Search the news archive:
 
Vuelta Castilla y Leon Feminas
 
By Staff
Date: 3/25/2004
Vuelta Castilla y Leon Feminas
 
New Page 1

- by Marianne Werz Obrien

Stage 1: 24 March 2004.  Valladolid to Valladolid, 105.5 kilometers

This circuit carried the ladies across three challenging Cat 3 climbs, but was not selective enough apparently. The first half of the peloton (including most of the main contenders) crossed the line together. The second half of the peloton was split again & again & again. Seventy-five riders crossed at the same time as the stage winner, twenty-five more crossed almost 6 minutes behind. The fifty or so remaining riders were split into tiny groups of stragglers and strugglers, trying to make it in under the deadline but all so far back as to be out of contention for the overall victory.

In 2003 Regina Schleicher was the winner of stage 1, which was then a 99 km circuit from Palencia to Palencia, and Mirjam Melchers placed second. In a repeat performance today Regina Schleicher has won the stage again! And Melchers finished at the same time, though further down in the pack.

Schleicher’s Safi-Pasta teammate Giorgia Bronzini took second place and Aussie Rochelle Gilmore of Team SATS rounded out the podium for the stage. Amazing Aussie Oenone Wood is still a serious threat coming in 5th with teammate Sara Carrigan 6th.

In fact all of the leading contenders but one made it into the huge pack to cross the finish line with Schleicher. Shockingly Zoulfia Zabirova, winner of last week’s la Primavera Rosa World Cup missed the selection today and came in 97th – 5’51” off the leaders! Another interesting item – Nicole Cooke (Safi-Pasta) appears not to have started her season at the Vuelta Castilla y Leon after all. She will begin her season at the Castilla y Leon World Cup.

Kimberly Bruckner was the highest placed T-Mobile rider, finishing with the second pack in 88th place with Dotsie Cowden, Dede Barry, Amber Neben and the rest of the squad right behind her.

Stage 2 will be a 103.8 kilometer circuit from Zamora to Zamora.

The second stage features two Cat 3 climbs, each one following immediately upon a steep descent. Last year’s winner was Zoulfia Zabirova who claimed victory at la Primavera Rosa last week only to miss the selection today and fall almost 6 minutes behind the leaders. Undoubtedly she will be fighting for a stage win to redeem her racing here at the Vuelta Castilla y Leon.

Please visit the official race site here.

Complete Results Stage 1

Pto  Dor  Nombre                  Nac  Equipo                   hh:mm:ss

1º 215  SCHLEICHER, Regina      GER  SAFI-PASTA ZARA MAN.     02:09:06

2º 211  BRONZINI, Giorgia       ITA  SAFI-PASTA ZARA MAN.         mt. 

3º  23  GILMORE, Rochelle       AUS  TEAM S.A.T.S.                mt. 

4º 161  BRAVO, Rosa Mª          ESP  TINLOHI-EIA-MAUCO            mt. 

5º 263  LONGHIN, Katia          ITA  S.C. MICHELA FANINI          mt. 

6º 155  WOOD, Oenone            AUS  AUSTRALIA N.TIME             mt. 

7º 156  CARRIAN, Sara           AUS  AUSTRALIA N.TIME             mt. 

8º 214  DAHLE, Gunn-Rita        NOR  SAFI-PASTA ZARA MAN.         mt. 

9º  12  VISSER, Adrie           NED  TEAM FARM FRITES-HAR         mt. 

10º  71  BELTMAN, Chantal        NED  ONDERNEMERS V.N.-VRI         mt. 

11º  22  VALEN, Anita            NOR  TEAM S.A.T.S.                mt. 

12º  15  OKI, Miho               JPN  TEAM FARM FRITES-HAR         mt. 

13º  73  GUNNEWIJK, Loes         NED  ONDERNEMERS V.N.-VRI         mt. 

14º  65  VAN MELIS, Mirella      NED  VLAANDEREN-T-INTERIN         mt. 

15º 275  BEUTLER, Annette        SUI  LIETZSPORT CYCLING           mt. 

16º   6  CORAZZA, Martina        ITA  TEAM LET'S GO FINLAN         mt. 

17º 144  V.DEKERCKOVE, Juliette  FRA  FRANCE N.TIME                mt. 

18º  36  WORRACK, Trixi          GER  NÜRNBERGER Versicher         mt. 

19º  66  BELLETER, Veronique     BEL  VLAANDEREN-T-INTERIN         mt. 

20º 221  BACCAILLE, Monia        ITA  ITALY NATIONAL TEAM          mt. 

21º 132  SENFF, Theresa          GER  GERMAN N.TEAM                mt. 

22º 131  BAHLER, Liane           GER  GERMAN N.TEAM                mt. 

23º  64  VAN DROMME, Sharon      BEL  VLAANDEREN-T-INTERIN         mt. 

24º 186  SLYUSAREVA, Olga        RUS  RUSSIA N.TEAM                mt. 

25º  31  ARNDT, Judith           GER  NÜRNBERGER Versicher         mt. 

26º 191  KIESANOWSKI, Joanne     NZL  NEW ZELAND TEAM              mt. 

27º 114  WILD, Kirsten           NED  NETHERLANDS N.TIME           mt. 

28º  81  HENNES, Tanja           GER  TEAM NEXT 125                mt. 

29º 133  DUSTER, Sarah           GER  GERMAN N.TEAM                mt. 

30º 141  MOINARD, Virginie       FRA  FRANCE N.TIME                mt. 

31º 225  GUDERZO, Tatiana        ITA  ITALY NATIONAL TEAM          mt. 

32º   3  ITURRIAGA, Eneritz      ESP  TEAM LET'S GO FINLAN         mt. 

33º 152  GOLLAN, Olivia          AUS  AUSTRALIA N.TIME             mt. 

34º 124  NEWSTEAD, Frances       GBR  GREAT BRITAIN N.TIME         mt. 

35º 101  CLIGNET, Marion         FRA  BASIS- AUDE                  mt. 

36º 113  GRIMBERG, Arenda        NED  NETHERLANDS N.TIME           mt. 

37º  11  MELCHERS, Mirjam        NED  TEAM FARM FRITES-HAR         mt. 

38º 212  ZUGNO, Anna             ITA  SAFI-PASTA ZARA MAN.         mt. 

39º 142  HUGUET, Sonia           FRA  FRANCE N.TIME                mt. 

40º 195  HYLANDE, Michelle       NZL  NEW ZELAND TEAM              mt. 

41º 216  URBONAITE, Zita         LTU  SAFI-PASTA ZARA MAN.         mt. 

42º 262  PUCINSKAITE, Edita      LTU  S.C. MICHELA FANINI          mt. 

43º   2  LUPERINI, Fabiana       ITA  TEAM LET'S GO FINLAN         mt. 

44º 116  MARKERINK, Locs         NED  NETHERLANDS N.TIME           mt. 

45º  61  KUPFERNAGEL, Hanka      GER  VLAANDEREN-T-INTERIN         mt. 

46º 146  JAUNATRE, Marina        FRA  FRANCE N.TIME                mt. 

47º  13  HEAL, Rachel            GBR  TEAM FARM FRITES-HAR         mt. 

48º  62  MANSVELD, Debby         NED  VLAANDEREN-T-INTERIN         mt. 

49º  85  LEUMANN, Katrin         SUI  TEAM NEXT 125                mt. 

50º 145  CHEVANNE, Elisabeth     FRA  FRANCE N.TIME                mt. 

51º  14  VINK, Elisabeth         NED  TEAM FARM FRITES-HAR         mt. 

52º 261  BRÄNDLI, Nicole         SUI  S.C. MICHELA FANINI          mt. 

53º 231  RUANO, Dori             ESP  SELECCION ESPAÑOLA           mt. 

54º 192  REEKIE-MAY, Rosalind    NZL  NEW ZELAND TEAM              mt. 

55º 226  PARIETTI, Silvia        ITA  ITALY NATIONAL TEAM          mt. 

56º 204  PASCUAL, Gema           ESP  BIZKAIA-PANDA SOFT.          mt. 

57º  54  GROENVELD, Kornelia     NED  TON VAN BEMMELEN SPO         mt. 

58º  52  DE GOEDE, Suzanne       NED  TON VAN BEMMELEN SPO         mt. 

59º 224  D'ETTORRE, Alessandra   ITA  ITALY NATIONAL TEAM          mt. 

60º 121  DAVIES, Emma            GBR  GREAT BRITAIN N.TIME         mt. 

61º  63  INGELS, Veerle          BEL  VLAANDEREN-T-INTERIN         mt. 

62º  16  VAN DERZEE, Anouska     NED  TEAM FARM FRITES-HAR         mt. 

63º 115  SPIKERMAN, Bertina      NED  NETHERLANDS N.TIME           mt. 

64º  55  BATES, Katherine        AUS  TON VAN BEMMELEN SPO         mt. 

65º 102  GOLDSTEIN, Leah         ISR  BASIS- AUDE                  mt. 

66º 194  ROBB, Kirsty            NZL  NEW ZELAND TEAM              mt. 

67º  53  WALLAARD, Jaccolien     NED  TON VAN BEMMELEN SPO         mt. 

68º 234  RAMIREZ, Anna           ESP  SELECCION ESPAÑOLA           mt. 

69º 193  HOLT, Melisa            NZL  NEW ZELAND TEAM              mt. 

70º 264  CAZZANIGA, Barbara      ITA  S.C. MICHELA FANINI          mt. 

71º 205  SOMARRIBA, Joane        ESP  BIZKAIA-PANDA SOFT.          mt. 

72º 223  CARRARA, Vera           ITA  ITALY NATIONAL TEAM          mt. 

73º 202  BELTMAN, Ghita          NED  BIZKAIA-PANDA SOFT.          mt. 

74º  21  LJUNGSKOG, Susanne      SWE  TEAM S.A.T.S.                mt. 

75º 222  BELVEDERESI, Tania      ITA  ITALY NATIONAL TEAM          mt. 

76º 151  BATES, Natalie          AUS  AUSTRALIA N.TIME       a    05:51

77º 125  PINCOMBE, Vicky         GBR  GREAT BRITAIN N.TIME   a    05:51

78º 266  RUTHERFORD, Hayley      AUS  S.C. MICHELA FANINI    a    05:51

79º 196  WOOD, Susie Any         NZL  NEW ZELAND TEAM        a    05:51

80º 154  SAFE, Amy               AUS  AUSTRALIA N.TIME       a    05:51

81º  25  JUTRAS, Manon           CAN  TEAM S.A.T.S.          a    05:51

82º 271  HEEB, Barbara           SUI  LIETZSPORT CYCLING     a    05:51

83º 143  DEPINE, Dalmais         FRA  FRANCE N.TIME          a    05:51

84º  83  HOSTETTLER, Irene       SUI  TEAM NEXT 125          a    05:51

85º 181  BAYARSKAYA, Natalia     RUS  RUSSIA N.TEAM          a    05:51

86º 171  DIANNE, Emery           RSA  INT. COMPOSITE TEA     a    05:51

87º  32  LIEBIG, Tina            GER  NÜRNBERGER Versicher   a    05:51

88º  93  BRUCKNER, Kimberly      USA  T-MOBILE PROFESSIONA   a    05:51

89º  84  BREVER, Clarissa        GER  TEAM NEXT 125          a    05:51

90º  34  ZABELINSKAYA, Olga      RUS  NÜRNBERGER Versicher   a    05:51

91º  94  COWDEN, Dotsie          USA  T-MOBILE PROFESSIONA   a    05:51

92º 265  PUCCIONI, Irene         ITA  S.C. MICHELA FANINI    a    05:51

93º 163  CAGIGAS, Mercedes       ESP  TINLOHI-EIA-MAUCO      a    05:51

94º  95  NEBEN, Amber            USA  T-MOBILE PROFESSIONA   a    05:51

95º  92  DEMET-BARRY, Deirdre    USA  T-MOBILE PROFESSIONA   a    05:51

96º 243  GIL, Leticia            ESP  SABECO                 a    05:51

97º   1  ZABIROVA, Zoulfia       RUS  TEAM LET'S GO FINLAN   a    05:51

98º 232  MORENO, Maribel         ESP  SELECCION ESPAÑOLA     a    05:51

99º  96  PETERS, Stacey          USA  T-MOBILE PROFESSIONA   a    05:51

100º  51  COOLS, Jolanda          NED  TON VAN BEMMELEN SPO   a    09:31

101º 236  SANCHEZ, Azuzena        ESP  SELECCION ESPAÑOLA     a    09:31

102º 153  GRAHAM, Lorian          AUS  AUSTRALIA N.TIME       a    09:31

103º 111  JOS, Janneke            NED  NETHERLANDS N.TIME     a    09:31

104º  76  VAN ESSEN, Sharon       NED  ONDERNEMERS V.N.-VRI   a    09:31

105º 185  BABIKOVA, Elena         RUS  RUSSIA N.TEAM          a    09:50

106º 172  GU SUNG, Eun            KOR  INT. COMPOSITE TEA     a    09:58

107º 175  SHARAKOVA, Tatsiana     BLR  INT. COMPOSITE TEA     a    09:58

108º 174  MEIER, Maaris           EST  INT. COMPOSITE TEA     a    09:58

109º 183  KOSTENKO, Oxana         RUS  RUSSIA N.TEAM          a    09:58

110º 103  FREEDMAN, Nicole        ISR  BASIS- AUDE            a    09:58

111º 184  DENISSENKO, Svetlana    RUS  RUSSIA N.TEAM          a    09:58

112º 176  CASTRO, Laura           COL  INT. COMPOSITE TEA     a    09:58

113º 105  LASSASO, Kristen        USA  BASIS- AUDE            a    09:58

114º 235  PALOP, Alicia           ESP  SELECCION ESPAÑOLA     a    09:58

115º 123  JACQUI, Marshall        GBR  GREAT BRITAIN N.TIME   a    09:58

116º  82  GRINER, Annette         GER  TEAM NEXT 125          a    09:58

117º 242  MURILLO, Iosune         ESP  SABECO                 a    09:58

118º 241  ALCALDE, Cristina       ESP  SABECO                 a    09:58

119º 182  MALOMOURA, Ekaterina    RUS  RUSSIA N.TEAM          a    09:58

120º 233  SANTANYES, Sandra       ESP  SELECCION ESPAÑOLA     a    09:58

121º 251  PONCE, Marta            ESP  URRATS                 a    09:58

122º 162  BLAZQUEZ, Fatima        ESP  TINLOHI-EIA-MAUCO      a    09:58

123º 134  HECHT, Claudia          GER  GERMAN N.TEAM          a    09:58

124º 203  TELLETXEA, Naiara       ESP  BIZKAIA-PANDA SOFT.    a    09:58

125º 201  AZPIROZ, Arantzazu      ESP  BIZKAIA-PANDA SOFT.    a    09:58

126º 126  WEBB, Lorna             GBR  GREAT BRITAIN N.TIME   a    09:58

127º  74  MIGGELS, Kristy         NED  ONDERNEMERS V.N.-VRI   a    09:58

128º 272  WATT, Kathryn           AUS  LIETZSPORT CYCLING     a    09:58

129º  86  VETTER, Alexandra       SUI  TEAM NEXT 125          a    09:58

130º  75  SLAPPENDEL, Iris        NED  ONDERNEMERS V.N.-VRI   a    09:58

131º  72  BOSMAN, Andrea          NED  ONDERNEMERS V.N.-VRI   a    09:58

132º  41  NOHLES, Alexandra       GER  VITRON-WILSTRA         a    09:58

133º 135  SCHRAMM, Heike          GER  GERMAN N.TEAM          a    09:58

134º  35  ROSSNER, Petra          GER  NÜRNBERGER Versicher   a    09:58

135º  24  JAMES, Emma             AUS  TEAM S.A.T.S.          a    09:58

136º 112  HASSINK, Dreke          NED  NETHERLANDS N.TIME     a    09:58

137º 122  GOLDSMITH, Charlotte    GBR  GREAT BRITAIN N.TIME   a    09:58

138º  26  SYMINGTON, Sara         GRB  TEAM S.A.T.S.          a    09:58

139º  33  LINDBERG, Madeleine     SWE  NÜRNBERGER Versicher   a    09:58

140º 136  STUMPF, Claudia         GER  GERMAN N.TEAM          a    09:58

141º  56  COENE, Véronique        BEL  TON VAN BEMMELEN SPO   a    10:09

142º  42  DE KRYGER, Karin        NED  VITRON-WILSTRA         a    13:53

143º 106  LEBLANC, Genevieve      CAN  BASIS- AUDE            a    13:53

144º 244  JAUREGUI, Ziortza       ESP  SABECO                 a    13:53

145º 256  VITORINO, Claudia       POR  URRATS                 a    13:53

146º 164  GALVEZ, Devora          ESP  TINLOHI-EIA-MAUCO      a    13:53

147º 246  TXURRUKA, Lore          ESP  SABECO                 a    13:53

148º 206  TELLETXEA, Maitane      ESP  BIZKAIA-PANDA SOFT.    a    13:53

149º 104  WHITE, Katherine        CAN  BASIS- AUDE            a    17:59

150º 245  MALLEA, Xuen            USA  SABECO                 a    17:59

151º 173  PASCALE, Schnider       SUI  INT. COMPOSITE TEA     a    17:59

152º 255  GARCIA, Ana belen       ESP  URRATS                 a    17:59

153º 253  RODRIGUEZ, M.Rosario    ESP  URRATS                 a    17:59

154º 254  FERNANDEZ, Concepcion   ESP  URRATS                 a    17:59

Points

1º  215  SCHLEICHER, Regina      GER  SAFI-PASTA ZARA MAN.  25 P.

 2º  211  BRONZINI, Giorgia       ITA  SAFI-PASTA ZARA MAN.  20 P.

 3º   23  GILMORE, Rochelle       AUS  TEAM S.A.T.S.         16 P.

 4º  161  BRAVO, Rosa Mª          ESP  TINLOHI-EIA-MAUCO     14 P.

 5º  263  LONGHIN, Katia          ITA  S.C. MICHELA FANINI   12 P.

 6º  155  WOOD, Oenone            AUS  AUSTRALIA N.TIME      10 P.

 7º  156  CARRIAN, Sara           AUS  AUSTRALIA N.TIME       9 P.

 8º  214  DAHLE, Gunn-Rita        NOR  SAFI-PASTA ZARA MAN.   8 P.

 9º   12  VISSER, Adrie           NED  TEAM FARM FRITES-HAR   7 P.

10º   71  BELTMAN, Chantal        NED  ONDERNEMERS V.N.-VRI   6 P.

11º   22  VALEN, Anita            NOR  TEAM S.A.T.S.          5 P.

12º   15  OKI, Miho               JPN  TEAM FARM FRITES-HAR   4 P.

13º   73  GUNNEWIJK, Loes         NED  ONDERNEMERS V.N.-VRI   3 P.

14º   65  VAN MELIS, Mirella      NED  VLAANDEREN-T-INTERIN   2 P.

15º  275  BEUTLER, Annette        SUI  LIETZSPORT CYCLING     1 P.

 

 
Related Articles
First Stop on the Women's World Cup Tour
Women’s Road World Cup Series - Round One: Geelong World Cup
4th Vuelta Castilla y Leon Preview

Copyright © 2002-2011 by Daily Peloton.
| contact us |