Search the news archive:
 
PARIS -TOURS: RESULTS & WC STANDINGS
 
By Fabio
Date: 10/6/2002
PARIS -TOURS: RESULTS & WC STANDINGS
 

PARIS - TOURS: COMPLETE RESULTS:

1. PIIL Jakob Storm DEN CST - 5h39'11"

2. DURAND Jacky FRA FDJ - s.t.

3. ZABEL Erik GER TEL - at 00'20"

4. HASELBACHER René AUT GST - s.t.
5. VAINSTEINS Romans LAT DFF - s.t.
6. GUTIERREZ CATALUNA José Enrique ESP KEL - s.t.
7. ASTARLOA Igor ESP SAE - s.t.
8. PLANCKAERT Jo BEL COF - s.t.
9. SACCHI Fabio ITA SAE - s.t.
10. DEAN Julian NZL CST - s.t.
11. FREIRE GOMEZ Oscar ESP MAP - s.t.
12. RENIER Franck FRA BJR - s.t.
13. O'GRADY Stuart AUS C.A - s.t.
14. HOFFMAN Tristan NED CST - s.t.
15. VIRENQUE Richard FRA DFF - s.t.
16. CLERC Aurélien SUI MAP - s.t.
17. EECKHOUT Nico BEL LOT - s.t.
18. GLOMSER Gerrit AUT SAE - s.t.
19. BETTINI Paolo ITA MAP - s.t.
20. CRUZ Antonio USA USP - s.t.
21. CASPER Jimmy FRA FDJ - s.t.
22. BOONEN Tom BEL USP - s.t.
23. RUSKYS Saulius LTU GST - s.t.
24. HINAULT Sébastien FRA C.A - s.t.
25. SAUGRAIN Cyril FRA BIG - s.t.

26. WROLICH Peter AUT GST - s.t.
27. MC EWEN Robbie AUS LOT - s.t.
28. HUSHOVD Thor NOR C.A - s.t.
29. HAUPTMAN Andrej SLO TAC - s.t.
30. BROCHARD Laurent FRA DEL - s.t.
31. MICHAELSEN Lars DEN COA - s.t.
32. LODA Nicola ITA FAS - s.t.
33. WILSON Matthew AUS FDJ - s.t.
34. RADOCHLA Steffen GER COA - s.t.
35. CIPOLLINI Mario ITA ACQ - s.t.
36. VAN HEESWIJK Max NED DFF - s.t.
37. KIRSIPUU Jaan EST A2R - s.t.
38. PERRAUDEAU Olivier FRA BJR - s.t.
39. SPRUCH Zbigniew POL LAM - s.t.
40. COOKE Baden AUS FDJ - s.t.
41. MISSAGLIA Gabriele ITA LAM - s.t.
42. CAPELLE Ludovic BEL A2R - s.t.
43. GARDEYN Gorik BEL LOT - s.t.
44. BOSSONI Paolo ITA TAC - s.t.
45. HUNT Jeremy GBR BIG - s.t.
46. MATTAN Nico BEL COF - s.t.
47. KIRCHEN Kim LUX FAS - s.t.
48. BORTOLAMI Gianluca ITA TAC - s.t.
49. GEROSA Mauro ITA TAC - s.t.
50. ISASI FLORES Inaki ESP EUS - s.t.
51. GUIDI Fabrizio ITA COA - s.t.
52. VAN DIJK Stefan NED LOT - s.t.
53. GESLIN Anthony FRA BJR - s.t.
54. LASTRAS GARCIA Pablo ESP BAN - s.t.
55. SERPELLINI Marco ITA LAM - s.t.
56. VAN PETEGEM Peter BEL LOT - s.t.
57. ARTETXE GEZURAGA Mikel ESP EUS - s.t.
58. HAYMAN Mathew AUS RAB - s.t.
59. DE JONGH Steven NED RAB - s.t.
60. FLORENCIO CABRE Xavier ESP ONE - s.t.
61. FLECHA GIANNONI Juan Antonio ESP BAN - s.t.
62. ZBERG Beat SUI RAB - s.t.
63. SCIANDRI Maximilian GBR LAM - s.t.
64. MAGNIEN Emmanuel FRA BJR - s.t.
65. FRIGO Dario ITA TAC - s.t.
66. REBELLIN Davide ITA GST - s.t.
67. BOOGERD Michael NED RAB - s.t.
68. TOMBAK Janek EST COF - s.t.
69. DIERCKXSENS Ludo BEL LAM - s.t.
70. BOVEN Jan NED RAB - s.t.
71. HULSMANS Kevin BEL MAP - s.t.
72. TOSATTO Matteo ITA FAS - s.t.
73. WADECKI Piotr POL DFF - s.t.
74. DIAZ JUSTO Rafael ESP ONE - s.t.
75. GIANETTI Mauro SUI COA - s.t.
76. VAN BONDT Geert BEL CST - s.t.
77. WAUTERS Marc BEL RAB - s.t.
78. VIERHOUTEN Aart NED LOT - s.t.
79. SCHAFFRATH Jan GER TEL - s.t.
80. SCIREA Mario ITA ACQ - s.t.
81. HORRILLO MUNOZ Pedro ESP MAP - s.t.
82. TRENTI Guido USA ACQ - s.t.
83. GUILBERT Charles FRA BJR - s.t.
84. PETACCHI Alessandro ITA FAS - s.t.
85. LOMBARDI Giovanni ITA ACQ - s.t.
86. GARCIA ACOSTA José Vicente ESP BAN - s.t.
87. VASSEUR Cédric FRA COF - s.t.
88. KORFF André GER COA - s.t.
89. GUESDON Frédéric FRA FDJ - s.t.
90. JALABERT Nicolas FRA CST - s.t.
91. JALABERT Laurent FRA CST - s.t.
92. MUSEEUW Johan BEL DFF - s.t.
93. BASSO Ivan ITA FAS - s.t.
94. HONDO Danilo GER TEL - s.t.
95. NARDELLO Daniele ITA MAP - s.t.
96. KESSLER Matthias GER TEL - at 00'29"
97. PIZIKS Arvis LAT CST - s.t.
98. BARTOLI Michele ITA FAS - s.t.
99. BRAMATI Davide ITA MAP - s.t.
100. SCHWEDA Raphael GER COA - s.t.
101. BENNATI Daniele ITA ACQ - s.t.
102. MINALI Nicola ITA TAC - at 00'44"
103. CLAIN Médéric FRA COF - at 01'18"
104. LEVECOT Benjamin FRA BIG - s.t.
105. IVANOV Serguei RUS FAS - s.t.
106. EKIMOV Vjatceslav RUS USP - s.t.
107. VOGONDY Nicolas FRA FDJ - s.t.
108. JOACHIM Benoît LUX USP - s.t.
109. VOECKLER Thomas FRA BJR - s.t.
110. SILLONIZ ARESTI Josu ESP EUS - s.t.
111. DUMOULIN Samuel FRA DEL - s.t.
112. ZUBELDIA AGIRRE Haimar ESP EUS - s.t.
113. CORTINOVIS Alessandro ITA LAM - s.t.
114. ALDAG Rolf GER TEL - s.t.
115. FLICKINGER Andy FRA A2R - s.t.
116. TALABARDON Sébastien FRA BIG - s.t.
117. Mc GEE Bradley AUS FDJ - s.t.
118. PEERS Chris BEL COF - s.t.
119. HOJ Frank DEN COA - s.t.
120. PAOLINI Luca ITA MAP - s.t.
121. BOTCHAROV Alexandre RUS A2R - s.t.
122. D'HOLLANDER Glenn BEL LOT - at 01'33"
123. CARUSO Giampaolo ITA ONE - at 01'44"
124. OLIVIER Lenaïc FRA DEL - s.t.
125. BOUVARD Gilles FRA DEL - s.t.
126. SABALIAUSKAS Marius LTU SAE - s.t.
127. NOZAL VEGA Isidro ESP ONE - s.t.
128. POILVET Benoît FRA C.A - s.t.
129. KROON Karsten NED RAB - s.t.
130. SIVAKOV Alexei RUS BIG - at 02'28"
131. BROUZES Niels FRA BIG - at 02'42"
132. GERRIKAGOITIA ARRIEN Gorka ESP EUS - s.t.
133. TRAKSEL Bobbie NED RAB - s.t.
134. PORTAL Nicolas FRA A2R - s.t.
135. BROZYNA Thomas POL BAN - s.t.
136. VAN BON Leon NED DFF - s.t.
137. SCHMIDT Torsten GER GST - at 04'14"
138. VOIGT Jens GER C.A - s.t.
139. ADAMSSON Stefan SWE COA - s.t.
140. CASEY Dylan USA USP - s.t.
141. POLLACK Olaf GER GST - s.t.
142. WHITE Matthew AUS USP - s.t.
143. ZANETTE Denis ITA FAS - s.t.
144. JENNER Christopher NZL C.A - s.t.
145. SILLONIZ ARESTI Aitor ESP EUS - at 05'14"
146. GRABSCH Ralf GER TEL - at 05'46"
147. KLIER Andreas GER TEL - s.t.
148. AUS Lauri EST A2R - s.t.
149. POSPYEYEV Kyrylo UKR ACQ - at 05'49"
150. ASMAKER Olivier FRA CST - at 06'52"
151. TESSIER Jean-Michel FRA COF - s.t.
152. PRADERA RODRIGUEZ Mikel ESP ONE - at 07'52"
153. AGNOLUTTO Christophe FRA A2R - s.t.
154. VILA ERRANDONEA Francisco Javier ESP BAN - s.t.
155. MANCEBO PEREZ Francisco ESP BAN - s.t.
156. ANDRLE René CZE ONE - s.t.
157. KOPP David GER TEL - at 11'22"

UCI WORLD CUP STANDINGS :

1. BETTINI Paolo ITA MAPEI-QUICK STEP - 279 Points

2. MUSEEUW Johan BEL DOMO-FARM FRITES - 270 Points

3. ASTARLOA Igor ESP SAECO - LONGONI SPORT - 180 Points

4. BARTOLI Michele ITA FASSA BORTOLO - 142 Points
5. FRIGO Dario ITA TACCONI SPORT - 136 Points
6. HINCAPIE George USA US POSTAL SERVICE - 124 Points
7. VAN PETEGEM Peter BEL LOTTO-ADECCO - 121 Points
8. FREIRE GOMEZ Oscar ESP MAPEI-QUICK STEP - 111 Points
9. REBELLIN Davide ITA TEAM GEROLSTEINER - 109 Points
10. PLANCKAERT Jo BEL - COFIDIS 107 Points
11. PIIL Jakob Storm DEN TEAM CSC TISCALI - 100 Points
12. JALABERT Laurent FRA TEAM CSC TISCALI - 100 Points
13. ARMSTRONG Lance USA US POSTAL SERVICE - 90 Points
14. ZABEL Erik GER TEAM TELEKOM - 86 Points
15. IVANOV Serguei RUS FASSA BORTOLO - 85 Points
16. RODRIGUEZ Fred USA DOMO-FARM FRITES - 79 Points
17. MISSAGLIA Gabriele ITA LAMPRE DAIKIN - 74 Points
18. WESEMANN Steffen GER TEAM TELEKOM - 70 Points
19. BASSO Ivan ITA FASSA BORTOLO - 70 Points
20. ZBERG Markus SUI RABOBANK - 67 Points
21. CELESTINO Mirko ITA SAECO - LONGONI SPORT - 67 Points
22. DI LUCA Danilo ITA SAECO - LONGONI SPORT - 66 Points
23. BOOGERD Michael NED RABOBANK - 63 Points
24. MATTAN Nico BEL COFIDIS - 63 Points
25. HOFFMAN Tristan NED TEAM CSC TISCALI - 52 Points
26. MICHAELSEN Lars DEN TEAM COAST - 49 Points
27. CASSANI Enrico ITA DOMO-FARM FRITES - 46 Points
28. NARDELLO Daniele ITA MAPEI-QUICK STEP - 44 Points
29. HASELBACHER René AUT TEAM GEROLSTEINER - 40 Points
30. KONECNY Tomas CZE DOMO-FARM FRITES - 32 Points
31. SACCHI Fabio ITA SAECO - LONGONI SPORT - 30 Points
32. HAUPTMAN Andrej SLO TACCONI SPORT - 25 Points
33. VAN HEESWIJK Max NED DOMO-FARM FRITES - 24 Points
34. FERRIGATO Andrea ITA ALESSIO - 24 Points
35. BORTOLAMI Gianluca ITA TACCONI SPORT - 23 Points
36. SERPELLINI Marco ITA LAMPRE DAIKIN - 21 Points
37. BOSSONI Paolo ITA TACCONI SPORT - 20 Points
38. KNAVEN Servais NED DOMO-FARM FRITES - 17 Points
39. SCHWEDA Raphael GER - TEAM COAST - 15 Points
40. HINAULT Sébastien FRA CREDIT AGRICOLE - 13 Points
41. ZBERG Beat SUI RABOBANK - 12 Points
42. HOJ Frank DEN TEAM COAST - 12 Points
43. MAZZOLENI Eddy ITA TACCONI SPORT - 11 Points
44. SPRUCH Zbigniew POL LAMPRE DAIKIN - 11 Points
45. SCIANDRI Maximilian GBR LAMPRE DAIKIN - 10 Points
46. WROLICH Peter AUT TEAM GEROLSTEINER - 10 Points
47. BRANDT Christophe BEL LOTTO-ADECCO - 9 Points
48. DIERCKXSENS Ludo BEL LAMPRE DAIKIN - 8 Points
49. CRUZ Antonio USA US POSTAL SERVICE - 6 Points
50. WAUTERS Marc BEL RABOBANK - 6 Points
51. LODA Nicola ITA FASSA BORTOLO - 5 Points
52. FLORENCIO CABRE Xavier ESP ONCE - EROSKI - 5 Points
53. JALABERT Nicolas FRA TEAM CSC TISCALI - 5 Points
54. CRETSKENS Wilfried BEL DOMO-FARM FRITES - 5 Points
55. RUSKYS Saulius LTU TEAM GEROLSTEINER - 3 Points
56. HUSHOVD Thor NOR CREDIT AGRICOLE - 3 Points
57. FLECHA GIANNONI Juan Antonio ESP IBANESTO.COM -3 Points
58. GIANETTI Mauro SUI TEAM COAST - 2 Points
59. BOVEN Jan NED RABOBANK - 2 Points
60. ALDAG Rolf GER TEAM TELEKOM - 1 Point

 
Related Articles
Paris - Tours
First Match-Ball for Paolo Bettini!!

Copyright © 2002-2011 by Daily Peloton.
| contact us |