Search the news archive:
 
Meisterschaft von Zürich
 
By Podofdonny
Date: 8/17/2002
Meisterschaft von Zürich
 

Meisterschaft von Zürich

Mapei Quickstep 1 Paolo Bettini (Ita) 2 David Cańada Gracia (Spa) 3 Eddy Ratti (Ita) 4 Cadel Evans (Aus) 5 Oscar Freire Gomez Spa) 6 xx 7 Charles Wegelius (GBr) 8 Luca Paolini (Ita).

Team Telekom 11 Udo Bölts (Ger) 12 Torsten Hiekmann (Ger) 13 Bobby Julich (Usa) 14 Matthias Kessler (Ger) 15 Andreas Klöden (Ger) 16 Kevin Livingston (Usa) 17 Alexandre Vinokourov (Kaz) 18 Serguei Yakovlev (Kaz).

U S Postal Service 21 Lance Armstrong (Usa) 22 Michael Barry (Can) 23 Antonio Cruz (Usa) 24 Viatcheslav Ekimov (Rus) 25 Benoit Joachim (Lux) 26 Steffen Kjaergaard (Nor) 27 Floyd Landis (Usa) 28 Pavel Padrnos (Cze).

Domo Farm Frites 31 Dave Bruylandts (Bel) 32 Romans Vainsteins (Lat) 33 Steven Kleynen (Bel) 34 Tomas Konecny (Cze) 35 Axel Merckx (Bel) 36 Johan Museeuw (Bel) 37 Richard Virenque (Fra) 38 Piotr Wadecki (Pol).

Team Coast 41 Niki Aebersold (Swi) 42 Fernando Escartin Coti (Spa) 43 Aitor Garmendia Arbilla (Spa) 44 Mauro Gianetti (Swi) 45 Rolf Huser (Swi) Francisco Lara Ruiz (Spa) 46 Raphael Schweda (Ger) 47 Alex Zülle (Swi).

Fassa Bortolo 51 Michele Bartoli (Ita) 52 Ivan Basso (Ita) 53 Wladimir Belli (Ita) 54 Paolo Tiralongo (Ita) 55 Serguei Ivanov (Rus) 56 Kim Kirchen (Lux) 57 Sven Montgomery (Swi) 58 Matteo Tosatto (Ita).

Credut Agricole 61 Fréderic Bessy (Fra) 62 Pierrick Fedrigo (Fra) 63 Sébastien Hinault (Fra) 64 Thor Hushovd (Nor) 65 Christopher Jenner (Fra) 66 Anthony Morin (Fra) 67 Stuart O'Grady (Aus) 68 Benoît Poilvet (Fra).

CSC Tiscali 71 Laurent Jalabert (Fra) 72 Carlos Sastre Candil (Spa) 73 Manuel Calvente Gorbas (Spa) 74 Francisco Cerezo Perales (Spa) 75 Danny Jonasson (Den) 76 Michael Rasmussen (Den) 77 Martin Rittsel (Swe) 78 Nicki Sörensen (Den).

Aquae @ Sapone 81 Cristian Gasperoni (Ita) 82 Massimiliano Gentili (Ita) 83 Claudio Astolfi (Ita) 84 Massimo Giunti (Ita) 85 Simone Masciarelli (Ita) 86 Lorenzo Cardellini (Ita) 87 Filippo Simeoni (Ita) 88 Michele Scarponi (Ita).

Cofidis 91 Daniel Atienza Urendez (Spa) 92 Ińigo Cuesta Lopez (Spa) 93 Bingen Fernandez Bustinza (Spa) 94 Dmitri Fofonov (Kaz) 95 Peter Farazijn (Bel) 96 Andrei Kivilev (Kaz) 97 Jean-Michel Tessier (Fra) 98 Cédric Vasseur (Fra).

Euskatel - Euskadi 101 Mikel Artetxe Guezuraga (Spa) 102 José A.Martinez Trinidad (Spa) 103 Lander Euba Ziarrusta (Spa) 104 Igor Flores Galarza (Spa) 105 Inaki Isasi Flores (Spa) 106 Egoi Martinez de Esteban (Spa) 107 Aitor Silloniz Aresti (Spa) 108 Joseba Zubeldia Aguirre (Spa).

Alessio 111 Alessandro Bertolini (Ita) 112 Pietro Caucchioli (Ita) 113 Laurent Dufaux (Swi) 114 Andrea Ferrigato (Ita) 115 Ruslan Ivanov (Mda) 116 Stefano Casagranda (Ita) 117 Cristian Moreni (Ita) 118 Alberto Vinale (Ita).

Gerolsteiner 121 Gianni Faresin (Ita) 122 Davide Rebellin (Ita) 123 Ronny Scholz (Ger) 124 Tobias Steinhauser (Ger) 125 Marcel Strauss (Swi) 126 Georg Totschnig (Aut) 127 Fabian Wegmann (Ger) 128 Steffen Weigold (Ger).

Lotto 131 Mario Aerts (Bel) 132 Serge Baguet (Bel) 133 Christophe Brandt (Bel) 134 ?????? 135 Tom Stremersch (Bel) 136 Kurt van de Wouwer (Bel) 137 Peter van Petegem (Bel) 138 Ief Verbrugghe (Bel).

Index Alexia141 Giuseppe Di Grande (Ita) 142 Alessandro Guerra (Ita) 143 Bo Hamburger (Den) 144 Paolo Lanfranchi (Ita) 145 Marco Magnani (Ita) 146 Daniele Righi (Ita) 147 Gianluca Valoti (Ita) 148 Paolo Valoti (Ita).

Lampre Daikin 151 Sergio Barbero (Ita) 152 Pavel Tonkov (Rus) 153 Rubens Bertogliati (Swi) 154 Massimo Codol (Ita) 155 Simone Bertoletti (Ita) 156 Gabriele Missaglia (Ita) 157 Marco Serpellini (Ita) 158 Maximilian Sciandri (GBr).

Phonak 161 Reto Bergmann (Swi) 162 Roger Beuchat (Swi) 163 Matthias Buxhofer (Aut) 164 Oscar Camenzind (Swi) 165 Martin Elminger (Swi) 166 Alexandre Moos (Swi) 167 Benoit Salmon (Fra) 168 Daniel Schnider (Swi).

Rabobank 171 Michael Boogerd (Ned) 172 Beat Zberg (Swi) 173 Markus Zberg (Swi) 174 Marc Lotz (Ned) 175 Levi Leipheimer (Usa) 176 Erik Dekker (Ned) 177 Marc Wauters (Bel) 178 Jan Boven (Ned).

Saeco 181Danilo Di Luca (Ita) 182 Igor Asterloa Askasibar (Spa) 183 Mirko Celestino (Ita) 184 Salvatore Commesso (Ita) 185 Leonardo Betagnolli (Ita) 186 Alessandro Spezialetti (Ita) 187 Alessio Galletti (Ita) 188Fabio Sacchi (Ita.)

Tacconi Sport 191 Dario Frigo (Ita) 192 Ruggero Borghi (Ita) 193 Gianluca Bortolami (Ita) 194 Eddy Mazzoleni (Ita) 195 Peter Luttenberger (Aut) 196 Pietro Zucconi (Swi) 197 Patrick Calcagni (Swi) 198 Sylvester Szmyd (Pol).

iBanesto 201 Dariusz Baranowski (Pol) 202 Marzio Bruseghin (Ita) 203 Juan A. Flecha Giannoni (Spa) 204 David Latasa Lasa (Spa) 205 Denis Menchov (Rus) 206 David Navas Chica (Spa) 207 Unai Osa Eizaguirre (Spa) 208 Ruben Plaza Molina (Spa).

ONCE 211 René Andrle (Cze) 212 Giampaolo Caruso (Ita) 213 Xabier Florencio Cabre (Spa) 214 Jan Hruska (Cze) 215 Isidro Nozal Vega (Spa) 216 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) 217 David Arroya Duran (Spa) 218 Ivan Parra Pinto (Col).

Oktos-Saint Quentin 221 Vincent Bader (Swi) 222 Pierre Bourquenoud (Swi) 223 Eddy Lembo (Fra) 224 Frédéric Gabriel (Fra) 225 Jean Nuttli (Swi) 226 Roman Peter (Swi) 227 Christophe Rinero (Fra) 228 Vincent Templier (Fra).

 
Related Articles
Meisterschaft von Zürich- Preview

Copyright © 2002-2011 by Daily Peloton.
| contact us |