Search the news archive:
 
Womens Tour of Italy - Stage 3
 
By Fabio
Date: 7/5/2005
Womens Tour of Italy - Stage 3
 
Monday's stage 3 of the Women's Giro d'Italia took the girls from the hamlet of Bergantino to Chioggia on the outskirts of Venice, over a pan flat course of 129.4 km, so that it was up to the climate, with temperatures above 32° C, to make things harder for the 122 athletes who took the start. amomg whom were neither MTB superstar Paola Pezzo, Olympic Gold medallist at both Atlanta 1996 and Sydney 2000, nor World Track Champion (in the Points race) Vera Carrara, still suffering from neck problems since she hit the tarmac recently.

Nothing worthy of mention happened throughout the first 80 km., until Italy's Alessandra D’Ettore (Saccarelli Emu Marsciano) and Argentina's Valeria Romina Pintos (Chirio Forno d’Asolo) launched the first attack on a slightly downhill section near Adria. They took a minute out of the bunch, that didn't wait long before starting the chase, and brought them back by km. 117, with a dozen kilometres to go. A couple kilometres later it was the turn of Zinajda Stahurskaia (Bianchi Aliverti), Dutch girl Sandra Rombouts (Buitenpoort/Flexpoint), Svetlana Boubenkova (Rus - PMB Fenixs), Denmark's Dorte Lohse Rasmussen (SATS), and Maribel Moreno of the Spanish National Team to ride away. A helluva front quintet, containing the third-placed rider overall, the Tour of Trentino GC winner and the Spanish National title holder, such that the quick reaction put in by the peloton, led by the overall leader's domestiques as well as the team of gun sprinter Giorgia Bronzini, both aiming (for different reasons) at bringing the back race together, didn't came as a surprise to anyone.

The chasers succeeded: even if the gap went up to 31" with 7k to go, the lead was down to a mere seven seconds under the flamme rouge signalling the last km. And to ... nothing at all in the next metres: the escapees were reeled in, and it all came down to a(nother) field sprint, with the legs of Oenone Wood being fast, but those of Giorgia Bronzini being faster. The Italian started her sprint early and held onto a slim lead in the last metres to clinch the stage ahead of the strong Aussie, who couldn't come around her, thus taking her revenge after she was pipped by Regina Schleicher 24 hours earlier. Nothing new on the GC side, with Switzerland's Nicole Braendli and her strong team fighting off attacks from Stahurskaya, and Spain's Joanne Somarriba still in between, as well as the other, minor classifications, led by the same Braendli (Points, albeit her lead over Italy's fastest girl Giorgia Bronzini came down to three points only) and Somarriba (Mountains) respectively.


Giorgia Bronzini wins the sprint. Photo Courtesy Girodonne.

Stage 3 (Bergantino to Chioggia, 129.4 km): Results
1. BRONZINI Giorgia (Ita - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - 03h19'33" (10")
2. WOOD Oenone (Aus - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - (06")
3. SOLDO Eleonora (Ita - Fanini/Velosport/Gauss) - s.t. (04")
4. BACCAILLE Monia (Ita - Saccarelli-Emu-Marsciano) - s.t.
5. LONGHIN Katia (Ita - SC Michela Fanini-Record Rox) - s.t.
6. SANCHEZ BENITO Azucena (Spa - Spanish Nat. Team) - s.t.
7. HAYEVA Volha (Blr - Fanini/Velosport/Gauss) - s.t.
8. VILUNAITE Erika (Ltu - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - s.t.
9. MIGGELS Kristy (Hol - Team Vrienden-Vanhet-Platteland) - s.t.
10. D'ETTORE Alessandra (Ita - Saccarelli-Emu-Marsciano) - s.t.
11. BUBNENKOVA Svetlana (Rus - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - s.t.
12. BELTMAN Chantal (Hol - Team Vrienden-Vanhet-Platteland) - s.t.
13. PALOP RUBIO Alicia (Spa - Spanish Nat. Team) - s.t.
14. BELVEDERESI Tania (Ita - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - s.t.
15. RASMUSSEN Dorte (Den - Team S.A.T.S.) - s.t.
16. OKI Miho (Jap - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - s.t.
17. BORCHI Alessandra (Ita - SC Michela Fanini-Record Rox) - s.t.
18. KIESANOWSKI Joanne (Nzl - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - s.t.
19. BEUTLER Annette (Swi - SC Michela Fanini-Record Rox) - s.t.
20. FISHER Mette (Den - Team S.A.T.S.) - s.t.
21. PUCINSKAITE Edita (Ltu - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - s.t.
22. HYLAND Michelle (Nzl - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - s.t.
23. GOSS Belinda (Aus - Australian Nat. Team) - s.t.
24. COX Leda (GBR - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - s.t.
25. ITURRIAGA Eneritz (Spa - Spanish Nat. Team) - s.t.
26. GRAHAM Lorian (Aus - Australian Nat. Team) - s.t.
27. STAHURSKAIA Zinaida (Blr - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - s.t.
28. RHODES Alexis (Aus - Australian Nat. Team) - s.t.
29. HENNES Tanja (Ger - Buitenpoort-Flexpoint) - s.t.
30. BOSMAN Andrea (Hol - Team Vrienden-Vanhet-Platteland) - s.t.
31. KUBELSKIENE Edita (Ltu - Fanini/Velosport/Gauss) - s.t.
32. NICHOLS Kate (Aus - Australian Nat. Team) - s.t.
33. SLIOUSAREVA Olga (Rus - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - s.t.
34. MELCHERS VAN POPPEL Mirjam (Hol - Buitenpoort-Flexpoint) - s.t.
35. DE KONING Aukje (Hol - Team Vrienden-Vanhet-Platteland) - s.t.
36. BRANDLI Nicole (Swi - Team Bigla) - s.t.
37. EIFLER Elena (Ger - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - s.t.
38. PEICK Christina (Den - Team S.A.T.S.) - s.t.
39. HEAL Rachel (GBR - Team S.A.T.S.) - s.t.
40. BELTRAN Michelle (USA - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - s.t.
41. MORENO Maribel (Spa - Spanish Nat. Team) - s.t.
42. BATES Katherine (Aus - Australian Nat. Team) - s.t.
43. NEBEN Amber (USA - Buitenpoort-Flexpoint) - s.t.
44. PASCUAL Gemma (Spa - Bizkaia-Panda S.-Durango) - s.t.
45. KUNZE Ivana (Arg - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - s.t.
46. HANSEN Trine (Den - Team S.A.T.S.) - s.t.
47. ZABIROVA Zoulfia (Kaz - Team Bigla) - s.t.
48. GERHARD Debora (Bra - Fanini/Velosport/Gauss) - s.t.
49. CHRISTENSEN Lise (Den - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - s.t.
50. MURILLO Iosune (Spa - Bizkaia-Panda S.-Durango) - s.t.
51. SOMARRIBA Joane (Spa - Bizkaia-Panda S.-Durango) - s.t.
52. ROMBOUTS Sandra (Hol - Buitenpoort-Flexpoint) - s.t.
53. PARIETTI Silvia (Ita - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - s.t.
54. FRANGES Lauren (USA - USA National Team) - s.t.
55. LANCIONI Barbara (Ita - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - s.t.
56. NEKANE Lasa Agirre (Spa - Spanish Nat. Team) - s.t.
57. ULMER Sarah (Nzl - Team S.A.T.S.) - s.t.
58. ADAMSEN Maja (Den - SC Michela Fanini-Record Rox) - s.t.
59. LECHNER Eva (Ita - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - s.t.
60. CORNEO Sigrid (Ita - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - s.t.
61. ANDREASSON Veronica (Swe - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - s.t.
62. CASTRUCCI Francesca (Ita - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - s.t.
63. VAN GILDER Laura (USA - USA National Team) - s.t.
64. THORBURN Christine (USA - USA National Team) - s.t.
65. MARTISOVA Yjulia (Rus - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - s.t.
66. BANKS Hannah (Aus - Australian Nat. Team) - s.t.
67. SULLIVAN Candice (Aus - Australian Nat. Team) - s.t.
68. CALLE Maria Luisa (Col - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - s.t.
69. MILLER Meredith (USA - Team S.A.T.S.) - s.t.
70. LEAL BALDERAS Veronica (Mex - Saccarelli-Emu-Marsciano) - s.t.
71. SILVA Maria Lucilene (Bra - Saccarelli-Emu-Marsciano) - s.t.
72. PINTOS Valeria Romina (Arg - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - s.t.
73. KOZLIKOVA Lada (Cze - Buitenpoort-Flexpoint) - s.t.
74. BAXTER Claire (Aus - Saccarelli-Emu-Marsciano) - s.t.
75. EMMASI Sabrina (Ita - Team Bigla) - s.t.
76. BACCHIAVINI Lisa (Ita - Fanini/Velosport/Gauss) - s.t.
77. LUPERINI Fabiana (Ita - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - s.t.
78. GARCIA Evelyn (Spa - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - s.t.
79. CAZZANIGA Barbara (Ita - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - s.t.
80. FLEURY Grace (USA - USA National Team) - s.t.
81. KIRCH Rosane (Bra - Fanini/Velosport/Gauss) - s.t.
82. FANUCCHI Maria (Ita - SC Michela Fanini-Record Rox) - s.t.
83. PALOTAI Gabriella (Hun - Fanini/Velosport/Gauss) - s.t.
84. TELLETXEA Naiara (Spa - Bizkaia-Panda S.-Durango) - s.t.
85. TOGNALI Francesca (Ita - Saccarelli-Emu-Marsciano) - s.t.
86. KOSTENKO Oxana (Rus - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - s.t.
87. VALSECCHI Silvia (Ita - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - s.t.
88. HARE Catherine (GBR - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - s.t.
89. SCHLEICHER Regina (Ger - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - s.t.
90. GIARDINELLI Letizia (Ita - SC Michela Fanini-Record Rox) - s.t.
91. TOFANELLI Lavinia (Ita - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - s.t.
92. ARCANGELI Lidia (Ita - Team Bigla) - s.t.
93. VAN DONGEN Minke (Hol - Team Vrienden-Vanhet-Platteland) - s.t.
94. RODRIGUEZ M.Del Rosario (Spa - Spanish Nat. Team) - s.t.
95. VAN ESSEN Sharon (Hol - Team Vrienden-Vanhet-Platteland) - s.t.
96. LORENZONI Marianna (Ita - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - s.t.
97. RUTER Christina (USA - USA National Team) - s.t.
98. VILAJOSANA Marta (Spa - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - s.t.
99. BROWN Katie (Aus - Australian Nat. Team) - s.t.
100. CAGIGAS Mercedes (Spa - Bizkaia-Panda S.-Durango) - s.t.
101. HOLT Melissa (Nzl - Team S.A.T.S.) - s.t.
102. BECKER Christina (Ger - Buitenpoort-Flexpoint) - s.t.
103. TELLETXEA Maitane (Spa - Bizkaia-Panda S.-Durango) - s.t.
104. ALCADE Cristina (Spa - Bizkaia-Panda S.-Durango) - s.t.
105. TAMANINI Luisa (Ita - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - s.t.
106. GIL PARRA Leticia (Spa - Spanish Nat. Team) - s.t.
107. BUICK Johanna Sally (Nzl - Team Bigla) - s.t.
108. ELORRIAGA Agurtzane (Spa - Bizkaia-Panda S.-Durango) - s.t.
109. CANTELE Noemi (Ita - Team Bigla) - s.t.
110. KACHALKA Nataliya (Ukr - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - s.t.
111. PISANESCHI Laura (Ita - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - s.t.
112. LAZZARO Ilenia (Ita - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - s.t.
113. GAGGIOLI Lynn (USA - SC Michela Fanini-Record Rox) - s.t.
114. COMPIANO Yesica Mirian (Arg - Fanini/Velosport/Gauss) - s.t.
115. MARTINELLI Costanza (Ita - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - s.t.
116. BLICKEM Candice (USA - USA National Team) - s.t.
117. MARIETTA Claudia (Ita - SC Michela Fanini-Record Rox) - s.t.
118. CITRACCA Emanuela (Ita - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - s.t.
119. CHARMAN Kerrin (Aus - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - s.t.
120. MANFRIN Kettj (Ita - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - s.t.
121. TUNESI Melanie (Swi - Team Bigla) - s.t.
122. CORAZZA Martina (Ita - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - at 01'59"

DNS. PEZZO Paola (Ita - Saccarelli-Emu-Marsciano)
DNS. CARRARA Vera (Ita - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az)

Numbers in brackets refer to the bonus seconds awarded

16th Giro d'Italia Femminile: GC after Stage 3
1. BRANDLI Nicole (Swi - Team Bigla) - 09h05'25"
2. SOMARRIBA Joane (Spa - Bizkaia-Panda S.-Durango) - at 08"
3. STAHURSKAIA Zinaida (Blr - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - at 43"
4. PUCINSKAITE Edita (Ltu - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 46"
5. MELCHERS VAN POPPEL Mirjam (Hol - Buitenpoort-Flexpoint) - at 46"
6. NEBEN Amber (USA - Buitenpoort-Flexpoint) - at 47"
7. LUPERINI Fabiana (Ita - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - at 49"
8. MORENO Maribel (Spa - Spanish Nat. Team) - at 56"
9. SLIOUSAREVA Olga (Rus - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 01'20"
10. BELTMAN Chantal (Hol - Team Vrienden-Vanhet-Platteland) - at 01'22"
11. BUBNENKOVA Svetlana (Rus - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - at 01'24"
12. ULMER Sarah (Nzl - Team S.A.T.S.) - at 01'24"
13. THORBURN Christine (USA - USA National Team) - at 01'26"
14. BEUTLER Annette (Swi - SC Michela Fanini-Record Rox) - at 01'27"
15. CANTELE Noemi (Ita - Team Bigla) - at 01'31"
16. HANSEN Trine (Den - Team S.A.T.S.) - at 01'33"
17. BRONZINI Giorgia (Ita - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - at 01'56"
18. GAGGIOLI Lynn (USA - SC Michela Fanini-Record Rox) - at 02'13"
19. KOZLIKOVA Lada (Cze - Buitenpoort-Flexpoint) - at 02'14"
20. HEAL Rachel (GBR - Team S.A.T.S.) - at 02'15"
21. VILAJOSANA Marta (Spa - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - at 02'15"
22. HAYEVA Volha (Blr - Fanini/Velosport/Gauss) - at 02'15"
23. CORNEO Sigrid (Ita - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 02'16"
24. RASMUSSEN Dorte (Den - Team S.A.T.S.) - at 02'16"
25. BACCAILLE Monia (Ita - Saccarelli-Emu-Marsciano) - at 02'17"
26. LANCIONI Barbara (Ita - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - at 02'18"
27. OKI Miho (Jap - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 02'18"
28. CHRISTENSEN Lise (Den - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - at 02'19"
29. KACHALKA Nataliya (Ukr - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - at 02'20"
30. ADAMSEN Maja (Den - SC Michela Fanini-Record Rox) - at 02'20"
31. LORENZONI Marianna (Ita - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - at 02'20"
32. PARIETTI Silvia (Ita - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - at 02'24"
33. KIRCH Rosane (Bra - Fanini/Velosport/Gauss) - at 02'27"
34. HARE Catherine (GBR - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - at 03'11"
35. ZABIROVA Zoulfia (Kaz - Team Bigla) - at 03'36"
36. BATES Katherine (Aus - Australian Nat. Team) - at 03'37"
37. SCHLEICHER Regina (Ger - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - at 03'37"
38. WOOD Oenone (Aus - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - at 03'37"
39. TAMANINI Luisa (Ita - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - at 03'38"
40. KIESANOWSKI Joanne (Nzl - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 03'39"
41. MILLER Meredith (USA - Team S.A.T.S.) - at 03'41"
42. ROMBOUTS Sandra (Hol - Buitenpoort-Flexpoint) - at 03'42"
43. FISHER Mette (Den - Team S.A.T.S.) - at 03'42"
44. LECHNER Eva (Ita - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - at 03'43"
45. LONGHIN Katia (Ita - SC Michela Fanini-Record Rox) - at 03'43"
46. GARCIA Evelyn (Spa - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 03'43"
47. CALLE Maria Luisa (Col - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - at 03'43"
48. ANDREASSON Veronica (Swe - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - at 03'44"
49. ITURRIAGA Eneritz (Spa - Spanish Nat. Team) - at 03'44"
50. EMMASI Sabrina (Ita - Team Bigla) - at 03'44"
51. BACCHIAVINI Lisa (Ita - Fanini/Velosport/Gauss) - at 03'44"
52. HYLAND Michelle (Nzl - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - at 03'45"
53. BOSMAN Andrea (Hol - Team Vrienden-Vanhet-Platteland) - at 03'46"
54. BELVEDERESI Tania (Ita - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - at 03'46"
55. HENNES Tanja (Ger - Buitenpoort-Flexpoint) - at 03'46"
56. MARTISOVA Yjulia (Rus - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - at 03'48"
57. NEKANE Lasa Agirre (Spa - Spanish Nat. Team) - at 03'49"
58. CITRACCA Emanuela (Ita - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - at 03'50"
59. VILUNAITE Erika (Ltu - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - at 03'51"
60. BUICK Johanna Sally (Nzl - Team Bigla) - at 03'51"
61. ALCADE Cristina (Spa - Bizkaia-Panda S.-Durango) - at 03'51"
62. LEAL BALDERAS Veronica (Mex - Saccarelli-Emu-Marsciano) - at 03'52"
63. SILVA Maria Lucilene (Bra - Saccarelli-Emu-Marsciano) - at 03'54"
64. MURILLO Iosune (Spa - Bizkaia-Panda S.-Durango) - at 03'56"
65. PEICK Christina (Den - Team S.A.T.S.) - at 04'01"
66. GRAHAM Lorian (Aus - Australian Nat. Team) - at 04'05"
67. FANUCCHI Maria (Ita - SC Michela Fanini-Record Rox) - at 04'06"
68. VAN ESSEN Sharon (Hol - Team Vrienden-Vanhet-Platteland) - at 04'25"
69. D'ETTORRE Alessandra (Ita - Saccarelli-Emu-Marsciano) - at 04'25"
70. NICHOLS Kate (Aus - Australian Nat. Team) - at 04'26"
71. GIL PARRA Leticia (Spa - Spanish Nat. Team) - at 04'28"
72. SANCHEZ BENITO Azucena (Spa - Spanish Nat. Team) - at 04'28"
73. PALOP RUBIO Alicia (Spa - Spanish Nat. Team) - at 04'28"
74. PINTOS Valeria Romina (Arg - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - at 04'29"
75. VAN GILDER Laura (USA - USA National Team) - at 04'50"
76. SULLIVAN Candice (Aus - Australian Nat. Team) - at 04'55"
77. HOLT Melissa (Nzl - Team S.A.T.S.) - at 05'09"
78. VAN DONGEN Minke (Hol - Team Vrienden-Vanhet-Platteland) - at 05'14"
79. CAZZANIGA Barbara (Ita - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - at 05'21"
80. BORCHI Alessandra (Ita - SC Michela Fanini-Record Rox) - at 05'22"
81. RUTER Christina (USA - USA National Team) - at 05'26"
82. DE KONING Aukje (Hol - Team Vrienden-Vanhet-Platteland) - at 05'26"
83. VALSECCHI Silvia (Ita - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 05'28"
84. RHODES Alexis (Aus - Australian Nat. Team) - at 05'29"
85. TELLETXEA Naiara (Spa - Bizkaia-Panda S.-Durango) - at 05'29"
86. FRANGES Lauren (USA - USA National Team) - at 05'32"
87. MANFRIN Kettj (Ita - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - at 05'34"
88. GIARDINELLI Letizia (Ita - SC Michela Fanini-Record Rox) - at 05'35"
89. BANKS Hannah (Aus - Australian Nat. Team) - at 05'36"
90. TELLETXEA Maitane (Spa - Bizkaia-Panda S.-Durango) - at 05'37"
91. CAGIGAS Mercedes (Spa - Bizkaia-Panda S.-Durango) - at 05'38"
92. ELORRIAGA Agurtzane (Spa - Bizkaia-Panda S.-Durango) - at 05'41"
93. MARIETTA Claudia (Ita - SC Michela Fanini-Record Rox) - at 05'45"
94. ARCANGELI Lidia (Ita - Team Bigla) - at 06'04"
95. KUBELSKIENE Edita (Ltu - Fanini/Velosport/Gauss) - at 06'14"
96. COX Leda (GBR - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - at 06'45"
97. KOSTENKO Oxana (Rus - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 07'01"
98. CORAZZA Martina (Ita - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - at 07'29"
99. CASTRUCCI Francesca (Ita - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - at 07'34"
100. FLEURY Grace (USA - USA National Team) - at 07'41"
101. BAXTER Claire (Aus - Saccarelli-Emu-Marsciano) - at 07'43"
102. BELTRAN Michelle (USA - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - at 07'45"
103. GERHARD Debora (Bra - Fanini/Velosport/Gauss) - at 07'46"
104. MARTINELLI Costanza (Ita - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - at 07'49"
105. BLICKEM Candice (USA - USA National Team) - at 08'35"
106. BECKER Christina (Ger - Buitenpoort-Flexpoint) - at 08'36"
107. MIGGELS Kristy (Hol - Team Vrienden-Vanhet-Platteland) - at 08'36"
108. SOLDO Eleonora (Ita - Fanini/Velosport/Gauss) - at 08'38"
109. TOGNALI Francesca (Ita - Saccarelli-Emu-Marsciano) - at 08'43"
110. LAZZARO Ilenia (Ita - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - at 08'45"
111. TOFANELLI Lavinia (Ita - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - at 08'49"
112. PASCUAL Gemma (Spa - Bizkaia-Panda S.-Durango) - at 17'21"
113. KUNZE Ivana (Arg - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - at 17'29"
114. COMPIANO Yesica Mirian (Arg - Fanini/Velosport/Gauss) - at 17'58"
115. GOSS Belinda (Aus - Australian Nat. Team) - at 18'07"
116. BROWN Katie (Aus - Australian Nat. Team) - at 18'08"
117. EIFLER Elena (Ger - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - at 18'15"
118. PISANESCHI Laura (Ita - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - at 18'20"
119. CHARMAN Kerrin (Aus - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - at 18'56"
120. TUNESI Melanie (Swi - Team Bigla) - at 24'20"
121. RODRIGUEZ M. Del Rosario (Spa - Spanish Nat. Team) - at 24'25"
122. PALOTAI Gabriella (Hun - Fanini/Velosport/Gauss) - at 24'27"

 
Related Articles
Womens Tour of Italy - ITT Prologue
Womens Tour of Italy - Stages 1 & 2

Copyright © 2002-2011 by Daily Peloton.
| contact us |