Search the news archive:
 
Tour de San Luis - Stage 2
 
By Staff
Date: 1/19/2010
Tour de San Luis - Stage 2
 

Tour de San Luis - Stage 2
Spain's 'Rafa' Valls opens his pro account and takes the leaders jersey on the climb of the Potrero...

Footen/Servetto's 23 year old Castilian climber Rafael Valls conquered the 170 meter climb of the Monte Del Potrero leading at the summit with 7 seconds over Cuba's Arnols Alcolea and Venezuela's Jackson Rodriguez to take his first pro victory and the leaders jersey off the shoulders of stage 1 winner Liquigas' Francesco Chicchi.

Valls attacked on the final climb with 4 km to go and opened a gap on the chase which became a battle between Alcolea and Rodriguez to join the young rider on the days podium; Androni/Giacottoli team mate Jose Serpa of Columbia followed with Liquigas' Vincenzo "the shark" Nibali who filled out the top five at ten seconds.

The race started on the first of five opening circuits under warm and windy conditions on the motor track of Potrero de los Funes after three very fast laps a group of 15 riders managed to escape and open 1 minute gap before entering the second half of the cirbuits and begin the the march into the hills where the the 2 climbs of La Florida and the 4 km Category 1 Potrero climb averaging 7.5% waited to decide the winner.

Five riders, Allen Garcia, Yazmani Pedro Palma scored the first points in Durazno. On the first climb of the Florida Martinez, led Palma and Cuba's Freddy Buergos as the gap went over six minutes. The quintet continued to work well together expanding the gap to 8 minutes with 65 km. But that would be as much time as the riders would be allowed as the chase heated up the second climb of the Florida where the gap fell to just over 4 minutes with 20 km to go on the approach to the final Category one obstacle of the day.

Everything changed in the final 7 kilometers as the peloton closed in on the leaders before the start of the climb. Valls well timed attacked split the peloton into chasing groups and in the end the young gun was untouchable as he arrived on the summit to take his first pro victory.

Jamis/Sutter Home's Tyler Wren was the top finishing USA rider in for 27th a minute off the pace.  Michael Rasmussen (Miche) is one of 30 riders within a minute of the new race leader with summit finishes to follow in the next two stages.

IV Tour de San Luis
January 18 - 24

Stage 1: San Luis -Villa Mercedes  168.4 km
Stage 2: Potrero De Funes - M.Del Potrero,174.4 Km
Stage 3: Fraga - Buena Esperanza, 199.7 km.
Stage 4: San Luis - San Luis (Itt), 19.8 km
Stage 5: San Luis - Carolina, 156.4 Km (Summit Finish)
Stage 6: Quines - Merlo (Mirador), 150 km (Summit Finish)
Stage 7: San Luis - San Luis, 167.1 km
Race Website

Tour De San Luis Stage 2 Results
Potrero De Los Funes - Mirador Del Potrero

157 km - 39,772 km/h
1 76 Valls, Rafael Esp Footon-Servetto 3:56:51   B:10"
2 171 Alcolea, Arnols Cub Seleccion Cuba - 07  B: 6"
3 146 Rodriguez, Jackson Ven Androni-Giocattoli - 10   B: 4"

4 141 Serpa, Jose Col Androni-Giocattoli - 10
5 51 Nibali, Vincenzo Ita Liquigas-Doimo - 10

6 7 Pereyra, Ignacio Arg Seleccion Argentina - 16
7 65 Mazzanti, Luca Ita Katusha - 18
8 83 Moreno, Javier Esp Andalucia-Cajasur - 18
9 131 Rasmussen, Michael Den Miche - 19
10 172 Granjel, Raul Cub Seleccion Cuba - 24
11 73 Merino, Pedro Esp Footon-Servetto - 25
12 31 Giacinti, Jorge Arg Scott- Marcondes - 25
13 64 Vantomme, Maxime Bel Katusha - 27
14 81 Gomez Mar., Jose A. Esp Andalucia-Cajasur - 27
15 96 De Segovia, Jose A. Esp Xacobeo-Galicia - 29
16 4 Moyano, Yosue Arg Seleccion Argentina - 29
17 145 Ochoa, Carlos Ven Androni-Giocattoli - 29
18 156 Milatz, Moritz Ger Seleccion Alemania - 36
19 5 Fernandez, Gerardo Arg Seleccion Argentina - 38
20 82 Vazquez, Manuel Esp Andalucia-Cajasur - 38
21 21 Botero, Santiago Col Seleccion Colombia - 38
22 1 Lucero, Alfredo Arg Seleccion Argentina - 38
23 55 Kiserlovski, Robert Cro Liquigas-Doimo - 38
24 39 Nazaret, Magno Bra Scott- Marcondes - 42
25 132 Baliani, Fortunato Ita Miche - 44
26 13 Arriagada, Marco Chi Seleccion Chile - 46
27 122 Wren, Tayler Usa Jamis-Sutter Home - 01:05
28 85 Rosendo, Jesus Esp Andalucia-Cajasur - 01:08
29 24 Ospina, Carlos Col Seleccion Colombia - 01:08
30 23 Arango, Juan Est. Col Seleccion Colombia - 01:15
31 62 Kolobnev, Alexander Rus Katusha - 01:27
32 43 De Fino, Mariano Uru Selccion Uruguay - 01:32
33 3 Garrido, Martin Arg Seleccion Argentina - 01:32
34 9 Guevera, Emanuel Arg Seleccion Argentina - 01:38
35 175 Lopez, Yennier Cub Seleccion Cuba - 01:44
36 143 Mate, Luis Esp Androni-Giocattoli - 01:49
37 74 Gutierrez, David Esp Footon-Servetto - 01:49
38 32 Medici, Matias Arg Scott- Marcondes - 01:49
39 162 Nicasio, Pedro A. Bra Funvic-Pindamonhanga - 01:59
40 12 Garrido, Gonzalo Chi Seleccion Chile - 01:59
41 34 Morandi, Mauricio Bra Scott- Marcondes - 02:05
42 161 Fiorilli, Tiago Bra Funvic-Pindamonhanga - 02:05
43 84 Ramirez, Javier Esp Andalucia-Cajasur - 02:05
44 102 Colo, Alessandro Ita Isd-Neri - 02:05
45 92 Rodriguez, Gustavo Esp Xacobeo-Galicia - 02:05
46 165 Rodrigues, Jose Bra Funvic-Pindamonhanga - 02:11
47 26 Roldan, Weimar Col Seleccion Colombia - 02:11
48 93 Garcia, Marcos Esp Xacobeo-Galicia - 02:15
49 16 Sepulveda, Luis Chi Seleccion Chile - 02:18
50 95 Garcia, Rodrigo Esp Xacobeo-Galicia - 02:27
51 11 Miranda, Gonzalo Chi Seleccion Chile - 02:49
52 42 Pintos, Pablo Uru Selccion Uruguay - 02:49
53 33 Morandi, Fabricio Bra Scott- Marcondes - 03:09
54 164 Simon, Edgardo Arg Funvic-Pindamonhanga - 03:09
55 127 Borrajo, Anibal Arg Jamis-Sutter Home - 03:09
56 163 Cardoso, Flavio Bra Funvic-Pindamonhanga - 03:23
57 61 Pozzato, Filippo Ita Katusha - 03:32
58 52 Agnoli, Valerio Ita Liquigas-Doimo - 03:32
59 72 Cheula, Gianpaolo Ita Footon-Servetto - 03:32
60 103 Vona, Emanuel Ita Isd-Neri - 03:32
61 101 De Negri, Pierpaolo Ita Isd-Neri - 03:32
62 111 Mamos, Philipp Ger Nutrixxion-Sparkasse - 03:32
63 94 Fernandez, Alberto Esp Xacobeo-Galicia - 03:32
64 14 Muga, Vicente Chi Seleccion Chile - 03:32
65 106 Krivtsov, Dmytro Ukr Isd-Neri - 03:32
66 104 Kostyuk, Denys Ukr Isd-Neri - 03:32
67 6 Diaz, Daniel Arg Seleccion Argentina - 03:42
68 22 Suarez, Juan P. Col Seleccion Colombia - 03:42
69 27 Castro, Arles Col Seleccion Colombia - 03:42
70 128 Palma, Guido Arg Jamis-Sutter Home - 03:42
71 123 Guptill, Andrew Usa Jamis-Sutter Home - 03:42
72 41 Maldonado, Ignacio Uru Selccion Uruguay - 03:52
73 29 Perez, Jairo Col Seleccion Colombia - 03:56
74 48 Gregory, Duarte Uru Selccion Uruguay - 04:02
75 86 Montenegro, Jorge M. Arg Andalucia-Cajasur - 04:05
76 134 Niemiec, Przemyslaw Pol Miche - 04:12
77 166 Pinheiro, Roberto Bra Funvic-Pindamonhanga - 04:12
78 28 Avila, Edwin Col Seleccion Colombia - 04:20
79 63 Bandiera, Marco Ita Katusha - 04:25
80 45 Asconegui, Roderick Uru Selccion Uruguay - 04:28
81 19 Seisdedos, Pablo Chi Seleccion Chile - 04:54
82 126 Frey, Nicholas Usa Jamis-Sutter Home - 04:54
83 113 Fuchs, Sergej Ger Nutrixxion-Sparkasse - 05:10
84 114 Muller, Dirk Ger Nutrixxion-Sparkasse - 05:30
85 144 Solari, Luca Ita Androni-Giocattoli - 05:30
86 183 Vaquera, Cesar S. Mex Seleccion Mexico - 05:30
87 44 Cabrera, Ramiro Uru Selccion Uruguay - 05:36
88 167 Sidoti, Breno Bra Funvic-Pindamonhanga - 05:46
89 20 Palma, Pedro Chi Seleccion Chile - 06:05
90 36 Amorin, Luis Carlos Bra Scott- Marcondes - 07:07
91 124 Dominguez, Ivan Usa Jamis-Sutter Home - 07:07
92 18 Mansilla, Luis Chi Seleccion Chile - 07:07
93 53 Chicchi, Francesco Ita Liquigas-Doimo - 07:07
94 8 Bade, Maximiliano Arg Seleccion Argentina - 07:07
95 10 Lucero, Ariel Arg Seleccion Argentina - 07:07
96 71 Celis, Vidal Esp Footon-Servetto - 07:07
97 115 Janorschke, Crischa Ger Nutrixxion-Sparkasse - 07:07
98 56 Vandborg, Brian Den Liquigas-Doimo - 07:07
99 38 Pagliarini, Luciano A. Bra Scott- Marcondes - 07:07
100 49 Guedes, Ricardo Uru Selccion Uruguay - 07:07
101 75 Mata, Enrique Esp Footon-Servetto - 07:07
102 152 Kalz, Marcel Ger Seleccion Alemania - 07:07
103 173 Garcia, Alien Cub Seleccion Cuba - 07:07
104 47 Cardozo, Fernando Uru Selccion Uruguay - 07:07
105 116 Lachmann, Kim Ger Nutrixxion-Sparkasse - 07:07
106 121 Aleman, Demis Arg Jamis-Sutter Home - 07:07
107 174 Martinez, Yasmani Cub Seleccion Cuba - 07:07
108 91 Pacheco, Francisco Esp Xacobeo-Galicia - 07:07
109 154 Bommel, Henning Ger Seleccion Alemania - 07:07
110 40 Sartasov, Andrey Rus Scott- Marcondes - 07:07
111 66 Napolitano, Danilo Ita Katusha - 07:07
112 136 Pinizzotto, Leonardo Ita Miche - 07:07
113 133 Muto, Pascale Ita Miche - 07:07
114 135 Campagnaro, Simone Ita Miche - 07:07
115 54 Cimolai, Davide Ita Liquigas-Doimo - 07:07
116 184 Hernandez, Carlos M. Mex Seleccion Mexico - 07:07
117 151 Schafer, Stefan Ger Seleccion Alemania - 07:07
118 30 Alzate, Carlos Col Seleccion Colombia - 07:07
119 186 Escarcega, Rafael Mex Seleccion Mexico - 07:07
120 142 Loddo, Alberto Ita Androni-Giocattoli - 07:07
121 25 Peņa, Victor H. Col Seleccion Colombia - 07:07
122 2 Perez, Walter Arg Seleccion Argentina - 07:07
123 153 Bengsch, Robert Ger Seleccion Alemania - 07:07
124 46 Tardaguila, Alvaro Uru Selccion Uruguay - 07:15
125 125 Travieso, Frank Cub Jamis-Sutter Home - 07:32
126 185 Aldape, Antoni Mex Seleccion Mexico - 09:05
127 105 Kvachuk, Oleksandr Ukr Isd-Neri - 09:05
128 35 Camargo, Armando Bra Scott- Marcondes - 10:22
129 37 Chamorro, Fco. Ramon Arg Scott- Marcondes - 10:22
130 112 Forke, Sebastian Ger Nutrixxion-Sparkasse - 11:11
131 176 Buergos, Freddy Cub Seleccion Cuba - 12:52
132 15 Lazo, Sebastian Chi Seleccion Chile - 14:04
133 182 Treviņo, Edgar H. Mex Seleccion Mexico - 26:06

Montaņa De La Etapa - KOM
80 km - La Florida Cat. 3
1 174 Martinez, Yasmani Cub 3 P.
2 20 Palma, Pedro Chi 2 P.
3 176 Buergos, Freddy Cub 1 P.

100km - Cat. 3 La Florida
1 174 Martinez, Yasmani Cub 3 P.
2 20 Palma, Pedro Chi 2 P.
3 176 Buergos, Freddy Cub 1 P.

157 km - Cat. 1 Monte Del Potrero
1 76 Valls, Rafael Esp 10 P.
2 171 Alcolea, Arnols Cub 8 P.
3 146 Rodriguez, Jackson Ven 6 P.
4 141 Serpa, Jose Col 4 P.
5 51 Nibali, Vincenzo Ita 2 P.
6 7 Pereyra, Ignacio Arg 1 P.

Hot Sprints: Metas Volantes
El Durazno, Kms. - 53,40 km
1 173 Garcia, Alien Cub 3 P. 3"
2 20 Palma, Pedro Chi 2 P. 2"
3 174 Martinez, Yasmani Cub 1 P. 1"

El Durazno - 115,40 km,
1 153 Bengsch, Robert Ger 3 P. 3"
2 173 Garcia, Alien Cub 2 P. 2"
3 20 Palma, Pedro Chi 1 P. 1"

General Classification After Stage 2
325,40 km - 39,082 km/h

1 76 Valls, Rafael Esp Footon-Servetto 08:19:34
2 171 Alcolea, Arnols Cub Seleccion Cuba - 08
3 146 Rodriguez, Jackson Ven Androni-Giocattoli - 16

4 141 Serpa, Jose Col Androni-Giocattoli - 20
5 51 Nibali, Vincenzo Ita Liquigas-Doimo - 20

6 7 Pereyra, Ignacio Arg Seleccion Argentina - 26
7 65 Mazzanti, Luca Ita Katusha - 28
8 83 Moreno, Javier Esp Andalucia-Cajasur - 28
9 131 Rasmussen, Michael Den Miche - 29
10 172 Granjel, Raul Cub Seleccion Cuba - 34
11 31 Giacinti, Jorge Arg Scott- Marcondes - 35
12 73 Merino, Pedro Esp Footon-Servetto - 35
13 81 Gomez Mar., Jose A. Esp Andalucia-Cajasur - 37
14 64 Vantomme, Maxime Bel Katusha - 37
15 4 Moyano, Yosue Arg Seleccion Argentina - 39
16 145 Ochoa, Carlos Ven Androni-Giocattoli - 39
17 96 De Segovia, Jose A. Esp Xacobeo-Galicia - 39
18 156 Milatz, Moritz Ger Seleccion Alemania - 46
19 5 Fernandez, Gerardo Arg Seleccion Argentina - 48
20 82 Vazquez, Manuel Esp Andalucia-Cajasur - 48
21 1 Lucero, Alfredo Arg Seleccion Argentina - 48
22 55 Kiserlovski, Robert Cro Liquigas-Doimo - 48
23 21 Botero, Santiago Col Seleccion Colombia - 48
24 39 Nazaret, Magno Bra Scott- Marcondes - 52
25 132 Baliani, Fortunato Ita Miche - 54
26 13 Arriagada, Marco Chi Seleccion Chile - 56

27 122 Wren, Tayler Usa Jamis-Sutter Home - 01:15
28 85 Rosendo, Jesus Esp Andalucia-Cajasur - 01:17
29 23 Arango, Juan Est. Col Seleccion Colombia - 01:25
30 62 Kolobnev, Alexander Rus Katusha - 01:37
31 3 Garrido, Martin Arg Seleccion Argentina - 01:42
32 43 De Fino, Mariano Uru Selccion Uruguay - 01:42
33 9 Guevera, Emanuel Arg Seleccion Argentina - 01:43
34 175 Lopez, Yennier Cub Seleccion Cuba - 01:54
35 143 Mate, Luis Esp Androni-Giocattoli - 01:59
36 32 Medici, Matias Arg Scott- Marcondes - 01:59
37 74 Gutierrez, David Esp Footon-Servetto - 01:59
38 24 Ospina, Carlos Col Seleccion Colombia - 02:03
39 162 Nicasio, Pedro A. Bra Funvic-Pindamonhanga - 02:09
40 12 Garrido, Gonzalo Chi Seleccion Chile - 02:09
41 84 Ramirez, Javier Esp Andalucia-Cajasur - 02:15
42 92 Rodriguez, Gustavo Esp Xacobeo-Galicia - 02:15
43 161 Fiorilli, Tiago Bra Funvic-Pindamonhanga - 02:15
44 34 Morandi, Mauricio Bra Scott- Marcondes - 02:15
45 102 Colo, Alessandro Ita Isd-Neri - 02:15
46 26 Roldan, Weimar Col Seleccion Colombia - 02:21
47 165 Rodrigues, Jose Bra Funvic-Pindamonhanga - 02:21
48 93 Garcia, Marcos Esp Xacobeo-Galicia - 02:25
49 95 Garcia, Rodrigo Esp Xacobeo-Galicia - 02:37
50 42 Pintos, Pablo Uru Selccion Uruguay - 02:59
51 11 Miranda, Gonzalo Chi Seleccion Chile - 02:59
52 164 Simon, Edgardo Arg Funvic-Pindamonhanga - 03:13
53 127 Borrajo, Anibal Arg Jamis-Sutter Home - 03:19
54 33 Morandi, Fabricio Bra Scott- Marcondes - 03:19
55 163 Cardoso, Flavio Bra Funvic-Pindamonhanga - 03:33
56 101 De Negri, Pierpaolo Ita Isd-Neri - 03:42
57 111 Mamos, Philipp Ger Nutrixxion-Sparkasse - 03:42
58 104 Kostyuk, Denys Ukr Isd-Neri - 03:42
59 52 Agnoli, Valerio Ita Liquigas-Doimo - 03:42
60 61 Pozzato, Filippo Ita Katusha - 03:42
61 94 Fernandez, Alberto Esp Xacobeo-Galicia - 03:42
62 72 Cheula, Gianpaolo Ita Footon-Servetto - 03:42
63 103 Vona, Emanuel Ita Isd-Neri - 03:42
64 106 Krivtsov, Dmytro Ukr Isd-Neri - 03:42
65 6 Diaz, Daniel Arg Seleccion Argentina - 03:52
66 22 Suarez, Juan P. Col Seleccion Colombia - 03:52
67 123 Guptill, Andrew Usa Jamis-Sutter Home - 03:52
68 128 Palma, Guido Arg Jamis-Sutter Home - 03:52
69 27 Castro, Arles Col Seleccion Colombia - 03:52
70 41 Maldonado, Ignacio Uru Selccion Uruguay - 04:02
71 29 Perez, Jairo Col Seleccion Colombia - 04:06
72 14 Muga, Vicente Chi Seleccion Chile - 04:08
73 48 Gregory, Duarte Uru Selccion Uruguay - 04:12
74 86 Montenegro, Jorge M. Arg Andalucia-Cajasur - 04:15
75 166 Pinheiro, Roberto Bra Funvic-Pindamonhanga - 04:22
76 134 Niemiec, Przemyslaw Pol Miche - 04:22
77 28 Avila, Edwin Col Seleccion Colombia - 04:30
78 63 Bandiera, Marco Ita Katusha - 04:35
79 45 Asconegui, Roderick Uru Selccion Uruguay - 04:38
80 126 Frey, Nicholas Usa Jamis-Sutter Home - 05:04
81 16 Sepulveda, Luis Chi Seleccion Chile - 05:12
82 113 Fuchs, Sergej Ger Nutrixxion-Sparkasse - 05:20
83 114 Muller, Dirk Ger Nutrixxion-Sparkasse - 05:40
84 183 Vaquera, Cesar S. Mex Seleccion Mexico - 05:40
85 144 Solari, Luca Ita Androni-Giocattoli - 05:40
86 44 Cabrera, Ramiro Uru Selccion Uruguay - 05:46
87 167 Sidoti, Breno Bra Funvic-Pindamonhanga - 05:56
88 20 Palma, Pedro Chi Seleccion Chile - 06:12
89 53 Chicchi, Francesco Ita Liquigas-Doimo - 07:07
90 173 Garcia, Alien Cub Seleccion Cuba - 07:12
91 66 Napolitano, Danilo Ita Katusha - 07:13
92 38 Pagliarini, Luciano A. Bra Scott- Marcondes - 07:15
93 8 Bade, Maximiliano Arg Seleccion Argentina - 07:16
94 174 Martinez, Yasmani Cub Seleccion Cuba - 07:16
95 75 Mata, Enrique Esp Footon-Servetto - 07:17
96 91 Pacheco, Francisco Esp Xacobeo-Galicia - 07:17
97 115 Janorschke, Crischa Ger Nutrixxion-Sparkasse - 07:17
98 71 Celis, Vidal Esp Footon-Servetto - 07:17
99 154 Bommel, Henning Ger Seleccion Alemania - 07:17
100 152 Kalz, Marcel Ger Seleccion Alemania - 07:17
101 142 Loddo, Alberto Ita Androni-Giocattoli - 07:17
102 135 Campagnaro, Simone Ita Miche - 07:17
103 30 Alzate, Carlos Col Seleccion Colombia - 07:17
104 133 Muto, Pascale Ita Miche - 07:17
105 18 Mansilla, Luis Chi Seleccion Chile - 07:17
106 25 Peņa, Victor H. Col Seleccion Colombia - 07:17
107 10 Lucero, Ariel Arg Seleccion Argentina - 07:17
108 151 Schafer, Stefan Ger Seleccion Alemania - 07:17
109 49 Guedes, Ricardo Uru Selccion Uruguay - 07:17
110 47 Cardozo, Fernando Uru Selccion Uruguay - 07:17
111 124 Dominguez, Ivan Usa Jamis-Sutter Home - 07:17
112 116 Lachmann, Kim Ger Nutrixxion-Sparkasse - 07:17
113 36 Amorin, Luis Carlos Bra Scott- Marcondes - 07:17
114 121 Aleman, Demis Arg Jamis-Sutter Home - 07:17
115 56 Vandborg, Brian Den Liquigas-Doimo - 07:17
116 186 Escarcega, Rafael Mex Seleccion Mexico - 07:17
117 184 Hernandez, Carlos M. Mex Seleccion Mexico - 07:17
118 136 Pinizzotto, Leonardo Ita Miche - 07:17
119 2 Perez, Walter Arg Seleccion Argentina - 07:17
120 153 Bengsch, Robert Ger Seleccion Alemania - 07:35
121 40 Sartasov, Andrey Rus Scott- Marcondes - 07:38
122 125 Travieso, Frank Cub Jamis-Sutter Home - 07:42
123 46 Tardaguila, Alvaro Uru Selccion Uruguay - 07:46
124 54 Cimolai, Davide Ita Liquigas-Doimo - 08:52
125 185 Aldape, Antoni Mex Seleccion Mexico - 09:15
126 105 Kvachuk, Oleksandr Ukr Isd-Neri - 09:15
127 37 Chamorro, Fco. Ramon Arg Scott- Marcondes - 10:32
128 35 Camargo, Armando Bra Scott- Marcondes - 10:32
129 112 Forke, Sebastian Ger Nutrixxion-Sparkasse - 11:21
130 176 Buergos, Freddy Cub Seleccion Cuba - 13:02
131 15 Lazo, Sebastian Chi Seleccion Chile - 14:14
132 19 Seisdedos, Pablo Chi Seleccion Chile - 18:06
133 182 Treviņo, Edgar H. Mex Seleccion Mexico - 27:01

Team Classification After Stage 2
1 Androni-Giocattoli And 025:00:01
2 Seleccion Argentina Arg 025:00:35
3 Andalucia-Cajasur Aca 025:00:35

4 Katusha Kat 025:01:24
5 Footon-Servetto Fot 025:01:26

6 Seleccion Cuba Cub 025:01:27
7 Scott- Marcondes Sco 025:02:08
8 Seleccion Colombia Col 025:02:13
9 Liquigas-Doimo Liq 025:03:32
10 Xacobeo-Galicia Xac 025:04:01
11 Seleccion Chile Chi 025:04:15
12 Miche Mic 025:04:27
13 Funvic-Pindamonhangaba Bra 025:05:27
14 Jamis-Sutter Home Jsh 025:07:08
15 Selccion Uruguay Uru 025:07:25
16 Isd-Neri Isd 025:08:21
17 Nutrixxion-Sparkasse Tsp 025:13:24
18 Seleccion Alemania Ger 025:14:02
19 Seleccion Mexico Mex 025:18:56

 
Related Articles
Training: The Power of a Network
Interview: Tom Lanhove, Mongolian Cyclocross Team Part 1
Euskaltel-Euskadi: 2010 takes shape

Copyright © 2002-2011 by Daily Peloton.
| contact us |