Search the news archive:
 
Tour de San Luis - Stage 7
 
By Vaughn Trevi
Date: 1/24/2010
Tour de San Luis - Stage 7
 

Tour de San Luis - Stage 7
Vincenzo Nibali - the Shark is crowned king of San Luis Tour.  Argentine National team stands proud winning Sprints and U23 jerseys...

Alberto Loddo of Italy (Androni-Giocattoli) won his second stage today in a mass rush to the finish out kicking fellow countryman Danilo Napolitano (Katusha) and Spains Fracisco Pacheco (Xacobeo/Galicia). Luciana Pagliarini of Brazil (Scott- Marcondes) and Enrique Mata of Footon/Servetto filled out the top 5 in that order.

Liquigas' Vincenzo Nibali finished safely in the pack in 46th place in the same time as the sprinters taking the tour victory as was expected at the start of the stage. Nibali took control of the tour three days ago winning the individual time trial and impressively withstood all challenges from climbers Jose Serpa, Rafael Valls and Argentine Ignacio Pereyra to his lead from  over two stages with summit finishes.

Nibali commented after his success, "I am delighted with the win, was something I sought. The Tour was greatly improved over last year, the routes are very good with beautiful countryside we traveled. The stage were demanding along with the heat. One key was the time trial on Wednesday. The team also worked hard so that I could achieve this. Now, my future goal is to get some stage wins in the Tour de France and finish in the top five."

Colombian Jose Serpa (Androni/Giocattoli) finished second only 28 seconds off the "Sharks" pace, with Rafael Valls (Footon/Servetto) taking the final podium step. Local rider Ignacio Pereyra of the Argentine national team put in an excellent show against the ProTour teams to finish fourth.

14 year veteran, 28 year old Columbian and 2002 World Time Tial Champion Santiago Botero put in a strong stage today taking the one KOM on Los Puquitos finished fifth.

A tough 167 kilometers over a hilly parcours with three climbs up 1000 meter Cat.3 Los Puquitos and subsequent el Durazno would test the riders on the final day of the fourth edition of the Tour de San Luis. Walter Perez of Argentina picked up the first hot sprint in El Durazno to lock up the final points jersey for the tour.

Escapes on the final KOM by Botero, Rasmussen and Vasquez were brought back on the final plateau with the peloton together on the following descent setting up the final mass finish that Alberto Loddo won.

Cycling Argentina could celebrate the Fourth of Ignacio Pereyra, the triumph in the sprints jersey by Walter Perez and win of best young rider's jersey by Yosue Moyano. Emmanuel Guevara and Daniel Diaz also acquitted themselves proudly on the national team.

Gianni Savio's Androni/Giocattoli team had a winning tour polishing it off as the winner of the teams classification.

Jamis/Sutter Home's Andrew Guptill was the top finishing "Norte Americano" coming in at 58th place. 

IV Tour de San Luis (Reports)
January 18 - 24

Stage 1: San Luis -Villa Mercedes  168.4 km
Stage 2: Potrero De Funes - M.Del Potrero,174.4 km
Stage 3: Fraga - Buena Esperanza, 199.7 km.
Stage 4: San Luis - San Luis (Itt), 19.8 km
Stage 5: San Luis - Carolina, 156.4 Km (Summit Finish)
Stage 6: Quines - Merlo (Mirador), 150 km (Summit Finish)
Stage 7: San Luis - San Luis, 167.1 km
Race Website

4th Tour de San Luis UCI 2.1
Stage 7 Results
San Luis Circuit
167.1 km - 44.606 km/h
1 142 Loddo, Alberto Ita Androni-Giocattoli 3:44:46 10"
2 66 Napolitano, Danilo Ita Katusha Mt. 6"
3 91 Pacheco, Francisco Esp Xacobeo-Galicia Mt. 4"

4 38 Pagliarini, Luciano A. Bra Scott- Marcondes Mt.
5 75 Mata, Enrique Esp Footon-Servetto Mt.
6 71 Celis, Vidal Esp Footon-Servetto Mt.
7 26 Roldan, Weimar Col Seleccion Colombia Mt.
8 11 Miranda, Gonzalo Chi Seleccion Chile Mt.
9 18 Mansilla, Luis Chi Seleccion Chile Mt.
10 30 Alzate, Carlos Col Seleccion Colombia Mt.
11 127 Borrajo, Anibal Arg Jamis-Sutter Home Mt.
12 53 Chicchi, Francesco Ita Liquigas-Doimo Mt.
13 2 Perez, Walter Arg Seleccion Argentina Mt.
14 164 Simon, Edgardo Arg Funvic-Pindamonhanga Mt.
15 86 Montenegro, Jorge M. Arg Andalucia-Cajasur Mt.
16 8 Bade, Maximiliano Arg Seleccion Argentina Mt.
17 174 Martinez, Yasmani Cub Seleccion Cuba Mt.
18 101 De Negri, Pierpaolo Ita Isd-Neri Mt.
19 37 Chamorro, Fco. Ramon Arg Scott- Marcondes Mt.
20 114 Muller, Dirk Ger Nutrixxion-Sparkasse Mt.
21 28 Avila, Edwin Col Seleccion Colombia Mt.
22 6 Diaz, Daniel Arg Seleccion Argentina Mt.
23 152 Kalz, Marcel Ger Seleccion Alemania Mt.
24 82 Vazquez, Manuel Esp Andalucia-Cajasur Mt.
25 104 Kostyuk, Denys Ukr Isd-Neri Mt.
26 41 Maldonado, Ignacio Uru Selccion Uruguay Mt.
27 183 Vaquera, Cesar S. Mex Seleccion Mexico Mt.
28 135 Campagnaro, Simone Ita Miche Mt.
29 7 Pereyra, Ignacio Arg Seleccion Argentina Mt.
30 154 Bommel, Henning Ger Seleccion Alemania Mt.
31 106 Krivtsov, Dmytro Ukr Isd-Neri Mt.
32 116 Lachmann, Kim Ger Nutrixxion-Sparkasse Mt.
33 111 Mamos, Philipp Ger Nutrixxion-Sparkasse Mt.
34 19 Seisdedos, Pablo Chi Seleccion Chile Mt.
35 81 Gomez Mar., Jose A. Esp Andalucia-Cajasur Mt.
36 76 Valls, Rafael Esp Footon-Servetto Mt.
37 5 Fernandez, Gerardo Arg Seleccion Argentina Mt.
38 103 Vona, Emanuel Ita Isd-Neri Mt.
39 166 Pinheiro, Roberto Bra Funvic-Pindamonhanga Mt.
40 85 Rosendo, Jesus Esp Andalucia-Cajasur Mt.
41 143 Mate, Luis Esp Androni-Giocattoli Mt.
42 61 Pozzato, Filippo Ita Katusha Mt.
43 125 Travieso, Frank Cub Jamis-Sutter Home Mt.
44 128 Palma, Guido Arg Jamis-Sutter Home Mt.
45 133 Muto, Pascale Ita Miche Mt.
46 51 Nibali, Vincenzo Ita Liquigas-Doimo Mt.
47 146 Rodriguez, Jackson Ven Androni-Giocattoli Mt.
48 65 Mazzanti, Luca Ita Katusha Mt.
49 10 Lucero, Ariel Arg Seleccion Argentina Mt.
50 22 Suarez, Juan P. Col Seleccion Colombia Mt.
51 94 Fernandez, Alberto Esp Xacobeo-Galicia Mt.
52 93 Garcia, Marcos Esp Xacobeo-Galicia Mt.
53 113 Fuchs, Sergej Ger Nutrixxion-Sparkasse Mt.
54 156 Milatz, Moritz Ger Seleccion Alemania Mt.
55 4 Moyano, Yosue Arg Seleccion Argentina Mt.
56 24 Ospina, Carlos Col Seleccion Colombia Mt.
57 141 Serpa, Jose Col Androni-Giocattoli Mt.
58 29 Perez, Jairo Col Seleccion Colombia Mt.
59 62 Kolobnev, Alexander Rus Katusha Mt.
60 1 Lucero, Alfredo Arg Seleccion Argentina Mt.
61 35 Camargo, Armando Bra Scott- Marcondes Mt.
62 171 Alcolea, Arnols Cub Seleccion Cuba Mt.
63 92 Rodriguez, Gustavo Esp Xacobeo-Galicia Mt.
64 165 Rodrigues, Jose Bra Funvic-Pindamonhanga Mt.
65 122 Wren, Tayler Usa Jamis-Sutter Home Mt.
66 44 Cabrera, Ramiro Uru Selccion Uruguay Mt.
67 55 Kiserlovski, Robert Cro Liquigas-Doimo Mt.
68 31 Giacinti, Jorge Arg Scott- Marcondes Mt.
69 95 Garcia, Rodrigo Esp Xacobeo-Galicia Mt.
70 21 Botero, Santiago Col Seleccion Colombia Mt.
71 151 Schafer, Stefan Ger Seleccion Alemania Mt.
72 176 Buergos, Freddy Cub Seleccion Cuba Mt.
73 96 De Segovia, Jose A. Esp Xacobeo-Galicia Mt.
74 102 Colo, Alessandro Ita Isd-Neri Mt.
75 172 Granjel, Raul Cub Seleccion Cuba Mt.
76 131 Rasmussen, Michael Den Miche Mt.
77 145 Ochoa, Carlos Ven Androni-Giocattoli Mt.
78 173 Garcia, Alien Cub Seleccion Cuba Mt.
79 132 Baliani, Fortunato Ita Miche Mt.
80 43 De Fino, Mariano Uru Selccion Uruguay Mt.
81 123 Guptill, Andrew Usa Jamis-Sutter Home Mt.
82 32 Medici, Matias Arg Scott- Marcondes Mt.
83 49 Guedes, Ricardo Uru Selccion Uruguay Mt.
84 144 Solari, Luca Ita Androni-Giocattoli Mt.
85 47 Cardozo, Fernando Uru Selccion Uruguay Mt.
86 56 Vandborg, Brian Den Liquigas-Doimo Mt.
87 73 Merino, Pedro Esp Footon-Servetto Mt.
88 175 Lopez, Yennier Cub Seleccion Cuba Mt.
89 83 Moreno, Javier Esp Andalucia-Cajasur Mt.
90 134 Niemiec, Przemyslaw Pol Miche Mt.
91 163 Cardoso, Flavio Bra Funvic-Pindamonhanga Mt.
92 63 Bandiera, Marco Ita Katusha Mt.
93 126 Frey, Nicholas Usa Jamis-Sutter Home Mt.
94 52 Agnoli, Valerio Ita Liquigas-Doimo Mt.
95 25 Peņa, Victor H. Col Seleccion Colombia Mt.
96 33 Morandi, Fabricio Bra Scott- Marcondes Mt.
97 54 Cimolai, Davide Ita Liquigas-Doimo Mt.
98 121 Aleman, Demis Arg Jamis-Sutter Home Mt.
99 20 Palma, Pedro Chi Seleccion Chile Mt.
100 13 Arriagada, Marco Chi Seleccion Chile Mt.
101 84 Ramirez, Javier Esp Andalucia-Cajasur Mt.
102 74 Gutierrez, David Esp Footon-Servetto Mt.
103 72 Cheula, Gianpaolo Ita Footon-Servetto Mt.
104 136 Pinizzotto, Leonardo Ita Miche Mt.
105 12 Garrido, Gonzalo Chi Seleccion Chile Mt.
106 16 Sepulveda, Luis Chi Seleccion Chile Mt.
107 153 Bengsch, Robert Ger Seleccion Alemania Mt.
108 27 Castro, Arles Col Seleccion Colombia Mt.
109 3 Garrido, Martin Arg Seleccion Argentina Mt.
110 162 Nicasio, Pedro A. Bra Funvic-Pindamonhanga Mt.
111 185 Aldape, Antoni Mex Seleccion Mexico Mt.
112 36 Amorin, Luis Carlos Bra Scott- Marcondes Mt.
113 39 Nazaret, Magno Bra Scott- Marcondes Mt.
114 40 Sartasov, Andrey Rus Scott- Marcondes Mt.
115 9 Guevera, Emanuel Arg Seleccion Argentina Mt.
116 115 Janorschke, Crischa Ger Nutrixxion-Sparkasse Mt.
117 14 Muga, Vicente Chi Seleccion Chile - 02:35
118 105 Kvachuk, Oleksandr Ukr Isd-Neri - 03:35
119 112 Forke, Sebastian Ger Nutrixxion-Sparkasse - 12:18

KOM - Montaņa De La Etapa
115 km - Category 3 Los Puquitos

1 21 Botero, Santiago Col 3 P.
2 131 Rasmussen, Michael Den 2 P.
3 82 Vazquez, Manuel Esp 1 P.

Metas Volantes De La Etapa
23.5 km - El Durazno, Km

1 2 Perez, Walter Arg 3 P. 3"
2 19 Seisdedos, Pablo Chi 2 P. 2"
3 18 Mansilla, Luis Chi 1 P. 1"

72.50 km - El Durazno
1 84 Ramirez, Javier Esp 3 P. 3"
2 32 Medici, Matias Arg 2 P. 2"
3 132 Baliani, Fortunato Ita 1 P. 1"

General Montaņa - Climbers Classification (Final)
1 76 Valls, Rafael Esp Footon-Servetto 26 P.

2 141 Serpa, Jose Col Androni-Giocattoli 18 P.
3 51 Nibali, Vincenzo Ita Liquigas-Doimo 16 P.
4 143 Mate, Luis Esp Androni-Giocattoli 14 P.
5 146 Rodriguez, Jackson Ven Androni-Giocattoli 12 P.

6 111 Mamos, Philipp Ger Nutrixxion-Sparkasse 10 P.
7 171 Alcolea, Arnols Cub Seleccion Cuba 10 P.
8 163 Cardoso, Flavio Bra Funvic-Pindamonhanga 8 P.
9 29 Perez, Jairo Col Seleccion Colombia 7 P.
10 86 Montenegro, Jorge M. Arg Andalucia-Cajasur 6 P.
11 174 Martinez, Yasmani Cub Seleccion Cuba 6 P.

Points Classfication After Stage 7
1 2 Perez, Walter Arg Seleccion Argentina 9 P.

2 18 Mansilla, Luis Chi Seleccion Chile 7 P.
3 12 Garrido, Gonzalo Chi Seleccion Chile 6 P.
4 9 Guevera, Emanuel Arg Seleccion Argentina 5 P.
5 173 Garcia, Alien Cub Seleccion Cuba 5 P.

6 163 Cardoso, Flavio Bra Funvic-Pindamonhanga 4 P.
7 171 Alcolea, Arnols Cub Seleccion Cuba 3 P.
8 84 Ramirez, Javier Esp Andalucia-Cajasur 3 P.
9 153 Bengsch, Robert Ger Seleccion Alemania 3 P.
10 123 Guptill, Andrew Usa Jamis-Sutter Home 3 P.
11 20 Palma, Pedro Chi Seleccion Chile 3 P.

Best Young Rider - U23
1 4 Moyano, Yosue Arg Seleccion Argentina
2 9 Guevera, Emanuel Arg Seleccion Argentina
3 6 Diaz, Daniel Arg Seleccion Argentina
4 28 Avila, Edwin Col Seleccion Colombia
5 41 Maldonado, Ignacio Uru Selccion Uruguay

6 20 Palma, Pedro Chi Seleccion Chile
7 44 Cabrera, Ramiro Uru Selccion Uruguay
8 183 Vaquera, Cesar S. Mex Seleccion Mexico
9 19 Seisdedos, Pablo Chi Seleccion Chile
10 54 Cimolai, Davide Ita Liquigas-Doimo

General Classification After Stage 7 (Final)
1018,10 km - 39,543 km/h
1 51 Nibali, Vincenzo Ita Liquigas-Doimo 25:44:47
2 141 Serpa, Jose Col Androni-Giocattoli - 28
3 76 Valls, Rafael Esp Footon-Servetto - 01:19

4 7 Pereyra, Ignacio Arg Seleccion Argentina - 01:37

5 21 Botero, Santiago Col Seleccion Colombia - 02:15
6 146 Rodriguez, Jackson Ven Androni-Giocattoli - 02:15
7 31 Giacinti, Jorge Arg Scott- Marcondes - 02:15
8 131 Rasmussen, Michael Den Miche - 02:16
9 171 Alcolea, Arnols Cub Seleccion Cuba - 02:37

10 145 Ochoa, Carlos Ven Androni-Giocattoli - 03:45
11 96 De Segovia, Jose A. Esp Xacobeo-Galicia - 04:18
12 143 Mate, Luis Esp Androni-Giocattoli - 04:23
13 62 Kolobnev, Alexander Rus Katusha - 04:47
14 172 Granjel, Raul Cub Seleccion Cuba - 04:53
15 55 Kiserlovski, Robert Cro Liquigas-Doimo - 05:22
16 82 Vazquez, Manuel Esp Andalucia-Cajasur - 05:46
17 65 Mazzanti, Luca Ita Katusha - 06:02
18 162 Nicasio, Pedro A. Bra Funvic-Pindamonhanga - 06:51
19 5 Fernandez, Gerardo Arg Seleccion Argentina - 06:54
20 156 Milatz, Moritz Ger Seleccion Alemania - 06:56
21 93 Garcia, Marcos Esp Xacobeo-Galicia - 07:32
22 4 Moyano, Yosue Arg Seleccion Argentina - 07:46
23 81 Gomez Mar., Jose A. Esp Andalucia-Cajasur - 08:00
24 9 Guevera, Emanuel Arg Seleccion Argentina - 09:05
25 85 Rosendo, Jesus Esp Andalucia-Cajasur - 09:14
26 32 Medici, Matias Arg Scott- Marcondes - 09:57
27 13 Arriagada, Marco Chi Seleccion Chile - 10:23
28 132 Baliani, Fortunato Ita Miche - 10:33
29 43 De Fino, Mariano Uru Selccion Uruguay - 10:44
30 83 Moreno, Javier Esp Andalucia-Cajasur - 10:48
31 122 Wren, Tayler Usa Jamis-Sutter Home - 11:19
32 1 Lucero, Alfredo Arg Seleccion Argentina - 11:25
33 39 Nazaret, Magno Bra Scott- Marcondes - 11:59
34 6 Diaz, Daniel Arg Seleccion Argentina - 12:41
35 175 Lopez, Yennier Cub Seleccion Cuba - 13:13
36 28 Avila, Edwin Col Seleccion Colombia - 13:43
37 92 Rodriguez, Gustavo Esp Xacobeo-Galicia - 14:28
38 134 Niemiec, Przemyslaw Pol Miche - 14:42
39 84 Ramirez, Javier Esp Andalucia-Cajasur - 15:56
40 12 Garrido, Gonzalo Chi Seleccion Chile - 15:58
41 61 Pozzato, Filippo Ita Katusha - 16:02
42 104 Kostyuk, Denys Ukr Isd-Neri - 16:24
43 111 Mamos, Philipp Ger Nutrixxion-Sparkasse - 16:54
44 26 Roldan, Weimar Col Seleccion Colombia - 17:15
45 74 Gutierrez, David Esp Footon-Servetto - 17:23
46 102 Colo, Alessandro Ita Isd-Neri - 17:30
47 72 Cheula, Gianpaolo Ita Footon-Servetto - 17:56
48 174 Martinez, Yasmani Cub Seleccion Cuba - 18:29
49 16 Sepulveda, Luis Chi Seleccion Chile - 18:59
50 165 Rodrigues, Jose Bra Funvic-Pindamonhanga - 19:00
51 29 Perez, Jairo Col Seleccion Colombia - 19:05
52 106 Krivtsov, Dmytro Ukr Isd-Neri - 19:16
53 95 Garcia, Rodrigo Esp Xacobeo-Galicia - 20:44
54 164 Simon, Edgardo Arg Funvic-Pindamonhanga - 21:31
55 27 Castro, Arles Col Seleccion Colombia - 21:32
56 41 Maldonado, Ignacio Uru Selccion Uruguay - 21:42
57 52 Agnoli, Valerio Ita Liquigas-Doimo - 21:52
58 123 Guptill, Andrew Usa Jamis-Sutter Home - 22:22
59 63 Bandiera, Marco Ita Katusha - 22:29
60 151 Schafer, Stefan Ger Seleccion Alemania - 22:43
61 73 Merino, Pedro Esp Footon-Servetto - 22:54
62 86 Montenegro, Jorge M. Arg Andalucia-Cajasur - 23:43
63 127 Borrajo, Anibal Arg Jamis-Sutter Home - 23:57
64 101 De Negri, Pierpaolo Ita Isd-Neri - 24:01
65 128 Palma, Guido Arg Jamis-Sutter Home - 24:02
66 20 Palma, Pedro Chi Seleccion Chile - 24:18
67 24 Ospina, Carlos Col Seleccion Colombia - 24:24
68 3 Garrido, Martin Arg Seleccion Argentina - 24:35
69 166 Pinheiro, Roberto Bra Funvic-Pindamonhanga - 25:09
70 30 Alzate, Carlos Col Seleccion Colombia - 25:25
71 105 Kvachuk, Oleksandr Ukr Isd-Neri - 25:50
72 44 Cabrera, Ramiro Uru Selccion Uruguay - 26:05
73 75 Mata, Enrique Esp Footon-Servetto - 26:27
74 113 Fuchs, Sergej Ger Nutrixxion-Sparkasse - 26:40
75 8 Bade, Maximiliano Arg Seleccion Argentina - 26:48
76 163 Cardoso, Flavio Bra Funvic-Pindamonhanga - 27:05
77 116 Lachmann, Kim Ger Nutrixxion-Sparkasse - 27:30
78 10 Lucero, Ariel Arg Seleccion Argentina - 27:38
79 2 Perez, Walter Arg Seleccion Argentina - 28:34
80 133 Muto, Pascale Ita Miche - 29:59
81 11 Miranda, Gonzalo Chi Seleccion Chile - 30:16
82 183 Vaquera, Cesar S. Mex Seleccion Mexico - 30:19
83 94 Fernandez, Alberto Esp Xacobeo-Galicia - 30:28
84 115 Janorschke, Crischa Ger Nutrixxion-Sparkasse - 31:19
85 22 Suarez, Juan P. Col Seleccion Colombia - 31:21
86 103 Vona, Emanuel Ita Isd-Neri - 32:18
87 154 Bommel, Henning Ger Seleccion Alemania - 32:21
88 173 Garcia, Alien Cub Seleccion Cuba - 32:32
89 121 Aleman, Demis Arg Jamis-Sutter Home - 33:09
90 91 Pacheco, Francisco Esp Xacobeo-Galicia - 34:25
91 33 Morandi, Fabricio Bra Scott- Marcondes - 34:36
92 25 Peņa, Victor H. Col Seleccion Colombia - 36:25
93 40 Sartasov, Andrey Rus Scott- Marcondes - 36:41
94 37 Chamorro, Fco. Ramon Arg Scott- Marcondes - 36:46
95 18 Mansilla, Luis Chi Seleccion Chile - 36:57
96 14 Muga, Vicente Chi Seleccion Chile - 37:06
97 71 Celis, Vidal Esp Footon-Servetto - 37:30
98 35 Camargo, Armando Bra Scott- Marcondes - 37:44
99 144 Solari, Luca Ita Androni-Giocattoli - 38:31
100 38 Pagliarini, Luciano A. Bra Scott- Marcondes - 39:22
101 142 Loddo, Alberto Ita Androni-Giocattoli - 39:24
102 19 Seisdedos, Pablo Chi Seleccion Chile - 40:08
103 49 Guedes, Ricardo Uru Selccion Uruguay - 40:21
104 36 Amorin, Luis Carlos Bra Scott- Marcondes - 40:23
105 126 Frey, Nicholas Usa Jamis-Sutter Home - 40:25
106 176 Buergos, Freddy Cub Seleccion Cuba - 41:30
107 153 Bengsch, Robert Ger Seleccion Alemania - 41:38
108 47 Cardozo, Fernando Uru Selccion Uruguay - 42:38
109 152 Kalz, Marcel Ger Seleccion Alemania - 42:49
110 53 Chicchi, Francesco Ita Liquigas-Doimo - 43:02
111 136 Pinizzotto, Leonardo Ita Miche - 43:24
112 66 Napolitano, Danilo Ita Katusha - 43:57
113 56 Vandborg, Brian Den Liquigas-Doimo - 44:09
114 114 Muller, Dirk Ger Nutrixxion-Sparkasse - 44:25
115 54 Cimolai, Davide Ita Liquigas-Doimo - 46:58
116 135 Campagnaro, Simone Ita Miche - 47:07
117 185 Aldape, Antoni Mex Seleccion Mexico - 47:09
118 125 Travieso, Frank Cub Jamis-Sutter Home - 51:10
119 112 Forke, Sebastian Ger Nutrixxion-Sparkasse - 01:08:07

Team Classification After Stage 7
1 Androni-Giocattoli And 077:19:43
2 Seleccion Argentina Arg 077:28:14
3 Seleccion Cuba Cub 077:33:56

4 Andalucia-Cajasur Aca 077:34:37
5 Xacobeo-Galicia Xac 077:36:39

6 Seleccion Colombia Col 077:36:59
7 Katusha Kat 077:37:58
8 Scott- Marcondes Sco 077:38:09
9 Miche Mie 077:40:38
10 Liquigas-Doimo Liq 077:40:47
11 Footon-Servetto Fot 077:47:18
12 Funvic-Pindamonhangaba Fun 077:53:19
13 Seleccion Chile Chi 077:54:48
14 Isd-Neri Isd 078:02:56
15 Selccion Uruguay Uru 078:04:43
16 Jamis-Sutter Home Jsh 078:07:45
17 Seleccion Alemania Ger 078:14:06
18 Nutrixxion-Sparkasse Tsp 078:19:28

 
Related Articles
Footon-Servetto-Fuji Team Roster 2010
Tour Down Under - Stage 6 LIVE TICKER (Part one)
Tour de San Luis - Stage 6

Copyright © 2002-2011 by Daily Peloton.
| contact us |