Search the news archive:
 
Track - Six Days of Gent: Night 4 Results & GC
 
By Fabio
Date: 11/23/2002
Track - Six Days of Gent: Night 4 Results & GC
 

Bruno Risi and Kurt Betschart back to the the top spot: after getting 235 points (and the consequent bonuslap) the "Alpen Express" (winner of a Derny Round only, but extremely consistent all through Friday night session) has got a 11-point margin over the two other main favourites, Aussie-Belgian Matt Gilmore and British mate Bradley Wiggins.

Jimmy Madsen and Marty Nothstein won, as usual, both time-trials (Flying Lap and 500 meter TT), plus the Midnight sprint competition, but lost two laps to the new leaders and their closest challengers, and one to a couple more teams, thus dropping to fifth place overall, although they still are top scorers, so close to achieve the 300 point-score and gain another bonuslap, which might take the Danish-American pair back to a podium spot at least.

As for Junior riders, Holland's Wim Stroetinga, winner of the opening Elimination Race, is still leading Belgians De Ketele (winner of the 500-mt. time trial) and Tuytens (who took the two remaining compettiions on Friday night), with nothing left to any other contenders, including Britain's Jason Cattermole, still sitting in eighth place overall. Saturday is the final day of the "nieuwelingen" contest (see full schedule below).

62e "Zesdaagse van Vlaanderen - Gent" - Night 2 Results & GC

Classification Sprints (6 x 10 laps):

1. Silvio Martinello - Marco Villa (ITA) - 12 points

2. Alexander Aeschbach - Franco Marvulli (SWI) - 10 points

3. Martin Liska - Jozef Zabka (SVK) - 10 points

4. Bruno Risi - Kurt Betschart (SWI) - 9 points

5. Gerd Dorich (GER) - Steven De Neef (BEL) - 6 points

6. Andreas Kappes - Andreas Beikirch (GER) - 5 points

7. Jimmy Hansen (DEN) - Matthé Pronk (HOL) - 5 points

8. Robert Slippens - Danny Stam (HOL) - 3 points

9. Lorenzo Lapage (BEL) - Adriano Baffi (ITA) - 3 points

10. Matthew Gilmore (BEL) - Bradley Wiggins (GBR) - 1 point

11. Jimmi Madsen (DEN) - Marty Nothstein (USA) - 1 point

12. Iljo Keisse (BEL) - Jean-Pierre Van Zyl (RSA) - 1 point

13. Wouter Van Mechelen (BEL) - Franz Stocher (AUT) - 0 points

Team Elimination Race:

1. Andreas Kappes - Andreas Beikirch (GER)

2. Bruno Risi - Kurt Betschart (SWI)

3. Matthew Gilmore (BEL) - Bradley Wiggins (GBR)

4. Jimmi Madsen (DEN) - Marty Nothstein (USA)

5. Gerd Dorich (GER) - Steven De Neef (BEL)

6. Robert Slippens - Danny Stam (HOL)

7. Silvio Martinello - Marco Villa (ITA)

8. Wouter Van Mechelen (BEL) - Franz Stocher (AUT)

9. Iljo Keisse (BEL) - Jean-Pierre Van Zyl (RSA)

10. Alexander Aeschbach - Franco Marvulli (SWI)

11. Lorenzo Lapage (BEL) - Adriano Baffi (ITA)

12. Martin Liska - Jozef Zabka (SVK)

13. Jimmy Hansen (DEN) - Matthé Pronk (HOL)

Flying lap (166m):

1. Jimmi Madsen (DEN) - Marty Nothstein (USA) - 8"69

2. Iljo Keisse (BEL) - Jean-Pierre Van Zyl (RSA) - 8"72

3. Robert Slippens - Danny Stam (HOL) - 8"74

4. Matthew Gilmore (BEL) - Bradley Wiggins (GBR) - 8"92

5. Bruno Risi - Kurt Betschart (SWI) - 8"93

6. Martin Liska - Jozef Zabka (SVK) - 9"01

7. Andreas Kappes - Andreas Beikirch (GER) - 9"06

8. Alexander Aeschbach - Franco Marvulli (SWI) - 9"11

9. Wouter Van Mechelen (BEL) - Franz Stocher (AUT) - 9"13

10. Silvio Martinello - Marco Villa (ITA) - 9"19

11. Gerd Dorich (GER) - Steven De Neef (BEL) - 9"35

12. Jimmy Hansen (DEN) - Matthé Pronk (HOL) - 9"54

13. Lorenzo Lapage (BEL) - Adriano Baffi (ITA) - 9"64

Madison - 40 Minutes:

1. Matthew Gilmore (BEL) - Bradley Wiggins (GBR) - 15 points

2. Silvio Martinello - Marco Villa (ITA) - 10 points

3. Bruno Risi - Kurt Betschart (SWI) - 8 points

4. Andreas Kappes - Andreas Beikirch (GER) - 6 points

at 1 lap

5. Jimmi Madsen (DEN) - Marty Nothstein (USA) - 4 points

6. Robert Slippens - Danny Stam (HOL) - 2 points

at 2 laps

7. Gerd Dorich (GER) - Steven De Neef (BEL)

8. Alexander Aeschbach - Franco Marvulli (SWI)

at 3 laps

9. Jimmy Hansen (DEN) - Matthé Pronk (HOL)

10. Martin Liska - Jozef Zabka (SVK)

11. Lorenzo Lapage (BEL) - Adriano Baffi (ITA)

at 5 laps

12. Wouter Van Mechelen (BEL) - Franz Stocher (AUT)

13. Iljo Keisse (BEL) - Jean-Pierre Van Zyl (RSA)

Derny - Round 1 (75 laps):

1. Iljo Keisse (BEL) - Joop Zijlaard

2. Matthé Pronk (HOL) - Bruno Walrave - at 10 m

3. Alexander Aeschbach - Jos De Bakker - at 20 m

4. Steven De Neef (BEL) - Dieter Durst - at 30 m

5. Franz Stocher (AUT) - Raymond Persijn - at 35 m

6. Jozef Zabka (SVK) - De Raet - at 40 m

Elimination Race (non-Derny competitors):

1. Jimmy Hansen (DEN) - 15 points

2. Kurt Betschart (SWI) - 10 points

3. Alexander Aeschbach (SWI) - 8 points

4. Marco Villa (ITA) - 6 points

5. Jean-Pierre Van Zyl (RSA) - 4 points

6. Gerd Dörich (GER) - 2 points

7. Wouter Van Mechelen (BEL)

8. Robert Slippens (HOL)

9. Adriano Baffi (ITA)

10. Andreas Beikirch (GER)

11. Matthé Pronk (HOL)

12. Jimmi Madsen (DEN)

13. Martin Liska (SVK)

Derny - Round 2 (75 laps):

1. Bruno Risi (SWI) - Bruno Walrave

2. Matthew Gilmore (BEL) - Joop Zijlaard - at 10 m

3. Andreas Kappes (GER) - Dieter Durst - at 20 m

4. Danny Stam (HOL) - De Raet - at 60 m

5. Silvio Martinello (ITA) - Jos De Bakker - at 70 m

6. Marty Nothstein (USA) - Raymond Persijn - at 80 m

500 mt. Time Trial (flying start):

1. Jimmi Madsen (DEN) - Marty Nothstein (USA) - 27"52

2. Iljo Keisse (BEL) - Jean-Pierre Van Zyl (RSA) - 28"02

3. Matthew Gilmore (BEL) - Bradley Wiggins (GBR) - 28"50

4. Alexander Aeschbach - Franco Marvulli (SWI) - 28"69

5. Wouter Van Mechelen (BEL) - Franz Stocher (AUT) - 28"93

6. Bruno Risi - Kurt Betschart (SWI) - 29"01

7. Andreas Kappes - Andreas Beikirch (GER) - 29"09

8. Robert Slippens - Danny Stam (HOL) - 29"27

9. Silvio Martinello - Marco Villa (ITA) - 29"49

10. Martin Liska - Jozef Zabka (SVK) - 29"76

11. Steven De Neef (BEL) - Gerd Dörich (GER) - 30"96

12. Jimmy Hansen (DEN) - Matthé Pronk (HOL) - 31"03

13. Lorenzo Lapage (BEL) - Adriano Baffi (ITA) - stopped

Midnight Sprint:

1. Jimmi Madsen (DEN) - Marty Nothstein (USA) - 15 points

2. Alexander Aeschbach - Franco Marvulli (SWI) - 10 points

3. Andreas Kappes - Andreas Beikirch (GER) - 8 points

4. Robert Slippens - Danny Stam (HOL) - 6 points

5. Jimmy Hansen (DEN) - Matthé Pronk (HOL) - 4 points

6. Iljo Keisse (BEL) - Jean-Pierre Van Zyl (RSA) - 2 points

7. Martin Liska - Jozef Zabka (SVK)

8. Steven De Neef (BEL) - Gerd Dörich (GER)

9. Wouter Van Mechelen (BEL) - Franz Stocher (AUT)

10. Matthew Gilmore (BEL) - Bradley Wiggins (GBR)

11. Bruno Risi - Kurt Betschart (SWI)

12. Silvio Martinello - Marco Villa (ITA)

13. Lorenzo Lapage (BEL) - Adriano Baffi (ITA)

Madison - 40 Minutes:

1. Silvio Martinello - Marco Villa (ITA) - 15 points

2. Bruno Risi - Kurt Betschart (SWI) - 10 points

3. Matthew Gilmore (BEL) - Bradley Wiggins (GBR) - 8 points

4. Andreas Kappes - Andreas Beikirch (GER) - 6 points

5. Jimmi Madsen (DEN) - Marty Nothstein (USA) - 4 points

6. Robert Slippens - Danny Stam (HOL) - 2 points

at 1 lap

7. Alexander Aeschbach - Franco Marvulli (SWI)

8. Steven De Neef (BEL) - Gerd Dörich (GER)

at 2 laps

9. Martin Liska - Jozef Zabka (SVK)

10. Jimmy Hansen (DEN) - Matthé Pronk (HOL)

11. Iljo Keisse (BEL) - Jean-Pierre Van Zyl (RSA)

12. Lorenzo Lapage (BEL) - Adriano Baffi (ITA)

at 3 laps

13. Wouter Van Mechelen (BEL) - Franz Stocher (AUT)

Supersprint:

1. Jean-Pierre Van Zijl (RSA)

2. Danny Stam (HOL)

3. Franz Stocher (AUT)

4. Matthé Pronk (HOL)

Derny - Round 3 (75 laps):

1. Jimmi Madsen (DEN) - Bruno Walrave

2. Bradley Wiggins (GBR) - Joop Zijlaard - at 5 m

3. Marco Villa (ITA) - Jose De Bakker - at 15 m

4. Andreas Beikirch (GER) - Dieter Durst - at 35 m

5. Kurt Betschart (SWI) - De Raet - at 40 m

6. Robert Slippens (HOL) - Raymond Persijn - at 45 m

Elimination Race:

1. Adriano Baffi (ITA)

2. Franco Marvulli (SWI)

3. Franz Stocher (AUT)

4. Andreas Kappes (GER)

5. Danny Stam (HOL)

6. Silvio Martinello (ITA)

7. Matthé Pronk (HOL)

8. Jozef Zabka (SVK)

9. Iljo Keisse (BEL)

10. Gerd Dörich (GER)

11. Jean-Pierre Van Zijl (RSA)

12. Bruno Risi (SWI)

13. Marty Nothstein (USA)

Derny - Round 4 (75 laps):

1. Gerd Dörich (GER) - Bruno Walrave

2. Alexander Aeschbach - Joop Zijlaard - at 2 m

3. Jean-Pierre Van Zijl (RSA) - Raymond Persijn - at 6 m

4. Wouter Van Mechelen (BEL) - Dieter Durst - at 20 m

5. Jimmy Hansen (DEN) - Jos De Bakker - at 25 m

6. Martin Liska (SVK) - De Raet - at 30 m

OVERALL STANDINGS AFTER NIGHT 4 :

1. Bruno Risi - Kurt Betschart (SWI) - 235 points

2. Matthew Gilmore (BEL) - Bradley Wiggins (GBR) - 224 points

at 1 lap

3. Silvio Martinello - Marco Villa (ITA) - 192 points

4. Andreas Kappes - Andreas Beikirch (GER) - 162 points

at 2 laps

5. Jimmi Madsen (DEN) - Marty Nothstein (USA) - 290 points

6. Robert Slippens - Danny Stam (HOL) - 203 points

at 7 laps

7. Alexander Aeschbach - Franco Marvulli (SWI) - 206 points

at 8 laps

8. Gerd Dörich (GER) - Steven De Neef (BEL) - 69 points

at 9 laps

9. Lorenzo Lapage (BEL) - Adriano Baffi (ITA) - 109 points

at 19 laps

10. Jimmy Hansen (DEN) - Matthé Pronk (HOL) - 82 points

11. Martin Liska - Jozef Zabka (SVK) - 66 points

at 27 laps

12. Wouter Van Mechelen (BEL) - Franz Stocher (AUT) - 105 points

at 28 laps

13. Iljo Keisse (BEL) - Jean-Pierre Van Zyl (RSA) - 156 points


Three Days of the Future - Juniors: Night 2 Results and GC

Elimination Race #1 :

1. Stroetinge Wim (HOL)

2. Mertens Tim (BEL)

3. Ververken Angelo (BEL)

4. De Ketele Kenny (BEL)

5. Cattermole Jason (GBR)

6. Verhiest Olivier (BEL)

7. Braeye Kurt (BEL)

8. De Didder Dimitri (BEL)

Elimination Race #2 :

1. Tuytens Davy (BEL)

2. Bottu Tim (BEL)

3. Van Acker Thomas (BEL)

4. Hameau Olivier (BEL)

5. Verhiest Christophe (BEL)

6. De Kunst Matthias (BEL)

7. Buelens Rik (BEL)

500mt. Time Trial :

1. De Ketele Kenny (BEL) - 36"62

2. Ververken Angelo (BEL) - 36"66

3. Cattermole Jason (GBR) - 36"94

4. Bottu Tim (BEL)

5. Stroetinga Wim (HOL) - 37"75

6. Buelens Rik (BEL) - 37"88

7. Mertens Tim (BEL) - 38"56

8. Tuytens Davy (BEL) - 38"82

9. Verhiest Christophe (BEL) - 39"68

10. Van Acker Thomas (BEL) - 39"82

11. Braeye Kurt (BEL) - 40"30

12. De Ridder Dimitri (BEL) - 40"40

13. De Kunst Matthias (BEL) - 40"91

14. Verhiest Olivier (BEL) - 41"45

15. Hameau Olivier (BEL) - 43"17

60-lap Pointsrace :

1. Tuytens Davy (BEL) - 41 points

2. Van Acker Thomas (BEL) - 34 points

3. Ververken Angelo (BEL) - 31 points

4. De Ketele Kenny (BEL) - 19 points

5. Stroetinga Wim (HOL) - 11 points

6. Buelens Rik (BEL) - 11 points

7. Mertens Tim (BEL) - 3 points

8. Bottu Tim (BEL) - 2 points

9. De Ridder Dimitri (BEL) - 2 points

10. Braeye Kurt (BEL) - 1 point

11. Verhiest Olivier (BEL) - 0 points

12. Verhiest Christophe (BEL) - 0 points

13. Hameau Olivier (BEL)

14. Cattermole Jason (GBR)

15. De Kunst Matthias (BEL)

OVERALL STANDINGS AFTER NIGHT 2 :

1. Stroetinga Wim (HOL) - 17 points

2. De Ketele Kenny (BEL) - 18 points

3. Tuytens Davy (BEL) - 19 points

4. Ververken Angelo (BEL) - 23 points

5. Bottu Tim (BEL) - 26 points

6. Mertens Tim (BEL) - 28 points

7. Van Acker Thomas (BEL) - 31 points

8. Cattermole Jason (GBR) - 43 points

9. Buelens Rik (BEL) - 43 points

10. Braeye Kurt (BEL) - 56 points

11. De Ridder Dimitri (BEL) - 56 points

12. Verhiest Christophe (BEL) - 60 points

13. De Kunst Matthias (BEL) - 62 points

14. Hameau Olivier (BEL) - 62 points

15. Verhiest Olivier (BEL) - 64 points


Day Five - Schedule (All Times CET):

19.00 – 36th Toekomstdriedaagse ("Three Days of the Future") - Amateurs / Night Three

20.00 - 62th Zesdaagse Vlaanderen ("Six Days of the Flanders") - Presentation
20.20 – Classification Sprints: 6 x 10 laps
20.40 - Team Elimination Race
21.00 – Time Trial: 1 lap, flying start / Flying Lap
21.20 – Madison #1 - 40' + 10 laps
22.30 – Derny - Round 1: 75 laps. (7->12)
22.50 – Elimination Race (non-Derny competitors)
23.05 – Derny - Round 2: 75 laps. (1->6)
23.25 – Time Trial - 500 mt. flying start
23.50 – Midnight Sprint: 6 x Elimination race + 10 laps Sprint
00.05 – Madison #2 - 40' + 10 laps
01.00 - Supersprint: 20 laps
01.10 – Derny - 75 laps (7->12)
01.30 – Elimination Race (non-Derny competitors)
01.40 – Derny - 75 laps (1->6)
02.00 – Session end


---- Track Cycling on the "Daily Peloton" - Links ----

SIX DAYS OF GENT (Belgium):
* Race Preview
* Night 1 - Results & GC
* Night 2 - Results & GC
* Night 3 - Results & GC

12th OPEN DES NATIONS / 2nd KEIRIN OPEN (France):
* Race Preview
* Night 1 - Results & GC
* Night 2 - Results & GC
* Night 3 - Final Results

SIX DAYS OF MUNICH (Germany):
* Race Preview
* Night 1 - Results & GC
* Night 2 - Results & GC
* Night 3 - Results & GC
* Night 4 - Results & GC
* Night 5 - Results & GC
* Night 6 - Final Results

SIX DAYS OF DORTMUND (Germany):
* Night 1 - Results & GC
* Night 2 - Results & GC
* Night 3 - Results & GC
* Day 4 - Results & GC
* Night 5 - Results & GC
* Night 6 - Final Results

SIX DAYS OF GRENOBLE (France):
* Night 1 - Results & GC
* Night 2 - Results & GC
* Night 3 - Results & GC
* Day 4 - Results & GC
* Night 5 - Results & GC
* Night 6 - Final Results

SIX DAYS OF AMSTERDAM (Holland):
* Six days history relived (Final Standings)

MEMORIAL NOEL FORE' (Belgium - November 11, 2002):
* Elite Race - Full Results

Track Cycling - 2002/2003 Season Calendar (Updated)

Copyright © 2002-2011 by Daily Peloton.
| contact us |