Search the news archive:
 
Euskal Bizikleta 2008 - Stage Three Updated
 
By Fabio
Date: 6/8/2008
Euskal Bizikleta 2008 - Stage Three Updated
 

The 2008 edition of the Bicicleta Vasca finished Sunday with the final stage covering 150.7 kilometres - featuring the first category climb Arrate in the very last miles as race decider - and won by Eros Capecchi (Ita - Saunier Duval-Scott), whose timely move on the final uphill portion earned him also the overall triumph in such three-day event held in the Basque Country of Spain.

After earlier attacks proved pointless, a breakaway group of fourteen went away some 40 kilometres into the stage: Imanol Erviti (Spa - Caisse D'Epargne), Jorge Azanza (Spa - Euskaltel-Euskadi), Paolo Longo Borghini (Ita - Barloworld), Iker Camaño (Spa - Saunier Duval-Scott), Jesús Del Nero (Spa - Saunier Duval-Scott), Massimo Codol (Ita - Acqua & Sapone-Caffé Mokambo), David Garcia Dapena (Spa - Karpin Galizia), Iban Mayoz Etxeberria (Spa - Karpin Galizia), Eduard Vorganov (Rus - Karpin Galizia), Nikita Eskov (Rus - Tinkoff C.S.), Enrique Salgueiro Alonso (Spa - Extremadura), Tomasz Marczynski (Pol - Liquigas), José Antonio Carrasco Ramirez (Spa - Andalucia-Cajasur) and José Herrada (Spa - Contentpolis-Murcia) gained over one minute on the field. Azanza and Mayoz attacked such lead group after 98 kilometres, but the former lost contact on the Alto de Ixua slopes, just to be replaced on the front by Tomasz Marczynski (Pol - Liquigas) and Enrique Salgueiro Alonso (Spa - Extremadura). The Pole came first across the top of the first category ascent, with the two Spaniards in the other top three places and their closest chasers 23 seconds back.

Mayoz and Marczynski dropped Salgueiro on the next - and last - uphill thing, the San Miguel climb (Cat. 2), and started the following descent with the Extremadura guy trailing them by 20 seconds and the peloton, driven by the Orange Warriors of Euskaltel, chasing hard. The pursuit had a favourable outcome: the escapees were caught by a 30-strong bunch with slightly over 15 kilometres left. It didn't take long for a new two-man move to come, courtesy of Antonio D'Aniello (Ita - Ceramica Flaminia-Bossini Docce) and better-known Spanish sensation Ivan Gutiérrez Palacios of Caisse d’Epargne, but such attack was equally unfruitful. Nikita Eskov made the news again, this time as winner of the Eibar meta volante nearly 10 kilometres from the finish and next (solo) attacker.

Eskov was leading the first group by 17 seconds with 7k to go. But standing in between the Russian and line honours was an unwelcome intruder: the Alto de Arrate. That's where the man's hopes got dashed and the merciless "clockwork orange" set a helluva pace in the first slopes, just to see Barloworld's Moises Dueñas give it a try with 5 km to go. The man was caught, and the front group down to a dozen guys as Massimiliano Gentili - stage winner at Arrate (and GC winner) three years ago - stepped up the pace. In fact he acted like a domestique of Igor Anton, whose all-out (and somehow expected) attack came four kilometres from the line, and looked quite effective. The Italians Giampaolo Caruso and Eros Capecchi tried to follow his move while blue jersey holder Sánchez Pimienta was further back. The Basque held on to a seven-second lead on talented Capecchi at the summit of the ascent, with Caruso unable to follow the tempo set by his compatriot.

But the Basque riders had The "Red Bird team" talent made a great effort on the final descent to the line, that earned him both stage and overall victory: Capecchi caught and dropped Anton and crossed the line – with his arms raised in triumph - six seconds clear of the poor Spaniard; Luca Pierfelici of Flaminia-Bossini took third in the stage at 11 seconds, straight ahead of Adrian Palomares, while Julián Sánchez Pimienta snatched fifth place only (at 13") and Caruso made the stage top six complete. Walter Pedraza, Max Gentili, Jaume Rovira and Daniel Moreno were the other top ten finisher of the day. Igor Anton and Palomares figured alongside race winner Capecchi on the overall podium, while Pimienta dropped to place number four on GC.

To nobody's surprise, the stage/race winner (and first place finisher also in the KOM and Points clasifications!!!!!!!!) was over the moon: "That's a huge victory, I'm so happy today. I want to thank my team, all of them, all of them. The stage finish was difficult, but so was the whole stage, with so much wind. I had never tested the last part of the route before, but we covered it once (before the start of the final circuit) and I think that was enough for me (to know what to do)".

Maybe someome was surprised as local idol Igor Anton sounded satisfied with his accomplishments despite being unable to take Basque cycling all the way to the top of the podium: "Yeah, I tried and I couldn't, but this second place result is fine with me anyway".

Stage 3 (Eibar to Arrate, 150.7 km): Results
1. 38 CAPECCHI, Eros ITA SDV - 03h46'49"
2. 11 ANTÓN, Igor SPA EUS - at 07"
3. 48 PIERFELICI, Luca ITA ASA - at 11"
4. 104 PALOMARES, Adrian SPA GNM - at 11"
5. 105 SÁNCHEZ PIMIENTA, Julián SPA GNM - at 13"
6. 82 CARUSO, Giampaolo ITA FLM - at 13"
7. 64 PEDRAZA, Walter Fernando COL TCS - at 13"
8. 44 GENTILI, Massimiliano ITA ASA - at 13"
9. 75 ROVIRA, Jaume SPA SPI - at 13"
10. 6 MORENO, Daniel SPA GCE - at 32"
11. 25 DUEÑAS, Moises SPA BAR - at 44"
12. 98 REDONDO, José Antonio SPA ACA - at 49"
13. 88 SIMEONI, Filippo ITA FLM - at 49"
14. 5 PASAMONTES, Luis SPA GCE - at 52"
15. 97 PIEDRA, Antonio SPA ACA - at 52"
16. 101 CALVENTE, Manuel SPA GNM - at 52"
17. 74 RAMIREZ TORRES, Jesus SPA SPI - at 01'12"
18. 8 SÁNCHEZ, Luis León SPA GCE - at 01'12"
19. 103 HERRADA, José SPA GNM - at 01'12"
20. 78 TERCIADO, Francisco SPA SPI - at 01'42"
21. 81 D'ANIELLO, Antonio ITA FLM - at 01'46"
22. 18 TXURRUKA, Amets SPA EUS - at 01'46"
23. 111 NIEVE, Mikel SPA ORB - at 01'48"
24. 96 OLMO MENACHO, Juan SPA ACA - at 01'48"
25. 34 DEL NERO, Jesus SPA SDV - at 02'22"
26. 108 VÁZQUEZ, Manuel SPA GNM - at 02'22"
27. 4 GUTIERREZ, José Iván SPA GCE - at 02'22"
28. 58 VORGANOV, Eduard RUS KGZ - at 02'38"
29. 57 TRONCOSO, Ramón SPA KGZ - at 02'57"
30. 124 PUJOL, Oscar SPA VMC - at 03'09"
31. 31 CAMAÑO, Iker SPA SDV - at 03'09"
32. 54 GARCÍA, David SPA KGZ - at 03'09"
33. 73 PÉREZ RODRIGUEZ, Israel SPA SPI - at 03'09"
34. 85 MARCZYNSKI, Tomasz POL FLM - at 03'55"
35. 126 PARDILLA, Sergio SPA VMC - at 04'22"
36. 15 HERNÁNDEZ, Aitor SPA EUS - at 05'05"
37. 63 ESKOV, Nikita RUS TCS - at 05'47"
38. 43 CODOL, Massimo ITA ASA - at 06'24"
39. 41 GARZELLI, Stefano ITA ASA - at 06'25"
40. 56 MAYOZ, Iban SPA KGZ - at 07'37"
41. 76 SALGUEIRO, Enrique SPA SPI - at 07'40"
42. 17 MARTÍNEZ, Egoi SPA EUS - at 08'15"
43. 47 PALUMBO, Giuseppe ITA ASA - at 11'52"
44. 13 AZANZA, Jorge SPA EUS - at 11'52"
45. 52 FERNANDEZ CRmanol SPA GCE - at 11'52"
47. 28 LONGO BORGHINI, Paolo ITA BAR - at 11'52"
48. 53 FERNANDEZ SAINZ, Alberto SPA KGZ - at 11'52"
49. 68 SOBAL, Yauhen BLR TCS - at 11'52"
50. 61 GOTTFRIED, Alexander GER TCS - at 11'52"
51. 114 MELERO, Ivan SPA ORB - at 11'52"
52. 112 CASTROVIEJO, Jonathan SPA ORB - at 11'52"
53. 123 G
54. 84 KRYS, Hubert POL FLM - at 11'52"
55. 91 CARRASCO, José Antonio SPA ACA - at 12'25"
56. 67 SERRANO, Ricardo SPA TCS - at 12'35"
57. 66 ROVNY, Ivan RUS TCS - at 16'32"
58. 42 AREKEEV, Alexandr RUS ASA - at 16'32"
59. 117 RUIZ DE ERENTXUN, Eriz SPA ORB - at 16'32"
60. 93 ESTRADA, Juan Javier SPA ACA - at 16'32"
61. 65 KHATUNTSEV, Alexander RUS TCS - at 16'32"
62. 94 MARTINEZ, Francisco José SPA ACA - at 16'32"
63. 122 GALLEGO, Diego SPA VMC - at 16'32"
64. 127 SANTAMARTA, Raul SPA VMC - at 16'32"
65. 92 CASAS, Claudio SPA ACA - at 16'32"
66. 125 MATA, Martin SPA VMC - at 16'32"
67. 121 FRANCISCO, David SPA VMC - at 16'32"
68. 46 MILAN, Diego SPA ASA - at 16'32"
69. 33 BENÍTEZ, Alberto SPA SDV - at 16'32"
70. 102 ETXARRI, Javier SPA GNM - at 16'32"
71. 32 ALARCON, Raul SPA SDV - at 16'32"
72. 95 MATE, Luis Angel SPA ACA - at 16'32"
73. 72 PÉREZ ARRIETA, Aitor SPA SPI - at 16'32"
74. 71 OTXOTORENA, Xabat SPA SPI - at 16'32"
75. 113 DE LIS, Sergio SPA ORB - at 16'32"
76. 77 SARABIA, Ignacio MEX SPI - at 16'32"
77. 23 COOKE, Baden AUS BAR - at 16'32"
78. 115 URIBARRI, Unai SPA ORB - at 16'32"
79. 22 CACCIA, Diego ITA BAR - at 16'32"
80. 116 ROMERO, Igor SPA ORB - at 16'32"

DNF. 1 ROJAS, José Joaquin SPA GCE
DNF. 2 DRUJON, Mathieu FRA GCE
DNF. 7 PATANCHON, Fabien FRA GCE
DNF. 14 FERNÁNDEZ DE LARREA, Koldo SPA EUS
DNF. 16 LAFUENTE, Andoni SPA EUS
DNF. 21 AUGUSTYN, John-Lee RSA BAR
DNF. 26 FROOME, Christopher GBR BAR
DNF. 27 IMPEY, Daryl RSA BAR
DNF. 35 CAPELLI, Ermanno ITA SDV
DNF. 36 GONZALEZ BAEZA, Hector SPA SDV
DNF. 37 INTXAUSTI, Beñat SPA SDV
DNF. 62 CONTRINI, Daniele ITA TCS
DNF. 83 FUMAGALLI, Cristiano ITA FLM
DNF. 86 NARDECCHIA, Umberto ITA FLM
DNF. 87 SESTILI, Luigi ITA FLM
DNF. 107 TERUEL, Eloy SPA GNM

Points: Stage 3 Results
1. 38 CAPECCHI, Eros ITA Saunier Duval-Scott 25 p.
2. 11 ANTÓN, Igor SPA Euskaltel-Euskadi 20 p.
3. 48 PIERFELICI, Luca ITA Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 16 p.
4. 104 PALOMARES, Adrian SPA Contentpolis Murcia 14 p.
5. 105 SÁNCHEZ PIMIENTA, Julián SPA Contentpolis Murcia 12 p.
6. 82 CARUSO, Giampaolo ITA Ceramica Flaminia-Bossini Docce 10 p.
7. 64 PEDRAZA, Walter Fernando COL Tinkoff Credit Systems 9 p.
8. 44 GENTILI, Massimiliano ITA Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 8 p.
9. 75 ROVIRA, Jaume SPA Extremadura 7 p.
10. 6 MORENO, Daniel SPA Caisse D'Epargne 6 p.
11. 25 DUEÑAS, Moises SPA Barloworld 5 p.
12. 98 REDONDO, José Antonio SPA Andalucia-Cajasur 4 p.
13. 88 SIMEONI, Filippo ITA Ceramica Flaminia-Bossini Docce 3 p.
14. 5 PASAMONTES, Luis SPA Caisse D'Epargne 2 p.
15. 97 PIEDRA, Antonio SPA Andalucia-Cajasur 1 p.

Hot Spot Sprint #1 (Eibar, km. 106.3)
1. 56 MAYOZ, Iban SPA Karpin-Galizia 5 p.
2. 13 AZANZA, Jorge SPA Euskaltel-Euskadi 3 p.
3. 28 LONGO BORGHINI, Paolo ITA Barloworld 1 p.

Hot Spot Sprint #2 (Eibar, km. 140)
1. 63 ESKOV, Nikita RUS Tinkoff Credit Systems 5 p.
2. 56 MAYOZ, Iban SPA Karpin-Galizia 3 p.
3. 34 DEL NERO, Jesus SPA Saunier Duval-Scott 1 p.

KOM Prime #1 (Udana Gaina , km. 32 - Cat. 3)
1. 17 MARTÍNEZ, Egoi SPA Euskaltel-Euskadi 3 p.
2. 4 GUTIERREZ, José Iván SPA Caisse D'Epargne 1 p.

KOM Prime #2 (Ixua Gaina , km. 114 - Cat. 1)
1. 85 MARCZYNSKI, Tomasz POL Ceramica Flaminia-Bossini Docce 10 p.
2. 56 MAYOZ, Iban SPA Karpin-Galizia 8 p.
3. 76 SALGUEIRO, Enrique SPA Extremadura 6 p.
4. 104 PALOMARES, Adrian SPA Contentpolis Murcia 4 p.
5. 108 VÁZQUEZ, Manuel SPA Contentpolis Murcia 2 p.

KOM Prime #3 (San Migel Gaina, km. 128 - Cat. 2)
1. 85 MARCZYNSKI, Tomasz POL Ceramica Flaminia-Bossini Docce 6 p.
2. 56 MAYOZ, Iban SPA Karpin-Galizia 4 p.
3. 76 SALGUEIRO, Enrique SPA Extremadura 2 p.

KOM Prime #4 (Usartza Gaina, km. 148 - Cat. 1)
1. 11 ANTÓN, Igor SPA Euskaltel-Euskadi 10 p.
2. 38 CAPECCHI, Eros ITA Saunier Duval-Scott 8 p.
3. 82 CARUSO, Giampaolo ITA Ceramica Flaminia-Bossini Docce 6 p.
4. 104 PALOMARES, Adrian SPA Contentpolis Murcia 4 p.
5. 75 ROVIRA, Jaume SPA Extremadura 2 p.

Teams: Stage 3 Results
1. Contentpolis Murcia GNM - 11h21'43"
2. Caisse D'Epargne GCE - at 01'20"
3. Ceramica Flaminia-Bossini Docce FLM - at 01'32"
4. Extremadura SPI - at 01'51"
5. Andalucia-Cajasur ACA - at 02'13"
6. Saunier Duval-Scott SDV - at 04'15"
7. Acqua & Sapone-Caffe Mokambo ASA - at 05'32"
8. Euskaltel-Euskadi EUS - at 05'42"
9. Karpin-Galizia KGZ - at 07'28"
10. Tinkoff Credit Systems TCS - at 16'36"
11. Burgos Monumental VMC - at 18'07"
12. Orbea-Oreka SDA ORB - at 24'16"
13. Barloworld BAR - at 27'52"

Euskal Bizikleta: Final GC
1. 38 CAPECCHI, Eros ITA SDV - 11h37'45"
2. 11 ANTÓN, Igor SPA EUS - at 07"
3. 104 PALOMARES, Adrian SPA GNM - at 11"
4. 105 SÁNCHEZ PIMIENTA, Julián SPA GNM - at 13"
5. 75 ROVIRA, Jaume SPA SPI - at 13"
6. 82 CARUSO, Giampaolo ITA FLM - at 13"
7. 44 GENTILI, Massimiliano ITA ASA - at 13"
8. 48 PIERFELICI, Luca ITA ASA - at 13"
9. 6 MORENO, Daniel SPA GCE - at 42"
10. 88 SIMEONI, Filippo ITA FLM - at 49"
11. 5 PASAMONTES, Luis SPA GCE - at 52"
12. 25 DUEÑAS, Moises SPA BAR - at 01'59"
13. 98 REDONDO, José Antonio SPA ACA - at 02'04"
14. 97 PIEDRA, Antonio SPA ACA - at 02'07"
15. 101 CALVENTE, Manuel SPA GNM - at 02'07"
16. 103 HERRADA, José SPA GNM - at 02'27"
17. 8 SÁNCHEZ, Luis León SPA GCE - at 02'27"
18. 78 TERCIADO, Francisco SPA SPI - at 02'57"
19. 111 NIEVE, Mikel SPA ORB - at 03'03"
20. 64 PEDRAZA, Walter Fernando COL TCS - at 04'06"
21. 108 VÁZQUEZ, Manuel SPA GNM - at 06'15"
22. 34 DEL NERO, Jesus SPA SDV - at 06'15"
23. 57 TRONCOSO, Ramón SPA KGZ - at 06'50"
24. 81 D'ANIELLO, Antonio ITA FLM - at 07'27"
25. 96 OLMO MENACHO, Juan SPA ACA - at 07'29"
26. 43 CODOL, Massimo ITA ASA - at 07'39"
27. 4 GUTIERREZ, José Iván SPA GCE - at 08'03"
28. 58 VORGANOV, Eduard RUS KGZ - at 08'19"
29. 74 RAMIREZ TORRES, Jesus SPA SPI - at 08'21"
30. 31 CAMAÑO, Iker SPA SDV - at 08'50"
31. 54 GARCÍA, David SPA KGZ - at 08'50"
32. 18 TXURRUKA, Amets SPA EUS - at 10'31"
33. 73 PÉREZ RODRIGUEZ, Israel SPA SPI - at 11'54"
34. 85 MARCZYNSKI, Tomasz POL FLM - at 12'40"
35. 53 FERNANDEZ SAINZ, Alberto SPA KGZ - at 13'07"
36. 61 GOTTFRIED, Alexander GER TCS - at 13'56"
37. 41 GARZELLI, Stefano ITA ASA - at 15'12"
38. 28 LONGO BORGHINI, Paolo ITA BAR - at 17'33"
39. 72 PÉREZ ARRIETA, Aitor SPA SPI - at 17'47"
40. 42 AREKEEV, Alexandr RUS ASA - at 17'47"
41. 63 ESKOV, Nikita RUS TCS - at 19'07"
42. 92 CASAS, Claudio SPA ACA - at 20'25"
43. 52 FERNANDEZ CRUZ, Delio SPA KGZ - at 20'37"
44. 112 CASTROVIEJO, Jonathan SPA ORB - at 20'37"
45. 56 MAYOZ, Iban SPA KGZ - at 20'57"
46. 17 MARTÍNEZ, Egoi SPA EUS - at 21'35"
47. 123 GUTIERREZ ALVAREZ, Pedro SPA VMC - at 21'38"
48. 22 CACCIA, Diego ITA BAR - at 22'13"
49. 3 ERVITI, Imanol SPA GCE - at 23'27"
50. 65 KHATUNTSEV, Alexander RUS TCS - at 25'19"
51. 68 SOBAL, Yauhen BLR TCS - at 25'54"
52. 67 SERRANO, Ricardo SPA TCS - at 27'08"
53. 66 ROVNY, Ivan RUS TCS - at 27'57"
54. 122 GALLEGO, Diego SPA VMC - at 27'57"
55. 114 MELERO, Ivan SPA ORB - at 28'47"
56. 91 CARRASCO, José Antonio SPA ACA - at 29'41"
57. 46 MILAN, Diego SPA ASA - at 29'52"
58. 77 SARABIA, Ignacio MEX SPI - at 30'18"
59. 121 FRANCISCO, David SPA VMC - at 30'34"
60. 124 PUJOL, Oscar SPA VMC - at 30'59"
61. 47 PALUMBO, Giuseppe ITA ASA - at 31'55"
62. 13 AZANZA, Jorge SPA EUS - at 31'55"
63. 84 KRYS, Hubert POL FLM - at 32'05"
64. 126 PARDILLA, Sergio SPA VMC - at 32'56"
65. 15 HERNÁNDEZ, Aitor SPA EUS - at 33'29"
66. 23 COOKE, Baden AUS BAR - at 33'48"
67. 33 BENÍTEZ, Alberto SPA SDV - at 33'48"
68. 125 MATA, Martin SPA VMC - at 33'48"
69. 94 MARTINEZ, Francisco José SPA ACA - at 34'53"
70. 76 SALGUEIRO, Enrique SPA SPI - at 36'24"
71. 95 MATE, Luis Angel SPA ACA - at 36'35"
72. 127 SANTAMARTA, Raul SPA VMC - at 36'35"
73. 93 ESTRADA, Juan Javier SPA ACA - at 36'35"
74. 117 RUIZ DE ERENTXUN, Eriz SPA ORB - at 36'35"
75. 71 OTXOTORENA, Xabat SPA SPI - at 37'01"
76. 102 ETXARRI, Javier SPA GNM - at 38'11"
77. 113 DE LIS, Sergio SPA ORB - at 41'44"
78. 32 ALARCON, Raul SPA SDV - at 42'09"
79. 115 URIBARRI, Unai SPA ORB - at 51'05"
80. 116 ROMERO, Igor SPA ORB - at 51'15"

Points: Final Standings
1. 38 CAPECCHI, Eros ITA SDV 39 p.
2. 6 MORENO, Daniel SPA GCE 35 p.
3. 105 SÁNCHEZ PIMIENTA, Julián SPA GNM 35 p.
4. 11 ANTÓN, Igor SPA EUS 34 p.
5. 82 CARUSO, Giampaolo ITA FLM 26 p.
6. 14 FERNÁNDEZ DE LARREA, Koldo SPA EUS 25 p.
7. 75 ROVIRA, Jaume SPA SPI 24 p.
8. 48 PIERFELICI, Luca ITA ASA 21 p.
9. 104 PALOMARES, Adrian SPA GNM 20 p.
10. 23 COOKE, Baden AUS BAR 20 p.
11. 5 PASAMONTES, Luis SPA GCE 17 p.
12. 44 GENTILI, Massimiliano ITA ASA 15 p.
13. 81 D'ANIELLO, Antonio ITA FLM 14 p.
14. 83 FUMAGALLI, Cristiano ITA FLM 12 p.
15. 1 ROJAS, José Joaquin SPA GCE 11 p.
16. 88 SIMEONI, Filippo ITA FLM 11 p.
17. 46 MILAN, Diego SPA ASA 10 p.
18. 64 PEDRAZA, Walter Fernando COL TCS 9 p.
19. 63 ESKOV, Nikita RUS TCS 8 p.
20. 91 CARRASCO, José Antonio SPA ACA 7 p.
21. 25 DUEÑAS, Moises SPA BAR 5 p.
22. 87 SESTILI, Luigi ITA FLM 4 p.
23. 98 REDONDO, José Antonio SPA ACA 4 p.
24. 111 NIEVE, Mikel SPA ORB 3 p.
25. 27 IMPEY, Daryl RSA BAR 2 p.
26. 43 CODOL, Massimo ITA ASA 2 p.
27. 97 PIEDRA, Antonio SPA ACA 1 p.
28. 103 HERRADA, José SPA GNM 1 p.
29. 56 MAYOZ, Iban SPA KGZ 1 p.

Hot Spot Sprints: Final Standings
1. 56 MAYOZ, Iban SPA KGZ 11 p.
2. 33 BENÍTEZ, Alberto SPA SDV 10 p.
3. 77 SARABIA, Ignacio MEX SPI 6 p.
4. 94 MARTINEZ, Francisco José SPA ACA 6 p.
5. 6 MORENO, Daniel SPA GCE 5 p.
6. 63 ESKOV, Nikita RUS TCS 5 p.
7. 13 AZANZA, Jorge SPA EUS 3 p.
8. 87 SESTILI, Luigi ITA FLM 3 p.
9. 67 SERRANO, Ricardo SPA TCS 2 p.
10. 34 DEL NERO, Jesus SPA SDV 1 p.
11. 85 MARCZYNSKI, Tomasz POL FLM 1 p.
12. 28 LONGO BORGHINI, Paolo ITA BAR 1 p.

Mountains: Final Standings
1. 38 CAPECCHI, Eros ITA SDV 31 p.
2. 104 PALOMARES, Adrian SPA GNM 20 p.
3. 56 MAYOZ, Iban SPA KGZ 20 p.
4. 85 MARCZYNSKI, Tomasz POL FLM 16 p.
5. 11 ANTÓN, Igor SPA EUS 10 p.
6. 75 ROVIRA, Jaume SPA SPI 8 p.
7. 64 PEDRAZA, Walter Fernando COL TCS 8 p.
8. 76 SALGUEIRO, Enrique SPA SPI 8 p.
9. 74 RAMIREZ TORRES, Jesus SPA SPI 7 p.
10. 82 CARUSO, Giampaolo ITA FLM 6 p.
11. 105 SÁNCHEZ PIMIENTA, Julián SPA GNM 4 p.
12. 54 GARCÍA, David SPA KGZ 4 p.
13. 17 MARTÍNEZ, Egoi SPA EUS 3 p.
14. 94 MARTINEZ, Francisco José SPA ACA 3 p.
15. 36 GONZALEZ BAEZA, Hector SPA SDV 3 p.
16. 48 PIERFELICI, Luca ITA ASA 2 p.
17. 108 VÁZQUEZ, Manuel SPA GNM 2 p.
18. 13 AZANZA, Jorge SPA EUS 2 p.
19. 103 HERRADA, José SPA GNM 1 p.
20. 4 GUTIERREZ, José Iván SPA GCE 1 p.
21. 67 SERRANO, Ricardo SPA TCS 1 p.

Teams: Final GC
1. Contentpolis Murcia GNM - 34h55'46"
2. Caisse D'Epargne GCE - at 01'20"
3. Ceramica Flaminia-Bossini Docce FLM - at 01'32"
4. Extremadura SPI - at 03'06"
5. Acqua & Sapone-Caffe Mokambo ASA - at 05'34"
6. Andalucia-Cajasur ACA - at 07'21"
7. Saunier Duval-Scott SDV - at 12'34"
8. Karpin-Galizia KGZ - at 17'02"
9. Euskaltel-Euskadi EUS - at 26'32"
10. Tinkoff Credit Systems TCS - at 26'59"
11. Barloworld BAR - at 34'48"
12. Burgos Monumental VMC - at 35'13"
13. Orbea-Oreka SDA ORB - at 43'43"

* Euskal Bizikleta - Stage One
* Euskal Bizikleta - Stage Two


Copyright © 2002-2011 by Daily Peloton.
| contact us |