Search the news archive:
 
Womens Tour of Italy - Stages 1 & 2
 
By Fabio
Date: 7/4/2005
Womens Tour of Italy - Stages 1 & 2
 

Stage 1 Report: The 16th Womens Tour of Italy started as "Nicole Braendli Show". After dominating Friday night's ITT prologue, the cycling sensation from Zürich made her third overall success in one of the world's top stage races in its category a more than likely possibility as she claimed victory also in Saturday's Stage 1, going from San Vendemmiano to Caerano San Marco - in the North-eastern Italy Veneto region - over 100.8 km. After some small early attacks, mainly aimed at putting the legs of the Maglia Rosa's teammates under pressure, a more consistent breakaway group formed around the halfway point of the stage, with Italy's Alessandra D’Ettore (Saccarelli Emu Marsciano) and Katia Longhin (Michela Fanini Record Rox), Denmark's Lisa Christensen (Bianchi-Aliverti team), New Zealand's Sarah Ulmer (Team Sats) and Joanne Kiesanowski (Nobili Rubinetterie Menikini-Cogeas), Aussie Lorian Graham (Australian National Team) and Holland's Sandra Rombouts (Buitenpoort Felxpoint).

They took about half a minute out of their closest pursuers, but after the km. 61 point the front group was down to four, as Christensen, Ulmer, Longhin and Kiesanowski distanced themselves from the others. The chasers, led by the Buitenpoort Flexpoint girls, brought the gap down to a mere 13 seconds on the slopes of the Cat. 2 Colle Mostaccin (av. gradient 6-7%, with some unpaved parts), about 20k from the finish. And despite a late attempt by Kiesanowski and Ulmer, the peloton was together again as they reached the top of the climb, with Sommariba winning the KOM Prime (and consequently becoming first Mountains classification leader, Braendli in second and American Amber Neben - racing for Buitenpoort/Flexpoint, not the U.S. National Team - in the remaining top three spot.

It was gruppo compatto until 4k from the finish, when Somarriba made a late move, which just Braendli proved capable of countering. The two talented riders made the break, and made it to the line with a margin of 34 seconds over a first chasing bunch, led home by former World Road Champion Zinaida Stahurskaya of Belarus. Braendli was first across the line, and got a significant gap over her closest challengers on GC too, also courtesy of ten bonus seconds she was awarded as stage winner. Needless to say, her top performances over the two opening days of put Nicole in the leading spot of the Points classification too.

Stage 1 (San Vendemmiano-Caerano San Marco, 108 km.): Results
1. BRANDLI Nicole (Sui - Mix5 - Team Bigla) - 02h39'37"" (10")
2. SOMMARIBA Joane (Spa - Bizkaia-Panda S.Durango) - s.t." (06")
3. STAHURSKAIA Zinaida (Blr - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - at 34" (04")
4. PUCINSKAITE Edita (Ltu - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 34"
5. MELCHERS VAN POPPEL Mirjam (Hol - Buitenpoort-Flexpoint Team) - at 34"
6. NEBEN Amber (USA - Mx6-Buitenpoort-Flexpoint Team) - at 34"
7. LUPERINI Fabiana (Ita - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - at 34"
8. MORENO ALLUE Maribel (Spa - Spanish National Team) - at 34"
9. SLIOUSAREVA Olga (Rus - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 01'11"
10. ULMER Sarah (Nzl - Mix10 - Team S.A.T.S.) - at 01'11"
11. BEUTLER Annette (Sui - S. C. Michela Fanini-Record Rox) - at 01'11"
12. BUBNENKOVA Svetlana (Rus - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - at 01'11"
13. BELTMAN Chantal (Hol - Team Vrienden-Vanhet-Platteland) - at 01'11"
14. THORBURN Christine (USA - Usa National Team) - at 01'11"
15. HANSEN Trine (Den - Mix10 - Team S.A.T.S.) - at 01'11"
16. CANTELE Noemi (Ita - Mix5 - Team Bigla) - at 01'11"
17. GAGGIOLI Lynn (USA - S. C. Michela Fanini-Record Rox) - at 01'56"
18. HEAL Rachel (GBR - Mix10 - Team S.A.T.S.) - at 01'56"
19. HAYEVA Volha (Blr - Mix2 - Fanini/Velosport/Gauss) - at 01'56"
20. RASMUSSEN Dorte (Den - Mix10 - Team S.A.T.S.) - at 01'56"
21. PARIETTI Silvia (Ita - Mx4-Laziociclismo-Teamladispoli) - at 01'56"
22. KOZLIKOVA Lada (Cze - Mx6-Buitenpoort-Flexpoint Team) - at 01'56"
23. GRAHAM Lorian (Aus - Australia) - at 01'56"
24. CORNEO Sigrid (Ita - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 01'56"
25. OKI Miho (Jpn - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 01'56"
26. CHRISTENSEN Lise Den - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - at 01'56"
27. BACCAILLE Monia (Ita - Mix3-Saccarelli-Emu-Marsciano) - at 01'56"
28. ADAMSEN WATT Maja (Den - S. C. Michela Fanini-Record Rox) - at 01'56"
29. LORENZONI Marianna (Ita - Mx9-Chirio-Forno d'Asolo) - at 01'56"
30. BRONZINI Giorgia (Ita - Mx9-Chirio-Forno d'Asolo) - at 01'56"
31. LANCIONI Barbara (Ita - Mx4-Laziociclismo-Teamladispoli) - at 01'56"
32. KIRCH Rosane (Bra - Mix2 - Fanini/Velosport/Gauss) - at 01'56"
33. VILAJOSANA Marta (Spa - Mx4-Laziociclismo-Teamladispoli) - at 01'56"
34. KACHALKA Nataliya (Ukr - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - at 01'56"
35. PEZZO Paola (Ita - Mix3-Saccarelli-Emu-Marsciano) - at 01'56"
36. HARE Catherine (GBR - Mix8-Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - at 02'47"
37. VILUNAITE Erika (Ltu - Mix8-Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - at 03'24"
38. FISHER Mette (Den - Mix10 - Team S.A.T.S.) - at 03'24"
39. BOSMAN Andrea (Hol - Team Vrienden-Vanhet-Platteland) - at 03'24"
40. BUICK Johanna Sally (Nzl - Mix5 - Team Bigla) - at 03'24"
41. LECHNER Eva (Ita - Mx7-Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - at 03'24"
42. CALLE Maria Luisa (Col - Mx9-Chirio-Forno d'Asolo) - at 03'24"
43. BACCHIAVINI Lisa (Ita - Mix2 - Fanini/Velosport/Gauss) - at 03'24"
44. GARCIA Evelyn (Spa - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 03'24"
45. HYLAND Michelle (Nzl - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - at 03'24"
46. PEICK Christina (Den - Mix10 - Team S.A.T.S.) - at 03'24"
47. NEKANE Lasa Agirre (Spa - Spanish National Team) - at 03'24"
48. KIESANOWSKI Joanne (Nzl - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 03'24"
49. ITURRIAGA Eneritz. (Spa - Spanish National Team) - at 03'24"
50. SILVA Maria Lucilene (Bra - Mix3-Saccarelli-Emu-Marsciano) - at 03'24"
51. EMMASI Sabrina (Ita - Mix5 - Team Bigla) - at 03'24"
52. BELVEDERESI Tania (Ita - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - at 03'24"
53. LONGHIN Katia (Ita - S. C. Michela Fanini-Record Rox) - at 03'24"
54. MILLER Meredith (USA - Mix10 - Team S.A.T.S.) - at 03'24"
55. ANDREASSON Veronica (Swe - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - at 03'24"
56. MURILLO Iosune (Spa - Bizkaia-Panda Software-Durango) - at 03'24"
57. ALCADE Cristina (Spa - Bizkaia-Panda Software-Durango) - at 03'24"
58. LEAL BALDERAS Veronica (Mex - Saccarelli-Emu-Marsciano) - at 03'24"
59. MARTISOVA Yjulia (Rus - Mx7-Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - at 03'24"
60. ROMBOUTS Sandra (Hol - Mx6-Buitenpoort-Flexpoint Team) - at 03'24"
61. HENNES Tanja (Ger - Mx6-Buitenpoort-Flexpoint Team) - at 03'24"
62. WOOD Oenone (Aus - Mx7-Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - at 03'24"
63. BATES Katherine (Aus - Australia) - at 03'24"
64. ZABIROVA Zoulfia (Kaz - Mix5 - Team Bigla) - at 03'24"
65. FANUCCHI Maria (Ita - S. C. Michela Fanini-Record Rox) - at 03'24"
66. CITRACCA Emanuela (Ita - Mx4-Laziociclismo-Teamladispoli) - at 03'24"
67. TAMANINI Luisa (Ita - Mix8-Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - at 03'24"
68. SCHLEICHER Regina (Ger - Mx7-Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - at 03'24"
69. PALOP RUBIO Alicia (Spa - Spanish National Team) - at 04'03"
70. VAN ESSEN Sharon (Hol - Team Vrienden-Vanhet-Platteland) - at 04'03"
71. PINTOS Valeria Romina (Arg - Mx9-Chirio-Forno d'Asolo) - at 04'03"
72. D'ETTORRE Alessandra (Ita - Mix3-Saccarelli-Emu-Marsciano) - at 04'03"
73. NICHOLS Kate (Aus - Australia) - at 04'03"
74. GIL PARRA Leticia (Spa - Spanish National Team) - at 04'03"
75. SANCHEZ BENITO Azucena (Spa - Spanish National Team) - at 04'03"
76. SULLIVAN Candice (Aus - Australia) - at 04'27"
77. VAN GILDER Laura (USA - Usa National Team) - at 04'36"
78. HOLT Melissa (Nzl - Mix10 - Team S.A.T.S.) - at 04'56"
79. GIARDINELLI Letizia (Ita - S. C. Michela Fanini-Record Rox) - at 04'56"
80. VAN DONGEN Minke (Hol - Team Vrienden-Vanhet-Platteland) - at 04'56"
81. CAZZANIGA Barbara (Ita - Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - at 04'56"
82. BORCHI Alessandra (Ita - S. C. Michela Fanini-Record Rox) - at 04'56"
83. CARRARA Vera (Ita - Mix8-Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - at 04'56"
84. TELLETXEA Naiara (Spa - Bizkaia-Panda Software-Durango) - at 04'56"
85. RUTER Christina (USA - Usa National Team) - at 05'11"
86. RHODES Alexis (Aus - Australia) - at 05'11"
87. COX Leda (GBR - Mx4-Laziociclismo-Teamladispoli) - at 05'11"
88. ELORRIAGA Agurtzane (Spa - Bizkaia-Panda Software-Durango) - at 05'11"
89. VALSECCHI Silvia (Ita - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 05'11"
90. DE KONING Aukje (Hol - Team Vrienden-Vanhet-Platteland) - at 05'11"
91. BANKS Hannah (Aus - Australia) - at 05'11"
92. MARIETTA Claudia (Ita - S. C. Michela Fanini-Record Rox) - at 05'11"
93. FRANGES Lauren (USA - Usa National Team) - at 05'11"
94. CORAZZA Martina (Ita - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - at 05'11"
95. MANFRIN Kettj (Ita - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - at 05'11"
96. KOSTENKO Oxana (Rus - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 05'11"
97. CAGIGAS Mercedes (Spa - Bizkaia-Panda Software-Durango) - at 05'11"
98. TELLETXEA Maitane (Spa - Bizkaia-Panda Software-Durango) - at 05'11"
99. ARCANGELI Lidia (Ita - Mix5 - Team Bigla) - at 05'32"
100. KUBELSKIENE Edita (Ltu - Mix2 - Fanini/Velosport/Gauss) - at 05'54"
101. CASTRUCCI Francesca (Ita - Mx9-Chirio-Forno d'Asolo) - at 07'12"
102. BELTRAN Michelle (USA - Mx9-Chirio-Forno d'Asolo) - at 07'21"
103. BAXTER Claire (Aus - Mix3-Saccarelli-Emu-Marsciano) - at 07'21"
104. MARTINELLI Costanza (Ita - Mx4-Laziociclismo-Teamladispoli) - at 07'21"
105. GERHARD Debora (Bra - Mix2 - Fanini/Velosport/Gauss) - at 07'21"
106. FLEURY Grace (USA - Usa National Team) - at 07'21"
107. LAZZARO Ilenia (Ita - Mx7-Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - at 08'15"
108. TOGNALI Francesca (Ita - Mix3-Saccarelli-Emu-Marsciano) - at 08'15"
109. BLICKEM Candice (USA - Usa National Team) - at 08'15"
110. MIGGELS Kristy (Hol - Team Vrienden-Vanhet-Platteland) - at 08'15"
111. SOLDO Eleonora (Ita - Mix2 - Fanini/Velosport/Gauss) - at 08'15"
112. TOFANELLI Lavinia (Ita - Mx9-Chirio-Forno d'Asolo) - at 08'15"
113. BECKER Christina (Ger - Mx6-Buitenpoort-Flexpoint Team) - at 08'15"
114. KUNZE Ivana Soledad (Arg - Mix4-Laziociclismo-Teamladispoli) - at 17'01"
115. PASCUAL Gemma (Spa - Bizkaia-Panda Software-Durango) - at 17'01"
116. CHARMAN Kerrin (Aus - Mx9-Chirio-Forno d'Asolo) - at 17'01"
117. COMPIANO Yesica Mirian (Arg - Fanini/Velosport/Gauss) - at 17'23"
118. GOSS Belinda (Aus - Australia) - at 17'45"
119. PISANESCHI Laura (Ita - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - at 17'45"
120. BROWN Katie (Aus - Australia) - at 17'45"
121. EIFLER Elena (Ger - Mx7-Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - at 17'45"

DNS. LAVORINI Marzia (Ita - Mx7-Fenixs/Colnago/Camberra/Nor)
DNF. PALOTAI Gabriella (Hun - Mix2 - Fanini/Velosport/Gauss)
DNF. TUNESI Melanie (Sui - Mix5 - Team Bigla)
DNF. RODRIGUEZ GOMEZ M.Delrosario (Spa - Spanish National Team)

16th Giro d'Italia Femminile: GC after Stage 2
1. BRANDLI Nicole (Swi - Mix5 - Team Bigla) - 02h41'33""
2. SOMARRIBA Joane (Spa - Bizkaia-Panda Software-Durango) - at at 08"
3. STAHURSKAIA Zinaida (Blr - Team Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - at 43"
4. PUCINSKAITE Edita (Lit - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 46"
5. MELCHERS VAN POPPEL Mirjam (Hol - Buitenpoort-Flexpoint Team) - at 46"
6. NEBEN Amber (USA - Buitenpoort-Flexpoint Team) - at 47"
7. LUPERINI Fabiana (Ita - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - at 49"
8. MORENO ALLUE Maribel (Spa - Spanish National Team) - at 56"
9. BELTMAN Chantal (Hol - Team Vrienden-Vanhet-Platteland) - at 01'22"
10. BUBNENKOVA Svetlana (Rus - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - at 01'24"
11. SLIOUSAREVA Olga (Rus - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 01'24"
12. ULMER Sarah (Nzl - Team S.A.T.S.) - at 01'24"
13. THORBURN Christine (USA - USA National Team) - at 01'26"
14. BEUTLER Annette (Swi - S.C. Michela Fanini-Record Rox) - at 01'27"
15. CANTELE Noemi (Ita - Mix5 - Team Bigla) - at 01'31"
16. HANSEN Trine (Den - Team S.A.T.S.) - at 01'33"
17. BRONZINI Giorgia (Ita - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - at 02'12"
18. GAGGIOLI Lynn (USA - S.C. Michela Fanini-Record Rox) - at 02'13"
19. KOZLIKOVA Lada (Cze - Buitenpoort-Flexpoint Team) - at 02'14"
20. HEAL Rachel (Gbr - Team S.A.T.S.) - at 02'15"
21. VILAJOSANA Marta (Spa - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - at 02'15"
22. PEZZO Paola (Ita - Saccarelli-Emu-Marsciano) - at 02'15"
23. HAYEVA Volha (Blr - Fanini/Velosport/Gauss) - at 02'15"
24. CORNEO Sigrid (Ita - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 02'16"
25. RASMUSSEN Dorte (Den - Team S.A.T.S.) - at 02'16"
26. BACCAILLE Monia (Ita - Saccarelli-Emu-Marsciano) - at 02'17"
27. LANCIONI Barbara (Ita - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - at 02'18"
28. OKI Miho (Jpn - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 02'18"
29. CHRISTENSEN Lise (Den - Team Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - at 02'19"
30. KACHALKA Nataliya (Ukr - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - at 02'20"
31. ADAMSEN WATT Maja (Den - S.C. Michela Fanini-Record Rox) - at 02'20"
32. LORENZONI Marianna (Ita - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - at 02'20"
33. PARIETTI Silvia (Ita - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - at 02'24"
34. KIRCH Rosane (Bra - Fanini/Velosport/Gauss) - at 02'27"
35. HARE Catherine (Gbr - Team Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - at 03'11"
36. ZABIROVA Zoulfia (Kaz - Mix5 - Team Bigla) - at 03'36"
37. BATES Katherine (Aus - Australian Nat. Team) - at 03'37"
38. TAMANINI Luisa (Ita - Team Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - at 03'38"
39. KIESANOWSKI Joanne (Nzl - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 03'39"
40. MILLER Meredith (USA - Team S.A.T.S.) - at 03'41"
41. ROMBOUTS Sandra (Hol - Buitenpoort-Flexpoint Team) - at 03'42"
42. FISHER Mette (Den - Team S.A.T.S.) - at 03'42"
43. LECHNER Eva (Ita - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - at 03'43"
44. LONGHIN Katia (Ita - S.C. Michela Fanini-Record Rox) - at 03'43"
45. GARCIA Evelyn (Spa - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 03'43"
46. CALLE Maria Luisa (Col - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - at 03'43"
47. WOOD Oenone (Aus - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - at 03'43"
48. ANDREASSON Veronica (Swe - Team Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - at 03'44"
49. ITURRIAGA Eneritz (Spa - Spanish National Team) - at 03'44"
50. EMMASI Sabrina (Ita - Mix5 - Team Bigla) - at 03'44"
51. BACCHIAVINI Lisa (Ita - Fanini/Velosport/Gauss) - at 03'44"
52. HYLAND Michelle (Nzl - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - at 03'45"
53. BOSMAN Andrea (Hol - Team Vrienden-Vanhet-Platteland) - at 03'46"
54. BELVEDERESI Tania (Ita - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - at 03'46"
55. HENNES Tanja (Ger - Buitenpoort-Flexpoint Team) - at 03'46"
56. SCHLEICHER Regina (Ger - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - at 03'47"
57. MARTISOVA Yjulia (Rus - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - at 03'48"
58. NEKANE Lasa Agirre (Spa - Spanish National Team) - at 03'49"
59. CITRACCA Emanuela (Ita - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - at 03'50"
60. VILUNAITE Erika (Lit - Team Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - at 03'51"
61. BUICK Johanna Sally (Nzl - Mix5 - Team Bigla) - at 03'51"
62. ALCADE Cristina (Spa - Bizkaia-Panda Software-Durango) - at 03'51"
63. LEAL BALDERAS Veronica (Mex - Saccarelli-Emu-Marsciano) - at 03'52"
64. SILVA Maria Lucilene (Bra - Saccarelli-Emu-Marsciano) - at 03'54"
65. MURILLO Iosune (Spa - Bizkaia-Panda Software-Durango) - at 03'56"
66. PEICK Christina (Den - Team S.A.T.S.) - at 04'01"
67. GRAHAM Lorian (Aus - Australian Nat. Team) - at 04'05"
68. FANUCCHI Maria (Ita - S.C. Michela Fanini-Record Rox) - at 04'06"
69. VAN ESSEN Sharon (Hol - Team Vrienden-Vanhet-Platteland) - at 04'25"
70. D'ETTORRE Alessandra (Ita - Saccarelli-Emu-Marsciano) - at 04'25"
71. NICHOLS Kate (Aus - Australian Nat. Team) - at 04'26"
72. GIL PARRA Leticia (Spa - Spanish National Team) - at 04'28"
73. SANCHEZ BENITO Azucena (Spa - Spanish National Team) - at 04'28"
74. PALOP RUBIO Alicia (Spa - Spanish National Team) - at 04'28"
75. PINTOS Valeria Romina (Arg - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - at 04'29"
76. VAN GILDER Laura (USA - USA National Team) - at 04'50"
77. SULLIVAN Candice (Aus - Australian Nat. Team) - at 04'55"
78. HOLT Melissa (Nzl - Team S.A.T.S.) - at 05'09"
79. CARRARA Vera (Ita - Team Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - at 05'14"
80. VAN DONGEN Minke (Hol - Team Vrienden-Vanhet-Platteland) - at 05'14"
81. CAZZANIGA Barbara (Ita - Team Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - at 05'21"
82. BORCHI Alessandra (Ita - S.C. Michela Fanini-Record Rox) - at 05'22"
83. RUTER Christina (USA - USA National Team) - at 05'26"
84. DE KONING Aukje (Hol - Team Vrienden-Vanhet-Platteland) - at 05'26"
85. VALSECCHI Silvia (Ita - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 05'28"
86. RHODES Alexis (Aus - Australian Nat. Team) - at 05'29"
87. TELLETXEA Naiara (Spa - Bizkaia-Panda Software-Durango) - at 05'29"
88. CORAZZA Martina (Ita - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - at 05'30"
89. FRANGES Lauren (USA - USA National Team) - at 05'32"
90. MANFRIN Kettj (Ita - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - at 05'34"
91. GIARDINELLI Letizia (Ita - S.C. Michela Fanini-Record Rox) - at 05'35"
92. BANKS Hannah (Aus - Australian Nat. Team) - at 05'36"
93. TELLETXEA Maitane (Spa - Bizkaia-Panda Software-Durango) - at 05'37"
94. CAGIGAS Mercedes (Spa - Bizkaia-Panda Software-Durango) - at 05'38"
95. ELORRIAGA Agurtzane (Spa - Bizkaia-Panda Software-Durango) - at 05'41"
96. MARIETTA Claudia (Ita - S.C. Michela Fanini-Record Rox) - at 05'45"
97. ARCANGELI Lidia (Ita - Mix5 - Team Bigla) - at 06'04"
98. KUBELSKIENE Edita (Lit - Fanini/Velosport/Gauss) - at 06'14"
99. COX Leda (Gbr - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - at 06'45"
100. KOSTENKO Oxana (Rus - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 07'01"
101. CASTRUCCI Francesca (Ita - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - at 07'34"
102. FLEURY Grace (USA - USA National Team) - at 07'41"
103. BAXTER Claire (Aus - Saccarelli-Emu-Marsciano) - at 07'43"
104. BELTRAN Michelle (USA - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - at 07'45"
105. GERHARD Debora (Bra - Fanini/Velosport/Gauss) - at 07'46"
106. MARTINELLI Costanza (Ita - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - at 07'49"
107. BLICKEM Candice (USA - USA National Team) - at 08'35"
108. BECKER Christina (Ger - Buitenpoort-Flexpoint Team) - at 08'36"
109. MIGGELS Kristy (Hol - Team Vrienden-Vanhet-Platteland) - at 08'36"
110. SOLDO Eleonora (Ita - Fanini/Velosport/Gauss) - at 08'42"
111. TOGNALI Francesca (Ita - Saccarelli-Emu-Marsciano) - at 08'43"
112. LAZZARO Ilenia (Ita - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - at 08'45"
113. TOFANELLI Lavinia (Ita - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - at 08'49"
114. PASCUAL Gemma (Spa - Bizkaia-Panda Software-Durango) - at 17'21"
115. KUNZE Ivana Soledad (Arg - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - at 17'29"
116. CHARMAN Kerrin (Aus - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - at 17'34"
117. COMPIANO Yesica Mirian (Arg - Fanini/Velosport/Gauss) - at 17'58"
118. GOSS Belinda (Aus - Australian Nat. Team) - at 18'07"
119. BROWN Katie (Aus - Australian Nat. Team) - at 18'08"
120. EIFLER Elena (Ger - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - at 18'15"
121. PISANESCHI Laura (Ita - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - at 18'20"
122. TUNESI Melanie (Swi - Mix5 - Team Bigla) - at 24'20"
123. RODRIGUEZ GOMEZ M. Del Rosario (Spa - Spanish National Team) - at 24'25"
124. PALOTAI Gabriella (Hun - Fanini/Velosport/Gauss) - at 24'27"


Stage 2 Report: Sunday's stage of the Women's Corsa Rosa was a comparatively easy ride of 122 km. between Caerano San Marco and Melara, once more entirely held on the Veneto region soil. A classic "transfer stage", that came down to a field sprint after all previous skirmishes and moves were brought back. Lithuania's Erika Vilunaite of Team Bianchi-Aliverti was the first one on the attack, then it was the turn of Christine Thorburn (US National Team) and Chantal Bosman (Vriend Van Het Platteland), who stayed clear for no more than 5 km though. As they were reeeled in, Italian Claudia Marietta (Michela Fanini-Record Rox) launched a solo counter-attack at km. 88, and was pulled back into the bunch 10 kilometres later.

The last attempt to escape the grip of the peloton, marshalled by Braendli's Team Bigla domestiques, was made by another U.S. rider, Grace Fleury, along with Japanese Oki Miho (Nobili Rubinetterie) and Italian talent Luisa Tamanini. But their efforts were as fruitless as all previous ones, and it all came down to a field sprint, with Regina Schleicher taking revenge on the Italian fastwoman Giorgia Bronzini (who beat her twice at the recent Tour of Trentino) and throwing her front wheel ahead of those of her rivals to score a deserved victory. Nothing new on the GC, with Braendli leading Somarriba by eight seconds and Stahurskaya by 43". And nothing new atop the Points and Mountains classifications either, with the Swiss and the Basque girls, so far the two undisputed stars of the race, as respective leaders.

Stage 2 (Caerano San Marco-Melara, 122 km.): Results
1. SCHLEICHER Regina (Ger - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - 03h04'19" (10")
2. BRONZINI Giorgia (Ita - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - s.t. (06")
3. SLIOUSAREVA Olga (Rus - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - s.t. (04")
4. KIESANOWSKI Joanne (Nzl - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - s.t.
5. HENNES Tanja (Ger - Buitenpoort-Flexpoint Team) - s.t.
6. SOLDO Eleonora (Ita - Fanini/Velosport/Gauss) - s.t.
7. LONGHIN Katia (Ita - S.C. Michela Fanini-Record Rox) - s.t.
8. BEUTLER Annette (Swi - S.C. Michela Fanini-Record Rox) - s.t.
9. SANCHEZ BENITO Azucena (Spa - Spanish National Team) - s.t.
10. WOOD Oenone (Aus - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - s.t.
11. BELVEDERESI Tania (Ita - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - s.t.
12. HAYEVA Volha (Blr - Fanini/Velosport/Gauss) - s.t.
13. BELTMAN Chantal (Hol - Team Vrienden-Vanhet-Platteland) - s.t.
14. OKI Miho (Jpn - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - s.t.
15. BATES Katherine (Aus - Australian Nat. Team) - s.t.
16. STAHURSKAIA Zinaida (Blr - Team Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - s.t.
17. BACCAILLE Monia (Ita - Saccarelli-Emu-Marsciano) - s.t.
18. D'ETTORRE Alessandra (Ita - Saccarelli-Emu-Marsciano) - s.t.
19. ITURRIAGA Eneritz (Spa - Spanish National Team) - s.t.
20. BRANDLI Nicole (Swi - Mix5 - Team Bigla) - s.t.
21. KUBELSKIENE Edita (Lit - Fanini/Velosport/Gauss) - s.t.
22. VILUNAITE Erika (Lit - Team Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - s.t.
23. GRAHAM Lorian (Aus - Australian Nat. Team) - s.t.
24. EMMASI Sabrina (Ita - Mix5 - Team Bigla) - s.t.
25. MARTISOVA Yjulia (Rus - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - s.t.
26. MELCHERS VAN POPPEL Mirjam (Hol - Buitenpoort-Flexpoint Team) - s.t.
27. ANDREASSON Veronica (Swe - Team Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - s.t.
28. CASTRUCCI Francesca (Ita - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - s.t.
29. HYLAND Michelle (Nzl - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - s.t.
30. GOSS Belinda (Aus - Australian Nat. Team) - s.t.
31. KUNZE Ivana Soledad (Arg - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - s.t.
32. MANFRIN Kettj (Ita - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - s.t.
33. RASMUSSEN Dorte (Den - Team S.A.T.S.) - s.t.
34. PUCINSKAITE Edita (Lit - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - s.t.
35. PASCUAL Gemma (Spa - Bizkaia-Panda Software-Durango) - s.t.
36. PALOP RUBIO Alicia (Spa - Spanish National Team) - s.t.
37. FISHER Mette (Den - Team S.A.T.S.) - s.t.
38. VAN DONGEN Minke (Hol - Team Vrienden-Vanhet-Platteland) - s.t.
39. SOMARRIBA Joane (Spa - Bizkaia-Panda Software-Durango) - s.t.
40. HARE Catherine (Gbr - Team Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - s.t.
41. THORBURN Christine (USA - USA National Team) - s.t.
42. BOSMAN Andrea (Hol - Team Vrienden-Vanhet-Platteland) - s.t.
43. MIGGELS Kristy (Hol - Team Vrienden-Vanhet-Platteland) - s.t.
44. CORNEO Sigrid (Ita - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - s.t.
45. NICHOLS Kate (Aus - Australian Nat. Team) - s.t.
46. COX Leda (Gbr - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - s.t.
47. PINTOS Valeria Romina (Arg - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - s.t.
48. EIFLER Elena (Ger - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - s.t.
49. LANCIONI Barbara (Ita - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - s.t.
50. ARCANGELI Lidia (Ita - Mix5 - Team Bigla) - s.t.
51. HEAL Rachel (Gbr - Team S.A.T.S.) - s.t.
52. MILLER Meredith (USA - Team S.A.T.S.) - s.t.
53. LECHNER Eva (Ita - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - s.t.
54. HANSEN Trine (Den - Team S.A.T.S.) - s.t.
55. PEICK Christina (Den - Team S.A.T.S.) - s.t.
56. CHRISTENSEN Lise (Den - Team Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - s.t.
57. GARCIA Evelyn (Spa - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - s.t.
58. BELTRAN Michelle (USA - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - s.t.
59. VILAJOSANA Marta (Spa - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - s.t.
60. ADAMSEN WATT Maja (Den - S.C. Michela Fanini-Record Rox) - s.t.
61. VAN GILDER Laura (USA - USA National Team) - s.t.
62. BUBNENKOVA Svetlana (Rus - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - s.t.
63. GERHARD Debora (Bra - Fanini/Velosport/Gauss) - s.t.
64. CAZZANIGA Barbara (Ita - Team Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - s.t.
65. DE KONING Aukje (Hol - Team Vrienden-Vanhet-Platteland) - s.t.
66. BACCHIAVINI Lisa (Ita - Fanini/Velosport/Gauss) - s.t.
67. KOZLIKOVA Lada (Cze - Buitenpoort-Flexpoint Team) - s.t.
68. MURILLO Iosune (Spa - Bizkaia-Panda Software-Durango) - s.t.
69. GIARDINELLI Letizia (Ita - S.C. Michela Fanini-Record Rox) - s.t.
70. NEKANE Lasa Agirre (Spa - Spanish National Team) - s.t.
71. CORAZZA Martina (Ita - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - s.t.
72. KIRCH Rosane (Bra - Fanini/Velosport/Gauss) - s.t.
73. LUPERINI Fabiana (Ita - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - s.t.
74. LEAL BALDERAS Veronica (Mex - Saccarelli-Emu-Marsciano) - s.t.
75. SILVA Maria Lucilene (Bra - Saccarelli-Emu-Marsciano) - s.t.
76. NEBEN Amber (USA - Buitenpoort-Flexpoint Team) - s.t.
77. LORENZONI Marianna (Ita - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - s.t.
78. MORENO ALLUE Maribel (Spa - Spanish National Team) - s.t.
79. VAN ESSEN Sharon (Hol - Team Vrienden-Vanhet-Platteland) - s.t.
80. BORCHI Alessandra (Ita - S.C. Michela Fanini-Record Rox) - s.t.
81. CALLE Maria Luisa (Col - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - s.t.
82. HOLT Melissa (Nzl - Team S.A.T.S.) - s.t.
83. TOFANELLI Lavinia (Ita - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - s.t.
84. TELLETXEA Naiara (Spa - Bizkaia-Panda Software-Durango) - s.t.
85. FRANGES Lauren (USA - USA National Team) - s.t.
86. ZABIROVA Zoulfia (Kaz - Mix5 - Team Bigla) - s.t.
87. TAMANINI Luisa (Ita - Team Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - s.t.
88. VALSECCHI Silvia (Ita - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - s.t.
89. ROMBOUTS Sandra (Hol - Buitenpoort-Flexpoint Team) - s.t.
90. BAXTER Claire (Aus - Saccarelli-Emu-Marsciano) - s.t.
91. FANUCCHI Maria (Ita - S.C. Michela Fanini-Record Rox) - s.t.
92. PARIETTI Silvia (Ita - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - s.t.
93. GIL PARRA Leticia (Spa - Spanish National Team) - s.t.
94. TOGNALI Francesca (Ita - Saccarelli-Emu-Marsciano) - s.t.
95. PISANESCHI Laura (Ita - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - s.t.
96. RHODES Alexis (Aus - Australian Nat. Team) - s.t.
97. SULLIVAN Candice (Aus - Australian Nat. Team) - s.t.
98. ALCADE Cristina (Spa - Bizkaia-Panda Software-Durango) - s.t.
99. BANKS Hannah (Aus - Australian Nat. Team) - s.t.
100. CANTELE Noemi (Ita - Mix5 - Team Bigla) - s.t.
101. RUTER Christina (USA - USA National Team) - s.t.
102. TELLETXEA Maitane (Spa - Bizkaia-Panda Software-Durango) - s.t.
103. ULMER Sarah (Nzl - Team S.A.T.S.) - s.t.
104. PALOTAI Gabriella (Hun - Fanini/Velosport/Gauss) - s.t.
105. BUICK Johanna Sally (Nzl - Mix5 - Team Bigla) - s.t.
106. BROWN Katie (Aus - Australian Nat. Team) - s.t.
107. KOSTENKO Oxana (Rus - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - s.t.
108. LAZZARO Ilenia (Ita - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - s.t.
109. BECKER Christina (Ger - Buitenpoort-Flexpoint Team) - s.t.
110. ELORRIAGA Agurtzane (Spa - Bizkaia-Panda Software-Durango) - s.t.
111. TUNESI Melanie (Swi - Mix5 - Team Bigla) - s.t.
112. MARIETTA Claudia (Ita - S.C. Michela Fanini-Record Rox) - s.t.
113. RODRIGUEZ GOMEZ M. Del Rosario (Spa - Spanish National Team) - s.t.
114. BLICKEM Candice (USA - USA National Team) - s.t.
115. CAGIGAS Mercedes (Spa - Bizkaia-Panda Software-Durango) - s.t.
116. KACHALKA Nataliya (Ukr - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - s.t.
117. MARTINELLI Costanza (Ita - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - s.t.
118. FLEURY Grace (USA - USA National Team) - s.t.
119. COMPIANO Yesica Mirian (Arg - Fanini/Velosport/Gauss) - s.t.
120. CITRACCA Emanuela (Ita - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - s.t.
121. CARRARA Vera (Ita - Team Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - s.t.
122. GAGGIOLI Lynn (USA - S.C. Michela Fanini-Record Rox) - s.t.
123. PEZZO Paola (Ita - Saccarelli-Emu-Marsciano) - s.t.
124. CHARMAN Kerrin (Aus - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - at 01'22"

16th Giro d'Italia Femminile: GC after Stage 3
1. BRANDLI Nicole (Swi - Mix5 - Team Bigla) - 05h45'52"
2. SOMARRIBA Joane (Spa - Bizkaia-Panda Software-Durango) - at 08"
3. STAHURSKAIA Zinaida (Blr - Team Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - at 43"
4. PUCINSKAITE Edita (Lit - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 46"
5. MELCHERS VAN POPPEL Mirjam (Hol - Buitenpoort-Flexpoint Team) - at 46"
6. NEBEN Amber (USA - Buitenpoort-Flexpoint Team) - at 47"
7. LUPERINI Fabiana (Ita - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - at 49"
8. MORENO ALLUE Maribel (Spa - Spanish National Team) - at 56"
9. SLIOUSAREVA Olga (Rus - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 01'20"
10. BELTMAN Chantal (Hol - Team Vrienden-Vanhet-Platteland) - at 01'22"
11. BUBNENKOVA Svetlana (Rus - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - at 01'24"
12. ULMER Sarah (Nzl - Team S.A.T.S.) - at 01'24"
13. THORBURN Christine (USA - USA National Team) - at 01'26"
14. BEUTLER Annette (Swi - S.C. Michela Fanini-Record Rox) - at 01'27"
15. CANTELE Noemi (Ita - Mix5 - Team Bigla) - at 01'31"
16. HANSEN Trine (Den - Team S.A.T.S.) - at 01'33"
17. BRONZINI Giorgia (Ita - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - at 02'06"
18. GAGGIOLI Lynn (USA - S.C. Michela Fanini-Record Rox) - at 02'13"
19. KOZLIKOVA Lada (Cze - Buitenpoort-Flexpoint Team) - at 02'14"
20. HEAL Rachel (Gbr - Team S.A.T.S.) - at 02'15"
21. VILAJOSANA Marta (Spa - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - at 02'15"
22. PEZZO Paola (Ita - Saccarelli-Emu-Marsciano) - at 02'15"
23. HAYEVA Volha (Blr - Fanini/Velosport/Gauss) - at 02'15"
24. CORNEO Sigrid (Ita - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 02'16"
25. RASMUSSEN Dorte (Den - Team S.A.T.S.) - at 02'16"
26. BACCAILLE Monia (Ita - Saccarelli-Emu-Marsciano) - at 02'17"
27. LANCIONI Barbara (Ita - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - at 02'18"
28. OKI Miho (Jpn - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 02'18"
29. CHRISTENSEN Lise (Den - Team Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - at 02'19"
30. KACHALKA Nataliya (Ukr - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - at 02'20"
31. ADAMSEN WATT Maja (Den - S.C. Michela Fanini-Record Rox) - at 02'20"
32. LORENZONI Marianna (Ita - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - at 02'20"
33. PARIETTI Silvia (Ita - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - at 02'24"
34. KIRCH Rosane (Bra - Fanini/Velosport/Gauss) - at 02'27"
35. HARE Catherine (Gbr - Team Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - at 03'11"
36. ZABIROVA Zoulfia (Kaz - Mix5 - Team Bigla) - at 03'36"
37. BATES Katherine (Aus - Australian Nat. Team) - at 03'37"
38. SCHLEICHER Regina (Ger - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - at 03'37"
39. TAMANINI Luisa (Ita - Team Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - at 03'38"
40. KIESANOWSKI Joanne (Nzl - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 03'39"
41. MILLER Meredith (USA - Team S.A.T.S.) - at 03'41"
42. ROMBOUTS Sandra (Hol - Buitenpoort-Flexpoint Team) - at 03'42"
43. FISHER Mette (Den - Team S.A.T.S.) - at 03'42"
44. LECHNER Eva (Ita - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - at 03'43"
45. LONGHIN Katia (Ita - S.C. Michela Fanini-Record Rox) - at 03'43"
46. GARCIA Evelyn (Spa - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 03'43"
47. CALLE Maria Luisa (Col - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - at 03'43"
48. WOOD Oenone (Aus - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - at 03'43"
49. ANDREASSON Veronica (Swe - Team Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - at 03'44"
50. ITURRIAGA Eneritz (Spa - Spanish National Team) - at 03'44"
51. EMMASI Sabrina (Ita - Mix5 - Team Bigla) - at 03'44"
52. BACCHIAVINI Lisa (Ita - Fanini/Velosport/Gauss) - at 03'44"
53. HYLAND Michelle (Nzl - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - at 03'45"
54. BOSMAN Andrea (Hol - Team Vrienden-Vanhet-Platteland) - at 03'46"
55. BELVEDERESI Tania (Ita - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - at 03'46"
56. HENNES Tanja (Ger - Buitenpoort-Flexpoint Team) - at 03'46"
57. MARTISOVA Yjulia (Rus - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - at 03'48"
58. NEKANE Lasa Agirre (Spa - Spanish National Team) - at 03'49"
59. CITRACCA Emanuela (Ita - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - at 03'50"
60. VILUNAITE Erika (Lit - Team Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - at 03'51"
61. BUICK Johanna Sally (Nzl - Mix5 - Team Bigla) - at 03'51"
62. ALCADE Cristina (Spa - Bizkaia-Panda Software-Durango) - at 03'51"
63. LEAL BALDERAS Veronica (Mex - Saccarelli-Emu-Marsciano) - at 03'52"
64. SILVA Maria Lucilene (Bra - Saccarelli-Emu-Marsciano) - at 03'54"
65. MURILLO Iosune (Spa - Bizkaia-Panda Software-Durango) - at 03'56"
66. PEICK Christina (Den - Team S.A.T.S.) - at 04'01"
67. GRAHAM Lorian (Aus - Australian Nat. Team) - at 04'05"
68. FANUCCHI Maria (Ita - S.C. Michela Fanini-Record Rox) - at 04'06"
69. VAN ESSEN Sharon (Hol - Team Vrienden-Vanhet-Platteland) - at 04'25"
70. D'ETTORRE Alessandra (Ita - Saccarelli-Emu-Marsciano) - at 04'25"
71. NICHOLS Kate (Aus - Australian Nat. Team) - at 04'26"
72. GIL PARRA Leticia (Spa - Spanish National Team) - at 04'28"
73. SANCHEZ BENITO Azucena (Spa - Spanish National Team) - at 04'28"
74. PALOP RUBIO Alicia (Spa - Spanish National Team) - at 04'28"
75. PINTOS Valeria Romina (Arg - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - at 04'29"
76. VAN GILDER Laura (USA - USA National Team) - at 04'50"
77. SULLIVAN Candice (Aus - Australian Nat. Team) - at 04'55"
78. HOLT Melissa (Nzl - Team S.A.T.S.) - at 05'09"
79. CARRARA Vera (Ita - Team Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - at 05'14"
80. VAN DONGEN Minke (Hol - Team Vrienden-Vanhet-Platteland) - at 05'14"
81. CAZZANIGA Barbara (Ita - Team Bianchi-Aliverti/Fiamme Az) - at 05'21"
82. BORCHI Alessandra (Ita - S.C. Michela Fanini-Record Rox) - at 05'22"
83. RUTER Christina (USA - USA National Team) - at 05'26"
84. DE KONING Aukje (Hol - Team Vrienden-Vanhet-Platteland) - at 05'26"
85. VALSECCHI Silvia (Ita - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 05'28"
86. RHODES Alexis (Aus - Australian Nat. Team) - at 05'29"
87. TELLETXEA Naiara (Spa - Bizkaia-Panda Software-Durango) - at 05'29"
88. CORAZZA Martina (Ita - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - at 05'30"
89. FRANGES Lauren (USA - USA National Team) - at 05'32"
90. MANFRIN Kettj (Ita - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - at 05'34"
91. GIARDINELLI Letizia (Ita - S.C. Michela Fanini-Record Rox) - at 05'35"
92. BANKS Hannah (Aus - Australian Nat. Team) - at 05'36"
93. TELLETXEA Maitane (Spa - Bizkaia-Panda Software-Durango) - at 05'37"
94. CAGIGAS Mercedes (Spa - Bizkaia-Panda Software-Durango) - at 05'38"
95. ELORRIAGA Agurtzane (Spa - Bizkaia-Panda Software-Durango) - at 05'41"
96. MARIETTA Claudia (Ita - S.C. Michela Fanini-Record Rox) - at 05'45"
97. ARCANGELI Lidia (Ita - Mix5 - Team Bigla) - at 06'04"
98. KUBELSKIENE Edita (Lit - Fanini/Velosport/Gauss) - at 06'14"
99. COX Leda (Gbr - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - at 06'45"
100. KOSTENKO Oxana (Rus - Nobili R.-Menikini-Cogeas) - at 07'01"
101. CASTRUCCI Francesca (Ita - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - at 07'34"
102. FLEURY Grace (USA - USA National Team) - at 07'41"
103. BAXTER Claire (Aus - Saccarelli-Emu-Marsciano) - at 07'43"
104. BELTRAN Michelle (USA - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - at 07'45"
105. GERHARD Debora (Bra - Fanini/Velosport/Gauss) - at 07'46"
106. MARTINELLI Costanza (Ita - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - at 07'49"
107. BLICKEM Candice (USA - USA National Team) - at 08'35"
108. BECKER Christina (Ger - Buitenpoort-Flexpoint Team) - at 08'36"
109. MIGGELS Kristy (Hol - Team Vrienden-Vanhet-Platteland) - at 08'36"
110. SOLDO Eleonora (Ita - Fanini/Velosport/Gauss) - at 08'42"
111. TOGNALI Francesca (Ita - Saccarelli-Emu-Marsciano) - at 08'43"
112. LAZZARO Ilenia (Ita - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - at 08'45"
113. TOFANELLI Lavinia (Ita - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - at 08'49"
114. PASCUAL Gemma (Spa - Bizkaia-Panda Software-Durango) - at 17'21"
115. KUNZE Ivana Soledad (Arg - Lazio Ciclismo-Team Ladispoli) - at 17'29"
116. COMPIANO Yesica Mirian (Arg - Fanini/Velosport/Gauss) - at 17'58"
117. GOSS Belinda (Aus - Australian Nat. Team) - at 18'07"
118. BROWN Katie (Aus - Australian Nat. Team) - at 18'08"
119. EIFLER Elena (Ger - Fenixs/Colnago/Camberra/Nor) - at 18'15"
120. PISANESCHI Laura (Ita - A.S.Team Frw/G.S.Top Girls) - at 18'20"
121. CHARMAN Kerrin (Aus - Chirio-Forno d'Asolo/Rider) - at 18'56"
122. TUNESI Melanie (Swi - Mix5 - Team Bigla) - at 24'20"
123. RODRIGUEZ GOMEZ M. Del Rosario (Spa - Spanish National Team) - at 24'25"
124. PALOTAI Gabriella (Hun - Fanini/Velosport/Gauss) - at 24'27"

 
Related Articles
Womens Tour of Italy - ITT Prologue

Copyright © 2002-2011 by Daily Peloton.
| contact us |