Search the news archive:
 
Tour de San Luis - Stage 6
 
By Vaughn Trevi
Date: 1/23/2010
Tour de San Luis - Stage 6
 

Tour de San Luis - Stage 6
In Argentina Gianni Savio's lads ruled the day with Androni/Giocattoli riders taking three of the top 5 placings at the finish on the Cat. 1 Merolo - The Shark closes in for tour victory...

Spaniard Luis Mate took the led to the line in a three up sprint with Androni/Gicattoli Columbian team mate Jose Serpa second. Race leader Liquigas' Vincenzo Nibali held on to finish in the same time to protect his lead.

Jackson Rodriguez and FootenServetto's Rafael Valls filled out the top 5 at 3 and six seconds respectively leading the elite group of nine that finished within 15 seconds of stage winner Mate. Michael Rasmussen showed well on the comback trail in 7th place.

With only the final finishing circuits in San Luis to come on Sunday Vincenzo Nibali (Liquigas/Doimo) looks to have the tour wrapped up with 28 seconds over Colombian Jose Serpa (Amdroni/Giacottoli) and the tour sensation, Spain's young 'Rafa' Valls (Footen/Servetto/Fuji) leader in the King of the Mountains competition of  in third place at 1:119.

IV Tour de San Luis
January 18 - 24

Stage 1: San Luis -Villa Mercedes  168.4 km
Stage 2: Potrero De Funes - M.Del Potrero,174.4 km
Stage 3: Fraga - Buena Esperanza, 199.7 km.
Stage 4: San Luis - San Luis (Itt), 19.8 km
Stage 5: San Luis - Carolina, 156.4 Km (Summit Finish)
Stage 6: Quines - Merlo (Mirador), 150 km (Summit Finish)
Stage 7: San Luis - San Luis, 167.1 km
Race Website

Tour De San Luis
Stage 6 Results
Quines - Merolo(Mirador Del Sol)

150 km - 37,257 km/h
1 143 Mate, Luis Esp Androni-Giocattoli 4:01:34  B - 10"
2 141 Serpa, Jose Col Androni-Giocattoli Mt.  B - 6"
3 51 Nibali, Vincenzo Ita Liquigas-Doimo Mt.  B - 4"

4 146 Rodriguez, Jackson Ven Androni-Giocattoli - 03
5 76 Valls, Rafael Esp Footon-Servetto - 06

6 145 Ochoa, Carlos Ven Androni-Giocattoli - 10
7 131 Rasmussen, Michael Den Miche - 13
8 156 Milatz, Moritz Ger Seleccion Alemania - 14
9 55 Kiserlovski, Robert Cro Liquigas-Doimo - 15
10 7 Pereyra, Ignacio Arg Seleccion Argentina - 23

11 171 Alcolea, Arnols Cub Seleccion Cuba - 37
12 172 Granjel, Raul Cub Seleccion Cuba - 37
13 93 Garcia, Marcos Esp Xacobeo-Galicia - 37
14 82 Vazquez, Manuel Esp Andalucia-Cajasur - 37
15 96 De Segovia, Jose A. Esp Xacobeo-Galicia - 42
16 31 Giacinti, Jorge Arg Scott- Marcondes - 42
17 4 Moyano, Yosue Arg Seleccion Argentina - 46
18 81 Gomez Mar., Jose A. Esp Andalucia-Cajasur - 57
19 21 Botero, Santiago Col Seleccion Colombia - 57
20 62 Kolobnev, Alexander Rus Katusha - 01:03

21 65 Mazzanti, Luca Ita Katusha - 01:05
22 132 Baliani, Fortunato Ita Miche - 01:05
23 83 Moreno, Javier Esp Andalucia-Cajasur - 01:15
24 85 Rosendo, Jesus Esp Andalucia-Cajasur - 01:23
25 9 Guevera, Emanuel Arg Seleccion Argentina - 01:35
26 5 Fernandez, Gerardo Arg Seleccion Argentina - 01:40
27 134 Niemiec, Przemyslaw Pol Miche - 01:56
28 104 Kostyuk, Denys Ukr Isd-Neri - 01:56

29 43 De Fino, Mariano Uru Selccion Uruguay - 02:02
30 1 Lucero, Alfredo Arg Seleccion Argentina - 02:04
31 122 Wren, Tayler Usa Jamis-Sutter Home - 02:12
32 32 Medici, Matias Arg Scott- Marcondes - 02:12
33 162 Nicasio, Pedro A. Bra Funvic-Pindamonhanga - 02:15
34 28 Avila, Edwin Col Seleccion Colombia - 02:28
35 174 Martinez, Yasmani Cub Seleccion Cuba - 02:28
36 92 Rodriguez, Gustavo Esp Xacobeo-Galicia - 02:32
37 13 Arriagada, Marco Chi Seleccion Chile - 02:45
38 16 Sepulveda, Luis Chi Seleccion Chile - 02:53
39 42 Pintos, Pablo Uru Selccion Uruguay - 03:15
40 39 Nazaret, Magno Bra Scott- Marcondes - 03:18
41 6 Diaz, Daniel Arg Seleccion Argentina - 03:21
42 175 Lopez, Yennier Cub Seleccion Cuba - 03:29
43 12 Garrido, Gonzalo Chi Seleccion Chile - 03:36
44 29 Perez, Jairo Col Seleccion Colombia - 03:36
45 20 Palma, Pedro Chi Seleccion Chile - 03:39
46 102 Colo, Alessandro Ita Isd-Neri - 03:47
47 106 Krivtsov, Dmytro Ukr Isd-Neri - 03:47
48 105 Kvachuk, Oleksandr Ukr Isd-Neri - 03:49
49 164 Simon, Edgardo Arg Funvic-Pindamonhanga - 03:49
50 41 Maldonado, Ignacio Uru Selccion Uruguay - 03:54
51 128 Palma, Guido Arg Jamis-Sutter Home - 03:56
52 26 Roldan, Weimar Col Seleccion Colombia - 04:34
53 61 Pozzato, Filippo Ita Katusha - 05:07
54 63 Bandiera, Marco Ita Katusha - 05:07
55 127 Borrajo, Anibal Arg Jamis-Sutter Home - 05:07
56 123 Guptill, Andrew Usa Jamis-Sutter Home - 05:07
57 111 Mamos, Philipp Ger Nutrixxion-Sparkasse - 05:07
58 19 Seisdedos, Pablo Chi Seleccion Chile - 05:12
59 167 Sidoti, Breno Bra Funvic-Pindamonhanga - 05:52
60 165 Rodrigues, Jose Bra Funvic-Pindamonhanga - 06:13
61 84 Ramirez, Javier Esp Andalucia-Cajasur - 06:20
62 44 Cabrera, Ramiro Uru Selccion Uruguay - 06:20
63 116 Lachmann, Kim Ger Nutrixxion-Sparkasse - 06:20
64 176 Buergos, Freddy Cub Seleccion Cuba - 06:27
65 173 Garcia, Alien Cub Seleccion Cuba - 06:27
66 10 Lucero, Ariel Arg Seleccion Argentina - 06:38
67 126 Frey, Nicholas Usa Jamis-Sutter Home - 06:51
68 166 Pinheiro, Roberto Bra Funvic-Pindamonhanga - 06:54
69 14 Muga, Vicente Chi Seleccion Chile - 06:55
70 2 Perez, Walter Arg Seleccion Argentina - 06:59
71 115 Janorschke, Crischa Ger Nutrixxion-Sparkasse - 07:00
72 101 De Negri, Pierpaolo Ita Isd-Neri - 07:13
73 72 Cheula, Gianpaolo Ita Footon-Servetto - 07:13
74 27 Castro, Arles Col Seleccion Colombia - 07:13
75 52 Agnoli, Valerio Ita Liquigas-Doimo - 07:13
76 35 Camargo, Armando Bra Scott- Marcondes - 07:13
77 33 Morandi, Fabricio Bra Scott- Marcondes - 07:55
78 151 Schafer, Stefan Ger Seleccion Alemania - 07:55
79 30 Alzate, Carlos Col Seleccion Colombia - 08:29
80 121 Aleman, Demis Arg Jamis-Sutter Home - 08:39
81 8 Bade, Maximiliano Arg Seleccion Argentina - 08:43
82 3 Garrido, Martin Arg Seleccion Argentina - 09:04
83 11 Miranda, Gonzalo Chi Seleccion Chile - 09:15
84 133 Muto, Pascale Ita Miche - 09:17
85 40 Sartasov, Andrey Rus Scott- Marcondes - 09:18
86 113 Fuchs, Sergej Ger Nutrixxion-Sparkasse - 09:31
87 73 Merino, Pedro Esp Footon-Servetto - 09:37
88 74 Gutierrez, David Esp Footon-Servetto - 09:37
89 86 Montenegro, Jorge M. Arg Andalucia-Cajasur - 10:07
90 103 Vona, Emanuel Ita Isd-Neri - 10:41
91 66 Napolitano, Danilo Ita Katusha - 10:41
92 75 Mata, Enrique Esp Footon-Servetto - 10:41
93 154 Bommel, Henning Ger Seleccion Alemania - 10:41
94 95 Garcia, Rodrigo Esp Xacobeo-Galicia - 11:06
95 18 Mansilla, Luis Chi Seleccion Chile - 11:08
96 53 Chicchi, Francesco Ita Liquigas-Doimo - 11:54
97 56 Vandborg, Brian Den Liquigas-Doimo - 11:54
98 142 Loddo, Alberto Ita Androni-Giocattoli - 12:17
99 25 Peņa, Victor H. Col Seleccion Colombia - 12:17
100 144 Solari, Luca Ita Androni-Giocattoli - 12:17
101 38 Pagliarini, Luciano A. Bra Scott- Marcondes - 12:17
102 91 Pacheco, Francisco Esp Xacobeo-Galicia - 12:17
103 125 Travieso, Frank Cub Jamis-Sutter Home - 12:17
104 49 Guedes, Ricardo Uru Selccion Uruguay - 12:17
105 71 Celis, Vidal Esp Footon-Servetto - 12:17
106 24 Ospina, Carlos Col Seleccion Colombia - 12:17
107 36 Amorin, Luis Carlos Bra Scott- Marcondes - 12:17
108 22 Suarez, Juan P. Col Seleccion Colombia - 12:17
109 23 Arango, Juan Est. Col Seleccion Colombia - 12:17
110 152 Kalz, Marcel Ger Seleccion Alemania - 12:17
111 136 Pinizzotto, Leonardo Ita Miche - 12:17
112 185 Aldape, Antoni Mex Seleccion Mexico - 12:17
113 48 Gregory, Duarte Uru Selccion Uruguay - 12:17
114 163 Cardoso, Flavio Bra Funvic-Pindamonhanga - 12:17
115 46 Tardaguila, Alvaro Uru Selccion Uruguay - 12:17
116 184 Hernandez, Carlos M. Mex Seleccion Mexico - 12:17
117 54 Cimolai, Davide Ita Liquigas-Doimo - 12:17
118 135 Campagnaro, Simone Ita Miche - 12:17
119 182 Treviņo, Edgar H. Mex Seleccion Mexico - 12:25
120 114 Muller, Dirk Ger Nutrixxion-Sparkasse - 12:25
121 183 Vaquera, Cesar S. Mex Seleccion Mexico - 12:25
122 153 Bengsch, Robert Ger Seleccion Alemania - 12:25
123 15 Lazo, Sebastian Chi Seleccion Chile - 12:30
124 47 Cardozo, Fernando Uru Selccion Uruguay - 12:33
125 37 Chamorro, Fco. Ramon Arg Scott- Marcondes - 12:36
126 94 Fernandez, Alberto Esp Xacobeo-Galicia - 14:05
127 112 Forke, Sebastian Ger Nutrixxion-Sparkasse - 14:47

KOM - Montaņa De La Etapa
Category 2 Cantana, - 33,30 km

1 86 Montenegro, Jorge M. Arg 6 P.
2 29 Perez, Jairo Col 4 P.
3 3 Garrido, Martin Arg 2 P.
4 39 Nazaret, Magno Bra 1 P.

Category 3 Merlo - 142,70 km
1 29 Perez, Jairo Col 3 P.
2 39 Nazaret, Magno Bra 2 P.
3 95 Garcia, Rodrigo Esp 1 P.

Category 1 Monte del Sol 150 km
1 143 Mate, Luis Esp 10 P.
2 141 Serpa, Jose Col 8 P.
3 51 Nibali, Vincenzo Ita 6 P.
4 146 Rodriguez, Jackson Ven 4 P.
5 76 Valls, Rafael Esp 2 P.
6 145 Ochoa, Carlos Ven 1 P.

Hot Sprints - Meta Volantes
Concaran - 92,40 km

1 18 Mansilla, Luis Chi 3 P. 3"
2 3 Garrido, Martin Arg 2 P. 2"
3 39 Nazaret, Magno Bra 1 P. 1"
{Bungalow Marron, Kms.: 125,50}
1 18 Mansilla, Luis Chi 3 P. 3"
2 29 Perez, Jairo Col 2 P. 2"
3 3 Garrido, Martin Arg 1 P. 1"

KOM - General Montaņa
1 76 Valls, Rafael Esp Footon-Servetto 26 P.

2 141 Serpa, Jose Col Androni-Giocattoli 18 P.
3 51 Nibali, Vincenzo Ita Liquigas-Doimo 16 P.
4 143 Mate, Luis Esp Androni-Giocattoli 14 P.
5 146 Rodriguez, Jackson Ven Androni-Giocattoli 12 P.
6 111 Mamos, Philipp Ger Nutrixxion-Sparkasse 10 P.
7 171 Alcolea, Arnols Cub Seleccion Cuba 10 P.
8 163 Cardoso, Flavio Bra Funvic-Pindamonhanga 8 P.
9 29 Perez, Jairo Col Seleccion Colombia 7 P.
10 86 Montenegro, Jorge M. Arg Andalucia-Cajasur 6 P.
11 174 Martinez, Yasmani Cub Seleccion Cuba 6 P.

Sprint Points Classification
1 12 Garrido, Gonzalo Chi Seleccion Chile 6 P.

2 2 Perez, Walter Arg Seleccion Argentina 6 P.
3 18 Mansilla, Luis Chi Seleccion Chile 6 P.
4 9 Guevera, Emanuel Arg Seleccion Argentina 5 P.
5 173 Garcia, Alien Cub Seleccion Cuba 5 P.

6 163 Cardoso, Flavio Bra Funvic-Pindamonhanga 4 P.
7 171 Alcolea, Arnols Cub Seleccion Cuba 3 P.
8 153 Bengsch, Robert Ger Seleccion Alemania 3 P.
9 123 Guptill, Andrew Usa Jamis-Sutter Home 3 P.
10 20 Palma, Pedro Chi Seleccion Chile 3 P.
11 3 Garrido, Martin Arg Seleccion Argentina 3 P.

Best Young Rider - U23
1 4 Moyano, Yosue Arg Seleccion Argentina

2 9 Guevera, Emanuel Arg Seleccion Argentina
3 6 Diaz, Daniel Arg Seleccion Argentina
4 28 Avila, Edwin Col Seleccion Colombia
5 41 Maldonado, Ignacio Uru Selccion Uruguay
6 20 Palma, Pedro Chi Seleccion Chile
7 44 Cabrera, Ramiro Uru Selccion Uruguay
8 14 Muga, Vicente Chi Seleccion Chile
9 19 Seisdedos, Pablo Chi Seleccion Chile
10 54 Cimolai, Davide Ita Liquigas-Doimo

General Classification After Stage 6
851,00 km - 38,681 km./h
1 51 Nibali, Vincenzo Ita Liquigas-Doimo 22:00:01
2 141 Serpa, Jose Col Androni-Giocattoli - 28
3 76 Valls, Rafael Esp Footon-Servetto - 01:19

4 7 Pereyra, Ignacio Arg Seleccion Argentina - 01:37
5 21 Botero, Santiago Col Seleccion Colombia - 02:15

6 146 Rodriguez, Jackson Ven Androni-Giocattoli - 02:15
7 31 Giacinti, Jorge Arg Scott- Marcondes - 02:15
8 131 Rasmussen, Michael Den Miche - 02:16
9 171 Alcolea, Arnols Cub Seleccion Cuba - 02:37
10 145 Ochoa, Carlos Ven Androni-Giocattoli - 03:45
11 96 De Segovia, Jose A. Esp Xacobeo-Galicia - 04:18
12 143 Mate, Luis Esp Androni-Giocattoli - 04:23
13 62 Kolobnev, Alexander Rus Katusha - 04:47
14 172 Granjel, Raul Cub Seleccion Cuba - 04:53
15 55 Kiserlovski, Robert Cro Liquigas-Doimo - 05:22
16 82 Vazquez, Manuel Esp Andalucia-Cajasur - 05:46
17 65 Mazzanti, Luca Ita Katusha - 06:02
18 162 Nicasio, Pedro A. Bra Funvic-Pindamonhanga - 06:51
19 5 Fernandez, Gerardo Arg Seleccion Argentina - 06:54
20 156 Milatz, Moritz Ger Seleccion Alemania - 06:56
21 93 Garcia, Marcos Esp Xacobeo-Galicia - 07:32
22 4 Moyano, Yosue Arg Seleccion Argentina - 07:46
23 81 Gomez Mar., Jose A. Esp Andalucia-Cajasur - 08:00
24 9 Guevera, Emanuel Arg Seleccion Argentina - 09:05
25 85 Rosendo, Jesus Esp Andalucia-Cajasur - 09:14
26 32 Medici, Matias Arg Scott- Marcondes - 09:59
27 13 Arriagada, Marco Chi Seleccion Chile - 10:23
28 132 Baliani, Fortunato Ita Miche - 10:34
29 43 De Fino, Mariano Uru Selccion Uruguay - 10:44
30 83 Moreno, Javier Esp Andalucia-Cajasur - 10:48
31 122 Wren, Tayler Usa Jamis-Sutter Home - 11:19
32 1 Lucero, Alfredo Arg Seleccion Argentina - 11:25
33 39 Nazaret, Magno Bra Scott- Marcondes - 11:59
34 6 Diaz, Daniel Arg Seleccion Argentina - 12:41
35 175 Lopez, Yennier Cub Seleccion Cuba - 13:13
36 28 Avila, Edwin Col Seleccion Colombia - 13:43
37 92 Rodriguez, Gustavo Esp Xacobeo-Galicia - 14:28
38 134 Niemiec, Przemyslaw Pol Miche - 14:42
39 12 Garrido, Gonzalo Chi Seleccion Chile - 15:58
40 84 Ramirez, Javier Esp Andalucia-Cajasur - 15:59
41 61 Pozzato, Filippo Ita Katusha - 16:02
42 104 Kostyuk, Denys Ukr Isd-Neri - 16:24
43 111 Mamos, Philipp Ger Nutrixxion-Sparkasse - 16:54
44 26 Roldan, Weimar Col Seleccion Colombia - 17:15
45 74 Gutierrez, David Esp Footon-Servetto - 17:23
46 102 Colo, Alessandro Ita Isd-Neri - 17:30
47 72 Cheula, Gianpaolo Ita Footon-Servetto - 17:56
48 42 Pintos, Pablo Uru Selccion Uruguay - 18:23
49 174 Martinez, Yasmani Cub Seleccion Cuba - 18:29
50 16 Sepulveda, Luis Chi Seleccion Chile - 18:59
51 165 Rodrigues, Jose Bra Funvic-Pindamonhanga - 19:00
52 29 Perez, Jairo Col Seleccion Colombia - 19:05
53 106 Krivtsov, Dmytro Ukr Isd-Neri - 19:16
54 167 Sidoti, Breno Bra Funvic-Pindamonhanga - 20:16
55 95 Garcia, Rodrigo Esp Xacobeo-Galicia - 20:44
56 164 Simon, Edgardo Arg Funvic-Pindamonhanga - 21:31
57 27 Castro, Arles Col Seleccion Colombia - 21:32
58 41 Maldonado, Ignacio Uru Selccion Uruguay - 21:42
59 52 Agnoli, Valerio Ita Liquigas-Doimo - 21:52
60 105 Kvachuk, Oleksandr Ukr Isd-Neri - 22:15
61 123 Guptill, Andrew Usa Jamis-Sutter Home - 22:22
62 63 Bandiera, Marco Ita Katusha - 22:29
63 151 Schafer, Stefan Ger Seleccion Alemania - 22:43
64 73 Merino, Pedro Esp Footon-Servetto - 22:54
65 86 Montenegro, Jorge M. Arg Andalucia-Cajasur - 23:43
66 127 Borrajo, Anibal Arg Jamis-Sutter Home - 23:57
67 101 De Negri, Pierpaolo Ita Isd-Neri - 24:01
68 128 Palma, Guido Arg Jamis-Sutter Home - 24:02
69 20 Palma, Pedro Chi Seleccion Chile - 24:18
70 24 Ospina, Carlos Col Seleccion Colombia - 24:24
71 3 Garrido, Martin Arg Seleccion Argentina - 24:35
72 166 Pinheiro, Roberto Bra Funvic-Pindamonhanga - 25:09
73 30 Alzate, Carlos Col Seleccion Colombia - 25:25
74 44 Cabrera, Ramiro Uru Selccion Uruguay - 26:05
75 75 Mata, Enrique Esp Footon-Servetto - 26:27
76 113 Fuchs, Sergej Ger Nutrixxion-Sparkasse - 26:40
77 8 Bade, Maximiliano Arg Seleccion Argentina - 26:48
78 163 Cardoso, Flavio Bra Funvic-Pindamonhanga - 27:05
79 116 Lachmann, Kim Ger Nutrixxion-Sparkasse - 27:30
80 10 Lucero, Ariel Arg Seleccion Argentina - 27:38
81 23 Arango, Juan Est. Col Seleccion Colombia - 27:53
82 2 Perez, Walter Arg Seleccion Argentina - 28:37
83 133 Muto, Pascale Ita Miche - 29:59
84 11 Miranda, Gonzalo Chi Seleccion Chile - 30:16
85 94 Fernandez, Alberto Esp Xacobeo-Galicia - 30:28
86 115 Janorschke, Crischa Ger Nutrixxion-Sparkasse - 31:19
87 22 Suarez, Juan P. Col Seleccion Colombia - 31:21
88 103 Vona, Emanuel Ita Isd-Neri - 32:18
89 154 Bommel, Henning Ger Seleccion Alemania - 32:21
90 173 Garcia, Alien Cub Seleccion Cuba - 32:32
91 121 Aleman, Demis Arg Jamis-Sutter Home - 33:09
92 91 Pacheco, Francisco Esp Xacobeo-Galicia - 34:29
93 14 Muga, Vicente Chi Seleccion Chile - 34:31
94 33 Morandi, Fabricio Bra Scott- Marcondes - 34:36
95 25 Peņa, Victor H. Col Seleccion Colombia - 36:25
96 40 Sartasov, Andrey Rus Scott- Marcondes - 36:41
97 37 Chamorro, Fco. Ramon Arg Scott- Marcondes - 36:46
98 18 Mansilla, Luis Chi Seleccion Chile - 36:58
99 48 Gregory, Duarte Uru Selccion Uruguay - 37:09
100 71 Celis, Vidal Esp Footon-Servetto - 37:30
101 35 Camargo, Armando Bra Scott- Marcondes - 37:44
102 144 Solari, Luca Ita Androni-Giocattoli - 38:31
103 38 Pagliarini, Luciano A. Bra Scott- Marcondes - 39:22
104 142 Loddo, Alberto Ita Androni-Giocattoli - 39:34
105 19 Seisdedos, Pablo Chi Seleccion Chile - 40:10
106 49 Guedes, Ricardo Uru Selccion Uruguay - 40:21
107 36 Amorin, Luis Carlos Bra Scott- Marcondes - 40:23
108 126 Frey, Nicholas Usa Jamis-Sutter Home - 40:25
109 176 Buergos, Freddy Cub Seleccion Cuba - 41:30
110 153 Bengsch, Robert Ger Seleccion Alemania - 41:38
111 47 Cardozo, Fernando Uru Selccion Uruguay - 42:38
112 152 Kalz, Marcel Ger Seleccion Alemania - 42:49
113 46 Tardaguila, Alvaro Uru Selccion Uruguay - 42:51
114 53 Chicchi, Francesco Ita Liquigas-Doimo - 43:02
115 136 Pinizzotto, Leonardo Ita Miche - 43:24
116 184 Hernandez, Carlos M. Mex Seleccion Mexico - 44:00
117 66 Napolitano, Danilo Ita Katusha - 44:03
118 56 Vandborg, Brian Den Liquigas-Doimo - 44:09
119 114 Muller, Dirk Ger Nutrixxion-Sparkasse - 44:25
120 54 Cimolai, Davide Ita Liquigas-Doimo - 46:58
121 135 Campagnaro, Simone Ita Miche - 47:07
122 185 Aldape, Antoni Mex Seleccion Mexico - 47:09
123 125 Travieso, Frank Cub Jamis-Sutter Home - 51:10
124 15 Lazo, Sebastian Chi Seleccion Chile - 53:26
125 112 Forke, Sebastian Ger Nutrixxion-Sparkasse - 55:49
126 182 Treviņo, Edgar H. Mex Seleccion Mexico - 01:02:09

Team Classification After Stage 6
1 Androni-Giocattoli And 066:05:25
2 Seleccion Argentina Arg 066:13:56
3 Seleccion Cuba Cub 066:19:38

4 Andalucia-Cajasur Aca 066:20:19
5 Xacobeo-Galicia Xac 066:22:21

6 Seleccion Colombia Col 066:22:41
7 Katusha Kat 066:23:40
8 Scott- Marcondes Sco 066:23:51
9 Miche Mic 066:26:20
10 Liquigas-Doimo Liq 066:26:29
11 Footon-Servetto Fot 066:33:00
12 Funvic-Pindamonhangaba Bra 066:39:01
13 Seleccion Chile Chi 066:40:30
14 Isd-Neri Isd 066:48:38
15 Selccion Uruguay Uru 066:50:25
16 Jamis-Sutter Home Jsh 066:53:27
17 Seleccion Alemania Ger 066:59:48
18 Nutrixxion-Sparkasse Tsp 067:05:10
19 Seleccion Mexico Mex 067:49:23

 
Related Articles
2010 Santos Tour Down Under - Stage 5 Report & PPhotos
2010 Santos Tour Down Under - Stage 5 Reactions
Tour Down Under - Stage 6 LIVE TICKER (Part one)

Copyright © 2002-2011 by Daily Peloton.
| contact us |