Search the news archive:
 
Fantasy Vuelta - Stage 20: Rider Scores
 
By Fabio
Date: 9/29/2002
Fantasy Vuelta - Stage 20: Rider Scores
 

FANTASY VUELTA - STAGE 20: RIDER SCORES

Erik Zabel lost to an Italian sprinter (is it news ?) but retained the lead in the riders ranking, though he will probably lose it after the Sunday's final leg. Another stage victory for young Angelo Furlan, one of the most pleasant surprises of this Vuelta; he has got even more points than Cipo !!

2nd Fabio's Fantasy Vuelta:
RIDERS - Stage 20 Scores
(Ciclistas: Resultado la 20ma. Etapa)


1 - Angelo Furlan (C - Alessio) - 30 Points
2 - Alessandro Petacchi (B - Fassa Bortolo) - 23 Points
3 - Erik Zabel (A - Team Telekom) - 22 Points
4 - Roberto Heras (A - USPS) - 19 Points
5 - Sven Teutenberg (B - Phonak) - 13 Points
6 - Jan Svorada (B - Lampre-Daikin) - 10 Points
7 - Aitor González Jiménez (B - Kelme-Costa Blanca) - 8 Points
8 - Gerrit Glomser (C - Saeco-Longoni Sport) - 8 Points
9 - Oscar Sevilla (A - Kelme-Costa Blanca) - 7 Points
10 - Aitor Osa (B - iBanesto.com) - 6 Points
11 - Alexei Sivakov (C - Bigmat.Auber'93) - 6 Points
12 - Andrej Hauptman (B - Tacconi Sport-Emmegi) - 4 Points
13 - Angel Edo (B - Milaneza-MSS) - 2 Points
14 - Juan Antonio Flecha (C - iBanesto.com) - 1 Point
15 - Juan Carlos Guillamón (C - Jazztel-Costa de Almería) - 1 Point

Tot. 160 Points

2nd Fabio's Fantasy Vuelta:
RIDERS - OVERALL Ranking after Stage 20

(Ciclistas: Clasificación tras la 20ma. Etapa)


1 - Erik Zabel (A - Team Telekom) - 267 Points
2 - Roberto Heras (A - USPS) - 251 Points
3 - Oscar Sevilla (A - Kelme-Costa Blanca) - 239 Points
4 - Aitor González Jiménez (B - Kelme-Costa Blanca) - 227 Points
5 - Alessandro Petacchi (B - Fassa Bortolo) - 167 Points
6 - Angelo Furlan (C - Alessio) - 108 Points
7 - Mario Cipollini (A - Acqua e Sapone-Cantina Tollo) - 105 Points (*)
8 - Joseba Beloki (A - ONCE-Eroski) - 90 Points
9 - Gilberto Simoni (A - Saeco-Longoni Sport) - 86 Points
10 - Félix Garcia Casas (C - Big Mat.Auber'93) - 84 Points
11 - Pablo Lastras (D - iBanesto.com) - 73 Points
12 - Gerrit Glomser (C - Saeco-Longoni Sport) - 69 Points
13 - Danilo Di Luca (B - Saeco-Longoni Sport) - 68 Points
14 - Luis Pérez (C - Team Coast) - 56 Points
15 - Sven Teutenberg (B - Phonak) - 53 Points
16 - Médéric Clain (C - Cofidis) - 51 Points
17 - Alexandre Vinokourov (B - Team Telekom) - 46 Points (*)
18 - Guido Trentin (B - Cofidis) - 45 Points
19 - Iban Mayo (B - Euskaltel-Euskadi) - 42 Points
20 - Francesco Casagrande (B - Fassa Bortolo) - 40 Points
21 - Aitor Osa (B - iBanesto.com) - 37 Points
22 - Angel Edo (B - Milaneza-MSS) - 36 Points
23 - Mikel Zarrabeitia (B - ONCE-Eroski) - 36 Points
24 - Haimar Zubeldia (C - Euskaltel-Euskadi) - 36 Points
25 - David Millar (B - Cofidis) - 33 Points (*)
26 - Paolo Bossoni (C - Tacconi Sport) - 32 Points
27 - Oscar Laguna (C - Relax-Fuenlabrada) - 31 Points
28 - Santiago Blanco (C - iBanesto.com) - 31 Points
29 - Serguei Smetanine (C - Jazztel-Costa de Almería) - 30 Points
30 - Santiago Botero (A - Kelme-Costa Blanca) - 30 Points
31 - Giovanni Lombardi (B - Acqua & Sapone-C. Tollo) - 30 Points (*)
32 - José Vicente García Acosta (C - iBanesto.com) - 30 Points
33 - Jan Svorada (B - Lampre-Daikin) - 26 Points
34 - Andrej Hauptman (B - Tacconi Sport-Emmegi) - 25 Points
35 - Fabian Jeker (C - Milaneza-MSS) - 24 Points
36 - Klaus Michael Möller (B - Milaneza-MSS) - 24 Points
37 - Oscar Camenzind (B - Phonak) - 23 Points (*)
38 - Davide Bramati (C - Mapei-Quick Step) - 22 Points
39 - M.A. Martín Perdiguero (C - Acqua & Sapone-C. Tollo) - 22 Points
40 - Juan Antonio Flecha (C - iBanesto.com) - 21 Points
41 - Pietro Caucchioli (B - Alessio) - 20 Points
42 - David Etxebarría (B - Euskaltel-Euskadi) - 20 Points (*)
43 - Oscar Freire (B - Mapei-Quick Step) - 19 Points (*)
44 - Daniele Bennati (D - Acqua & Sapone-Cantina Tollo) - 18 Points (*)
45 - José E. Gutiérrez Cataluña (C - Kelme-Costa Blanca) - 16 Points
46 - Victoriano Fernández (D - Milaneza-MSS) - 15 Points (*)
47 - Igor González de Galdeano (A - ONCE-Eroski) - 14 Points (*)
48 - Marco Velo (C - Fassa Bortolo) - 13 Points
49 - Alejandro Valverde (D - Kelme-Costa Blanca) - 13 Points (*)
50 - Jörg Jaksche (C - ONCE-Eroski) - 12 Points (*)
51 - Fabrizio Guidi (B - Team Coast) - 12 Points (*)
52 - Jeroen Blijlevens (B - Domo-Farm Frites) - 11 Points
53 - Toni Tauler (C - Kelme-Costa Blanca) - 10 Points
54 - David Plaza (C - Team Coast) - 10 Points
55 - Germán Nieto (C - Relax-Fuenlabrada) - 9 Points
56 - Zoran Klemencic (C - Tacconi Sport) - 8 Points (*)
57 - Oscar Pereiro (C - Phonak) - 8 Points
58 - Nicola Loda (C - Fassa-Bortolo) - 8 Points
59 - Angel Casero (A - Team Coast) - 7 Points
60 - Alexei Sivakov (C - Bigmat.Auber'93) - 6 Points
61 - Francisco Mancebo (B - iBanesto.com) - 6 Points (*)
62 - Fabio Sacchi (C - Saeco-Longoni Sport) - 6 Points
63 - Juan Carlos Guillamón (C - Jazztel-Costa de Almería) - 5 Points
64 - Martín Garrido (C - Relax-Fuenlabrada) - 4 Points (*)
65 - José Azevedo (B - ONCE-Eroski) - 4 Points
66 - Dave Bruytlands (B - Domo-Farm Frites) - 4 Points
67 - Denis Zanette (C - Fassa Bortolo) - 4 Points
68 - Lauri Aus (C - AG2R Prévoyance - 2 Points (*)
69 - Dmitri Fofonov (Cofidis) - 2 Points
70 - Christian Vandevelde (C - USPS) - 2 Points
71 - Carlos Torrent (D - Jazztel-Costa De Almería) - 2 Points
72 - Rui Sousa (C - Milaneza-MSS) - 1 Point
73 - Mikel Artetxe (D - Euskaltel-Euskadi) - 1 Point
74 - Massimiliano Lelli (C - Cofidis) - 1 Point (*)
75 - Alessandro Guerra (D - Index Alexia) - 1 Point

Tot. 3040 Points

(*) = Abandoned the race / Ya no está en la carrera


2nd Fabio's Fantasy Vuelta:
TRADE TEAMS - Stage 20 Scores

(Equipos profesionales: Resultado de la 20ma. etapa)


1 - Alessio - 10 Points (Stage Winner's Team)
2 - Kelme-Costa Blanca - 5 Points (Teams Ranking Leader)
2 - USPS - 5 Points (Overall Leader's Team)

2nd Fabio's Fantasy Vuelta:
TRADE TEAMS - Overall Ranking after Stage 20

(Equipos profesionales: Clasificación tras la 20ma. etapa)


1 - Kelme-Costa Blanca - 136 Points
2 - ONCE-Eroski - 85 Points
3 - USPS - 70 Points
4 - iBanesto.com - 45 Points
5 - Acqua & Sapone-Cantina Tollo - 41 Points
6 - Alessio - 20 Points
7 - Fassa-Bortolo - 19 Points
8 - Cofidis - 17 Points
9 - Team Coast - 13 Points
10 - Team Telekom - 12 Points
11 - Saeco-Longoni Sport - 10 Points
11 - Jazztel-Costa de Almería - 10 Points
13 - Mapei-Quick Step - 2 Points

Tot. 460 Points


2nd Fabio's Fantasy Vuelta:

RIDERS - POINTS: GC after Stage 20 (Puntos: Clasificación)


1 - Erik Zabel (A -Team Telekom) - 111 Points
2 - Alessandro Petacchi (B - Fassa Bortolo) - 38 Points
3 - Aitor González Jiménez (B - Kelme-Costa Blanca) - 17 Points
4 - Mario Cipollini (A - Acqua e Sapone-Cantina Tollo) - 15 Points (*)
5 - Danilo Di Luca (B - Saeco-Longoni Sport) - 7 Points
6 - Oscar Camenzind (B - Phonak) - 1 Point
6 - Pablo Lastras (D - iBanesto.com) - 1 Point

Tot. 190 Points



RIDERS - KOM: GC after Stage 20 (Montaña: Clasificación)

1 - Gilberto Simoni (A - Saeco-Longoni Sport) - 56 Points
2 - Médéric Clain (C - Cofidis) - 39 Points
3 - Félix Garcia Casas (C - Big Mat.Auber'93) - 28 Points
4 - Aitor Osa (B - iBanesto.com) - 24 Points
5 - Roberto Heras (A - USPS) - 21 Points
6 - Germán Nieto (C - Relax-Fuenlabrada) - 9 Points
7 - Juan Antonio Flecha (C - iBanesto.com) - 5 Points
8 - Oscar Laguna (C - Relax-Fuenlabrada) - 3 Points
8 - Guido Trentin (B - Cofidis) - 3 Points
10 - Oscar Pereiro (C - Phonak) - 1 Point
10 - Santiago Blanco(C - iBanesto.com) - 1 Point

Tot. 190 Points



RIDERS - Regularity: GC after Stage 20
(Regularidad: Clasificación)

1 - Oscar Sevilla (A - Kelme-Costa Blanca) - 58 Points
2 - Roberto Heras (A - USPS) - 45 Points
3 - Aitor González Jiménez (B - Kelme-Costa Blanca) - 28 Points
4 - Félix Garcia Casas (C - Big Mat.Auber'93) - 21 Points
5 - Victoriano Fernández (D - Milaneza-MSS) - 15 Points
6 - Médéric Clain (C - Cofidis) - 12 Points
7 - Guido Trentin (B - Cofidis) - 6 Points
8 - Dave Bruytlands (B - Domo-Farm Frites) - 3 Points
9 - Mikel Zarrabeitia (B - ONCE-Eroski) - 1 Point
9 - Alexandre Vinokourov (B - Team Telekom) - 1 Point

Tot. 190 Points

The points awarded to Riders and Trade Teams in the POINTS, KOM and INTERMEDIATE SPRINTS Classifications are already included in the Overall Ranking too - Los puntos otorgados a Corredores y Equipos Virtuales en las clasificaciones menores ya estan incluidos también en la Clasificación General).


DROPOUTS LIST after STAGE 20 / ABANDONOS


Dario Pieri (C - Alessio) - Stage 2 - Etapa 2 (DNF)

Aleksander Nikacevic (D - Alessio) - Stage 2 - Etapa 2 (DNF)

Nicolas Inaudi (D - AG2R Prévoyance) - Stage 2 - Etapa 2 (DNF)

Paolo Savoldelli (B - Index Alexia) - Stage 5 - Etapa 5 (DNS)

Benjamín Noval (D - Relax-Fuenlabrada) - Stage 5 - Etapa 5 (DNS)

Martin Derganc (C - Acqua e Sapone-C.Tollo) - Stage 5 - Etapa 5 (DNF)

Xavier Jan (D - Bigmat.Auber'93) - Stage 5 - Etapa 5 (DNF)

Bram Tankink (D - Domo-Farm Frites) - Stage 5 - Etapa 5 (DNF)

Roberto Laiseka (B - Euskaltel-Euskadi) - Stage 5 - Etapa 5 (DNF)

Ivan Quaranta (B - Index Alexia) - Stage 5 - Etapa 5 (DNF)

Gabriele Balducci (C - Tacconi Sport) - Stage 5 - Etapa 5 (DNF)

Stéphane Heulot (C - Bigmat.Auber'93) - Stage 6 - Etapa 6 (DNF)

Jeremy Hunt (C - Bigmat.Auber'93) - Stage 7 - Etapa 7 (DNF)

Daniele Galli (Index-Alexia) - Stage 7 - Etapa 7 (DNF)

Alessandro Spezialetti (D - Saeco-Longoni Sport) - Stage 7 - Etapa 7 (DNF)

Mario Cipollini (A - Acqua & Sapone-C. Tollo) - Stage 8 - Etapa 8 (DNF)

Mario Scirea (D - Acqua & Sapone-C. Tollo) - Stage 8 - Etapa 8 (DNF)

Lauri Aus (C - AG2R Prévoyance) - Stage 8 - Etapa 8 (DNF)

Stéphane Berges (D - AG2R Prévoyance) - Stage 8 - Etapa 8 (DNF)

Thierry Loder (D - AG2R Prévoyance) - Stage 8 - Etapa 8 (DNF)

Andrea Brognara (Alessio) - Stage 8 - Etapa 8 (DNF)

Iñigo Cuesta (C - Cofidis) - Stage 8 - Etapa 8 (DNF)

Steve De Wolf (C - Domo-Farm Frites) - Stage 8 - Etapa 8 (DNF)

Fabio Baldato (B - Fassa Bortolo) - Stage 8 - Etapa 8 (DNF)

Corrado Serina (D - Index Alexia) - Stage 8 - Etapa 8 (DNF)

Andrea Noé (C - Mapei-Quick Step) - Stage 8 - Etapa 8 (DNF)

Alessio Galletti (D - Saeco-Longoni Sport) - Stage 8 - Etapa 8 (DNF)

Jan Hruska (B - ONCE-Eroski) - Stage 9 - Etapa 9 (DNS)

Michael Barry (D - USPS) - Stage 9 - Etapa 9 (DNS)

Francisco Mancebo (B - iBanesto.com) - Stage 9 - Etapa 9 (DNF)

Ricardo Valdez (D - Jazztel-Costa De Almería) - Stage 9 - Etapa 9 (DNF)

Oscar Freire (B - Mapei-Quick Step) - Stage 9 - Etapa 9 (DNF)

Guido Trenti (C - Acqua & Sapone-C. Tollo) - Stage 11 - Etapa 11 (DNF)

Dario Andriotto (D - Index Alexia) - Stage 11 - Etapa 11 (DNF)

Marco Magnani (D - Index Alexia) - Stage 11 - Etapa 11 (DNF)

Milan Kadlec (C - Lampre-Daikin) - Stage 12 - Etapa 12 (DNF)

Johan Verstrepen (C - Lampre-Daikin) - Stage 12 - Etapa 12 (DNF)

Gonzalo Bayarri (D - Phonak) - Stage 12 - Etapa 12 (DNS)

Juan Miguel Mercado (B - iBanesto.com) - Stage 13 - Etapa 13 (DNF)

Mauro Zanetti (C - Alessio) - Stage 13 - Etapa 13 (DNF)

Jeroen Blijevens (B - Domo-Farm Frites) - Stage 13 - Etapa 13 (DNF)

Andreas Klier (C - Team Telekom) - Stage 13 - Etapa 13 (DNF)

Giovanni Lombardi (B - Acqua & Sapone-C. Tollo) - Stage 14 - Etapa 14 (DNF)

Iñigo Chaurreau (C - AG2R Prévoyance) - Stage 14 - Etapa 14 (DNF)

Andrey Kashechkin (D - Domo-Farm Frites) - Stage 14 - Etapa 14 (DNF)

Jon Odriozola (C - iBanesto.com) - Stage 14 - Etapa 14 (DNF)

Igor González de Galdeano (A - ONCE-Eroski) - Stage 14 - Etapa 14 (DNF)

Martín Garrido (C - Relax-Fuenlabrada) - Stage 14 - Etapa 14 (DNF)

Steffen Kjaergaard (C - USPS) - Stage 14 - Etapa 14 (DNF)

Pedro Horrillo (C - Mapei-Quick Step) - Stage 14 - Etapa 14 (DNS)

Fernando Escartin (Spa - Team Coast - Stage 15 - Etapa 15 (DNS)

Daniele Bennati (D - Acqua & Sapone-C. Tollo) - Stage 15 - Etapa 15 (DNS)

Guillaume Auger (D - Bigmat.Auber '93) - Stage 15 - Etapa 15 (DNS)

Juan Manuel Garate (B - Lampre-Daikin) - Stage 15 - Etapa 15 (DNS)

Fabrizio Guidi (B - Team Coast) - Stage 15 - Etapa 15 (DNF)

David Millar (B - Cofidis) - Stage 15 - Etapa 15 (DNF)

Massimiliano Lelli (C - Cofidis) - Stage 15 - Etapa 15 (DNF)

Giuseppe Di Grande (C - Index Alexia) - Stage 15 - Etapa 15 (DNF)

Alejandro Valverde (D - Kelme-Costa Blanca) - Stage 15 - Etapa 15 (DNF)

Zoran Klemencic (C - Tacconi Sport) - Stage 15 - Etapa 15 (DNF)

Andreas Klöden (B - Team Telekom) - Stage 15 - Etapa 15 (DNF)

Victor Hugo Peña (B - USPS) - Stage 15 - Etapa 15 (DNF)

Leif Hoste (D - Domo-Farm Frites) - Stage 16 - Etapa 16 (DNS)

Oscar Camenzind (B - Phonak) - Stage 16 - Etapa 16 (DNS)

Raffaele Ferrara (D - Alessio) - Stage 16 - Etapa 16 (DNF)

David Etxebarría (B - Euskaltel-Euskadi) - Stage 16 - Etapa 16 (DNF)

Melchor Mauri Prat (C - Milaneza-MSS) - Stage 16 - Etapa 16 (DNF)

Antonio Colom (D - Relax-Fuenlabrada) - Stage 16 - Etapa 16 (DNF)

Jesús María Manzano (D - Kelme-Costa Blanca) - Stage 17 - Etapa 17 (DNF)

Jörg Jaksche (C - ONCE-Eroski) - Stage 18 - Etapa 18 (DNF)

Elio Aggiano (C - Mapei-Quick Step) - Stage 18 - Etapa 18 (DNF)


Copyright © 2002-2011 by Daily Peloton.
| contact us |