Search the news archive:
 
Fantasy Vuelta - Riders: Final Scores
 
By Fabio
Date: 9/30/2002
Fantasy Vuelta - Riders: Final Scores
 

FANTASY VUELTA - RIDERS: FINAL SCORES -

As predictable, Aitor González Jiménez took the lead in the final stage and after also the "post-Vuelta" points were awarded he was the top-scorer amongst the riders. Second was Roberto Heras, with Zabel turning into the third best possible picks. So once more the riders' "Fantasy GC" resembled the Final Overall Ranking of the actual race. It happened in each game but the Giro, when some particular circumstances (the unexpected exit of all three main contenders paired with the one-man domination of the sprints) favored Mario Cipollini, such that somebody may have gotten the impression the scoring system was designed to privilege the fastest wheels of the peloton. But as all previous and following games proved, it's usually the Grand Tour's final winner who gets the biggest slice of the cake.

2nd Fabio's Fantasy Vuelta:
RIDERS - Stage 21 Scores
(Ciclistas: Resultado la 21era. Etapa)


1 - Aitor González Jiménez (B - Kelme-Costa Blanca) - 44 Points
2 - Angel Casero (A - Team Coast) - 20 Points
3 - David Plaza (C - Team Coast) - 16 Points
4 - Roberto Heras (A - USPS) - 15 Points
5 - Joseba Beloki (A - ONCE-Eroski) - 14 Points
6 - Santiago Botero (A - Kelme-Costa Blanca) - 13 Points
7 - Santos González (B - Acqua & Sapone-Cantina Tollo) - 8 Points
8 - Erik Zabel (A - Team Telekom) - 6 Points
9 - Aitor Osa (B - iBanesto.com) - 6 Points
10 - Manuel Beltrán (B - Team Coast) - 6 Points
11 - Iban Mayo (B - Euskaltel-Euskadi) - 4 Points
12 - Alessandro Petacchi (B - Fassa Bortolo) - 3 Points
13 - Daniel Becke (D - Team Coast) - 2 Points
14 - Oscar Sevilla (A - Kelme-Costa Blanca) - 1 Point
15 - Juan Antonio Flecha (C - iBanesto.com) - 1 Point
16 - Toni Tauler (C - Kelme-Costa Blanca) - 1 Point

TOT. 160 Points

2nd Fabio's Fantasy Vuelta:
RIDERS - Points Awarded after the end of the Vuelta
(Ciclistas: Puntos otorgados al final de la carrera)


1 - Aitor González Jiménez (B - Kelme-Costa Blanca) - 58 Points
2 - Roberto Heras (A - USPS) - 55 Points
3 - Joseba Beloki (A - ONCE-Eroski) - 37 Points
4 - Oscar Sevilla (A - Kelme-Costa Blanca) - 34 Points
5 - Iban Mayo (B - Euskaltel-Euskadi) - 28 Points
6 - Angel Casero (A - Team Coast) - 24 Points
7 - Francesco Casagrande (B - Fassa Bortolo) - 21 Points
8 - Félix Garcia Casas (C - Big Mat.Auber'93) - 19 Points
9 - Gilberto Simoni (A - Saeco-Longoni Sport) - 17 Points
10 - Manuel Beltrán (B - Team Coast) - 17 Points
11 - Haimar Zubeldia (C - Euskaltel-Euskadi) - 13 Points
12 - Klaus Michael Möller (B - Milaneza-MSS) - 11 Points
13 - Erik Zabel (A - Team Telekom) - 9 Points
14 - Aitor Osa (B - iBanesto.com) - 9 Points
15 - Fabian Jeker (C - Milaneza-MSS) - 9 Points
16 - David Plaza (C - Team Coast) - 7 Points
17 - Guido Trentin (B - Cofidis) - 6 Points
18 - Alessandro Petacchi (B - Fassa Bortolo) - 5 Points
19 - Rui Sousa (C - Milaneza-MSS) - 5 Points
20 - Pablo Lastras (D - iBanesto.com) - 4 Points
21 - Juan Antonio Flecha (C - iBanesto.com) - 3 Points
22 - Tadej Valjavec (C - Fassa Bortolo) - 3 Points
23 - Angelo Furlan (C - Alessio) - 2 Points
24 - Carlos García Quesada (Kelme-Costa Blanca) - 2 Points
25 - Danilo Di Luca (B - Saeco-Longoni Sport) - 1 Point
26 - Santiago Blanco (C - iBanesto.com) - 1 Point

Tot. 400 Points

2nd Fabio's Fantasy Vuelta:
RIDERS - FINAL SCORES

(Ciclistas: Clasificación Final)


1 - Aitor González Jiménez (B - Kelme-Costa Blanca) - 329 Points
2 - Roberto Heras (A - USPS) - 321 Points
3 - Erik Zabel (A - Team Telekom) - 282 Points
4 - Oscar Sevilla (A - Kelme-Costa Blanca) - 274 Points
5 - Alessandro Petacchi (B - Fassa Bortolo) - 175 Points
6 - Joseba Beloki (A - ONCE-Eroski) - 141 Points
7 - Angelo Furlan (C - Alessio) - 110 Points
8 - Mario Cipollini (A - Acqua e Sapone-Cantina Tollo) - 105 Points (*)
9 - Félix Garcia Casas (C - Big Mat.Auber'93) - 103 Points
10 - Gilberto Simoni (A - Saeco-Longoni Sport) - 103 Points
11 - Pablo Lastras (D - iBanesto.com) - 77 Points
12 - Iban Mayo (B - Euskaltel-Euskadi) - 74 Points
13 - Danilo Di Luca (B - Saeco-Longoni Sport) - 69 Points
14 - Gerrit Glomser (C - Saeco-Longoni Sport) - 69 Points
15 - Francesco Casagrande (B - Fassa Bortolo) - 61 Points
16 - Luis Pérez (C - Team Coast) - 56 Points
17 - Sven Teutenberg (B - Phonak) - 53 Points
18 - Aitor Osa (B - iBanesto.com) - 52 Points
19 - Angel Casero (A - Team Coast) - 51 Points
20 - Guido Trentin (B - Cofidis) - 51 Points
21 - Médéric Clain (C - Cofidis) - 51 Points
22 - Haimar Zubeldia (C - Euskaltel-Euskadi) - 49 Points
23 - Alexandre Vinokourov (B - Team Telekom) - 46 Points (*)
24 - Santiago Botero (A - Kelme-Costa Blanca) - 43 Points
25 - Mikel Zarrabeitia (B - ONCE-Eroski) - 36 Points
26 - Angel Edo (B - Milaneza-MSS) - 36 Points
27 - Klaus Michael Möller (B - Milaneza-MSS) - 35 Points
28 - Fabian Jeker (C - Milaneza-MSS) - 33 Points
29 - David Plaza (C - Team Coast) - 33 Points
30 - David Millar (B - Cofidis) - 33 Points (*)
31 - Santiago Blanco (C - iBanesto.com) - 32 Points
32 - Paolo Bossoni (C - Tacconi Sport) - 32 Points
33 - Oscar Laguna (C - Relax-Fuenlabrada) - 31 Points
34 - José Vicente García Acosta (C - iBanesto.com) - 30 Points
35 - Giovanni Lombardi (B - Acqua & Sapone-C. Tollo) - 30 Points (*)
36 - Serguei Smetanine (C - Jazztel-Costa de Almería) - 30 Points
37 - Jan Svorada (B - Lampre-Daikin) - 26 Points
38 - Juan Antonio Flecha (C - iBanesto.com) - 25 Points
39 - Andrej Hauptman (B - Tacconi Sport-Emmegi) - 25 Points
40 - Manuel Beltrán (B - Team Coast) - 23 Points
41 - Oscar Camenzind (B - Phonak) - 23 Points (*)
42 - M.A. Martín Perdiguero (C - Acqua & Sapone-C. Tollo) - 22 Points
43 - Davide Bramati (C - Mapei-Quick Step) - 22 Points
44 - David Etxebarría (B - Euskaltel-Euskadi) - 20 Points (*)
45 - Pietro Caucchioli (B - Alessio) - 20 Points
46 - Oscar Freire (B - Mapei-Quick Step) - 19 Points (*)
47 - Daniele Bennati (D - Acqua & Sapone-Cantina Tollo) - 18 Points (*)
48 - José E. Gutiérrez Cataluña (C - Kelme-Costa Blanca) - 16 Points
49 - Victoriano Fernández (D - Milaneza-MSS) - 15 Points (*)
50 - Igor González de Galdeano (A - ONCE-Eroski) - 14 Points (*)
51 - Alejandro Valverde (D - Kelme-Costa Blanca) - 13 Points (*)
52 - Marco Velo (C - Fassa Bortolo) - 13 Points
53 - Fabrizio Guidi (B - Team Coast) - 12 Points (*)
54 - Jörg Jaksche (C - ONCE-Eroski) - 12 Points (*)
55 - Toni Tauler (C - Kelme-Costa Blanca) - 11 Points
56 - Jeroen Blijlevens (B - Domo-Farm Frites) - 11 Points
57 - Germán Nieto (C - Relax-Fuenlabrada) - 9 Points
58 - Nicola Loda (C - Fassa-Bortolo) - 8 Points
59 - Oscar Pereiro (C - Phonak) - 8 Points
60 - Zoran Klemencic (C - Tacconi Sport) - 8 Points (*)
61 - Santos González (B - Acqua & Sapone-Cantina Tollo) - 8 Points
62 - Rui Sousa (C - Milaneza-MSS) - 6 Points
63 - Fabio Sacchi (C - Saeco-Longoni Sport) - 6 Points
64 - Francisco Mancebo (B - iBanesto.com) - 6 Points (*)
65 - Alexei Sivakov (C - Bigmat.Auber'93) - 6 Points
66 - Juan Carlos Guillamón (C - Jazztel-Costa de Almería) - 5 Points
67 - Denis Zanette (C - Fassa Bortolo) - 4 Points
68 - Dave Bruytlands (B - Domo-Farm Frites) - 4 Points
69 - José Azevedo (B - ONCE-Eroski) - 4 Points
70 - Martín Garrido (C - Relax-Fuenlabrada) - 4 Points (*)
71 - Tadej Valjavec (C - Fassa Bortolo) - 3 Points
72 - Carlos García Quesada (Kelme-Costa Blanca) - 2 Points
73 - Carlos Torrent (D - Jazztel-Costa De Almería) - 2 Points
74 - Christian Vandevelde (C - USPS) - 2 Points
75 - Dmitri Fofonov (Cofidis) - 2 Points
76 - Lauri Aus (C - AG2R Prévoyance - 2 Points (*)
77 - Daniel Becke (D - Team Coast) - 2 Points
78 - Alessandro Guerra (D - Index Alexia) - 1 Point
79 - Massimiliano Lelli (C - Cofidis) - 1 Point (*)
80 - Mikel Artetxe (D - Euskaltel-Euskadi) - 1 Point

Tot. 3600 Points

(*) = Abandoned the race / No terminó la carrera


2nd Fabio's Fantasy Vuelta:
TRADE TEAMS - Final Overall Ranking

(Equipos profesionales: Clasificación Final)


1 - Kelme-Costa Blanca - 186 Points
2 - ONCE-Eroski - 91 Points
3 - USPS - 79 Points
4 - iBanesto.com - 49 Points
5 - Acqua & Sapone-Cantina Tollo - 41 Points
6 - Team Coast - 23 Points
7 - Alessio - 20 Points
8 - Fassa-Bortolo - 19 Points
9 - Cofidis - 17 Points
10 - Team Telekom - 16 Points
11 - Saeco-Longoni Sport - 10 Points
11 - Jazztel-Costa de Almería - 10 Points
13 - Milaneza-MSS - 6 Points
14 - Mapei-Quick Step - 2 Points
15 - Euskaltel-Euskadi - 1 Point

Tot. 570 Points


2nd Fabio's Fantasy Vuelta:

RIDERS - POINTS: FINAL SCORES (Ciclistas - Puntos: Clasificación Final)


1 - Erik Zabel (A -Team Telekom) - 126 Points
2 - Alessandro Petacchi (B - Fassa Bortolo) - 46 Points
3 - Aitor González Jiménez (B - Kelme-Costa Blanca) - 21 Points
4 - Mario Cipollini (A - Acqua e Sapone-Cantina Tollo) - 15 Points (*)
5 - Danilo Di Luca (B - Saeco-Longoni Sport) - 7 Points
6 - Angelo Furlan (C - Alessio) - 2 Points
7 - Oscar Camenzind (B - Phonak) - 1 Point
7 - Pablo Lastras (D - iBanesto.com) - 1 Point
7 - Roberto Heras (A - USPS) - 1 Point

Tot. 220 Points (20 of which awarded after the end of the Vuelta)




RIDERS - KOM: FINAL SCORES (Ciclistas - Montaña: Clasificación Final)

1 - Gilberto Simoni (A - Saeco-Longoni Sport) - 58 Points
2 - Aitor Osa (B - iBanesto.com) - 39 Points
2 - Médéric Clain (C - Cofidis) - 39 Points
4 - Roberto Heras (A - USPS) - 29 Points
5 - Félix Garcia Casas (C - Big Mat.Auber'93) - 28 Points
6 - Germán Nieto (C - Relax-Fuenlabrada) - 9 Points
7 - Juan Antonio Flecha (C - iBanesto.com) - 9 Points
8 - Oscar Laguna (C - Relax-Fuenlabrada) - 3 Points
8 - Guido Trentin (B - Cofidis) - 3 Points
10 - Santiago Blanco (C - iBanesto.com) - 2 Points
11 - Oscar Pereiro (C - Phonak) - 1 Point

Tot. 220 Points (20 of which awarded after the end of the Vuelta)




RIDERS - REGULARITY: FINAL SCORES
(Ciclistas - Regularidad: Clasificación Final)

1 - Oscar Sevilla (A - Kelme-Costa Blanca) - 62 Points
2 - Roberto Heras (A - USPS) - 60 Points
3 - Aitor González Jiménez (B - Kelme-Costa Blanca) - 36 Points
4 - Félix Garcia Casas (C - Big Mat.Auber'93) - 21 Points
5 - Victoriano Fernández (D - Milaneza-MSS) - 15 Points
6 - Médéric Clain (C - Cofidis) - 12 Points
7 - Guido Trentin (B - Cofidis) - 6 Points
8 - Dave Bruytlands (B - Domo-Farm Frites) - 3 Points
9 - Joseba Beloki (A - ONCE-Eroski) - 2 Points
10 - Iban Mayo (B - Euskaltel-Euskadi) - 1 Point
10 - Mikel Zarrabeitia (B - ONCE-Eroski) - 1 Point
10 - Alexandre Vinokourov (B - Team Telekom) - 1 Point

Tot. 220 Points (20 of which awarded after the end of the Vuelta)


IMPORTANT: The points awarded to Riders and Trade Teams in the POINTS, KOM and INTERMEDIATE SPRINTS Classifications are already included in the Overall Ranking too - Los puntos otorgados a Corredores y Equipos Virtuales en las clasificaciones menores ya estan incluidos también en la Clasificación General).


DROPOUTS LIST / ABANDONOS


Dario Pieri (C - Alessio) - Stage 2 - Etapa 2 (DNF)

Aleksander Nikacevic (D - Alessio) - Stage 2 - Etapa 2 (DNF)

Nicolas Inaudi (D - AG2R Prévoyance) - Stage 2 - Etapa 2 (DNF)

Paolo Savoldelli (B - Index Alexia) - Stage 5 - Etapa 5 (DNS)

Benjamín Noval (D - Relax-Fuenlabrada) - Stage 5 - Etapa 5 (DNS)

Martin Derganc (C - Acqua e Sapone-C.Tollo) - Stage 5 - Etapa 5 (DNF)

Xavier Jan (D - Bigmat.Auber'93) - Stage 5 - Etapa 5 (DNF)

Bram Tankink (D - Domo-Farm Frites) - Stage 5 - Etapa 5 (DNF)

Roberto Laiseka (B - Euskaltel-Euskadi) - Stage 5 - Etapa 5 (DNF)

Ivan Quaranta (B - Index Alexia) - Stage 5 - Etapa 5 (DNF)

Gabriele Balducci (C - Tacconi Sport) - Stage 5 - Etapa 5 (DNF)

Stéphane Heulot (C - Bigmat.Auber'93) - Stage 6 - Etapa 6 (DNF)

Jeremy Hunt (C - Bigmat.Auber'93) - Stage 7 - Etapa 7 (DNF)

Daniele Galli (Index-Alexia) - Stage 7 - Etapa 7 (DNF)

Alessandro Spezialetti (D - Saeco-Longoni Sport) - Stage 7 - Etapa 7 (DNF)

Mario Cipollini (A - Acqua & Sapone-C. Tollo) - Stage 8 - Etapa 8 (DNF)

Mario Scirea (D - Acqua & Sapone-C. Tollo) - Stage 8 - Etapa 8 (DNF)

Lauri Aus (C - AG2R Prévoyance) - Stage 8 - Etapa 8 (DNF)

Stéphane Berges (D - AG2R Prévoyance) - Stage 8 - Etapa 8 (DNF)

Thierry Loder (D - AG2R Prévoyance) - Stage 8 - Etapa 8 (DNF)

Andrea Brognara (Alessio) - Stage 8 - Etapa 8 (DNF)

Iñigo Cuesta (C - Cofidis) - Stage 8 - Etapa 8 (DNF)

Steve De Wolf (C - Domo-Farm Frites) - Stage 8 - Etapa 8 (DNF)

Fabio Baldato (B - Fassa Bortolo) - Stage 8 - Etapa 8 (DNF)

Corrado Serina (D - Index Alexia) - Stage 8 - Etapa 8 (DNF)

Andrea Noé (C - Mapei-Quick Step) - Stage 8 - Etapa 8 (DNF)

Alessio Galletti (D - Saeco-Longoni Sport) - Stage 8 - Etapa 8 (DNF)

Jan Hruska (B - ONCE-Eroski) - Stage 9 - Etapa 9 (DNS)

Michael Barry (D - USPS) - Stage 9 - Etapa 9 (DNS)

Francisco Mancebo (B - iBanesto.com) - Stage 9 - Etapa 9 (DNF)

Ricardo Valdez (D - Jazztel-Costa De Almería) - Stage 9 - Etapa 9 (DNF)

Oscar Freire (B - Mapei-Quick Step) - Stage 9 - Etapa 9 (DNF)

Guido Trenti (C - Acqua & Sapone-C. Tollo) - Stage 11 - Etapa 11 (DNF)

Dario Andriotto (D - Index Alexia) - Stage 11 - Etapa 11 (DNF)

Marco Magnani (D - Index Alexia) - Stage 11 - Etapa 11 (DNF)

Milan Kadlec (C - Lampre-Daikin) - Stage 12 - Etapa 12 (DNF)

Johan Verstrepen (C - Lampre-Daikin) - Stage 12 - Etapa 12 (DNF)

Gonzalo Bayarri (D - Phonak) - Stage 12 - Etapa 12 (DNS)

Juan Miguel Mercado (B - iBanesto.com) - Stage 13 - Etapa 13 (DNF)

Mauro Zanetti (C - Alessio) - Stage 13 - Etapa 13 (DNF)

Jeroen Blijevens (B - Domo-Farm Frites) - Stage 13 - Etapa 13 (DNF)

Andreas Klier (C - Team Telekom) - Stage 13 - Etapa 13 (DNF)

Giovanni Lombardi (B - Acqua & Sapone-C. Tollo) - Stage 14 - Etapa 14 (DNF)

Iñigo Chaurreau (C - AG2R Prévoyance) - Stage 14 - Etapa 14 (DNF)

Andrey Kashechkin (D - Domo-Farm Frites) - Stage 14 - Etapa 14 (DNF)

Jon Odriozola (C - iBanesto.com) - Stage 14 - Etapa 14 (DNF)

Igor González de Galdeano (A - ONCE-Eroski) - Stage 14 - Etapa 14 (DNF)

Martín Garrido (C - Relax-Fuenlabrada) - Stage 14 - Etapa 14 (DNF)

Steffen Kjaergaard (C - USPS) - Stage 14 - Etapa 14 (DNF)

Pedro Horrillo (C - Mapei-Quick Step) - Stage 14 - Etapa 14 (DNS)

Fernando Escartin (Spa - Team Coast - Stage 15 - Etapa 15 (DNS)

Daniele Bennati (D - Acqua & Sapone-C. Tollo) - Stage 15 - Etapa 15 (DNS)

Guillaume Auger (D - Bigmat.Auber '93) - Stage 15 - Etapa 15 (DNS)

Juan Manuel Garate (B - Lampre-Daikin) - Stage 15 - Etapa 15 (DNS)

Fabrizio Guidi (B - Team Coast) - Stage 15 - Etapa 15 (DNF)

David Millar (B - Cofidis) - Stage 15 - Etapa 15 (DNF)

Massimiliano Lelli (C - Cofidis) - Stage 15 - Etapa 15 (DNF)

Giuseppe Di Grande (C - Index Alexia) - Stage 15 - Etapa 15 (DNF)

Alejandro Valverde (D - Kelme-Costa Blanca) - Stage 15 - Etapa 15 (DNF)

Zoran Klemencic (C - Tacconi Sport) - Stage 15 - Etapa 15 (DNF)

Andreas Klöden (B - Team Telekom) - Stage 15 - Etapa 15 (DNF)

Victor Hugo Peña (B - USPS) - Stage 15 - Etapa 15 (DNF)

Leif Hoste (D - Domo-Farm Frites) - Stage 16 - Etapa 16 (DNS)

Oscar Camenzind (B - Phonak) - Stage 16 - Etapa 16 (DNS)

Raffaele Ferrara (D - Alessio) - Stage 16 - Etapa 16 (DNF)

David Etxebarría (B - Euskaltel-Euskadi) - Stage 16 - Etapa 16 (DNF)

Melchor Mauri Prat (C - Milaneza-MSS) - Stage 16 - Etapa 16 (DNF)

Antonio Colom (D - Relax-Fuenlabrada) - Stage 16 - Etapa 16 (DNF)

Jesús María Manzano (D - Kelme-Costa Blanca) - Stage 17 - Etapa 17 (DNF)

Jörg Jaksche (C - ONCE-Eroski) - Stage 18 - Etapa 18 (DNF)

Elio Aggiano (C - Mapei-Quick Step) - Stage 18 - Etapa 18 (DNF)


Copyright © 2002-2011 by Daily Peloton.
| contact us |