Search the news archive:
 
Vuelta a Murcia - Stage 2 Updated
 
By Fabio
Date: 3/4/2010
Vuelta a Murcia - Stage 2 Updated
 

NOTE: Despite being 100 % Italian (you may also realize that by his poor English ...), the author of this article doesn't seem to have received any ban from either Tour of Murcia organizers or any other Alejandro Valverde's best friend so far. So he thinks that, as long as he doesn't get any official sanction from the Vuelta a Murcia organizing body, he's entitled to report on this race regardless of his nationality. ;) .

Mister Robert Hunter won Wednesday's Tour of Murcia race opener. And did it again the very next day, as the South-African sprinting gun triumphed also in Thursday's stage two of the cycling Tour of Murcia, raced between Calasparra and Caravaca de la Cruz over 169.8 kilometers, that ended in a field sprint after both Sergei Lagutin (in the last five miles of the stage) and his nine former fellow escapees (earlier) in the ten-man "breakaway of the day" were chased down. Australia's Graeme Brown and Spain's Vicente Reynes were the main victims of the stage Hunter today. Lance Armstrong and all other main favorites came in a few seconds behind the winners.

As you may have slightly (or not so slightly) suspected, dual stage winner Robert Hunter comfortably holds on to his race leadership.

The stage got off to a hectic start with a flurry of attacks coming in the early miles; but the first serious breakaway came only around km. 30 and contained as many riders, with all teams but Cervélo, CCC Polsat and the Spanish NT represented.

Such front group started thinning down as the stage progressed, while Sergey Lagutin, Road World Champion in thjre U23 category seven years ago, was first at the top the first category Alto de San Juan. Along with him were only José Herrada (Spa - Caja Rural), Stefan Denilf (Aut - Cervelo) and seven more riders who formed the aforementioned ten-strong lead group: Wouter Poels (Hol - Vacansoleil Cycling Team), Roman Kireyev (Kaz - Astana), Steff Clement (Hol - Rabobank), Gregory Rast (Swi - RadioShack), Jason McCartney (USA - RadioShack), Dominik Nerz (Ger - Milram) and Danny Pate (USA - Garmin).

The peloton, driven by the Sky team working for Brad Wiggins, and with Armstrong comfortably inside, came in about a minute later. But the gap dropped to a mere 23 seconds at the Moratalla Meta Volante (km. 117.5; Lagutin crossed the line first), and all escapees were hauled back by the group a couple kilometers later.

Well, all of them but Lagutin, who managed to stay clear all by himself and bravely held on until 6 km. from the finish, increasing his advantage over the bunch to about two minutes. Then he had to surrender to the power of the Garmin-led chasers, but in the process he had won the KOM Prime as the race went on Alto de San Juan again: an accomplishment that put the Uzbek atop the mountains classification.


Stage 2:  Calasparra - Caravaca de la Cruz 169.8 km

Stage 2: Calasparra - Caravaca de la Cruz 169.8 km
1. HUNTER, Robert (RSA - GARMIN-TRANSITIONS) - 04h20'12"
2. BROWN, Graeme (AUS - RABOBANK) - s.t.
3. REYNES, Vicente (SPA - TEAM HTC-COLUMBIA) - s.t.
4. BLAIN, Alexandre (FRA - ENDURA RACING) - s.t.
5. SCHORN, Daniel (AUT - TEAM NETAPP) - s.t.
6. RABON, Frantisek (CZE - TEAM HTC-COLUMBIA) - s.t.
7. KREDER, Michel (HOL - GARMIN-TRANSITIONS) - s.t.
8. WILKILSON, Ian (GBR - ENDURA RACING) - s.t.
9. JUFRE, Josep (SPA - ASTANA) - s.t.
10. IMPEY, Daryl (RSA - TEAM RADIOSHACK) - s.t.
11. IGLINSKIY, Valentin (KAZ - ASTANA) - s.t.
12. GOLAS, Michal (POL - VACANSOLEIL PRO CT) - s.t.
13. WROLICH, Peter (AUT - TEAM MILRAM) - s.t.
14. SHILOV, Sergey (RUS - SELECCIÓN RUSA) - s.t.
15. ROBERTS, Luke (AUS - TEAM MILRAM) - s.t.
16. WEENING, Pieter (HOL - RABOBANK) - s.t.
17. ROHREGGER, Thomas (AUT - TEAM MILRAM) - s.t.
18. CARRARA, Matteo (ITA - VACANSOLEIL PRO CT) - s.t.
19. RUIJGH, Rob (HOL - VACANSOLEIL PRO CT) - s.t.
20. KOROLEV, Egor (RUS - SELECCIÓN RUSA) - s.t.
21. MARCZYNSKI, Tomasz (POL - CCC POLSAT POLKOWICE) - s.t.
22. POELS, Wouter (HOL - VACANSOLEIL PRO CT) - s.t.
23. BARTA, Jan (CZE - TEAM NETAPP) - at 05"
24. GUARDIOLA, Salvador (SPA - SPANISH NT) - at 05"
25. ERSHOW, Artur (RUS - SELECCIÓN RUSA) - at 05"
26. TIRALONGO, Paolo (ITA - ASTANA) - at 05"
27. VELITS, Martin (SVK - TEAM HTC-COLUMBIA) - at 05"
28. KRUIJSWIJK, Steven (HOL - RABOBANK) - at 05"
29. BAUER, Jack (NZL - ENDURA RACING) - at 05"
30. SCHILLINGER, Andreas (GER - TEAM NETAPP) - at 05"
31. WIGGINS, Bradley (GBR - TEAM SKY) - at 05"
32. ZEITS, Andrey (KAZ - ASTANA) - at 05"
33. BOMMEL, Henning (GER - GERMAN NT) - at 05"
34. KLÖDEN, Andreas (GER - TEAM RADIOSHACK) - at 05"
35. ARMSTRONG, Lance (USA - TEAM RADIOSHACK) - at 05"
36. RAST, Gregory (SUI - TEAM RADIOSHACK) - at 05"
37. PATE, Danny (USA - GARMIN-TRANSITIONS) - at 05"
38. MENCHOV, Denis (RUS - RABOBANK) - at 05"
39. CLEMENT, Stef (HOL - RABOBANK) - at 05"
40. ZUBELDIA, Haimar (SPA - TEAM RADIOSHACK) - at 05"
41. LAGUTIN, Sergey (UZB - VACANSOLEIL PRO CT) - at 05"
42. OLIPHANT, Evan (GBR - ENDURA RACING) - at 05"
43. ARDILA, Mauricio (COL - RABOBANK) - at 05"
44. PARTRIDGE, Robert (GBR - ENDURA RACING) - at 05"
45. DENIFL, Stefan (AUT - CERVELLO TEST TEAM) - at 05"
46. RODRIGUES, Vitor (POR - CAJA RURAL) - at 05"
47. FERNÁNDEZ, Higinio (SPA - CAJA RURAL) - at 05"
48. HERRADA, José (SPA - CAJA RURAL) - at 05"
49. STETINA, Peter (USA - GARMIN-TRANSITIONS) - at 05"
50. BATEK, Dariusz (POL - CCC POLSAT POLKOWICE) - at 05"
51. WYSS, Marcel (SUI - CERVELLO TEST TEAM) - at 05"
52. REIG, Rubén (SPA - CAJA RURAL) - at 05"
53. WESTRA, Lieuwe (HOL - VACANSOLEIL PRO CT) - at 05"
54. CUESTA, Iñigo (SPA - CERVELLO TEST TEAM) - at 05"
55. PUJOL, Oscar (SPA - CERVELLO TEST TEAM) - at 05"
56. RYBAKOV, Alexander (RUS - SELECCIÓN RUSA) - at 05"
57. RUBIERA, José Luis (SPA - TEAM RADIOSHACK) - at 05"
58. ZABRISKIE, David (USA - GARMIN-TRANSITIONS) - at 05"
59. DOCKX, Gert (BEL - TEAM HTC-COLUMBIA) - at 05"
60. GHYSELINCK, Jan (BEL - TEAM HTC-COLUMBIA) - at 05"
61. KIREYEV, Roman (KAZ - ASTANA) - at 05"
62. DYACHENKO, Alexsandr (KAZ - ASTANA) - at 05"
63. MCCARTNEY, Jason (USA - TEAM RADIOSHACK) - at 05"
64. DEIGNAN, Philip (IRL - CERVELLO TEST TEAM) - at 05"
65. CHERNETSKIY, Sergey (RUS - SELECCIÓN RUSA) - at 05"
66. MOSS, James (GBR - ENDURA RACING) - at 21"
67. BENEDETTI, Cesare (ITA - TEAM NETAPP) - at 32"
68. GRETSCH, Patrick (GER - TEAM HTC-COLUMBIA) - at 40"
69. NERZ, Dominik (GER - TEAM MILRAM) - s.t.
70. LOWE, Trent (AUS - GARMIN-TRANSITIONS) - at 02'11"
71. POSSONI, Morris (ITA - TEAM SKY) - at 03'39"
72. DEAN, Julian (NZL - GARMIN-TRANSITIONS) - at 05'16"
73. MORA, Arturo (SPA - CAJA RURAL) - at 10'56"
74. RAIMBEKOV, Bolat (KAZ - ASTANA) - at 10'56"
75. CORREIA, Joao (POR - CERVELLO TEST TEAM) - at 13'45"
76. KWIATKOWSKI, Michal (POL - CAJA RURAL) - at 13'45"
77. LARA, José Carlos (SPA - SPANISH NT) - at 13'45"
78. CABEDO, Víctor (SPA - SPANISH NT) - at 13'45"
79. SEUBERT, Timon (GER - TEAM NETAPP) - at 13'45"
80. KEINATH, Nico (GER - TEAM NETAPP) - at 13'45"
81. SCHAFER, Stefan (GER - GERMAN NT) - at 13'48"
82. KLUGE, Roger (GER - TEAM MILRAM) - at 13'49"
83. BARTH, Marcel (GER - GERMAN NT) - at 13'49"
84. MOHS, Erik (GER - GERMAN NT) - at 13'49"
85. SARAMOTINS, Aleksejs (LAT - TEAM HTC-COLUMBIA) - at 13'49"
86. CREBER, Ross (GBR - ENDURA RACING) - at 18'09"
87. DOWNING, Russell (GBR - TEAM SKY) - at 18'09"
88. BOS, Theo (HOL - CERVELLO TEST TEAM) - at 18'09"
89. LECHUGA, Pablo (SPA - SPANISH NT) - at 18'09"
90. JEZOWSKY, Krzystof (POL - CCC POLSAT POLKOWICE) - at 18'09"
91. LISOWICZ, Tomasz (POL - CCC POLSAT POLKOWICE) - at 18'09"
92. SOKOLOV, Alexander (RUS - SELECCIÓN RUSA) - at 18'09"
93. KOZYREV, Maxim (RUS - SELECCIÓN RUSA) - at 18'09"
94. BODNART, Lukasz (POL - CCC POLSAT POLKOWICE) - at 18'09"
95. CHUZHDA, Oleg (UKR - CAJA RURAL) - at 18'09"
96. NORDHAUG, Lars Petter (NOR - TEAM SKY) - at 18'09"
97. BENGSCH, Robert (GER - GERMAN NT) - at 18'09"
98. BARTKO, Robert (GER - GERMAN NT) - at 18'09"
99. PORTAL, Nicolas (FRA - TEAM SKY) - at 18'09"
100. ROELS, Dominik (GER - TEAM MILRAM) - at 18'09"
101. SCHRODER, Bjorn (GER - TEAM MILRAM) - at 18'09"
102. AUGUSTYN, John Lee (RSA - TEAM SKY) - at 18'09"
103. FROOME, Christopher (GBR - TEAM SKY) - at 18'09"
104. KOZONTCHUK, Dmitry (RUS - RABOBANK) - at 18'09"
105. SZNITKO, Adan (POL - CCC POLSAT POLKOWICE) - at 24'37"
106. ANTON, Manuel (SPA - SPANISH NT) - at 26'02"
107. CABELLO, Antonio (SPA - SPANISH NT) - at 26'02"
DNF. CALATAYUD, David (SPA - SPANISH NT)
DNF. REPINSKI, Tomasz (POL - CCC POLSAT POLKOWICE)

Stage 2: Point Classification
1. HUNTER, Robert (RSA - GARMIN-TRANSITIONS) - 25 p.
2. BROWN, Graeme (AUS - RABOBANK) - 20 p.
3. REYNES, Vicente (SPA - TEAM HTC-COLUMBIA) - 16 p.
4. BLAIN, Alexandre (FRA - ENDURA RACING) - 14 p.
5. SCHORN, Daniel (AUT - TEAM NETAPP) - 12 p.
6. RABON, Frantisek (CZE - TEAM HTC-COLUMBIA) - 10 p.
7. KREDER, Michel (HOL - GARMIN-TRANSITIONS) - 9 p.
8. WILKILSON, Ian (GBR - ENDURA RACING) - 8 p.
9. JUFRE, Josep (SPA - ASTANA) - 7 p.
10. IMPEY, Daryl (RSA - TEAM RADIOSHACK) - 6 p.
11. IGLINSKIY, Valentin (KAZ - ASTANA) - 5 p.
12. GOLAS, Michal (POL - VACANSOLEIL) - 4 p.
13. WROLICH, Peter (AUT - TEAM MILRAM) - 3 p.
14. SHILOV, Sergey (RUS - SELECCIÓN RUSA) - 2 p.
15. ROBERTS, Luke (AUS - TEAM MILRAM) - 1 p.

Hot Spot Sprint # 1 - Moratalla
1. BLAIN, Alexandre (FRA - ENDURA RACING) - 3 p.
2. CLEMENT, Stef (HOL - RABOBANK) - 2 p.
3. MOHS, Erik (GER - GERMAN NT) - 1 p.

Hot Spot Sprint # 2 - Moratalla
1. LAGUTIN, Sergey (UZB - VACANSOLEIL) - 3 p.
2. RUBIERA, José Luis (SPA - TEAM RADIOSHACK) - 2 p.
3. KIREYEV, Roman (KAZ - ASTANA) - 1 p.

KOM Prime # 1 - Alto de San Juan (Cat. 1)
1. LAGUTIN, Sergey (UZB - VACANSOLEIL) - 10 p.
2. HERRADA, José (SPA - CAJA RURAL) - 8 p.
3. DENIFL, Stefan (AUT - CERVELLO TEST TEAM) - 6 p.
4. POELS, Wouter (HOL - VACANSOLEIL) - 4 p.
5. KIREYEV, Roman (KAZ - ASTANA) - 2 p.
6. CLEMENT, Stef (HOL - RABOBANK) - 1 p.

KOM Prime # 2 - Alto de San Juan (Cat. 1)
1. LAGUTIN, Sergey (UZB - VACANSOLEIL) - 10 p.
2. WESTRA, Lieuwe (HOL - VACANSOLEIL) - 8 p.
3. DENIFL, Stefan (AUT - CERVELLO TEST TEAM) - 6 p.
4. PATE, Danny (USA - GARMIN-TRANSITIONS) - 4 p.
5. STETINA, Peter (USA - GARMIN-TRANSITIONS) - 2 p.
6. LOWE, Trent (AUS - GARMIN-TRANSITIONS) - 1 p.

Stage 2: Team Results
1. TEAM MILRAM (GER) - 13h00'36"
2. VACANSOLEIL PRO CT (HOL) - s.t.
3. TEAM HTC-COLUMBIA (USA) - at 05"
4. ENDURA RACING (GBR) - s.t.
5. GARMIN-TRANSITIONS (USA) - s.t.
6. RABOBANK (HOL) - s.t.
7. ASTANA (KAZ) - s.t.
8. SELECCIÓN RUSA (RUS) - s.t.
9. TEAM NETAPP (GER) - at 10"
10. TEAM RADIOSHACK (USA) - s.t.
11. CAJA RURAL (SPA) - at 15"
12. CERVELLO TEST TEAM (SWI) - s.t.
13. CCC POLSAT POLKOWICE (POL) - at 18'14"
14. TEAM SKY (GBR) - at 21'53"
15. SPANISH NT (SPA) - at 27'35"
16. GERMAN NT (GER) - at 27'42

Vuelta a Murcia - GC after Stage 2
1. HUNTER, Robert (RSA - GARMIN-TRANSITIONS) - 08h35'52"
2. BROWN, Graeme (AUS - RABOBANK) - s.t.
3. REYNES, Vicente (SPA - TEAM HTC-COLUMBIA) - s.t.
4. SCHORN, Daniel (AUT - TEAM NETAPP) - s.t.
5. IMPEY, Daryl (RSA - TEAM RADIOSHACK) - s.t.
6. WILKILSON, Ian (GBR - ENDURA RACING) - s.t.
7. GOLAS, Michal (POL - VACANSOLEIL PRO CT) - s.t.
8. BLAIN, Alexandre (FRA - ENDURA RACING) - s.t.
9. JUFRE, Josep (SPA - ASTANA) - s.t.
10. ROBERTS, Luke (AUS - TEAM MILRAM) - s.t.
11. SHILOV, Sergey (RUS - SELECCIÓN RUSA) - s.t.
12. KOROLEV, Egor (RUS - SELECCIÓN RUSA) - s.t.
13. RUIJGH, Rob (HOL - VACANSOLEIL PRO CT) - s.t.
14. RABON, Frantisek (CZE - TEAM HTC-COLUMBIA) - s.t.
15. MARCZYNSKI, Tomasz (POL - CCC POLSAT POLKOWICE) - s.t.
16. POELS, Wouter (HOL - VACANSOLEIL PRO CT) - s.t.
17. ROHREGGER, Thomas (AUT - TEAM MILRAM) - s.t.
18. WROLICH, Peter (AUT - TEAM MILRAM) - s.t.
19. WEENING, Pieter (HOL - RABOBANK) - s.t.
20. CARRARA, Matteo (ITA - VACANSOLEIL PRO CT) - s.t.
21. NERZ, Dominik (GER - TEAM MILRAM) - s.t.
22. ERSHOW, Artur (RUS - SELECCIÓN RUSA) - at 05"
23. VELITS, Martin (SVK - TEAM HTC-COLUMBIA) - at 05"
24. WIGGINS, Bradley (GBR - TEAM SKY) - at 05"
25. LAGUTIN, Sergey (UZB - VACANSOLEIL PRO CT) - at 05"
26. TIRALONGO, Paolo (ITA - ASTANA) - at 05"
27. MENCHOV, Denis (RUS - RABOBANK) - at 05"
28. KLÖDEN, Andreas (GER - TEAM RADIOSHACK) - at 05"
29. RAST, Gregory (SUI - TEAM RADIOSHACK) - at 05"
30. HERRADA, José (SPA - CAJA RURAL) - at 05"
31. CLEMENT, Stef (HOL - RABOBANK) - at 05"
32. ARMSTRONG, Lance (USA - TEAM RADIOSHACK) - at 05"
33. SCHILLINGER, Andreas (GER - TEAM NETAPP) - at 05"
34. KRUIJSWIJK, Steven (HOL - RABOBANK) - at 05"
35. PATE, Danny (USA - GARMIN-TRANSITIONS) - at 05"
36. CHERNETSKIY, Sergey (RUS - SELECCIÓN RUSA) - at 05"
37. ZUBELDIA, Haimar (SPA - TEAM RADIOSHACK) - at 05"
38. RODRIGUES, Vitor (POR - CAJA RURAL) - at 05"
39. DOCKX, Gert (BEL - TEAM HTC-COLUMBIA) - at 05"
40. REIG, Rubén (SPA - CAJA RURAL) - at 05"
41. DYACHENKO, Alexsandr (KAZ - ASTANA) - at 05"
42. RUBIERA, José Luis (SPA - TEAM RADIOSHACK) - at 05"
43. ZABRISKIE, David (USA - GARMIN-TRANSITIONS) - at 05"
44. MCCARTNEY, Jason (USA - TEAM RADIOSHACK) - at 05"
45. GRETSCH, Patrick (GER - TEAM HTC-COLUMBIA) - at 40"
46. BARTA, Jan (CZE - TEAM NETAPP) - at 43"
47. GUARDIOLA, Salvador (SPA - SPANISH NT) - at 43"
48. ZEITS, Andrey (KAZ - ASTANA) - at 43"
49. OLIPHANT, Evan (GBR - ENDURA RACING) - at 43"
50. DENIFL, Stefan (AUT - CERVELLO TEST TEAM) - at 43"
51. WYSS, Marcel (SUI - CERVELLO TEST TEAM) - at 43"
52. BAUER, Jack (NZL - ENDURA RACING) - at 01'03"
53. PUJOL, Oscar (SPA - CERVELLO TEST TEAM) - at 01'09"
54. ARDILA, Mauricio (COL - RABOBANK) - at 02'53"
55. PARTRIDGE, Robert (GBR - ENDURA RACING) - at 02'53"
56. BATEK, Dariusz (POL - CCC POLSAT POLKOWICE) - at 02'53"
57. STETINA, Peter (USA - GARMIN-TRANSITIONS) - at 02'53"
58. CUESTA, Iñigo (SPA - CERVELLO TEST TEAM) - at 02'53"
59. GHYSELINCK, Jan (BEL - TEAM HTC-COLUMBIA) - at 02'53"
60. DEIGNAN, Philip (IRL - CERVELLO TEST TEAM) - at 02'53"
61. BENEDETTI, Cesare (ITA - TEAM NETAPP) - at 03'20"
62. POSSONI, Morris (ITA - TEAM SKY) - at 04'17"
63. IGLINSKIY, Valentin (KAZ - ASTANA) - at 07'46"
64. BOMMEL, Henning (GER - GERMAN NT) - at 07'51"
65. WESTRA, Lieuwe (HOL - VACANSOLEIL PRO CT) - at 07'51"
66. FERNÁNDEZ, Higinio (SPA - CAJA RURAL) - at 07'51"
67. RYBAKOV, Alexander (RUS - SELECCIÓN RUSA) - at 07'51"
68. KIREYEV, Roman (KAZ - ASTANA) - at 07'51"
69. KREDER, Michel (HOL - GARMIN-TRANSITIONS) - at 08'06"
70. MOSS, James (GBR - ENDURA RACING) - at 08'07"
71. LOWE, Trent (AUS - GARMIN-TRANSITIONS) - at 09'57"
72. RAIMBEKOV, Bolat (KAZ - ASTANA) - at 10'56"
73. DEAN, Julian (NZL - GARMIN-TRANSITIONS) - at 13'02"
74. CABEDO, Víctor (SPA - SPANISH NT) - at 13'45"
75. KLUGE, Roger (GER - TEAM MILRAM) - at 13'49"
76. SARAMOTINS, Aleksejs (LAT - TEAM HTC-COLUMBIA) - at 13'49"
77. MOHS, Erik (GER - GERMAN NT) - at 16'37"
78. DOWNING, Russell (GBR - TEAM SKY) - at 18'09"
79. JEZOWSKY, Krzystof (POL - CCC POLSAT POLKOWICE) - at 18'09"
80. NORDHAUG, Lars Petter (NOR - TEAM SKY) - at 18'09"
81. AUGUSTYN, John Lee (RSA - TEAM SKY) - at 18'09"
82. PORTAL, Nicolas (FRA - TEAM SKY) - at 18'09"
83. FROOME, Christopher (GBR - TEAM SKY) - at 18'09"
84. MORA, Arturo (SPA - CAJA RURAL) - at 18'42"
85. CHUZHDA, Oleg (UKR - CAJA RURAL) - at 18'47"
86. BOS, Theo (HOL - CERVELLO TEST TEAM) - at 19'17"
87. SCHRODER, Bjorn (GER - TEAM MILRAM) - at 20'01"
88. KOZONTCHUK, Dmitry (RUS - RABOBANK) - at 20'57"
89. KEINATH, Nico (GER - TEAM NETAPP) - at 21'31"
90. LARA, José Carlos (SPA - SPANISH NT) - at 21'31"
91. KWIATKOWSKI, Michal (POL - CAJA RURAL) - at 21'31"
92. SEUBERT, Timon (GER - TEAM NETAPP) - at 21'31"
93. CORREIA, Joao (POR - CERVELLO TEST TEAM) - at 21'31"
94. SCHAFER, Stefan (GER - GERMAN NT) - at 21'34"
95. BARTH, Marcel (GER - GERMAN NT) - at 21'35"
96. CREBER, Ross (GBR - ENDURA RACING) - at 25'55"
97. LISOWICZ, Tomasz (POL - CCC POLSAT POLKOWICE) - at 25'55"
98. ROELS, Dominik (GER - TEAM MILRAM) - at 25'55"
99. BODNART, Lukasz (POL - CCC POLSAT POLKOWICE) - at 25'55"
100. BENGSCH, Robert (GER - GERMAN NT) - at 25'55"
101. BARTKO, Robert (GER - GERMAN NT) - at 25'55"
102. SOKOLOV, Alexander (RUS - SELECCIÓN RUSA) - at 25'55"
103. KOZYREV, Maxim (RUS - SELECCIÓN RUSA) - at 25'55"
104. LECHUGA, Pablo (SPA - SPANISH NT) - at 26'44"
105. SZNITKO, Adan (POL - CCC POLSAT POLKOWICE) - at 32'23"
106. CABELLO, Antonio (SPA - SPANISH NT) - at 33'48"
107. ANTON, Manuel (SPA - SPANISH NT) - at 33'48

Points - GC after Stage 2
1. HUNTER, Robert (RSA - GARMIN-TRANSITIONS) - 50 p.
2. BROWN, Graeme (AUS - RABOBANK) - 40 p.
3. REYNES, Vicente (SPA - TEAM HTC-COLUMBIA) - 32 p.
4. BLAIN, Alexandre (FRA - ENDURA RACING) - 20 p.
5. SCHORN, Daniel (AUT - TEAM NETAPP) - 19 p.
6. IMPEY, Daryl (RSA - TEAM RADIOSHACK) - 18 p.
7. WILKILSON, Ian (GBR - ENDURA RACING) - 14 p.
8. KLUGE, Roger (GER - TEAM MILRAM) - 14 p.
9. GOLAS, Michal (POL - VACANSOLEIL) - 13 p.
10. RABON, Frantisek (CZE - TEAM HTC-COLUMBIA) - 10 p.
11. JEZOWSKY, Krzystof (POL - CCC POLSAT POLKOWICE) - 10 p.
12. JUFRE, Josep (SPA - ASTANA) - 9 p.
13. KREDER, Michael (HOL - GARMIN-TRANSITIONS) - 9 p.
14. DOWNING, Russell (GBR - TEAM SKY) - 8 p.
15. IGLINSKIY, Valentin (KAZ - ASTANA) - 5 p.
16. RAIMBEKOV, Bolat (KAZ - ASTANA) - 5 p.
17. CABEDO, Víctor (SPA - SPANISH NT) - 4 p.
18. LAGUTIN, Sergey (UZB - VACANSOLEIL) - 3 p.
19. KOROLEV, Egor (RUS - SELECCIÓN RUSA) - 3 p.
20. WROLICH, Peter (AUT - TEAM MILRAM) - 3 p.
21. ROBERTS, Luke (AUS - TEAM MILRAM) - 2 p.
22. SHILOV, Sergey (RUS - SELECCIÓN RUSA) - 2 p.
23. CLEMENT, Stef (HOL - RABOBANK) - 2 p.
24. RUBIERA, José Luis (SPA - TEAM RADIOSHACK) - 2 p.
25. WESTRA, Lieuwe (HOL - VACANSOLEIL) - 2 p.
26. REIG, Rubén (SPA - CAJA RURAL) - 1 p.
27. KIREYEV, Roman (KAZ - ASTANA) - 1 p.
28. MOHS, Erik (GER - GERMAN NT) - 1 p.

Hot Spot Sprints - GC after Stage 2
1. BLAIN, Alexandre (FRA - ENDURA RACING) - 6 p.
2. LAGUTIN, Sergey (UZB - VACANSOLEIL) - 3 p.
3. RUBIERA, José Luis (SPA - TEAM RADIOSHACK) - 2 p.
4. CLEMENT, Stef (HOL - RABOBANK) - 2 p.
5. WESTRA, Lieuwe (HOL - VACANSOLEIL) - 2 p.
6. KIREYEV, Roman (KAZ - ASTANA) - 1 p.
7. MOHS, Erik (GER - GERMAN NT) - 1 p.
8. REIG, Rubén (SPA - CAJA RURAL) - 1 p.

Mountains - GC after Stage 2
1. LAGUTIN, Sergey (UZB - VACANSOLEIL) - 20 p.
2. WESTRA, Lieuwe (HOL - VACANSOLEIL) - 17 p.
3. DENIFL, Stefan (AUT - CERVELLO TEST TEAM) - 12 p.
4. HERRADA, José (SPA - CAJA RURAL) - 8 p.
5. PATE, Danny (USA - GARMIN-TRANSITIONS) - 7 p.
6. POELS, Wouter (HOL - VACANSOLEIL) - 4 p.
7. REIG, Rubén (SPA - CAJA RURAL) - 4 p.
8. BLAIN, Alexandre (FRA - ENDURA RACING) - 2 p.
9. STETINA, Peter (USA - GARMIN-TRANSITIONS) - 2 p.
10. KIREYEV, Roman (KAZ - ASTANA) - 2 p.
11. CLEMENT, Stef (HOL - RABOBANK) - 1 p.
12. LOWE, Trent (AUS - GARMIN-TRANSITIONS) - 1 p.

Teams - GC after Stage 2
1. VACANSOLEIL PRO CT (HOL) - 25h47'36"
2. TEAM MILRAM (GER) - s.t.
3. TEAM HTC-COLUMBIA (USA) - at 05"
4. SELECCIÓN RUSA (RUS) - s.t.
5. ASTANA (KAZ) - s.t.
6. GARMIN-TRANSITIONS (USA) - s.t.
7. RABOBANK (HOL) - s.t.
8. TEAM RADIOSHACK (USA) - at 10"
9. CAJA RURAL (SPA) - at 15"
10. ENDURA RACING (GBR) - at 43"
11. TEAM NETAPP (GER) - at 48"
12. CERVELLO TEST TEAM (SWI) - at 02'35"
13. CCC POLSAT POLKOWICE (POL) - at 21'02"
14. TEAM SKY (GBR) - at 21'53"
15. SPANISH NT (SPA) - at 35'59"
16. GERMAN NT (GER) - at 46'02"

XXX Vuelta Ciclista a la Region de Murcia
           
UCI 2.1 - March 3 - 7
Stage 1: San Pedro del Pinatar - San Pedro del Pinatar  166.5 km
Stage 2:  Calasparra - Caravaca de la Cruz 169.8 km
Stage 3:  Las Torres de Cotillas - Alhama de Murcia  166.5 km
Stage 4:   Alhama de Murcia - Alhama de Murcia  22 km ITT
Stage 5: Redyser (Murcia) - Murcia  121.1 km
Total distance: 645.9 km
Vuelta a Murcia - Preview
Start List: Teams, Riders & Bib Numbers
Race Website
XXX Vuelta a Murcia Official Sinfonia -Song
Murcia Tourism Information

 
Related Articles
Vuelta a Murcia - Stage 1

Copyright © 2002-2011 by Daily Peloton.
| contact us |