Search the news archive:
 
Young Guns: The latest from Europe (May 08, 2002)
 
By Fabio
Date: 5/8/2002
Young Guns: The latest from Europe (May 08, 2002)
 

Germany - Thüringen-Rundfahrt / Stage 4: Another victory (the second out of four stages) for the mighty Zoccorinse-Vellutex team. The team which dominated last year's U23 scene with their powerful East-European riders (Popovych, Bileka, Metlushenko etc.) lost all of them (they are currently pro riders in Lanbouwkrediet-Colnago) but still retained some big guns from the Former USSR.

So after Russia's Mickhail Timochine won stage 2 on Sunday, Monday was the day for Uzbek Sergey Lagutin to take stage honours in the fourth leg of the German contest (Bad Frankenhausen - Leinefelde, 160 km), ahead of break companion and teammate Ruslan Gryschenko. Behind the Zoccorinese duo, it was Germany's Jan Hollitzer who took third.

The best placed american was William Frischkorn whio ranked 27th. Best-placed Aussie was Aaron Kemps (46th, just ahead of Michael Creed), while Another man from OZ, Rory Sutherland lost (by one point only) the KOM lead to German Jochen Kass. US Mark Fitzgerald and Walker Ferguson abandoned.

RESULTS - TOP 40 PLACES:
1. Sergey Lagutin - Uzb - Casini Vellutex Zoccorinese 3h50'21"
2. Ruslan Gryschenko - Ukr - Casini Vellutex Zoccorinese
3. Jan Hollitzer - Ger - Optik Delker Team 'Udo Bölts' - at 11"
4. Gregory Rast - Swi - Swiss National Team
5. Thomas Ziegler - Ger - RG TEAG Team Köstritzer - at 15"
6. Eric Baumann - Ger - RG TEAG Team Köstritzer
7. Michael Baumgartner - Swi - Team Hörmann-Romer's
8. Michael Demin - Den - Danish National Team
9. Steffen Lockan - Ger - ISPO Lotusan Cottbus
10. Martin Mares - Cze - PSK Remerx
11. Sven Krauss - Ger - Hofbäu-Radler Stuttgart 2012
12. Christian Grasmann - Ger - Team Mapei Bayern
13. Martin Schmid - Ger - Team Mapei Bayern
14. Jürgen Fraer - Ger - Hofbäu-Radler Stuttgart 2012
15. Gregor Willwohl - Ger - Landesverbandsmannschaft Berlin
16. Ronny Buchholz - Ger - German Track Team
17. Thijs Zonneveld - Hol - Team Tegeltoko
18. Daniel Musiol - Ger - Landesverbandsmannschaft Berlin
19. David Heine - Ger - Hofbäu-Radler Stuttgart 2012
20. Tilo Schüler - Ger - RG Giant Frankfurt/Main
21. Theo Eltink - Hol - Rabobank Espoirs
22. Bernhard Kohl - Aut - Austrian National Team
23. Jochen Käß - Ger - German National MTB
24. Frank Vorrath - Ger - Team Wiesenhof-SC DHfK Leipzig
25. Christian Knees - Ger - Vermarc Sportswear Köln/Porz
26. Cornel Bachmann - Swi - Team Hörmann-Romer's
27. William Frischkorn - USA - US National Team
28. Pieter Weening - Hol - Rabobank Espoirs
29. Jonathan McCarty - USA - US National Team
30. Hannes Genze - Ger - German National MTB
31. Thomas Rohregger - Aut - Austrian National Team
32. David Orvalho - Hol - Team Tegeltoko
33. Stefan Zoss - Swi - Team Hörmann-Romer's
34. Timothy Reinhart - USA - US National Team
35. Sascha Lutz - Ger - Landesverbandsmannschaft Berlin
36. Bas Giling - Hol - Rabobank Espoirs
37. Frank Van Dulmen - Hol - Team Tegeltoko
38. Norbert Poels - Hol - Team Tegeltoko
39. David Loosli - Swi - Swiss National Team
40. Frantisek Rabon - Cze - PSK Remerx

OVERALL RANKING after STAGE 4 - TOP 10 PLACES:
1. Pieter Weening - Hol - Rabobank Espoirs 10h10'12"
2. Christian Knees - Ger - Vermarc Sportswear Köln/Porz - at 39"
3. Thomas Ziegler - Ger - RG TEAG Team Köstritzer - at 54"
4. Theo Eltink - Hol - Rabobank Espoirs - at 1'01"
5. Tilo Schüler - Ger - RG Giant Frankfurt/Main - at 1'10"
6. Jonathan McCarty - USA - US National Team - at 1'18"
7. Bernhard Kohl - Aut - Austrian National Team - at 1'28"
8. Brain Vandborg - Den - Danish National Team - at 1'33"
9. Bas Giling - Hol - Rabobank Espoirs - at 1'38"
10. Martin Winkelmann - Ger - ISPO Lotusan Cottbus - at 1'38"

Germany - Thüringen-Rundfahrt / Stage 5: Germany's Thomas Ziegler won a bunch sprint ahead of teammate Tilo Schüler and Dutchman Bas Giling in Tuesday's fifth leg (Leinefelde - Bad Salzungen, 170 km.). Australia's Rory Sutherland abandoned.

RESULTS - TOP 20 PLACES & SELECTED RIDERS:
1. Thomas Ziegler - Ger - RG TEAG Team Köstritzer 4h18'00 - 39.53 km/h -
2. Tilo Schüler - Ger - RG Giant Frankfurt/Main
3. Bas Giling - Hol - Rabobank Espoirs
4. Mickail Timochine - Rus - Casini Vellutex Zoccorinese
5. Jochen Käß - Ger - German National MTB
6. Gregory Rast - Swi - Swiss National Team
7. Rasmus Dyring - Den - Danish National Team
8. Daniel Musiol - Ger - Landesverbandsmannschaft Berlin
9. Sergey Lagutin - Uzb - Casini Vellutex Zoccorinese
10 Bernhard Kohl - Aut - Austrian National Team
11. Aaron Kemps - Aus - Australian National Team
12. Christian Grasmann - Ger - Team Mapei Bayern
13. Waldemar Schmidt - Ger - Vermarc Sportswear Köln/Porz
14. Hannes Genze - Ger - German National MTB
15. David Orvalho - Hol - Team Tegeltoko
16 Jonathan McCarty - USA - US National Team
17. Sven Krauss - Ger - Hofbäu-Radler Stuttgart 2012
18. Christian Knees - Ger - Vermarc Sportswear Köln/Porz
19 Martin Mares - Cze - PSK Remerx
20. Michael Baumgartner - Swi - Team Hörmann-Romer's
...
28. Michael Creed - USA - US National Team
32. Pieter Weening - Hol - Rabobank Espoirs
35. Ben Johnson - Aus - Australian National Team
36. William Frischkorn - USA - US National Team
70. Timothy Reinhart - USA - US National Team - at 4'07"
94. Jonathan Davis - Aus - Australian National Team - at 10'16"
95. David Heine - Ger - Hofbäu-Radler Stuttgart 2012
96. Daniel Mackey - Aus - Australian National Team

OVERALL RANKING after STAGE 5 - TOP 10 PLACES & SELECTED RIDERS:
1. Pieter Weening - Hol - Rabobank Espoirs 14.28.12
2. Christian Knees - Ger - Vermarc Sportswear Köln/Porz - at 39"
3. Thomas Ziegler - Ger - RG TEAG Team Köstritzer - at 44"
4. Theo Eltink - Hol - Rabobank Espoirs - at 1'01"
5. Tilo Schüler - Ger - RG Giant Frankfurt/Main - at 1'04"
6. Jonathan McCarty - USA - US National Team - at 1'18"
7. Bernhard Kohl - Aut - Austrian National Team - at 1'28"
8. Brain Vandborg - Den - Danish National Team - at 1'32"
9. Bas Giling - Hol - Rabobank Espoirs - at 1'34"
10. Jochen Käß - Ger - German National MTB - at 1'38"
...
17. William Frischkorn - USA - US National Team - at 2'17"
28. Michael Creed - USA - US National Team - at 4'49"
41. Aaron Kemps - Aus - Australian National Team - at 7'56
43. Ben Johnson - Aus - Australian National Team - at 8'14"
47. Bruce-John McIntosh - Aus - Australian National Team - at 9'24"
71. Timothy Reinhart - USA - US National Team - at 19'44"
86. Jonathan Davis - Aus - Australian National Team - at 36'34"
99. Daniel Mackey - Aus - Australian National Team - at 1h03'09"

Belgium - Circuit du Hainaut : The 183-km. race reserved to U23 riders, disputed on Sunday, under adverse waether conditions and in cold temperatures, in the French-speaking part of Belgium, was won by a member of the Domo "Espoirs" squad (Domo-Latexco), Johan Van Summeren, with a 44" margin on teammate Gert Steegmans who outsprinted France's Cedric Coutuouly (Crédit Agricole Espoirs) to take second place.

The gruelling competition, featuring climbs with a gradient going up to 21%, was decided when a 13-man breakway got clear. The leading group was later reduced to 4, then 2 (Van Summeren and Coutouly) and eventually one leader only, as the Belgian dropped the French rider before the last ascent of the day and soloed to victory. The exahusted Crédit Agricole contender was later caught by Steegmans who beat him to the finish line.

RESULTS - TOP 10 PLACES:
1. Johan Van Summeren - Bel - Domo Latexco -4h37' (38.989 km/h)
2. Gert Steegmans - Bel - Domo Latexco - at 44"
3. Cedric Coutuouly - Fra - Credit Agricole Espoirs
4. Michiel Elyzen - Hol - Rabobank - at 1'41"
5. Kevin De Weert - Bel - Rabobank - at 1'41"
6. Stanislav Belov - Rus - St. Petersburg - at 2'12"
7. Pieter Mertens - Bel - Beveren 2000 - at 2'15"
8. Philippe Gilbert - Bel - ABX Go Pass - at 2'27"
9. Wim De Vocht - Bel - Domo Latexco - at 4'20"
10. Bart Dockx - Bel - Domo Latexco

Italy - GP Langione: The 51st edition of one of the most ancient races in Italy, disputed for the first time in 1937, ended in an eleven-man sprint and was won by climber Stelvio (with such a name, how could he lose an uphill finishing race ?) Michero, who deservedly clinched victory in a race he was a protagonist of since the very early part, as he started a two-man breakway along with Maurizio Lasorella.

The duo was soon reeled in, but more breakaways, with Ukraine's Maksym Rudenko and Mexican Antonio Adalpe Chavez among the protagonists, followed; all of them were brought back. But in the final part of this race featuring a very undulated route a bunch of eleven, the strongest riders in the peloton, managed to get clear and compete for the victory. 22-year-old (born in Savona in Septmber 1979) took the race ahead of local riders Danilo Andrenacci and Luigi Buonfrate

RESULTS - TOP 10 PLACES:
1. Michero Stelvio (S.C. Centri Calzatura D.Bigioni) Km. 147 3h35' (41,023 km/h)
2. Andrenacci Danilo (S.C. Monturano Civitanova Cascinare)
3. Buonfrate Luigi (Pol. Auto Lelli)
4. Segato Marco (Velo Club Mantovani)
5. Lotti Roberto (G.S. Juvenes Italfine)
6. Bellotti Francesco (Velo Club Mantovani)
7. Zepic Marko (Slo - Sava Kranj),
8. Cappè Matteo (S.C. Reda Baggioni Mulinari)
9. Stare Matej (Slo - Sava Kranj)
10. Masciarelli Andrea (V.C. Aran-Cantina Tollo)

Started 149 - Finished 53

Italy - Circuito del Porto: The UCI-1.6 competition, disputed on Sunday in Italy, was won by Stefano Bonini who outsprinted Devid Garbelli, with the chasing group coming in 3" later. Australia's Gene Bates took eleventh.

RESULTS - TOP 11 PLACES:
1. Stefano Bonini - Ita - Sanpellegrino-Bortoli Attoni - 4h03'40" (44.323 km/h)
2. Devid Garbelli - Ita - Marchiol Hit Casino's
3. Daniele Della Tommasina - Ita - Promo Ciclo - at 3"
4. Danilo Napolitano - Ita - Garda Calze Resine Ragnoli
5. Paride Grillo - Ita - Ceramiche Pagnoncelli
6. Ruben Bongiorno - Arg - Team Parolin
7. Mauro Busato - Ita - Coppi Gazzera
8. Sauro Bembo - Ita - Marchiol Hit Casino's
9. Mirco Lorenzetto - Ita - Marchiol Hit Casino's
10. Luigi Giambelli - Ita - Caneva Vellutex-Zoccorinese
11. Gene Bates - Aus - Australian National Team

Trofeo Alcide De Gasperi: The 48th "Trofeo Alcide de Gasperi", a 1-7.1 race dedicated to the first Prime Minister of the Italian Republic, was won by 21-year-old rider (from Vicenza) Andrea Sanvido (Team Parolin-Radio Birikina) who outpsrinted break companions Borghini, Kvasine and Sella. The winning break formed with some 30 km. to go and went all the way to the finishing line.

 
Related Articles
Young Guns: the latest from Europe (Saturday, May the 4th)
Young Guns - Thüringen-Rundfahrt / Stage 1
Young Guns: The latest from Abruzzo and Thüringen

Copyright © 2002-2011 by Daily Peloton.
| contact us |