Search the news archive:
 
UCI Road World Championships 2013 - TTT & ITT Results
 
By Mark Sharon
Date: 9/26/2013
UCI Road World Championships 2013 - TTT & ITT Results
 
2013 Daily Peloton

UCI ROAD WORLD CHAMPIONSHIPS, TUSCANY - 22-29 September

26 September, 2013: World Championships Catchup - Elite Time Trials Results


Elite Women Team Time Trial - 42.79km

1 Specialized - Lululemon 0:51:10.69
2 Rabo Women Cycling Team 0:01:11.09
3 Orica - AIS 0:01:33.83

Elite Men team time trial: Montecatini Terme - Florence 56.8km

1 Omega Pharma Quick Step 1:04:16.81
2 Orica GreenEdge 0:00:00.81
3 Sky Procycling 0:00:22.55

Elite Women time trial: Florence 25.34km

1 Ellen Van Dijk (Netherlands) 0:27:48.18
2 Linda Villumsen (New Zealand) 0:00:24.10
3 Carmen Small (United States Of America) 0:00:28.74

Elite Men time trial: Montecatini Terme - Florence 56.8km

1 Tony Martin (Germany) 1:05:36.65
2 Bradley Wiggins (Great Britain) 0:00:46.09
3 Fabian Cancellara (Switzerland) 0:00:48.34

 

 


Results

Elite Women Team Time Trial - 42.79km

1 Specialized - Lululemon 0:51:10.69
2 Rabo Women Cycling Team 0:01:11.09
3 Orica - AIS 0:01:33.83
4 Rusvelo 0:02:02.31
5 Mcipollini Giordana 0:02:18.83
6 Wiggle Honda 0:02:33.00
7 Team Argos - Shimano 0:02:50.51
8 Optum p/b Kelly Benefit Strategies 0:03:03.44
9 Sengers Ladies Cycling Team 0:03:05.80
10 Boels Dolmans Cycling Team 0:03:33.70
11 Be Pink 0:03:48.49
12 S.C. Michela Fanini - Rox 0:04:34.18
13 Hitec Products UCK 0:04:38.50
14 Lotto Belisol Ladies 0:04:46.14
15 Faren Kuota 0:05:27.38
16 Vaiano Fondriest 0:05:30.87

Elite Men team time trial: Montecatini Terme - Florence 56.8km

1 Omega Pharma Quick Step 1:04:16.81
2 Orica GreenEdge 0:00:00.81
3 Sky Procycling 0:00:22.55
4 BMC Racing Team 0:01:02.71
5 RadioShack Leopard 0:01:17.53
6 Astana Pro Team 0:01:21.14
7 Cannondale Pro Cycling 0:01:28.74
8 Garmin-Sharp 0:02:01.94
9 Team Saxo-Tinkoff 0:02:14.17
10 Movistar Team 0:02:31.03
11 Katusha 0:02:45.80
12 Belkin Pro Cycling 0:02:59.01
13 Lotto Belisol 0:03:01.19
14 Team Argos-Shimano 0:03:06.86
15 FDJ.fr 0:03:19.38
16 Vacansoleil-DCM Pro Cycling 0:03:38.44
17 Lampre Merida 0:03:56.31
18 Euskaltel Euskadi 0:03:59.95
19 Rabobank Development Team 0:04:28.79
20 Adria Mobil 0:04:34.43
21 CCC Polsat Polkowice 0:04:40.49
22 Topsport Vlaanderen Balois 0:04:54.80
23 Optum P/B Kelly Benefit Strategies 0:05:09.48
24 AG2R La Mondiale 0:05:18.92
25 Etixx-Ihned 0:05:19.71
26 MTN Qhubeka 0:05:20.60
27 Team Cult Energy 0:05:27.50
28 Kolss Cycling Team 0:05:27.99
29 Vini Fantini - Selle Italia 0:05:28.99
30 Cyclingteam De Rijke - Shank 0:05:42.36
31 BDC - Marcpol Team 0:06:07.57
32 Team Gourmetfein Simplon 0:07:13.42
33 Utensilnord Ora24.eu 0:07:55.62
34 Cyclingteam Jo Piels 0:08:34.65
35 Velo Club Sovac 0:11:51.68

Elite Women time trial: Florence 25.34km

1 Ellen Van Dijk (Netherlands) 0:27:48.18
2 Linda Villumsen (New Zealand) 0:00:24.10
3 Carmen Small (United States Of America) 0:00:28.74
4 Evelyn Stevens (United States Of America) 0:00:28.78
5 Trixi Worrack (Germany) 0:00:31.66
6 Annika Langvad (Denmark) 0:00:39.51
7 Olga Zabelinskaya (Russian Federation) 0:00:40.30
8 Ganna Solovey (Ukraine) 0:00:42.48
9 Tatiana Antoshina (Russian Federation) 0:00:42.57
10 Emma Johansson (Sweden) 0:00:52.98
11 Lisa Brennauer (Germany) 0:01:04.46
12 Shara Gillow (Australia) 0:01:20.39
13 Elisa Longo Borghini (Italy) 0:01:23.58
14 Loes Gunnewijk (Netherlands) 0:01:24.24
15 Inga Cilvinaite (Lithuania) 0:01:42.98
16 Eugenia Bujak (Poland) 0:01:48.07
17 Rossella Ratto (Italy) 0:01:55.03
18 Audrey Cordon (France) 0:01:55.77
19 Joelle Numainville (Canada) 0:01:58.59
20 Cecilie Gotaas Johnsen (Norway) 0:02:01.22
21 Jutta Stienen (Switzerland) 0:02:04.81
22 Valeriya Kononenko (Ukraine) 0:02:06.53
23 Melodie Lesueur (France) 0:02:07.19
24 Denise Ramsden (Canada) 0:02:18.28
25 Thea Thorsen (Norway) 0:02:18.86
26 Latoya Brulee (Belgium) 0:02:22.67
27 Eri Yonamine (Japan) 0:02:27.38
28 Mia Radotic (Croatia) 0:02:29.24
29 Martina Ritter (Austria) 0:02:30.66
30 Emilia Fahlin (Sweden) 0:02:31.94
31 Leire Olaberria Dorronsoro (Spain) 0:02:47.15
32 Katazina Sosna (Lithuania) 0:02:52.99
33 Ana Teresa Casas Bonilla (Mexico) 0:02:57.83
34 Enkhjargal Tuvshinjargal (Mongolia) 0:03:05.68
35 Sari Saarelainen (Finland) 0:03:09.31
36 Alena Sitsko (Belarus) 0:03:09.83
37 Anna Sanchis Chafer (Spain) 0:03:12.24
38 Jacqueline Hahn (Austria) 0:03:14.58
39 Vita Heine (Latvia) 0:03:17.40
40 Sara Frece (Slovenia) 0:03:22.83
41 Clemilda Fernandes Silva (Brazil) 0:03:34.40
42 Nontasin Chanpeng (Thailand) 0:04:09.26
43 Alenka Novak (Slovenia) 0:05:00.64
44 Supaksorn Nuntana (Thailand) 0:05:30.72
45 Samah Khaled (Jordan) 0:06:32.30
DNS Lorena Maria Vargas Villamil (Colombia)  
DNS Aisha Kiwanuka Peace (Uganda)  
DNS Rebecca Nalubega (Uganda)  

Elite Men time trial: Montecatini Terme - Florence 56.8km

1 Tony Martin (Germany) 1:05:36.65
2 Bradley Wiggins (Great Britain) 0:00:46.09
3 Fabian Cancellara (Switzerland) 0:00:48.34
4 Vasil Kiryienka (Belarus) 0:01:26.01
5 Taylor Phinney (United States of America) 0:02:08.00
6 Rasmus Christian Quaade (Denmark) 0:02:36.33
7 Marco Pinotti (Italy) 0:02:41.92
8 Adriano Malori (Italy) 0:02:51.07
9 Gustav Larsson (Sweden) 0:02:58.47
10 Kanstantsin Siutsou (Belarus) 0:02:59.54
11 Jan Barta (Czech Republic) 0:03:07.00
12 Rohan Dennis (Australia) 0:03:09.33
13 Nicolas Roche (Ireland) 0:03:13.35
14 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spain) 0:03:13.78
15 Nelson Filipe Santos Simoes Oliveira (Portugal) 0:03:14.43
16 Kristof Vandewalle (Belgium) 0:03:17.15
17 Richie Porte (Australia) 0:03:22.82
18 Vladimir Gusev (Russian Federation) 0:03:28.46
19 Dmitriy Gruzdev (Kazakhstan) 0:03:35.95
20 Bert Grabsch (Germany) 0:03:41.01
21 Jesse Sergent (New Zealand) 0:03:45.91
22 Sylvain Chavanel (France) 0:03:48.41
23 Aleksejs Saramotins (Latvia) 0:03:56.32
24 Michal Kwiatkowski (Poland) 0:03:59.07
25 Niki Terpstra (Netherlands) 0:04:00.83
26 Carlos Ivan Oyarzun Guinez (Chile) 0:04:06.45
27 Lieuwe Westra (Netherlands) 0:04:06.54
28 Maciej Bodnar (Poland) 0:04:18.20
29 Jérémy Roy (France) 0:04:27.21
30 Riccardo Zoidl (Austria) 0:04:39.57
31 Serghei Tvetcov (Republic of Moldova) 0:04:47.33
32 Ignatas Konovalovas (Lithuania) 0:04:49.80
33 Bob Jungels (Luxembourg) 0:04:58.57
34 Nikolay Mihaylov (Bulgaria) 0:04:59.10
35 Luis Leon Sanchez Gil (Spain) 0:05:04.78
36 Tobias Ludvigsson (Sweden) 0:05:07.12
37 Matthias Brandle (Austria) 0:05:11.12
38 Patrick Gretsch (Germany) 0:05:14.23
39 Tiago Machado (Portugal) 0:05:28.63
40 Ilnur Zakarin (Russian Federation) 0:05:34.37
41 Alex Dowsett (Great Britain) 0:05:47.23
42 Reinardt Janse Van Rensburg (South Africa) 0:05:52.74
43 Alex Rasmussen (Denmark) 0:05:56.91
44 Ioannis Tamouridis (Greece) 0:06:00.00
45 Andriy Vasylyuk (Ukraine) 0:06:04.45
46 Andrew Talansky (United States of America) 0:06:05.19
47 Matej Jurco (Slovakia) 0:06:15.31
48 Alexey Lutsenko (Kazakhstan) 0:06:19.04
49 Thomas De Gendt (Belgium) 0:06:25.48
50 Kristijan Koren (Slovenia) 0:06:25.55
51 Reto Hollenstein (Switzerland) 0:06:26.12
52 Rafaa Chtioui (Tunisia) 0:06:30.86
53 Gert Joeaar (Estonia) 0:06:49.14
54 Daniel Teklehaimanot (Eritrea) 0:06:49.28
55 Jay Robert Thomson (South Africa) 0:06:52.88
56 Sam Bewley (New Zealand) 0:07:00.02
57 King Lok Cheung (Hong Kong, China) 0:07:01.57
58 Leandro Messineo (Argentina) 0:07:23.33
59 Gediminas Bagdonas (Lithuania) 0:07:38.30
60 Hyeong Min Choe (Korea) 0:07:44.62
61 Mykhaylo Kononenko (Ukraine) 0:07:46.86
62 Muradjan Halmuratov (Uzbekistan) 0:07:51.74
63 Spas Gyurov (Bulgaria) 0:07:56.99
64 Samuel Pökälä (Finland) 0:08:11.30
65 Elchin Asadov (Azerbaijan) 0:08:21.39
66 Andrei Nechita (Romania) 0:08:30.77
67 Rafael Infantino Abreu (Colombia) 0:09:14.83
68 David Albos Cavaliere (Andorra) 0:09:40.10
69 Meran Russan (Eritrea) 0:09:41.58
70 Jose Ragonessi (Ecuador) 0:09:43.75
71 Segundo Navarrete (Ecuador) 0:09:51.49
72 Zhupa Eugert (Albania) 0:09:54.57
73 Jiyong Kang (Korea) 0:10:59.52
74 Uri Martins (Mexico) 0:11:44.67
75 Ahmed Albourdainy (Qatar) 0:12:11.70
76 Gustavo Mino (Paraguay) 0:15:13.21
77 Nazir Jaser (Syrian Arab Republic) 0:15:14.40




Race Programme

Sunday 22 September
CATEGORY STARTING TIME STARTING PLACE FINISHING PLACE KM
Élite Women h. 10:00:00 Pistoia Firenze Mandela Forum 42.79
Élite Men h 14:00:00 Montecatini Terme Firenze Mandela Forum 57.20

Monday 23 September

CATEGORY STARTING TIME STARTING PLACE FINISHING PLACE KM
Junior Women h. 10:00:00 Firenze Cascine Firenze Mandela Forum 16.27
Under 23 h 14:00:00 Pistoia Firenze Mandela Forum 43.49

Tuesday 24 September

CATEGORY STARTING TIME STARTING PLACE FINISHING PLACE KM
Junior Men h. 10:00:00 Firenze Cascine Firenze Mandela Forum 22.05
Élite Women h 14:30:00 Firenze Cascine Firenze Mandela Forum 22.05

Wednesday 25 September

CATEGORY STARTING TIME STARTING PLACE FINISHING PLACE KM
Élite Men h. 13:15:00 Montecatini Terme Firenze Mandela Forum 57.9

Thursday 26 September
Road Race Training
TIME: 10.00 – 12.30

Friday 27 September
CATEGORY STARTING TIME STARTING PLACE FINISHING PLACE KM
Junior Women h. 08:30:00 Firenze Mandela Forum Firenze Mandela Forum 82.85
Under 23 h. 13:00:00 Montecatini Terme Firenze Mandela Forum 173.19

Saturday 28 September
CATEGORY STARTING TIME STARTING PLACE FINISHING PLACE KM
Junior Men h. 08:30:00 Montecatini Terme Firenze Mandela Forum 140.05
Elite Women h 14:15:00 Montecatini Terme Firenze Mandela Forum 140.05

Sunday 29 September
CATEGORY STARTING TIME STARTING PLACE FINISHING PLACE KM
Élite Men h. 10:00:00 Lucca Firenze Mandela Forum 272.26

 

Links

UCI ROAD WORLD CHAMPIONSHIPS


SHARE THIS:

Twitter Button from twitbuttons.com

Support the Daily Peloton

Celebrating our 12th year!


Copyright © 2002-2011 by Daily Peloton.
| contact us |