Search the news archive:
 
UCI World Cup Sydney Round 4
 
By Vaughn Trevi
Date: 5/15/2004
UCI World Cup Sydney Round 4
 

New Zealand’s Sarah ULMER was the star of the track on day two of competition in the fourth and final round of the UCI Track World Cup Classics being staged at Sydney’s Dunc Gray Velodrome.

ULMER, 28, came within three tenths of a second of the world record held by four time pursuit World Champion Leontien ZIJLAARD - VAN MOORSEL (NED) to claim gold in the women’s 3km individual pursuit in a time of 3min31.157sec.  Her time was ridden on the track where ZIJLAARD - VAN MOORSEL set the mark of 3min30.816 during the Sydney Olympic Games.

 “I’m as surprised as you with the time,” ULMER said of the ride which was more than a second under her previous personal best.  “I haven’t peaked yet, as I will for the World Championships and Olympics but  I don’t think about medals, I just go as fast as I can.”

Her win also gave her the overall pursuit World Cup crown for 2004 and a ticket to Athens for the Olympic Games.

“It will be wicked going to Athens and it’s a weight off my shoulders to have earned a place,” she said. “I’m where I want to be at the moment.”

ULMER also predicted the track will be fast at the World Championships which run from May 26th to 30th in Melbourne and again in Athens with the world record under threat at both events.

The silver went to Switzerland’s Karin THURIG who was overtaken by ULMER. Last night’s points race winner, South Australia’s Alexis RHODES, 19, did battle with Britain’s Emma DAVIES, 26,  for bronze and the first year senior put every last ounce of effort into her ride to peg back her rival’s early lead and win her second medal of the round in a time of 3min43.330sec almost half a second faster than DAVIES 3min43.819sec.

The Great Britain team of Rob HAYLES, Paul MANNING, Russell DOWNING and Bryan STEELE, proved far superior in the men’s 4km teams pursuit winning the gold in a time of 4min07.385sec more than five seconds faster than the Netherlands (4min12.647sec) in the ride off for gold.

“It’s good to win today,” said STEELE who, along with his team mates, is fully focussed on success in Melbourne.  “We have some last minute preparations to do to improve our speed.

“We want to find another 1-2km/h for Melbourne,” he said. Great Britain were the silver medallists at last year’s World Championships finishing behind the Australian who smashed their own world record to claim gold.

New Zealand’s Hayden GODFREY, Peter LATHAM, Matthew RANDALL and Marc RYAN and the near capacity crowd initially thought they had sewn up the bronze medal in a very hard fought match up with Germany’s Robert BENGSCH, Guido FULST, Christian LADEMANN and Leif LAMPATER but when officials checked the times, taken on the third rider across the line, the bronze was awarded to Germany in a time of 4min11.151. Great Britain missing out by three hundredths of a second in 4min11.186sec.

But the Kiwis were far from disappointed as their consistency during the series earned them the World Cup teams pursuit crown.

The Brits scored another gold when Scotland’s Craig MacLEAN won through in two straight of the best of three against Jose VILLANUEVA TRINIDAD in the men’s sprint competition. The battle for bronze saw Japanese team mates Takashi KANEKO and  Kiyofumi NAGAI face off with KANEKO claiming the medal in two straight heats.

But it was fifth placed Damian ZIELINSKI of Poland who scored enough points to move to the top of the rankings and claim the sprint  World Cup crown.

2002 World Champion Australia’s Sean EADIE, on the comeback from injury,  was bundled out by KANEKO in the quarter finals but  the time of 10.518sec which he posted in qualifying saw him meet the criteria for selection in the Athens Olympic Games Shadow Team.

Dutch cyclist Yvonne HIJGENAAR gave herself a 24th birthday present when she scored gold in the 500m time trial to to wrap up the series crown. She rode 35.100sec with Lori-Ann MUENZER (CAN) second in 35.562sec and Clara SANCHEZ (FRA) third in 35.708sec.

 “It’s an incredible feeling and a great present,” said HIJGENAAR who used to use cycling as training for speed skating but now concentrates on wheels instead of blades. “I’ve made steady improvement this year and winning the World Cup means I’m going to Athens.

“It’s incredible to think about  going to the Olympics.”

China’s Guo SHUANG demonstrated the benefit of her scholarship at the UCI’s World Cycling Centre in Aigle, Switzerland when she sprinted home for gold in the women’s keirin final. The 18 year old held off American Jennie REED and German Katrin MEINKE for her second World Cup keirin victory this year and if hoping her form will stay with her for Melbourne.

REED was a little disappointed with second place but it was enough for her to be crowned keirin  World Cup champion.

“I was not too happy with the race because we changed my gearing in preparation for Melbourne and I  just couldn’t catch them on the straight,” she said.

The ‘Star Spangled Banner’ rang out again for Colby PEARCE who was a convincing winner in the men’s 30km points race. PEARCE lapped the field twice and ended the race with 50 points, 14 ahead of 2002 World Champion Chris NEWTON of Great Britain (36 pts +1lap) with two time World Champion and last year’s silver medallist in Stuttgart, Juan LLANERAS ROSELLO third (35pts +1lap).

LLANERAS ROSELLO was crowned 2004 points race World Cup Champion.

The final day of racing features the teams sprint for both men and women, the women’s 10km scratch race and the men’s 40km Madison.

The World Cup is the final chance for countries to qualify places for the World Championships being staged in Melbourne from May 26 to 30 which is in turn the final chance for countries to qualify places for the Athens Olympic Games. At the Sydney World Cup more than 200 cyclists from 41 countries will be competing – more than contested the track events at the Sydney Olympic Games and all will be vying for World Cup honours a place in their nation’s team for the World Championships.

Results

Men's 1 Kilometer Time Trial

Name Country Time (km/h) Points
1 HOY Chris GBR               1:02.399 (57.693) 12
2 LOPEZ Ahmed CUB        1:04.608 (55.721) 10
3 INOUE Masaki JPN          1:05.049 (55.343) 8
4 DITZEL Filip CZE            1:05.355 (55.084) 7
5 LEPKA Jan SVK               1:05.416 (55.032) 6
6 MENESES Wilson COL    1:05.451 (55.003) 5
7 KUCZYNSKI Kamil POL 1:05.788 (54.721) 4
8 VELDT Tim NED              1:05.922 (54.610) 3
9 STAHL Christian USA      1:06.252 (54.338) 2
10 EDWARDS Dean RSA    1:08.257 (52.742) 1

Men's 15km Scratch Race Final Result

1 SLIPPENS Robert NED
2 DOWNING Dean GBR
3 LADAGNOUS Mathie FRA
4 CHERNYSHOV Ilya KAZ
5 DAUBNIUK Siarhei BLR
6 OLMAN Miles AUS 19860223
7 CARNEY James USA
8 KEISSE Ilzo BEL 19821221 1 lap(s)
9 ANASTOPOULOS Vasileios GRE  1 lap(s)
10 TEUTENBERG Sven GER 1 lap(s)

Men's 4km Individual Pursuit Qualification
World Record 4km 4.11:114 Christopher BOARDMAN (GBR) 29.08.1996 Manchester (GBR)

1 MANNING Paul GBR                      4:27.936       53.744
2 DYUDYA Volodymyr UKR             4:33.388       52.672
3 HEIMANS Levi NED                        4:34.470      52.465
4 LADEMANN Christian GER
5 FORD Michael AUS                          4:35.388     52.29
6 KIRYIENKA Vasil BLR                    4:35.497      52.269
7 NEUVILLE Jérôme FRA                   4:36.031      52.168
8 MAZZOLANI Alessandro ITA          4:36.164      52.143
9 NINOS George GRE                           4:39.732      51.478
10 TILLMAN Michael USA                  4:43.363      50.818

Men's Keirin Final 1st-6th Result

Time: 11.082, Speed: 64.970 km/h
1 DAJKA Jobie AUS  
2 VILLANUEVA TRINIDAD José Antonio ESP
3 PEDEN Anthony NZL
4 LAKATOSH Andrew USA
5 KWIATKOWSKI Lukasz POL
6 YAGUCHI Keiichiro JPN

 

Men's 4km Team Pursuit Final Classification

1 GREAT BRITAIN (GBR) 4:07.385 (58 209 km/h) 12 pts.
HAYLES Robert GBR
MANNING Paul GBR .
DOWNING Russell GBR
STEEL Bryan GBR

2. NETHERLANDS (NED) 4:12.647 10 ( 56.997 km/h) 10 pts.
HEIMANS Levi NED
MOURIS Jens NED
SCHEP Peter NED
STRAATHOF Jeroen NED

3 GERMANY (GER) 4:11.151 (57.336 km/h) 8 pts.
BENGSCH Robert GER
FULST Guido GER
LADEMANN Christian GER
LAMPATER Leif GER

4 NEW ZEALAND (NZL) 4:11.186 (57.328 km/h) 7 pts.
 GODFREY Hayden NZL
 LATHAM Peter NZL
 RANDALL Matthew NZL
 RYAN Marc NZL 19821014

Men's 30km Points Race Final

RANK Name  Nation               (Laps/Final/Points)
1. PEARCE Colby USA                         (2/22/12)
2. NEWTON Christopher GBR              (1/4/10)
3. LLANERAS ROSELLO Joan ESP     (1/18/8
4. IIJIMA Makoto JPN                            (1/9/7)
5. WONG Kam-Po HKG                         (1/1/6)
6. GILMORE Matthew BEL                   (1/12/5)
7. ARRIAGADA Marco Antonio           (1/16/4)
8. CICCONE Angelo ITA                       (1/11/3)
9. HENDERSON Gregory NZL              (0/5/2)
10. TEUTENBERG Sven GER                (0/8/1)

Women's 20km Points Race Final

Sprints every 10 Laps, 80 Laps total
1 RHODES Alexis AUS
2 VYPYRAYLO Lyudmyla UKR
3 ULMER Sarah NZL
4 VISSER Adrie NED
5 KIM Yong-Mi KOR
6 GONZALEZ PEREZ Yoanka CUB
7 GUERRERO MENDEZ Belem MEX
8 QUINN Rebecca USA
9 VANDEKERCKHOVE Juliette FRA
10 CARRARA Vera ITA

Womens Sprints Final  (points)

1 MEARES Anna AUS (12)
2 LINDENMUTH Tanya USA (10)
3 MUENZER Lori-Ann CAN (8)
4 LARREAL Daniela VEN (7)
5 PENDLETON Victoria GBR (6)
6 REED Jennie USA 19780420 5
7 SZABOLCSI Szilvia HUN (4)
8 SANCHEZ Clara FRA (3)
9 HUBBARD Rosealee AUS (2)
10 MEINKE Katrin GER 1

Women's 500m Time Trial

Name Country                               (Time/Km/H

1 HIJGENAAR Yvonne NED     (35.100/51.282)
2 MUENZER Lori-Ann CAN     (35.562/50.616)
3 SANCHEZ Clara FRA             (35.708/50.409)
4 LARREAL Daniela VEN         (35.923/50.107)
5 LINDENMUTH Tanya USA    (36.054/49.925)
6 BELLUTTI Antonella ITA       (36.073/49.899)
7 GUO Shuang CHN                    (36.077/49.893)
8 OSUGA Sayuri JPN                  (36.321/49.558)
9 FREITAG Kathrin GER            (36.433/49.406)
10 CHULKOVA Anastasia RUS (38.120/47.219)
11 RADANOVA Evgenia BUL   (38.337/46.952)
12 TRI KUSUMA Santia INA     (38.856/46.325)

Women's 3km Individual Pursuit Final Classification
                                                             Time        (Km/H)
1 ULMER Sarah NZL                         3.31.157 (51.147)
2 THÜRIG Karin SUI                         ovr
3 RHODES Alexis AUS                      3.43:330 (48.359)
4 DAVIES Emma GBR                       3.43.819 (48.253)
5 CLIGNET Marion FRA                    3:44.808 (48.041)
6 MIRABELLA Erin USA                   3:46.175 (47.751)
7 VISSER Adrie NED                          3:46.609 (47.659)
8 SHISHKOVA Tatiana MDA             3:48.297 (47.307)
9 GONZALEZ PEREZ Yoanka           3:51.703 (46.611)
10 PRYCHSHEPA Sofiya UKR          3:53.240 (46.304)
11 CARTER Erin CAN                        3:55.031 (45.951)
12 MUZIZAH Uyun INA                     4:08.480 (43.464)

Women's Keirin Final 1st-6th Result
Time: 12.237 Speed: 58.838 km/h  (points)

1 GUO Shuang CHN   (12)
2 REED Jennie USA   (10)
3 MEINKE Katrin GER   (8)
4 CHULKOVA Anastasia RUS   (7)
5 ELLIS Rebecca AUS   (6)
6 LI Na CHN 19821209   (5)
7 RADANOVA Evgenia BUL   (4)
8 GRISHINA Oxana RUS   (3)
Women's Keirin Final Classification for 7th & 8th Places are based on the results of the Round 1 Repechage

Acknowledgements: Cycling Australia.


Copyright © 2002-2011 by Daily Peloton.
| contact us |