Search the news archive:
 
FANTASY WORLDS - Elite Women's Road Race - Rider List
 
By Fabio
Date: 10/7/2002
FANTASY WORLDS - Elite Women's Road Race - Rider List
 

2nd FABIO'S FANTASY WORLD CHAMPIONSHIPS (October 9th-13th 2002)
ELITE WOMEN'S ROAD RACE
(Saturday, October the 12th)

IMPORTANT: As only a limited number of participants per country can take part in the race, some of the names in the below lists belong to reserves, who will not take the start. We tried to get detailed infos, but unfortunately only in some cases we could find liable sources telling which riders will actually ride, and which ones won't. As for some other nations, we are not yet completely sure about their reserves' names. We'll keep you informed of all the latest news as soon as we get them. But in the meantime, as rider replacements are not admitted in this race (sorry, but unfortunately we do not have the time to look after every substitution in each of the races involved), you'd better be careful while selecting your picks, especially if they belong to nations with plenty of riders in the list: a few of them might just be reserves.

- Don't forget to specify the CODE for each rider you select - or your pick will not be accepted !!!

- And don't forget to choose riders from AT LEAST TWO DIFFERENT COUNTRIES in each category !!!

* "A" CATEGORY (Choose 4 RIDERS):

CODE - RIDER

A001 - BATES Katherine AUS
A002 - CARRIGAN Sara AUS
A003 - GILMORE Rochelle AUS
A004 - GOLLAN Olivia AUS
A005 - WRIGHT Alison AUS
A006 - PIETERS Cindy BEL
A007 - STAHURSKAIA Zinaida BLR
A008 - BESSETTE Lyne CAN
A009 - JEANSON Geneviève CAN
A010 - SIMPER Lisbeth DEN
A011 - MORENO Maria Isabel ESP
A012 - RUANO SANCHON Teodora ESP
A013 - SOMARRIBA ARROLA Joane ESP
A014 - SUNDSTEDT Pia FIN
A015 - LE FLOCH Magali FRA
A016 - LONGO-CIPRELLI Jeannie FRA
A017 - COOKE Nicole GBR
A018 - SYMINGTON Sara GBR
A019 - ARNDT Judith GER
A020 - LIEBIG Tina GER
A021 - ROSSNER Petra GER
A022 - SCHLEICHER Regina GER
A023 - TEUTENBERG Ina GER
A024 - WORRACK Trixi GER
A025 - CAPPELLOTTO Alessandra ITA
A026 - POLIKEVICIUTE Jolanta LTU
A027 - POLIKEVICIUTE Rasa LTU
A028 - PUCINSKAITE Edita LTU
A029 - ZILIUTE Diana LTU
A030 - GRIMBERG Arenda NED
A031 - MELCHERS Mirjam NED
A032 - MANSVELD Debby NED
A033 - ZIJLAARD - VAN MOORSEL Leontien NED
A034 - DAHLE Gunn-Rita NOR
A035 - FLATAAS Solrun NOR
A036 - VALEN Anita NOR
A037 - VALEN Monica NOR
A038 - HOLT Melissa NZL
A039 - SKAWINSKA Anna POL
A040 - MARTISSOVA Ioulia RUS
A041 - SLIOUSSAREVA Olga RUS
A042 - ZABELINSKAIA Olga RUS
A043 - ZABIROVA Zoulfia RUS
A044 - BAUMANN Denise SUI
A045 - BRÄNDLI Nicole SUI
A046 - DOPPMANN Priska SUI
A047 - ALGELID-BENGTSSON Jenny SWE
A048 - LINDBERG Madeleine SWE
A049 - LJUNGSKOG Susanne SWE
A050 - STIAJKINA Tatiana UKR
A051 - BRUCKNER Kimberly USA
A052 - HOLDEN Mari USA
A053 - MAYOLO Tina USA
A054 - NEBEN Amber USA


* "B" CATEGORY (Choose 4 RIDERS):

CODE - RIDER

B001 - HEMSLEY Margaret AUS
B002 - JAMES Emma AUS
B003 - RUTHERFORD Hayley AUS
B004 - POSCH Doris AUT
B005 - BELLETER Veronique BEL
B006 - HIERCKENS Corine BEL
B007 - VAN DAMME Evy BEL
B008 - VAN DE VIJVER Heidi BEL
B009 - VONCKX Vanja BEL
B010 - WANNIJN Ine BEL
B011 - WERNER Laure BEL
B012 - HAYEVA Volha BLR
B013 - SILVA FERNANDES Janildes BRA
B014 - PALMER Susan CAN
B015 - CALLE Maria Luisa COL
B016 - KOZLIKOVA Lada CZE
B017 - KOLDING Vibe Janne DEN
B018 - AZPIROZ Arantzazu ESP
B019 - BRAVO SOBA Rosa Maria ESP
B020 - ITURRIAGA Eneritz ESP
B021 - CAMBOULIVES Aline FRA
B022 - CREUX Sophie FRA
B023 - GUILLé Delphine FRA
B024 - MARCUZ Sandrine FRA
B025 - MARSAL Catherine FRA
B026 - MOINARD Virginie FRA
B027 - RIEDLE Sylvie FRA
B028 - DAVIES Emma GBR
B029 - NEWSTEAD Frances GBR
B030 - SEARS Melanie GBR
B031 - BAHLER Liane GER
B032 - BRODTKA Angela GER
B033 - CANTELE Noemi ITA
B034 - CARRARA Vera ITA
B035 - D'ETTORE Alessandra ITA
B036 - FELLONI Sara ITA
B037 - LONGHIN Katia ITA
B038 - OKI Miho JPN
B039 - ELMENTAITE Diana LTU
B040 - JANULEVICIUTE Indre LTU
B041 - KUBELSKIENE Edita LTU
B042 - URBONAITE Zita LTU
B043 - VZESNIAUSKAITE Modesta LTU
B044 - VAN ALEBEEK Sissy NED
B045 - VAN DER ZEE Anouska NED
B046 - KVALÖ Jorunn NOR
B047 - STENSVOLD Wenche NOR
B048 - ROBB Kirsty Nicole NZL
B049 - MATUSIAK Bogumila POL
B050 - TYBURSKA Monika POL
B051 - WYSOCKA Malgorzata POL
B052 - POLKHANOVA Valentina RUS
B053 - STOLOVA Svetlana RUS
B054 - VERONESI Daniela SMR
B055 - BEUTLER Annette SUI
B056 - EICHER-VOUETS Marcia SUI
B057 - HEEB Barbara SUI
B058 - ANDRUSHCHENKO Tetyana UKR
B059 - CHUZHYNOVA Iryna UKR
B060 - KACHALKA Nataliya UKR
B061 - KARPENKO Valentyna UKR
B062 - DEMET-BARRY Deirdre USA
B063 - VANGILDER Laura USA


* "C" CATEGORY (Choose 2 RIDERS):

CODE - RIDER

C001 - PINTOS Valeria ARG
C002 - WIESER Isabella AUT
C003 - HETSMAN Ialena BLR
C004 - MAKEYEVA Tatsiana BLR
C005 - ST LAURENT Katy CAN
C006 - GARCIA Evelyn ESA
C007 - CARTER Susan GBR
C008 - HEAL Rachel GBR
C009 - WALLER Sara GBR
C010 - GIOURMOUZ Halime GRE
C011 - GILL Geraldine IRL
C012 - BLOCH Shani ISR
C013 - BRONZINI Giorgia ITA
C014 - VILUNAITE Erika LTU
C015 - CHISTOL Ina MDA
C016 - CIORBA Tatiana MDA
C017 - GROSU Ana MDA
C018 - NEGRU Silvia MDA
C019 - RAILEANU Veronica MDA
C020 - VIERI Olga MDA
C021 - KOEDOODER Vera NED
C022 - BYBERG Lene NOR
C023 - FENSTAD Tove NOR
C024 - LARSEN Linda NOR
C025 - TORP Linn NOR
C026 - KIESANDOWSKI Joanne NZL
C027 - BRZEZNA Paulina POL
C028 - SIPURZYNSKA Anna POL
C029 - BOIARSKAIA Natalia RUS
C030 - KHORTOVA Olga RUS
C031 - RAZENKOVA Youlia RUS
C032 - GRAB Sarah SUI
C033 - HOSTETTLER Irene SUI
C034 - HUNKELER Lucille SUI
C035 - GAVLAKOVA Zlatica SVK
C036 - AYSEGÜL Demirsoy TUR
C037 - BOCHKARYEVA Elyzaveta UKR
C038 - SIMONOVA Irina UKR


Copyright © 2002-2011 by Daily Peloton.
| contact us |