Search the news archive:
 
34th Settimana Lombarda (2.5) - Stage 2
 
By Fabio
Date: 4/10/2004
34th Settimana Lombarda (2.5) - Stage 2
 

Italy's Michele Scarponi (Domina Vacanze) got his second straight win in as many stages of the UCI-2.5 sanctioned Settimana Lombarda (Roncadelle-Roncadelle, 162 km.). Winner of Friday's opening uphill ITT, the 24-year-old did it again on Saturday, as he soloed to victory in front of Sicilian rider Giuseppe Di Grande (Formaggi Pinzolo-Fiavè), who came in more than a minute behind, with neo-pro Stefano Boggia (Icet-Buca del Gatto) filling the remaining Top 3 spot. Poland's Radoslav Romanik and Slawmoir Kohut, both riding with the Hoop CCC-Polsat outfit, as well as Italy's Giuseppe Muraglia of Formaggi Pinzolo Fiavè followed.

Needless to say, Scarponi (that got his third success so far this season), strengthened his grip on the GC leader's mantle, with Tim Jones of Zimabawe following close to two minutes behind, while Romanik moved up into third overall. Two more English-speakers are in the Top 20 places.

Stage 2 (Roncadelle-Roncadelle, 162 km.): Top 20 Places
1. Michele Scarponi (Ita - Domina Vacanze) - 04h07'10”
2. Giuseppe Di Grande (Ita - Formaggi Pinzolo Fiavé') - at 01'18”
3. Stefano Boggia (Ita - Team ICET) - at 01'30”
4. Radoslaw Romanik (Pol - Hoop CCC - Polsat) - s.t.
5. Slawomir Kohut (Pol - Hoop CCC - Polsat) - at 01'45”
6. Giuseppe Muraglia (Ita - Formaggi Pinzolo Fiavé) - s.t.
7. Giuseppe Palumbo (Ita - Acqua & Sapone-Caffé Mokambo) - s.t.
8. Timothy Jones (Zim - Domina Vacanze) - at 01'48”
9. Filippo Simeoni (Ita - Domina Vacanze) - at 02'25”
10. Jamie Burrow (GBR - Amore & Vita-Beretta) - s.t.
11. Przemyslaw Niemiec (Pol - Miche) - s.t.
12. Mykhaylo Khalilov (Ukr - Team ICET) - at 02'30”
13. Renzo Mazzoleni (Ita - Tenax) - s.t.
14. Tiaan Kannemeyer (RSA - Team Barloworld-Androni Giocattoli) - s.t.
15. Roger Beuchat (Swi - Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie) - s.t.
16. Dimitri Gaynitdinov (Rus - Team ICET) - at 03'02”
17. Aliaksandr Kuchynski (Blr - Amore & Vita-Beretta) - s.t.
18. Mitja Mahoric (Slo - Perutnina Ptuj) - s.t.
19. Gianluca Sironi (Ita - Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie) - s.t.
20. Alexandr Arekeev (Rus - Acqua & Sapone-Caffé Mokambo) - s.t.

34th Settimana Lombarda - GC after Stage 2: Top 20 Places
1. Michele Scarponi (Ita - Domina Vacanze) - 04h22'32”
2. Timothy Jones (Zim - Domina Vacanze) - at 01'52”
3. Radoslaw Romanik (Pol - Hoop CCC-Polsat) - at 01'53”
4. Stefano Boggia (Ita - Team ICET) - at 02'01”
5. Giuseppe Di Grande (Ita - Formaggi Pinzolo Fiavé) - at 02'04”
6. Giuseppe Muraglia (Ita - Formaggi Pinzolo Fiavé) - at 02'26”
7. Giuseppe Palumbo (Ita - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo) - at 02'28”
8. Filippo Simeoni (Ita - Domina Vacanze) - at 02'38”
9. Przemyslaw Niemiec (Pol - Miche) - at 02'43”
10. Jamie Burrow (GBR - Amore & Vita-Beretta) - at 02'50”
11. Tiaan Kannemeyer (RSA - Barloworld-Androni Giocattoli) - at 03'01”
12. Slawomir Kohut (Pol - Hoop CCC - Polsat) - at 03'10”
13. Mykhaylo Khalilov (Ukr - Team ICET) - at 03'12”
14. Gianluca Sironi (Ita - Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie) - at 03'48”
15. Renzo Mazzoleni (Ita - Tenax) - at 03'59”
16. Aliaksandr Kuchynski (Blr - Amore & Vita-Beretta) - at 04'01”
17. Mitja Mahoric (Slo - Perutnina Ptuj) - at 04'08”
18. Alexandr Arekeev (Rus - Acqua & Sapone-C.Mokambo) - at 04'14”
19. Gianluca Tonetti (Ita - Tenax) - at 04'16”
20. Emanuele Sella (Ita - Ceramiche Panaria-Margres) - at 04'17”

Complete Stage 2 results available Here (PDF File Format).

Full GC after Stage 2 available Here (PDF File Format).

 
Related Articles
34th Settimana Lombarda (2.5) - Stage 1

Copyright © 2002-2011 by Daily Peloton.
| contact us |