'20"
72. MURILLO Iosune (Spa - Bizkaia-Panda S.-Durango) - at 10'20"
73. ALCADE Cristina (Spa - Bizkaia-Panda S.-Durango) - at 10'20"
74. WOOD Oenone (Aus - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - at 10'20"
75. KACHALKA Nataliya (Ukr - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - at 10'20"
76. CORAZZA Martina (Ita - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - at 10'20"
77. SANCHEZ BENITO Azucena (Spa - Spanish Nat. Team) - at 10'20"
78. CALLE Maria Luisa (Col - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - at 10'20"
79. MILLER Meredith (USA - Team S.A.T.S.) - at 10'20"
80. LORENZONI Marianna (Ita - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - at 10'20"
81. RUTER Christina (USA - USA Nat. Team) - at 10'20"
82. BACCHIAVINI Lisa (Ita - Fanini/Velosport/Gauss) - at 10'20"
83. BACCAILLE Monia (Ita - Saccarelli-Emu-Marsciano) - at 10'20"
84. FLEURY Grace (USA - USA Nat. Team) - at 10'20"
85. CITRACCA Emanuela (Ita - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - at 10'20"
86. BECKER Christina (Ger - Buitenpoort-Flexpoint) - at 10'20"
87. RHODES Alexis (Aus - Australian Nat. Team) - at 10'20"
88. KOSTENKO Oxana (Rus - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 11'30"
89. GERHARD Debora (Bra - Fanini/Velosport/Gauss) - at 11'30"
90. COMPIANO Yesica Mirian (Arg - Fanini/Velosport/Gauss) - at 11'30"
91. SILVA Maria Lucilene (Bra - Saccarelli-Emu-Marsciano) - at 11'30"
92. EIFLER Elena (Ger - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - at 11'30"
93. PEICK Christina (Den - Team S.A.T.S.) - at 11'30"
94. BELTRAN Michelle (USA - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - at 11'30"
95. PALOP RUBIO Alicia (Spa - Spanish Nat. Team) - at 11'30"
96. GARCIA Evelyn (Spa - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 11'30"
97. PISANESCHI Laura (Ita - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - at 11'30"
98. LAZZARO Ilenia (Ita - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - at 11'30"
99. ARCANGELI Lidia (Ita - Team Bigla) - at 11'30"
100. NEKANE Lasa Agirre (Spa - Spanish Nat. Team) - at 11'30"
101. GIL PARRA Leticia (Spa - Spanish Nat. Team) - at 11'30"
102. FANUCCHI Maria (Ita - Michela Fanini-Record Rox) - at 11'30"
103. LEAL BALDERAS Veronica (Mex - Saccarelli-Emu-Marsciano) - at 11'30"
104. CHARMAN Kerrin (Aus - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - at 11'30"
105. KUNZE Ivana S. (Arg - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - at 11'30"
106. MARTINELLI Costanza (Ita - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - at 11'30"
107. PALOTAI Gabriella (Hun - Fanini/Velosport/Gauss) - at 11'30"
108. BATES Katherine (Aus - Australian Nat. Team) - at 11'30"
109. GAGGIOLI Lynn (USA - Michela Fanini-Record Rox) - at 11'30"
110. SULLIVAN Candice (Aus - Australian Nat. Team) - at 11'30"
111. BANKS Hannah (Aus - Australian Nat. Team) - at 11'30"
112. TELLETXEA Maitane (Spa - Bizkaia-Panda S.-Durango) - at 11'30"
113. BLICKEM Candice (USA - USA Nat. Team) - at 11'30"
114. TOFANELLI Lavinia (Ita - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - at 11'30"
115. ELORRIAGA Agurtzane (Spa - Bizkaia-Panda S.-Durango) - at 11'30"
116. RODRIGUEZ M.Del Rosario (Spa - Spanish Nat. Team) - at 11'30"
117. TUNESI Melanie (Swi - Team Bigla) - at 11'30"
118. MARIETTA Claudia (Ita - Michela Fanini-Record Rox) - at 11'30"
119. TOGNALI Francesca (Ita - Saccarelli-Emu-Marsciano) 11'30"
DNS. LECHNER Eva (Ita - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor)
DNS. EMMASI Sabrina (Ita - Team Bigla)
DNF. LUPERINI Fabiana (Ita - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls)

Note: Numbers in brackets refer to the time bonuses awarded to the top three finishers from the stage.

16th Womens Tour of Italy: GC after Stage 4
1. BRANDLI Nicole (Swi - Team Bigla) - 12h06'00"
2. SOMARRIBA Joane (Spa - Bizkaia-Panda S.-Durango) - at 08"
3. STAHURSKAIA Zinaida (Blr - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - at 43"
4. PUCINSKAITE Edita (Lit - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 46"
5. MELCHERS V. POPPEL Mirjam (Hol - Buitenpoort-Flexpoint) - at 46"
6. NEBEN Amber (USA - Buitenpoort-Flexpoint) - at 47"
7. MORENO Maribel (Spa - Spanish Nat. Team) - at 56"
8. SLIOUSAREVA Olga (Rus - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 01'20"
9. BELTMAN Chantal (Hol - Vrienden-Vanhet-Platteland) - at 01'22"
10. BUBNENKOVA Svetlana (Rus - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - at 01'24"
11. ULMER Sarah (Nzl - Team S.A.T.S.) - at 01'24"
12. THORBURN Christine (USA - USA Nat. Team) - at 01'26"
13. BEUTLER Annette (Swi - Michela Fanini-Record Rox) - at 01'27"
14. CANTELE Noemi (Ita - Team Bigla) - at 01'31"
15. HANSEN Trine (Den - Team S.A.T.S.) - at 01'33"
16. ZABIROVA Zoulfia (Kaz - Team Bigla) - at 01'53"
17. BRONZINI Giorgia (Ita - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - at 01'56"
18. KOZLIKOVA Lada (Cze - Buitenpoort-Flexpoint) - at 02'14"
19. HEAL Rachel (GBR - Team S.A.T.S.) - at 02'15"
20. VILAJOSANA Marta (Spa - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - at 02'15"
21. HAYEVA Volha (Blr - Fanini/Velosport/Gauss) - at 02'15"
22. CORNEO Sigrid (Ita - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 02'16"
23. RASMUSSEN Dorte (Den - Team S.A.T.S.) - at 02'16"
24. LANCIONI Barbara (Ita - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - at 02'18"
25. OKI Miho (Jap - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 02'18"
26. CHRISTENSEN Lise (Den - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - at 02'19"
27. KIESANOWSKI Joanne (Nzl - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 02'24"
28. HENNES Tanja (Ger - Buitenpoort-Flexpoint) - at 02'33"
29. MARTISOVA Yjulia (Rus - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - at 02'39"
30. ANDREASSON Veronica (Swe - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - at 02'39"
31. SCHLEICHER Regina (Ger - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - at 03'37"
32. TAMANINI Luisa (Ita - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - at 03'38"
33. ROMBOUTS Sandra (Hol - Buitenpoort-Flexpoint) - at 03'42"
34. FISHER Mette (Den - Team S.A.T.S.) - at 03'42"
35. LONGHIN Katia (Ita - Michela Fanini-Record Rox) - at 03'43"
36. ITURRIAGA Eneritz (Spa - Spanish Nat. Team) - at 03'44"
37. HYLAND Michelle (Nzl - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - at 03'45"
38. BOSMAN Andrea (Hol - Vrienden-Vanhet-Platteland) - at 03'46"
39. GRAHAM Lorian (Aus - Australian Nat. Team) - at 04'05"
40. VAN ESSEN Sharon (Hol - Vrienden-Vanhet-Platteland) - at 04'25"
41. VAN GILDER Laura (USA - USA Nat. Team) - at 04'50"
42. HOLT Melissa (Nzl - Team S.A.T.S.) - at 05'09"
43. BORCHI Alessandra (Ita - Michela Fanini-Record Rox) - at 05'22"
44. DE KONING Aukje (Hol - Vrienden-Vanhet-Platteland) - at 05'26"
45. KUBELSKIENE Edita (Lit - Fanini/Velosport/Gauss) - at 06'14"
46. CASTRUCCI Francesca (Ita - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - at 07'34"
47. MIGGELS Kristy (Hol - Vrienden-Vanhet-Platteland) - at 08'36"
48. SOLDO Eleonora (Ita - Fanini/Velosport/Gauss) - at 08'38"
49. BACCAILLE Monia (Ita - Saccarelli-Emu-Marsciano) - at 11'04"
50. KACHALKA Nataliya (Ukr - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - at 11'07"
51. ADAMSEN Maja (Den - Michela Fanini-Record Rox) - at 11'07"
52. LORENZONI Marianna (Ita - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - at 11'07"
53. PARIETTI Silvia (Ita - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - at 11'11"
54. KIRCH Rosane (Bra - Fanini/Velosport/Gauss) - at 11'14"
55. HARE Catherine (GBR - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - at 11'58"
56. GAGGIOLI Lynn (USA - Michela Fanini-Record Rox) - at 12'10"
57. WOOD Oenone (Aus - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - at 12'24"
58. MILLER Meredith (USA - Team S.A.T.S.) - at 12'28"
59. CALLE Maria Luisa (Col - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - at 12'30"
60. BACCHIAVINI Lisa (Ita - Fanini/Velosport/Gauss) - at 12'31"
61. BELVEDERESI Tania (Ita - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - at 12'33"
62. CITRACCA Emanuela (Ita - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - at 12'37"
63. VILUNAITE Erika (Lit - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - at 12'38"
64. BUICK Johanna Sally (Nzl - Team Bigla) - at 12'38"
65. ALCADE Cristina (Spa - Bizkaia-Panda S.-Durango) - at 12'38"
66. MURILLO Iosune (Spa - Bizkaia-Panda S.-Durango) - at 12'43"
67. D'ETTORE Alessandra (Ita - Saccarelli-Emu-Marsciano) - at 13'12"
68. NICHOLS Kate (Aus - Australian Nat. Team) - at 13'13"
69. SANCHEZ BENITO Azucena (Spa - Spanish Nat. Team) - at 13'15"
70. PINTOS Valeria R. (Arg - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - at 13'16"
71. BATES Katherine (Aus - Australian Nat. Team) - at 13'34"
72. GARCIA Evelyn (Spa - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 13'40"
73. NEKANE Lasa Agirre (Spa - Spanish Nat. Team) - at 13'46"
74. LEAL BALDERAS Veronica (Mex - Saccarelli-Emu-Marsciano) - at 13'49"
75. SILVA Maria Lucilene (Bra - Saccarelli-Emu-Marsciano) - at 13'51"
76. PEICK Christina (Den - Team S.A.T.S.) - at 13'58"
77. VAN DONGEN Minke (Hol - Vrienden-Vanhet-Platteland) - at 14'01"
78. FANUCCHI Maria (Ita - Michela Fanini-Record Rox) - at 14'03"
79. CAZZANIGA Barbara (Ita - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - at 14'08"
80. RUTER Christina (USA - USA Nat. Team) - at 14'13"
81. VALSECCHI Silvia (Ita - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 14'15"
82. RHODES Alexis (Aus - Australian Nat. Team) - at 14'16"
83. TELLETXEA Naiara (Spa - Bizkaia-Panda S.-Durango) - at 14'16"
84. FRANGES Lauren (USA - USA Nat. Team) - at 14'19"
85. MANFRIN Kettj (Ita - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - at 14'21"
86. GIARDINELLI Letizia (Ita - Michela Fanini-Record Rox) - at 14'22"
87. GIL PARRA Leticia (Spa - Spanish Nat. Team) - at 14'25"
88. CAGIGAS Mercedes (Spa - Bizkaia-Panda S.-Durango) - at 14'25"
89. PALOP RUBIO Alicia (Spa - Spanish Nat. Team) - at 14'25"
90. SULLIVAN Candice (Aus - Australian Nat. Team) - at 14'52"
91. COX Leda (GBR - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - at 15'32"
92. BANKS Hannah (Aus - Australian Nat. Team) - at 15'33"
93. TELLETXEA Maitane (Spa - Bizkaia-Panda S.-Durango) - at 15'34"
94. ELORRIAGA Agurtzane (Spa - Bizkaia-Panda S.-Durango) - at 15'38"
95. MARIETTA Claudia (Ita - Michela Fanini-Record Rox) - at 15'42"
96. ARCANGELI Lidia (Ita - Team Bigla) - at 16'01"
97. CORAZZA Martina (Ita - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - at 16'16"
98. FLEURY Grace (USA - USA Nat. Team) - at 16'28"
99. BAXTER Claire (Aus - Saccarelli-Emu-Marsciano) - at 16'30"
100. KOSTENKO Oxana (Rus - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 16'58"
101. PASCUAL Gema (Spa - Bizkaia-Panda S.-Durango) - at 17'21"
102. BECKER Christina (Ger - Buitenpoort-Flexpoint) - at 17'23"
103. BELTRAN Michelle (USA - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - at 17'42"
104. GERHARD Debora (Bra - Fanini/Velosport/Gauss) - at 17'43"
105. MARTINELLI Costanza (Ita - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - at 17'46"
106. BLICKEM Candice (USA - USA Nat. Team) - at 18'32"
107. TOGNALI Francesca (Ita - Saccarelli-Emu-Marsciano) - at 18'40"
108. LAZZARO Ilenia (Ita - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - at 18'42"
109. TOFANELLI Lavinia (Ita - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - at 18'46"
110. GOSS Belinda (Aus - Australian Nat. Team) - at 26'54"
111. BROWN Katie (Aus - Australian Nat. Team) - at 26'55"
112. KUNZE Ivana S. (Arg - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - at 27'26"
113. COMPIANO Yesica Mirian (Arg - Fanini/Velosport/Gauss) - at 27'55"
114. EIFLER Elena (Ger - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - at 28'12"
115. PISANESCHI Laura (Ita - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - at 28'17"
116. CHARMAN Kerrin (Aus - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - at 28'53"
117. TUNESI Melanie (Swi - Team Bigla) - at 34'17"
118. RODRIGUEZ M.Del Rosario (Spa - Spanish Nat. Team) - at 34'22"
119. PALOTAI Gabriella (Hun - Fanini/Velosport/Gauss) - at 34'24"

Points: GC after Stage 4
1. BRONZINI Giorgia (Ita - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - 32 p.
2. BRANDLI Nicole (Swi - Team Bigla) - 30 p.
3. ZABIROVA Zoulfia (Kaz - Team Bigla) - 21 p.
4. SLIOUSAREVA Olga (Rus - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - 20 p.
5. KIESANOWSKI Joanne (Nzl - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - 20 p.
6. PUCINSKAITE Edita (Lit - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - 18 p.
7. HENNES Tanja (Ger - Buitenpoort-Flexpoint) - 16 p.
8. SCHLEICHER Regina (Ger - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - 15 p.
9. SOLDO Eleonora (Ita - Fanini/Velosport/Gauss) - 15 p.
10. MELCHERS V. POPPEL Mirjam (Hol - Buitenpoort-Flexpoint) - 14 p.
11. WOOD Oenone (Aus - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - 13 p.
12. SOMARRIBA Joane (Spa - Bizkaia-Panda S.-Durango) - 12 p.
13. STAHURSKAIA Zinaida (Blr - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - 12 p.
14. BELTMAN Chantal (Hol - Vrienden-Vanhet-Platteland) - 12 p.
15. LONGHIN Katia (Ita - Michela Fanini-Record Rox) - 10 p.
16. MARTISOVA Yjulia (Rus - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - 8 p.
17. BACCAILLE Monia (Ita - Saccarelli-Emu-Marsciano) - 8 p.
18. SANCHEZ BENITO Azucena (Spa - Spanish Nat. Team) - 7 p.
19. NEBEN Amber (USA - Buitenpoort-Flexpoint) - 6 p.
20. ANDREASSON Veronica (Swe - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - 6 p.
21. BUBNENKOVA Svetlana (Rus - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - 5 p.
22. HAYEVA Volha (Blr - Fanini/Velosport/Gauss) - 4 p.
23. MIGGELS Kristy (Hol - Vrienden-Vanhet-Platteland) - 4 p.
24. MORENO Maribel (Spa - Spanish Nat. Team) - 3 p.
25. BEUTLER Annette (Swi - Michela Fanini-Record Rox) - 3 p.
26. KUBELSKIENE Edita (Lit - Fanini/Velosport/Gauss) - 3 p.
27. VILUNAITE Erika (Lit - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - 3 p.
28. BATES Katherine (Aus - Australian Nat. Team) - 3 p.
29. ULMER Sarah (Nzl - Team S.A.T.S.) - 1 p.
30. OKI Miho (Jap - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - 1 p.
31. D'ETTORE Alessandra (Ita - Saccarelli-Emu-Marsciano) - 1 p.

Mountains: GC after Stage 4
1. SOMARRIBA Joane (Spa - Bizkaia-Panda S.-Durango) - 9 p.
2. BRANDLI Nicole (Swi - Team Bigla) - 7 p.
3. NEBEN Amber (USA - Buitenpoort-Flexpoint) - 5 p.
4. STAHURSKAIA Zinaida (Blr - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - 3 p.
5. LUPERINI Fabiana (Ita - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - 1 p.

 
Related Articles
Womens Tour of Italy - ITT Prologue
Womens Tour of Italy - Stages 1 & 2
Womens Tour of Italy - Stage 3

Copyright © 2002-2011 by Daily Peloton.
| contact us |