Search the news archive:
 
Women’s National Championships 2008 - Part 2
 
By Bart Hazen
Date: 7/5/2008
Women’s National Championships 2008 - Part 2
 

Women’s National Championships 2008 - Part 2
Roundup of the Women's National Championships: Russia, Lithuania, Kazakhstan, Poland, Ukraine, Austria, Ireland, Estonia, Brazil, Czech Republic, Slovakia, Croatia, Finland, Luxembourg and Norway.

The past weekend most of the woman in the women’s peloton gathered together in their home countries for the 2008 National Championships. This is a roundup of both time-trials and road races of Russia, Lithuania, Kazakhstan, Poland, Ukraine, Austria, Ireland, Estonia, Brazil, Czech Republic, Slovakia, Croatia, Finland, Luxembourg and Norway.

Russia
Results  Road
1 MARTISSOVA Julia GAU 3h13'23"
2 BLINDYUK Yulia MIC
3 BOYARSKAYA Natalia FEN
4 BURCHENKOVA Alexandra PTG 03"
5 MALOMOURA Ekaterina - 09"

Results ITT
1 CHALYKH Elena - 42'20"
2 ANTOSHINA Tatiana FEN 16"
3 BOYARSKAYA Natalia FEN 20"
4 MARTISSOVA Julia GAU 24"
5 BURCHENKOVA Alexandra PTG 29"

Lithuania
Road Race Results

1 VZESNIAUSKAITE Modesta NUR 2h44'40"
2 CILVINAITE Inga AGS 01'47"
3 GAIVENYTE Gintare TFA 01'47"
4 SEREIKAITE Vilija TFA 01'52"
5 PAULIUKAITE Svetlana TFA 01'52"

Individual Time Trial
1 TUSLAITE Daiva MIC 30'46"
2 ZILIUTE Diana SAF 05"
3 TREBAITE Ausrine USC 13"
4 CILVINAITE Inga AGS 17"
5 PUCINSKAITE Edita NUR 47"

Kazakhstan
Zulfia Zabirova of the Bigla Cycling Team has done the double in Kazakhstan by taking both national titles.

Road Race Results
1 ZABIROVA Zoulfia BCT 2h15'19"
2 SLOKOTOVICH Mariya PTG 01'38"
3 ATRASHKEVICH Olesya - 01'40"
4 STEFANSKAYA Natalya - 06'11"
5 YELISSEYEVA Nataliya - 07'47"

Individual Time Trial
1 ZABIROVA Zoulfia BCT 28'08"
2 SLOKOTOVICH Mariya PTG 02'28"
3 YELISSEYEVA Nataliya - 03'21"
4 ATRASHKEVICH Olesya - 03'26"
5 STEFANSKAYA Natalya - 06'16"

Poland
Road Race (109 km)

1 BRZEZNA Paulina AAD 2h58'51"
2 JASINSKA Malgorzata PAQ 04"
3 HARKOWSKA Anna BBT 10" 5
4 ZAMOLSKA Magdalena PAQ 20"
5 SZAFRANIEC Anna HAL 34"

Individual Time Trial (19 km)
1 MATUSIAK Bogumila PRI 28'31"
2 BRZEZNA Paulina AAD 07"
3 IGNASIAK Joanna PAQ 25" 0
4 HARKOWSKA Anna BBT 31"
5 JASINSKA Malgorzata PAQ 34"

Ukraine
Tatiana Stiajkina of USC Chirio has take the double in Ukraine by taking both national titles.

Individual Time Trial (25km)
1 Tatiana Stiajkina (Simferopol\Usc Chirio Forno d'Asolo) 41.31.47
2 Lesya Kalitovskaya (Lugansk) 0.09.246
3 Evgenia Vysotskaya (Odessa) 0.46.582
4 Oksana Kaschishina (Dnepr/Khmelnitzkiy) 0.50.172
5 Irina Shpiliova (Khmelnitzkiy) 1.06.938

Road Race (105 km)
1 Tatiana Stiajkina (Simferopol\Usc Chirio Forno d'Asolo) 3.11.50
2 Yelena Kaschishina (Dnepr/Khmelnitzkiy) 1.30
3 Evgenia Vysotskaya (Odessa) 1.32
4 Lesya Kalitovskaya (Lugansk) 3.28
5 Nina Ovcharenko (Khmelnitzkiy)

Austria
Monika Schachl (Uniqa Graz) won the Austrian National Championships. Schachl rode away during the race with her team mate Daniela Pintarelli and build a comfortable lead on the others. Pintarelli took the silver medal while junior Jaqueline Hahn finished as third 2.41 down on Schachl.

Road Race
1 Monika Schachl (ARBÖ Uniqa Kuota Graz) 2.31.56
2 Daniela Pintarelli (ARBÖ Uniqa Kuota Graz)
3 Jaqueline Hahn (Tyrol - Team Radland Tirol) 2.41
4 Manuela Grünzweil (ARBÖ Elk Haus NÖ) 6.02
5 Bernadette Theresia Schober (ARBÖ Uniqa Kuota Graz) 7.59
6 Ruth Hagen (KUOTA 2radchaoten.com) 9.09
7 Karin Pekovits (ARBÖ Uniqa Kuota Graz) 14.45
8 Silke Schrattenecker (RC ARBÖ Grassinger Bikers Best Huber E-Tech Spk) 16.39
9 Lisa Lackner (ARBÖ Elk Haus NÖ " ")
10 Karin Ruso (ARBÖ Ricoh Vienna Cycling Team) 17.02

The time-trial has been postponed until September.

Ireland
Siobhan Dervan (Road Race) and Olivia Dillon (ITT) are the national champions in Ireland. For Dervan it’s her fourth national title in a row.

Individual Time Trial (24 km)
1 Olivia Dillon (Touchstone) 34.50
2 Heather Wilson (Maryland) 0.18
3 Louise Moriarty (Swift) 0.41

Road Race (84 km)
1 Siobhan Dervan (Fenix) 2.26.11
2 Louise Moriarty (Swift Racing/UCD) 2.24
3 Heather Wilson (Maryland Wheelers)
4 Fiona Meade (St. Finbarr’s) 4.18
5 Olivia Dillon (Touchstone Cycling) 6.43

Estonia
In Estonia Grete Treier won both the time-trial as the road race. Treier who is riding for the Italian Gauzz-RDZ team is the best Estonian rider and won with big differences on the competitors. The podium in Estonia was twice the same.

Road Race
1 Grete Treier (Est) Gauss RDZ Ormu 2.01.31
2 Laura Lepasalu (Est) TYS 2.39
3 Liisa Ehrberg (Est) CFC 7.52
4 Maris Nurm (Est) SUJ
5 Jaanika Kurgjärv (Est) TAM

Individual Time Trial
1 Grete Treier (Est) Gauss RDZ Ormu 28.10
2 Laura Lepasalu (Est) 4.11
3 Liisa Ehrberg (Est) 4.13
4 Greta Reisalu (Est) 5.55
5 Jaanika Kurgjärv (Est) 6.06

Brazil
Individual Time Trial
1 Camila Pinheiro Monteiro Rodrigues (AAMetodista) 30.13
2 Aline Fernandes Paroliz (Memorial/Pref Santos/Giant) 0.19
3 Janildes Fernandes Silva (USC Chirio Forno d'Asolo) 0.28
4 Debora Cristina Gerhard (Scott/Marcondes Cesar) 0.52
5 Clemilda Fernandes Silva (USC Chirio Forno d'Asolo)

Road Race
1 Clemilda Fernandes Silva (USC Chirio Forno d'Asolo) 2.40.29
2 Luciene Ferreira da Silva (Scott/Marcondes Cesar/Fadenp/SJCampos)
3 Uenia Fernandes Souza (USC Chirio Forno d'Asolo)
4 Debora Cristina Gerhard (Scott/Marcondes Cesar/Fadenp/SJCampos)
5 Natalia Santana Lima (Cesc/Sundown/Nossa Caixa/Calipso/Maxxis)

Czech Republic & Slovakia Republic
Road Race
1 Martina Ruzicková (Cze) ASC Dukla Praha 3.17.12
2 Jarmila Machacová (Cze) ASC Dukla Praha 0.29
3 Dana Fialová (Cze) KC Slavia Praha 0.39
4 Andrea Jirku (Cze) ASC Dukla Praha 0.54
5 Eva Potocná (Svk) KC Slavia Praha 2.19
6 Jana Kyptová (Cze) Johnson Controls AS Ml.Bol. 3.27
7 Katerina Spidlenová (Cze) CK Lucas Frames Blsany 4.31
8 Veronika Grombírová (Cze) TJ Favorit Brno 4.51
9 Jirina Scucková (Cze) CK Lucas Frames Blsany 5.05
10 Pavlína Sulcová (Cze) Rock Machine - Cyklomax Women 5.12

Eva Potocná is the new national road champion of Slovakia.

Individual Time Trial
1 Jarmila Machacová (Cze) ASC Dukla Praha 28.54,9
2 Martina Ruzicková (Cze) ASC Dukla Praha 0.01,5
3 Martina Sáblíková (Cze) ASC Dukla Praha 0.15,6
4 Pavla Havlíková (Cze) KC Kooperativa SG Jablonec n.N 1.10,8
5 Katerina Spidlenová (Cze) CK Lucas Frames Blsany 1.29,3
6 Katarína Uhlariková (Svk) Elk Haus 2.12,7
7 Jana Kyptová (Cze) Johnson Controls AS Ml.Bol. 2.17,9
8 Eva Potocná (Svk) Klub Cyklistú Slávia Praha 2.21,1
9 Andrea Jirku (Cze) ASC Dukla Praha 2.35,4
10 Pavlína Sulcová (Cze) Rock Machine - Cyklomax Women 2.35,8

Katarína Uhlariková is the new national TT champion of Slovakia

Croatia
In Croatia both national titles went to Viena Balen. She is the best rider of Croatia at the moment.

Road Race
1 Viena Balen (BBK Kvarner Inox Adria) 35.42
2 Marina Boduljak (BK Loborika) 2.19
3 Ivana Ruszkowski (BGT Tuškanac)
4 Maja Marukic (BGT Tuškanac) 4.59
5 Antonia Stipanicev (BK Sv. Donat) 7.09

Individual Time Trial
1 Viena Balen (BBK Kvarner Inox Adria) 15.30.10
2 Maja Marukic (BGT Tuškanac) 1.15.02
3 Marina Bodulak (BK Loborika) 1.39.62
4 Ivana Ruszkowski (BGT Tuškanac) 2.00.50
5 Antonia Stipanicev (BK Sv. Donat) 2.52.28

Finland
Individual Time Trial
1 Anne Rautio (TVC) 37.54.08
2 Lotta Lepistö (PoTa) 0.49.09
3 Heljä Korhonen (IK-32) 1.04.18
4 Riina Miettinen (CCH) 1.08.47
5 Mirella Harju (TuUL) 1.32.61

Road Race
1 Mirella Harju (TuUL) 2.18.39
2 Lotta Lepistö (PoTa)
3 Paula Suominen (TuUL)
4 Carina Ketonen (RCC) 0.19
5 Heljä Korhonen (IK-32) 2.44

Luxembourg
Individual Time Trial
1 Christine Majerus (SAF Zéisseng - GSD Gestion ESGL 93) 13.52
2 Nathalie Lamborelle (RIG Saar e.V. - Team Uniqa) 0.05
3 Anne-Marie Schmitt (CCI Differdange - Team Pro Féminin Les Carroz) 0.42
4 Christine Kovelter (UC Dippach) 1.31
5 Lynn Kayser (VV Tooltime Préizerdaul) 1.57

Road Race
1 Nathalie Lamborelle (RIG Saar e.V. - Team Uniqa) 2h06'49" 10
2 Christine Majerus
3 Suzie Godart (Team Fenixs)
4 Chantal Hoffmann 0.10
5 Anne-Marie Schmitt (Team Pro Féminin Les Carroz) 0.22

Norway
Anita Valen – de Vries of Team Flexpoint won the double in Norway, taking national titles on the road and time trial disciplines.

Individual Time Trial (29,4km)
1 Anita Valen-de Vries (Team Flexpoint / Grenland SK) 43.33
2 Elin Steinsbř Fylkesnes (Břmlo SK) 0.09
3 Anny Hauglid (Nesodden SK) 0.25
4 Bjřrg Eva Jensen (Ullensaker Ck) 0.49
5 Elin Juvik (Bćrum Ock) 0.50

Road Race (76 km)
1 Anita Valen-De Vries (Grenland SK/Team Flexpoint) 2.22.28
2 Linn Torp (Eidsvoll SK)
3 Hege Linn Eie Vatland (Flekkefjord SK)
4 Elin Steinsbř Fylkesnes (Břmlo SK)
5 Bjřrg Eva Jensen (Ullensaker CK) 0.03

  • Discuss this race and the sport with other cycling fans from around the world on the Daily Peloton.com Forums and Chat Room.  
  • Sponsor the daily peloton & advertise your product - contact us.
  • Join the Daily Peloton crew, writers, photographers and techs with a passion for cycling and a yen to write: long hours, demanding work and lots of fun. 
     
 
Related Articles
Swiss National Championships 2009 - Time-Trial
Italian National Championships: Women's Road Races
Spanish National Champs: Elite Men's Road Race

Copyright © 2002-2011 by Daily Peloton.
| contact us |