Search the news archive:
 
4th Vuelta a Castilla y Leon Feminas Stage 2
 
By Staff
Date: 3/26/2004
4th Vuelta a Castilla y Leon Feminas Stage 2
 

By Marianne Werz O'Brien

Stage 2: 25 March 2004. Zamora to Zamora, 103.8 km

The second stage featured two Cat 3 climbs, each one following immediately upon a steep descent. Today’s stage winner Aussie Katherine Bates (Ton Van Bemmelen) crossed the line with Anouska Van Derzee (Farm Frites) taking second with the same time.

Seventeen seconds later a large pack containing 67 women, almost half the peloton crossed the finish line. Once again Zoulfia Zabirova just missed the selection, coming in 70th at +31 seconds.

Taking third place today was Safi Pasta rider Regina Schleicher, winner of stage 1. This stage has entirely rewritten the overall GC, however the winner and runner up both finished at the same time as Schleicher in Stage 1.

The new overall podium is Anouska Van Derzee, Katherine Bates, and Regina Schleicher.

Friday is Stage 3, the race from Zamora to Salamanca, 104.3 km. This will be the final contest in the Fourth edition of Vuelta Castilla y Leon. This is a much more rolling stage, probably well suited to the sprinters.

In 2003 stage 3 was the 93 km Aranda de Duero circuit where Zoulfia Zabirova claimed not only the stage, but the top spot in the GC as well, winning the 3rd annual Castilla y Leon. But this year's edition in much closer than last, Van Derzee and Bates only have a 17 second advantage over the fifty women still in contention! This race is very much up for grabs, and some of the top women racers in the world are easily within grabbing distance. Tune in to see if Somarriba, Schleicher, Melchers, Arndt, Ljungskog, Brandli, Heal, or Woods can pull off an upset!

Top 15 for Stage 2

1º 55 Bates, Katherine Aus Ton Van Bemmelen Spo 2:47:28
2º 16 Van Derzee, Anouska Ned Team Farm Frites-Har Mt.
3º 215 Schleicher, Regina Ger Safi-Pasta Zara Man. a 17
4º 263 Longhin, Katia Ita S.C. Michela Fanini a 17
5º 11 Melchers, Mirjam Ned Team Farm Frites-Har a 17
6º 161 Bravo, Rosa Mª Esp Tinlohi-Eia-Mauco a 17
7º 211 Bronzini, Giorgia Ita Safi-Pasta Zara Man. a 17
8º 146 Jaunatre, Marina Fra France N.Time a 17
9º 152 Gollan, Olivia Aus Australia N.Time a 17
10º 264 Cazzaniga, Barbara Ita S.C. Michela Fanini a 17
11º 191 Kiesanowski, Joanne Nzl New Zeland Team a 17
12º 52 De Goede, Suzanne Ned Ton Van Bemmelen Spo a 17
13º 133 Duster, Sarah Ger German N.Team a 17
14º 31 Arndt, Judith Ger Nürnberger Versicher a 17
15º 275 Beutler, Annette Sui Lietzsport Cycling a 17

GC after Stage 2

 1º 16 Van Derzee, Anouska Ned Team Farm Frites-Har 04:56:34
 2º 55 Bates, Katherine Aus Ton Van Bemmelen Spo Mt.
3º 215 Schleicher, Regina Ger Safi-Pasta Zara Man. a 17
 4º 263 Longhin, Katia Ita S.C. Michela Fanini a 17
 5º 211 Bronzini, Giorgia Ita Safi-Pasta Zara Man. a 17
 6º 161 Bravo, Rosa Mª Esp Tinlohi-Eia-Mauco a 17
 7º 156 Carrian, Sara Aus Australia N.Time a 17
 8º 22 Valen, Anita Nor Team S.a.T.S. a 17
 9º 275 Beutler, Annette Sui Lietzsport Cycling a 17
 10º 214 Dahle, Gunn-Rita Nor Safi-Pasta Zara Man. a 17
 11º 73 Gunnewijk, Loes Ned Ondernemers V.N.-Vri a 17
 12º 155 Wood, Oenone Aus Australia N.Time a 17
 13º 15 Oki, Miho Jpn Team Farm Frites-Har a 17
 14º 191 Kiesanowski, Joanne Nzl New Zeland Team a 17
 15º 31 Arndt, Judith Ger Nürnberger Versicher a 17
 16º 11 Melchers, Mirjam Ned Team Farm Frites-Har a 17
 17º 152 Gollan, Olivia Aus Australia N.Time a 17
 18º 133 Duster, Sarah Ger German N.Team a 17
 19º 113 Grimberg, Arenda Ned Netherlands N.Time a 17
 20º 66 Belleter, Veronique Bel Vlaanderen-T-Interin a 17
 21º 146 Jaunatre, Marina Fra France N.Time a 17
 22º 12 Visser, Adrie Ned Team Farm Frites-Har a 17
 23º 221 Baccaille, Monia Ita Italy National Team a 17
 24º 124 Newstead, Frances Gbr Great Britain N.Time a 17
 25º 36 Worrack, Trixi Ger Nürnberger Versicher a 17
 26º 61 Kupfernagel, Hanka Ger Vlaanderen-T-Interin a 17
 27º 212 Zugno, Anna Ita Safi-Pasta Zara Man. a 17
 28º 225 Guderzo, Tatiana Ita Italy National Team a 17
 29º 52 De Goede, Suzanne Ned Ton Van Bemmelen Spo a 17
 30º 3 Iturriaga, Eneritz Esp Team Let's Go Finlan a 17
 31º 132 Senff, Theresa Ger German N.Team a 17
 32º 145 Chevanne, Elisabeth Fra France N.Time a 17
 33º 62 Mansveld, Debby Ned Vlaanderen-T-Interin a 17
 34º 101 Clignet, Marion Fra Basis- Aude a 17
 35º 262 Pucinskaite, Edita Ltu S.C. Michela Fanini a 17
 36º 264 Cazzaniga, Barbara Ita S.C. Michela Fanini a 17
 37º 53 Wallaard, Jaccolien Ned Ton Van Bemmelen Spo a 17
 38º 186 Slyusareva, Olga Rus Russia N.Team a 17
 39º 222 Belvederesi, Tania Ita Italy National Team a 17
 40º 2 Luperini, Fabiana Ita Team Let's Go Finlan a 17
 41º 216 Urbonaite, Zita Ltu Safi-Pasta Zara Man. a 17
 42º 142 Huguet, Sonia Fra France N.Time a 17
 43º 21 Ljungskog, Susanne Swe Team S.a.T.S. a 17
 44º 226 Parietti, Silvia Ita Italy National Team a 17
 45º 63 Ingels, Veerle Bel Vlaanderen-T-Interin a 17
 46º 231 Ruano, Dori Esp Seleccion Española a 17
 47º 261 Brändli, Nicole Sui S.C. Michela Fanini a 17
 48º 13 Heal, Rachel Gbr Team Farm Frites-Har a 17
 49º 102 Goldstein, Leah Isr Basis- Aude a 17
 50º 205 Somarriba, Joane Esp Bizkaia-Panda Soft. a 17
 51º 234 Ramirez, Anna Esp Seleccion Española a 17
 52º 223 Carrara, Vera Ita Italy National Team a 17
 53º 131 Bahler, Liane Ger German N.Team a 55
 54º 64 Van Dromme, Sharon Bel Vlaanderen-T-Interin a 02:40
 55º 116 Markerink, Locs Ned Netherlands N.Time a 04:41
 56º 54 Groenveld, Kornelia Ned Ton Van Bemmelen Spo a 04:41
 57º 83 Hostettler, Irene Sui Team Next 125 a 06:08
 58º 271 Heeb, Barbara Sui Lietzsport Cycling a 06:08
 59º 266 Rutherford, Hayley Aus S.C. Michela Fanini a 06:08
 60º 34 Zabelinskaya, Olga Rus Nürnberger Versicher a 06:08
 61º 196 Wood, Susie Any Nzl New Zeland Team a 06:08
 62º 96 Peters, Stacey Usa T-Mobile Professiona a 06:08
 63º 181 Bayarskaya, Natalia Rus Russia N.Team a 06:08
 64º 125 Pincombe, Vicky Gbr Great Britain N.Time a 06:08
 65º 93 Bruckner, Kimberly Usa T-Mobile Professiona a 06:08
 66º 25 Jutras, Manon Can Team S.a.T.S. a 06:08
 67º 95 Neben, Amber Usa T-Mobile Professiona a 06:08
 68º 154 Safe, Amy Aus Australia N.Time a 06:08
 69º 1 Zabirova, Zoulfia Rus Team Let's Go Finlan a 06:22
 70º 151 Bates, Natalie Aus Australia N.Time a 06:38
 71º 265 Puccioni, Irene Ita S.C. Michela Fanini a 07:23
 72º 153 Graham, Lorian Aus Australia N.Time a 09:48
 73º 103 Freedman, Nicole Isr Basis- Aude a 10:15
 74º 242 Murillo, Iosune Esp Sabeco a 10:15
 75º 105 Lassaso, Kristen Usa Basis- Aude a 10:15
 76º 24 James, Emma Aus Team S.a.T.S. a 10:15
 77º 26 Symington, Sara Grb Team S.a.T.S. a 10:29
 78º 32 Liebig, Tina Ger Nürnberger Versicher a 10:32
 79º 94 Cowden, Dotsie Usa T-Mobile Professiona a 10:32
 80º 141 Moinard, Virginie Fra France N.Time a 11:30
 81º 71 Beltman, Chantal Ned Ondernemers V.N.-Vri a 11:30
 82º 6 Corazza, Martina Ita Team Let's Go Finlan a 11:30
 83º 114 Wild, Kirsten Ned Netherlands N.Time a 11:30
 84º 195 Hylande, Michelle Nzl New Zeland Team a 11:30
 85º 81 Hennes, Tanja Ger Team Next 125 a 11:30
 86º 121 Davies, Emma Gbr Great Britain N.Time a 11:30
 87º 85 Leumann, Katrin Sui Team Next 125 a 11:30
 88º 14 Vink, Elisabeth Ned Team Farm Frites-Har a 11:30
 89º 224 D'ettorre, Alessandra Ita Italy National Team a 11:30
 90º 192 Reekie-May, Rosalind Nzl New Zeland Team a 11:30
 91º 204 Pascual, Gema Esp Bizkaia-Panda Soft. a 11:30
 92º 115 Spikerman, Bertina Ned Netherlands N.Time a 11:30
 93º 193 Holt, Melisa Nzl New Zeland Team a 11:30
 94º 76 Van Essen, Sharon Ned Ondernemers V.N.-Vri a 14:12
 95º 143 Depine, Dalmais Fra France N.Time a 17:21
 96º 171 Dianne, Emery Rsa Int. Composite Tea a 17:21
 97º 84 Brever, Clarissa Ger Team Next 125 a 17:21
 98º 163 Cagigas, Mercedes Esp Tinlohi-Eia-Mauco a 17:21
 99º 243 Gil, Leticia Esp Sabeco a 17:21
100º 232 Moreno, Maribel Esp Seleccion Española a 17:21
101º 23 Gilmore, Rochelle Aus Team S.a.T.S. a 17:52
102º 144 V.Dekerckove, Juliette Fra France N.Time a 17:52
103º 194 Robb, Kirsty Nzl New Zeland Team a 20:19
104º 65 Van Melis, Mirella Ned Vlaanderen-T-Interin a 20:28
105º 51 Cools, Jolanda Ned Ton Van Bemmelen Spo a 21:01
106º 111 Jos, Janneke Ned Netherlands N.Time a 21:01
107º 172 Gu Sung, Eun Kor Int. Composite Tea a 21:28
108º 175 Sharakova, Tatsiana Blr Int. Composite Tea a 21:28
109º 272 Watt, Kathryn Aus Lietzsport Cycling a 21:28
110º 162 Blazquez, Fatima Esp Tinlohi-Eia-Mauco a 21:28
111º 72 Bosman, Andrea Ned Ondernemers V.N.-Vri a 21:28
112º 122 Goldsmith, Charlotte Gbr Great Britain N.Time a 21:28
113º 126 Webb, Lorna Gbr Great Britain N.Time a 21:28
114º 135 Schramm, Heike Ger German N.Team a 21:28
115º 112 Hassink, Dreke Ned Netherlands N.Time a 21:28
116º 56 Coene, Véronique Bel Ton Van Bemmelen Spo a 21:39
117º 184 Denissenko, Svetlana Rus Russia N.Team a 27:08
118º 236 Sanchez, Azuzena Esp Seleccion Española a 27:23
119º 174 Meier, Maaris Est Int. Composite Tea a 27:50
120º 235 Palop, Alicia Esp Seleccion Española a 27:50
121º 134 Hecht, Claudia Ger German N.Team a 27:50
122º 182 Malomoura, Ekaterina Rus Russia N.Team a 27:50
123º 241 Alcalde, Cristina Esp Sabeco a 27:50
124º 203 Telletxea, Naiara Esp Bizkaia-Panda Soft. a 27:50
125º 75 Slappendel, Iris Ned Ondernemers V.N.-Vri a 27:50
126º 74 Miggels, Kristy Ned Ondernemers V.N.-Vri a 27:50
127º 201 Azpiroz, Arantzazu Esp Bizkaia-Panda Soft. a 27:50
128º 35 Rossner, Petra Ger Nürnberger Versicher a 27:50
129º 33 Lindberg, Madeleine Swe Nürnberger Versicher a 27:50
130º 185 Babikova, Elena Rus Russia N.Team a 30:06
131º 173 Pascale, Schnider Sui Int. Composite Tea a 30:14
132º 82 Griner, Annette Ger Team Next 125 a 30:17
133º 233 Santanyes, Sandra Esp Seleccion Española a 30:17
134º 123 Jacqui, Marshall Gbr Great Britain N.Time a 30:17
135º 251 Ponce, Marta Esp Urrats a 30:17
136º 41 Nohles, Alexandra Ger Vitron-Wilstra a 30:17
137º 256 Vitorino, Claudia Por Urrats a 34:12
138º 183 Kostenko, Oxana Rus Russia N.Team a 35:45
139º 136 Stumpf, Claudia Ger German N.Team a 35:45
140º 253 Rodriguez, M.Rosario Esp Urrats a 38:18
141º 42 De Kryger, Karin Ned Vitron-Wilstra a 39:40
142º 244 Jauregui, Ziortza Esp Sabeco a 39:40
143º 206 Telletxea, Maitane Esp Bizkaia-Panda Soft. a 39:40
144º 106 Leblanc, Genevieve Can Basis- Aude a 39:40
145º 164 Galvez, Devora Esp Tinlohi-Eia-Mauco a 39:40
146º 104 White, Katherine Can Basis- Aude a 43:46

Points after Stage 2

1º 215 Schleicher, Regina Ger Safi-Pasta Zara Man. 41 P.
2º 211 Bronzini, Giorgia Ita Safi-Pasta Zara Man. 29 P.
3º 263 Longhin, Katia Ita S.C. Michela Fanini 26 P.
4º 55 Bates, Katherine Aus Ton Van Bemmelen Spo 25 P.
5º 161 Bravo, Rosa Mª Esp Tinlohi-Eia-Mauco 24 P.
6º 16 Van Derzee, Anouska Ned Team Farm Frites-Har 20 P.
7º 23 Gilmore, Rochelle Aus Team S.a.T.S. 16 P.
8º 11 Melchers, Mirjam Ned Team Farm Frites-Har 12 P.
9º 155 Wood, Oenone Aus Australia N.Time 10 P.
10º 156 Carrian, Sara Aus Australia N.Time 9 P.
11º 214 Dahle, Gunn-Rita Nor Safi-Pasta Zara Man. 8 P.
12º 146 Jaunatre, Marina Fra France N.Time 8 P.
13º 152 Gollan, Olivia Aus Australia N.Time 7 P.
14º 12 Visser, Adrie Ned Team Farm Frites-Har 7 P.
15º 264 Cazzaniga, Barbara Ita S.C. Michela Fanini 6 P.
16º 71 Beltman, Chantal Ned Ondernemers V.N.-Vri 6 P.
17º 22 Valen, Anita Nor Team S.a.T.S. 5 P.
18º 191 Kiesanowski, Joanne Nzl New Zeland Team 5 P.
19º 15 Oki, Miho Jpn Team Farm Frites-Har 4 P.
20º 52 De Goede, Suzanne Ned Ton Van Bemmelen Spo 4 P.
21º 73 Gunnewijk, Loes Ned Ondernemers V.N.-Vri 3 P.
22º 133 Duster, Sarah Ger German N.Team 3 P.
23º 275 Beutler, Annette Sui Lietzsport Cycling 2 P.
24º 31 Arndt, Judith Ger Nürnberger Versicher 2 P.
25º 65 Van Melis, Mirella Ned Vlaanderen-T-Interin 2 P.

 
Related Articles
4th Vuelta Castilla y Leon Preview
Vuelta Castilla y Leon Feminas

Copyright © 2002-2011 by Daily Peloton.
| contact us |