Search the news archive:
 
Tour de San Luis - Stage 3
 
By Staff
Date: 1/21/2010
Tour de San Luis - Stage 3
 

Tour de San Luis - Stage 3
Sprinters day as the Italian Fastmen take center stage sweeping the podium led by Gianni Savio's Alberto Loddo. Andrew Guptill leads break of the day...

Italian Alberto Loddo of the Giocatoli Androni team won the mass sprint to take the stage win  in Buena Esperanza. The battle from Fraga over 199 kilometers over a mostly flat parcors didn't disappoint the sprinters with their opportunity to shine; Katusha's Danilo Napolitano and stage 1 winner Francesco Chicchi filled out the podium in that order. Columbian Weimar Roldan and the already active Argentine Edgardo Simon filled out the top five.

Jamis/Sutter Home rider Adrew Guptill led three adventurers on the break of the day. The American was joined by Colombian Edwin Avila, Brazil's Mauricio Morandi (Scott) and Chilean Gonzalo Garrido. Corrido targeted the intermediate sprints and won both and  was able to claim the sprints jersey by the end of the stage as a reward for his efforts.

The All American quartet opened up a gap of over 7 minutes but with 50 km the chase was on with the full force of Footen protecting the race leaders jersey of 'Rafa' Valls. The were joined in the effort by the Liquigas and Disquigiovanni Androni. squads in support of their G.C. hopefuls.

In the end the sprinters team closed down the quartets escape and the peloton raced to a mass gallop to decide the winner... and as we know Alberto Loddo led the Italians the top steps of the podium but not without the stiff resistance of the Argentine and Colombian Sprinters.

Rafael Valls del Footon Servetto remains in the lead over the Cuban leader Arnold Alcolea, while Androni Giactolli duo Jackson Roduriguez and Jose Serpa  along with Liquigas' Vincenzo Nibali stay close at 20 seconds.

Tomorrow could see a change in the G.C. after the  individual time trial of 19.5 km in the San Luis Capital. The parcours is an up and down affair with a 100 meter climb midway and then a downhill slopes to the final uphill finish.

IV Tour de San Luis
January 18 - 24

Stage 1: San Luis -Villa Mercedes  168.4 km
Stage 2: Potrero De Funes - M.Del Potrero,174.4 Km
Stage 3: Fraga - Buena Esperanza, 199.7 km.
Stage 4: San Luis - San Luis (Itt), 19.8 km
Stage 5: San Luis - Carolina, 156.4 Km (Summit Finish)
Stage 6: Quines - Merlo (Mirador), 150 km (Summit Finish)
Stage 7: San Luis - San Luis, 167.1 km
Race Website

Tour De San Luis Stage 3 Results
Fraga - Buena Esperanza

199.7 km - 43,592 km/h
1 142 Loddo, Alberto Ita Androni-Giocattoli 4:34:52 10"
2 66 Napolitano, Danilo Ita Katusha Mt. 6"
3 53 Chicchi, Francesco Ita Liquigas-Doimo Mt. 4"

4 26 Roldan, Weimar Col Seleccion Colombia Mt.
5 164 Simon, Edgardo Arg Funvic-Pindamonhanga Mt.
6 127 Borrajo, Anibal Arg Jamis-Sutter Home Mt.
7 75 Mata, Enrique Esp Footon-Servetto Mt.
8 101 De Negri, Pierpaolo Ita Isd-Neri Mt.
9 18 Mansilla, Luis Chi Seleccion Chile Mt.
10 91 Pacheco, Francisco Esp Xacobeo-Galicia Mt.
11 38 Pagliarini, Luciano A. Bra Scott- Marcondes Mt.
12 41 Maldonado, Ignacio Uru Selccion Uruguay Mt.
13 135 Campagnaro, Simone Ita Miche Mt.
14 115 Janorschke, Crischa Ger Nutrixxion-Sparkasse Mt.
15 86 Montenegro, Jorge M. Arg Andalucia-Cajasur Mt.
16 42 Pintos, Pablo Uru Selccion Uruguay Mt.
17 171 Alcolea, Arnols Cub Seleccion Cuba Mt.
18 76 Valls, Rafael Esp Footon-Servetto Mt.
19 141 Serpa, Jose Col Androni-Giocattoli Mt.
20 126 Frey, Nicholas Usa Jamis-Sutter Home Mt.
21 176 Buergos, Freddy Cub Seleccion Cuba Mt.
22 37 Chamorro, Fco. Ramon Arg Scott- Marcondes Mt.
23 65 Mazzanti, Luca Ita Katusha Mt.
24 82 Vazquez, Manuel Esp Andalucia-Cajasur Mt.
25 154 Bommel, Henning Ger Seleccion Alemania Mt.
26 30 Alzate, Carlos Col Seleccion Colombia Mt.
27 104 Kostyuk, Denys Ukr Isd-Neri Mt.
28 51 Nibali, Vincenzo Ita Liquigas-Doimo Mt.
29 31 Giacinti, Jorge Arg Scott- Marcondes Mt.
30 11 Miranda, Gonzalo Chi Seleccion Chile Mt.
31 2 Perez, Walter Arg Seleccion Argentina Mt.
32 71 Celis, Vidal Esp Footon-Servetto Mt.
33 61 Pozzato, Filippo Ita Katusha Mt.
34 116 Lachmann, Kim Ger Nutrixxion-Sparkasse Mt.
35 146 Rodriguez, Jackson Ven Androni-Giocattoli Mt.
36 3 Garrido, Martin Arg Seleccion Argentina - 08
37 183 Vaquera, Cesar S. Mex Seleccion Mexico - 13
38 172 Granjel, Raul Cub Seleccion Cuba - 13
39 173 Garcia, Alien Cub Seleccion Cuba - 13
40 106 Krivtsov, Dmytro Ukr Isd-Neri - 13
41 96 De Segovia, Jose A. Esp Xacobeo-Galicia - 13
42 163 Cardoso, Flavio Bra Funvic-Pindamonhanga - 13
43 81 Gomez Mar., Jose A. Esp Andalucia-Cajasur - 13
44 92 Rodriguez, Gustavo Esp Xacobeo-Galicia - 13
45 6 Diaz, Daniel Arg Seleccion Argentina - 13
46 156 Milatz, Moritz Ger Seleccion Alemania - 13
47 166 Pinheiro, Roberto Bra Funvic-Pindamonhanga - 13
48 4 Moyano, Yosue Arg Seleccion Argentina - 13
49 174 Martinez, Yasmani Cub Seleccion Cuba - 13
50 7 Pereyra, Ignacio Arg Seleccion Argentina - 13
51 1 Lucero, Alfredo Arg Seleccion Argentina - 13
52 103 Vona, Emanuel Ita Isd-Neri - 13
53 39 Nazaret, Magno Bra Scott- Marcondes - 13
54 111 Mamos, Philipp Ger Nutrixxion-Sparkasse - 13
55 5 Fernandez, Gerardo Arg Seleccion Argentina - 13
56 55 Kiserlovski, Robert Cro Liquigas-Doimo - 13
57 152 Kalz, Marcel Ger Seleccion Alemania - 13
58 85 Rosendo, Jesus Esp Andalucia-Cajasur - 13
59 145 Ochoa, Carlos Ven Androni-Giocattoli - 13
60 165 Rodrigues, Jose Bra Funvic-Pindamonhanga - 13
61 134 Niemiec, Przemyslaw Pol Miche - 13
62 43 De Fino, Mariano Uru Selccion Uruguay - 13
63 44 Cabrera, Ramiro Uru Selccion Uruguay - 13
64 167 Sidoti, Breno Bra Funvic-Pindamonhanga - 13
65 29 Perez, Jairo Col Seleccion Colombia - 13
66 62 Kolobnev, Alexander Rus Katusha - 13
67 175 Lopez, Yennier Cub Seleccion Cuba - 13
68 21 Botero, Santiago Col Seleccion Colombia - 13
69 32 Medici, Matias Arg Scott- Marcondes - 13
70 131 Rasmussen, Michael Den Miche - 13
71 13 Arriagada, Marco Chi Seleccion Chile - 13
72 83 Moreno, Javier Esp Andalucia-Cajasur - 13
73 47 Cardozo, Fernando Uru Selccion Uruguay - 13
74 132 Baliani, Fortunato Ita Miche - 13
75 22 Suarez, Juan P. Col Seleccion Colombia - 13
76 182 Treviņo, Edgar H. Mex Seleccion Mexico - 13
77 24 Ospina, Carlos Col Seleccion Colombia - 13
78 35 Camargo, Armando Bra Scott- Marcondes - 13
79 9 Guevera, Emanuel Arg Seleccion Argentina - 13
80 161 Fiorilli, Tiago Bra Funvic-Pindamonhanga - 13
81 33 Morandi, Fabricio Bra Scott- Marcondes - 13
82 94 Fernandez, Alberto Esp Xacobeo-Galicia - 13
83 93 Garcia, Marcos Esp Xacobeo-Galicia - 13
84 102 Colo, Alessandro Ita Isd-Neri - 13
85 128 Palma, Guido Arg Jamis-Sutter Home - 13
86 73 Merino, Pedro Esp Footon-Servetto - 13
87 133 Muto, Pascale Ita Miche - 13
88 84 Ramirez, Javier Esp Andalucia-Cajasur - 13
89 144 Solari, Luca Ita Androni-Giocattoli - 13
90 143 Mate, Luis Esp Androni-Giocattoli - 13
91 34 Morandi, Mauricio Bra Scott- Marcondes - 13
92 113 Fuchs, Sergej Ger Nutrixxion-Sparkasse - 25
93 186 Escarcega, Rafael Mex Seleccion Mexico - 25
94 63 Bandiera, Marco Ita Katusha - 25
95 136 Pinizzotto, Leonardo Ita Miche - 25
96 153 Bengsch, Robert Ger Seleccion Alemania - 25
97 16 Sepulveda, Luis Chi Seleccion Chile - 25
98 45 Asconegui, Roderick Uru Selccion Uruguay - 25
99 19 Seisdedos, Pablo Chi Seleccion Chile - 25
100 36 Amorin, Luis Carlos Bra Scott- Marcondes - 25
101 25 Peņa, Victor H. Col Seleccion Colombia - 25
102 28 Avila, Edwin Col Seleccion Colombia - 25
103 14 Muga, Vicente Chi Seleccion Chile - 25
104 151 Schafer, Stefan Ger Seleccion Alemania - 25
105 114 Muller, Dirk Ger Nutrixxion-Sparkasse - 25
106 112 Forke, Sebastian Ger Nutrixxion-Sparkasse - 25
107 105 Kvachuk, Oleksandr Ukr Isd-Neri - 25
108 56 Vandborg, Brian Den Liquigas-Doimo - 25
109 184 Hernandez, Carlos M. Mex Seleccion Mexico - 25
110 54 Cimolai, Davide Ita Liquigas-Doimo - 25
111 72 Cheula, Gianpaolo Ita Footon-Servetto - 25
112 122 Wren, Tayler Usa Jamis-Sutter Home - 25
113 48 Gregory, Duarte Uru Selccion Uruguay - 25
114 123 Guptill, Andrew Usa Jamis-Sutter Home - 25
115 27 Castro, Arles Col Seleccion Colombia - 25
116 185 Aldape, Antoni Mex Seleccion Mexico - 25
117 49 Guedes, Ricardo Uru Selccion Uruguay - 25
118 10 Lucero, Ariel Arg Seleccion Argentina - 25
119 23 Arango, Juan Est. Col Seleccion Colombia - 25
120 162 Nicasio, Pedro A. Bra Funvic-Pindamonhanga - 25
121 74 Gutierrez, David Esp Footon-Servetto - 25
122 12 Garrido, Gonzalo Chi Seleccion Chile - 25
123 46 Tardaguila, Alvaro Uru Selccion Uruguay - 25
124 52 Agnoli, Valerio Ita Liquigas-Doimo - 35
125 40 Sartasov, Andrey Rus Scott- Marcondes - 35
126 121 Aleman, Demis Arg Jamis-Sutter Home - 35
127 8 Bade, Maximiliano Arg Seleccion Argentina - 35
128 20 Palma, Pedro Chi Seleccion Chile - 54
129 125 Travieso, Frank Cub Jamis-Sutter Home - 01:05
130 95 Garcia, Rodrigo Esp Xacobeo-Galicia - 13
131 15 Lazo, Sebastian Chi Seleccion Chile - 04:08

Mountains Classification - General Montaņa
1 76 Valls, Rafael Esp Footon-Servetto 10 P.

2 171 Alcolea, Arnols Cub Seleccion Cuba 10 P.
3 174 Martinez, Yasmani Cub Seleccion Cuba 6 P.
4 146 Rodriguez, Jackson Ven Androni-Giocattoli 6 P.
5 141 Serpa, Jose Col Androni-Giocattoli 4 P.
6 20 Palma, Pedro Chi Seleccion Chile 4 P.
7 18 Mansilla, Luis Chi Seleccion Chile 3 P.
8 51 Nibali, Vincenzo Ita Liquigas-Doimo 2 P.
9 176 Buergos, Freddy Cub Seleccion Cuba 2 P.
10 7 Pereyra, Ignacio Arg Seleccion Argentina 1 P.
11 9 Guevera, Emanuel Arg Seleccion Argentina 1 P.

Intermediate Sprints Classification
1 12 Garrido, Gonzalo Chi Seleccion Chile 6 P.

2 9 Guevera, Emanuel Arg Seleccion Argentina 5 P.
3 173 Garcia, Alien Cub Seleccion Cuba 5 P.
4 171 Alcolea, Arnols Cub Seleccion Cuba 3 P.
5 153 Bengsch, Robert Ger Seleccion Alemania 3 P.
6 123 Guptill, Andrew Usa Jamis-Sutter Home 3 P.
7 20 Palma, Pedro Chi Seleccion Chile 3 P.
8 28 Avila, Edwin Col Seleccion Colombia 2 P.
9 38 Pagliarini, Luciano A. Bra Scott- Marcondes 2 P.
10 85 Rosendo, Jesus Esp Andalucia-Cajasur 1 P.
11 34 Morandi, Mauricio Bra Scott- Marcondes 1 P.

U23 Classification
1 4 Moyano, Yosue Arg Seleccion Argentina

2 9 Guevera, Emanuel Arg Seleccion Argentina
3 41 Maldonado, Ignacio Uru Selccion Uruguay
4 6 Diaz, Daniel Arg Seleccion Argentina
5 14 Muga, Vicente Chi Seleccion Chile

6 28 Avila, Edwin Col Seleccion Colombia
7 45 Asconegui, Roderick Uru Selccion Uruguay
8 183 Vaquera, Cesar S. Mex Seleccion Mexico
9 44 Cabrera, Ramiro Uru Selccion Uruguay
10 20 Palma, Pedro Chi Seleccion Chile
11 186 Escarcega, Rafael Mex Seleccion Mexico

General Classification After Stage 3
525.10 km -  40,683 km/h
1 76 Valls, Rafael Esp Footon-Servetto 12:54:26
2 171 Alcolea, Arnols Cub Seleccion Cuba - 08
3 146 Rodriguez, Jackson Ven Androni-Giocattoli - 16
4 141 Serpa, Jose Col Androni-Giocattoli - 20
5 51 Nibali, Vincenzo Ita Liquigas-Doimo - 20

6 65 Mazzanti, Luca Ita Katusha - 28
7 31 Giacinti, Jorge Arg Scott- Marcondes - 35
8 7 Pereyra, Ignacio Arg Seleccion Argentina - 39
9 83 Moreno, Javier Esp Andalucia-Cajasur - 41
10 131 Rasmussen, Michael Den Miche - 42
11 172 Granjel, Raul Cub Seleccion Cuba - 47
12 82 Vazquez, Manuel Esp Andalucia-Cajasur - 48
13 73 Merino, Pedro Esp Footon-Servetto - 48
14 81 Gomez Mar., Jose A. Esp Andalucia-Cajasur - 50
15 4 Moyano, Yosue Arg Seleccion Argentina - 52
16 96 De Segovia, Jose A. Esp Xacobeo-Galicia - 52
17 145 Ochoa, Carlos Ven Androni-Giocattoli - 52
18 156 Milatz, Moritz Ger Seleccion Alemania - 59

19 5 Fernandez, Gerardo Arg Seleccion Argentina - 01:01
20 1 Lucero, Alfredo Arg Seleccion Argentina - 01:01
21 55 Kiserlovski, Robert Cro Liquigas-Doimo - 01:01
22 21 Botero, Santiago Col Seleccion Colombia - 01:01
23 39 Nazaret, Magno Bra Scott- Marcondes - 01:05
24 132 Baliani, Fortunato Ita Miche - 01:07
25 13 Arriagada, Marco Chi Seleccion Chile - 01:09
26 85 Rosendo, Jesus Esp Andalucia-Cajasur - 01:30
27 122 Wren, Tyler Usa Jamis-Sutter Home - 01:40
28 3 Garrido, Martin Arg Seleccion Argentina - 01:50
29 62 Kolobnev, Alexander Rus Katusha - 01:50
30 23 Arango, Juan Est. Col Seleccion Colombia - 01:50
31 43 De Fino, Mariano Uru Selccion Uruguay - 01:55
32 9 Guevera, Emanuel Arg Seleccion Argentina - 01:56
33 175 Lopez, Yennier Cub Seleccion Cuba - 02:07
34 143 Mate, Luis Esp Androni-Giocattoli - 02:12
35 32 Medici, Matias Arg Scott- Marcondes - 02:12
36 24 Ospina, Carlos Col Seleccion Colombia - 02:16
37 26 Roldan, Weimar Col Seleccion Colombia - 02:21
38 74 Gutierrez, David Esp Footon-Servetto - 02:24
39 34 Morandi, Mauricio Bra Scott- Marcondes - 02:27
40 92 Rodriguez, Gustavo Esp Xacobeo-Galicia - 02:28
41 84 Ramirez, Javier Esp Andalucia-Cajasur - 02:28
42 161 Fiorilli, Tiago Bra Funvic-Pindamonhanga - 02:28
43 102 Colo, Alessandro Ita Isd-Neri - 02:28
44 12 Garrido, Gonzalo Chi Seleccion Chile - 02:28
45 165 Rodrigues, Jose Bra Funvic-Pindamonhanga - 02:34
46 162 Nicasio, Pedro A. Bra Funvic-Pindamonhanga - 02:34
47 93 Garcia, Marcos Esp Xacobeo-Galicia - 02:38
48 95 Garcia, Rodrigo Esp Xacobeo-Galicia - 02:50
49 42 Pintos, Pablo Uru Selccion Uruguay - 02:59
50 11 Miranda, Gonzalo Chi Seleccion Chile - 02:59
51 164 Simon, Edgardo Arg Funvic-Pindamonhanga - 03:13
52 127 Borrajo, Anibal Arg Jamis-Sutter Home - 03:19
53 33 Morandi, Fabricio Bra Scott- Marcondes - 03:32
54 101 De Negri, Pierpaolo Ita Isd-Neri - 03:42
55 104 Kostyuk, Denys Ukr Isd-Neri - 03:42
56 61 Pozzato, Filippo Ita Katusha - 03:42
57 163 Cardoso, Flavio Bra Funvic-Pindamonhanga - 03:46
58 111 Mamos, Philipp Ger Nutrixxion-Sparkasse - 03:55
59 103 Vona, Emanuel Ita Isd-Neri - 03:55
60 106 Krivtsov, Dmytro Ukr Isd-Neri - 03:55
61 94 Fernandez, Alberto Esp Xacobeo-Galicia - 03:55
62 41 Maldonado, Ignacio Uru Selccion Uruguay - 04:02
63 6 Diaz, Daniel Arg Seleccion Argentina - 04:05
64 22 Suarez, Juan P. Col Seleccion Colombia - 04:05
65 128 Palma, Guido Arg Jamis-Sutter Home - 04:05
66 72 Cheula, Gianpaolo Ita Footon-Servetto - 04:07
67 123 Guptill, Andrew Usa Jamis-Sutter Home - 04:14
68 86 Montenegro, Jorge M. Arg Andalucia-Cajasur - 04:15
69 52 Agnoli, Valerio Ita Liquigas-Doimo - 04:17
70 27 Castro, Arles Col Seleccion Colombia - 04:17
71 29 Perez, Jairo Col Seleccion Colombia - 04:19
72 14 Muga, Vicente Chi Seleccion Chile - 04:33
73 166 Pinheiro, Roberto Bra Funvic-Pindamonhanga - 04:35
74 134 Niemiec, Przemyslaw Pol Miche - 04:35
75 48 Gregory, Duarte Uru Selccion Uruguay - 04:37
76 28 Avila, Edwin Col Seleccion Colombia - 04:53
77 63 Bandiera, Marco Ita Katusha - 05:00
78 45 Asconegui, Roderick Uru Selccion Uruguay - 05:03
79 126 Frey, Nicholas Usa Jamis-Sutter Home - 05:04
80 16 Sepulveda, Luis Chi Seleccion Chile - 05:37
81 113 Fuchs, Sergej Ger Nutrixxion-Sparkasse - 05:45
82 183 Vaquera, Cesar S. Mex Seleccion Mexico - 05:53
83 144 Solari, Luca Ita Androni-Giocattoli - 05:53
84 44 Cabrera, Ramiro Uru Selccion Uruguay - 05:59
85 114 Muller, Dirk Ger Nutrixxion-Sparkasse - 06:05
86 167 Sidoti, Breno Bra Funvic-Pindamonhanga - 06:09
87 53 Chicchi, Francesco Ita Liquigas-Doimo - 07:03
88 20 Palma, Pedro Chi Seleccion Chile - 07:06
89 66 Napolitano, Danilo Ita Katusha - 07:07
90 142 Loddo, Alberto Ita Androni-Giocattoli - 07:07
91 38 Pagliarini, Luciano A. Bra Scott- Marcondes - 07:15
92 75 Mata, Enrique Esp Footon-Servetto - 07:17
93 91 Pacheco, Francisco Esp Xacobeo-Galicia - 07:17
94 115 Janorschke, Crischa Ger Nutrixxion-Sparkasse - 07:17
95 135 Campagnaro, Simone Ita Miche - 07:17
96 154 Bommel, Henning Ger Seleccion Alemania - 07:17
97 71 Celis, Vidal Esp Footon-Servetto - 07:17
98 30 Alzate, Carlos Col Seleccion Colombia - 07:17
99 18 Mansilla, Luis Chi Seleccion Chile - 07:17
100 116 Lachmann, Kim Ger Nutrixxion-Sparkasse - 07:17
101 2 Perez, Walter Arg Seleccion Argentina - 07:17
102 173 Garcia, Alien Cub Seleccion Cuba - 07:25
103 174 Martinez, Yasmani Cub Seleccion Cuba - 07:29
104 152 Kalz, Marcel Ger Seleccion Alemania - 07:30
105 133 Muto, Pascale Ita Miche - 07:30
106 47 Cardozo, Fernando Uru Selccion Uruguay - 07:30
107 25 Peņa, Victor H. Col Seleccion Colombia - 07:42
108 151 Schafer, Stefan Ger Seleccion Alemania - 07:42
109 10 Lucero, Ariel Arg Seleccion Argentina - 07:42
110 36 Amorin, Luis Carlos Bra Scott- Marcondes - 07:42
111 49 Guedes, Ricardo Uru Selccion Uruguay - 07:42
112 186 Escarcega, Rafael Mex Seleccion Mexico - 07:42
113 56 Vandborg, Brian Den Liquigas-Doimo - 07:42
114 136 Pinizzotto, Leonardo Ita Miche - 07:42
115 184 Hernandez, Carlos M. Mex Seleccion Mexico - 07:42
116 8 Bade, Maximiliano Arg Seleccion Argentina - 07:51
117 121 Aleman, Demis Arg Jamis-Sutter Home - 07:52
118 153 Bengsch, Robert Ger Seleccion Alemania - 08:00
119 46 Tardaguila, Alvaro Uru Selccion Uruguay - 08:11
120 40 Sartasov, Andrey Rus Scott- Marcondes - 08:13
121 125 Travieso, Frank Cub Jamis-Sutter Home - 08:47
122 54 Cimolai, Davide Ita Liquigas-Doimo - 09:17
123 105 Kvachuk, Oleksandr Ukr Isd-Neri - 09:40
124 185 Aldape, Antoni Mex Seleccion Mexico - 09:40
125 37 Chamorro, Fco. Ramon Arg Scott- Marcondes - 10:32
126 35 Camargo, Armando Bra Scott- Marcondes - 10:45
127 112 Forke, Sebastian Ger Nutrixxion-Sparkasse - 11:46
128 176 Buergos, Freddy Cub Seleccion Cuba - 13:02
129 15 Lazo, Sebastian Chi Seleccion Chile - 18:22
130 19 Seisdedos, Pablo Chi Seleccion Chile - 18:31
131 182 Treviņo, Edgar H. Mex Seleccion Mexico - 27:14

Team Classification After Stage 3
1 Androni-Giocattoli And 038:44:37
2 Andalucia-Cajasur Aca 038:45:24
3 Seleccion Argentina Arg 038:45:32
4 Katusha Kat 038:46:00
5 Footon-Servetto Fot 038:46:02

6 Seleccion Cuba Cub 038:46:16
7 Scott- Marcondes Sco 038:46:44
8 Seleccion Colombia Col 038:47:02
9 Liquigas-Doimo Liq 038:48:21
10 Xacobeo-Galicia Xac 038:49:03
11 Seleccion Chile Chi 038:49:04
12 Miche Mic 038:49:29
13 Funvic-Pindamonhangaba Bra 038:50:29
14 Jamis-Sutter Home Jsh 038:51:57
15 Selccion Uruguay Uru 038:52:14
16 Isd-Neri Isd 038:53:10
17 Nutrixxion-Sparkasse Tsp 038:58:13
18 Seleccion Alemania Ger 038:59:04
19 Seleccion Mexico Mex 039:04:23

 
Related Articles
UCI World Cup Cyclocross - Zolder , Photo Gallery Women
Tour de San Luis - Stage 2
2010 Santos Tour Down Under - Stage 3 Report & Photos

Copyright © 2002-2011 by Daily Peloton.
| contact us |