Search the news archive:
 
Euskal Bizikleta 2008 - Stage Two Updated
 
By Fabio
Date: 6/7/2008
Euskal Bizikleta 2008 - Stage Two Updated
 

Euskaltel's appointed sprinter Koldo Fernández De Larrea made local fans in the Basque Country of Spain happy as he sprinted to victory in Saturday's second and "halfway" stage of the three-day event, which started at Agurain and finished in the same town after 162.7 kilometres.

The stage, featuring an easy parcours, came down to a field sprint after all breakaway attempts were brought back. The final rush to the line was tight enough, but the Spaniard eventually triumphed over Australia's Baden Cooke (Barloworld) and Spain's José Joaquin Rojas (Caisse d'Epargne), with Antonio D'Aniello, Cristiano Fumagalli and Diego Milan in the other top six spots. Koldo notched up his third win so far this season.

Julian Sánchez Pimienta (Spa - Contentpolis-Murcia) assumed the overall leadership in the race - after stage one winner Daniel Moreno got a ten-second time penalty for hanging onto his team car - in front of compatriots Jaume Rovira (Extremadura-Grupo Gallardo) and Luis Pasamontes (Caisse d'Epargne), all of whom with the same GC time with just one stage to go.

The "breakaway of the day" came about two dozen kilometres into the stage, courtesy of four Spaniards and a Russian rider: Alexandr Arekeev (Acqua & Sapone-Caffè Mokambo), José Alberto Benítez (Saunier Duval-Scott), Francisco José Martínez Pérez (Andalucía-Cajasur), Ricardo Serrano (Tinkoff) and Oscar Pujol (Burgos Monumental) built up a maximum advantage of 05'47" by the km. 78 check. The front group was down to four men as Pujol lost contact after 103 kilometres, while chasing efforts from Koldo Fernandez's Euskaltel and Sánchez Pimienta's Contentpolis were cutting down the gap significantly.

Things went from bad to worse for the escapees as also J.J. Rojas' teammates joined the pursuit on the front of the pack. The gap was no more than 01'30" as the race came across the line for the first time. And with Caisse d'Epargne further picking up the pace as the going got vertical in the 25-km final circuit, the breakaway looked 100 percent doomed to failure. Arekeev, Benítez, Martínez and Serrano had to wave white flag about 15 km from the line.

The peloton split into two groups soon later, with the Caisse guys driving the first half and taking some 20 seconds out of the dropped ones, but the main bunch - with about 80 riders inside - regrouped again with 10 kilometres to go. Then Ceramiche Flaminia rushed to the front of the strung-out peloton and dictated the pace for some time, until the Russian Eduard Vorganov (Karpin Galicia) tried a surprise move with 4 km remaining; but he couldn't be a match to the flying peloton riding at 55 kph, no matter how good his legs were. Another Karpin Galicia athlete gave it a go again as soon as his team mate was reeled in, but he wasn't allow to make any gap either. This one was meant to be one for the sprinters, and in fact it ended up in a battle of fast wheels, whose outcome you already know.

Stage 2 (Agurain to Agurain, 162.7 km): Results
1. 14 FERNÁNDEZ DE LARREA, Koldo SPA EUS - 04h02'35"
2. 23 COOKE, Baden AUS BAR - s.t.
3. 1 ROJAS, José Joaquin SPA GCE - s.t.
4. 81 D'ANIELLO, Antonio ITA FLM - s.t.
5. 83 FUMAGALLI, Cristiano ITA FLM - s.t.
6. 46 MILAN, Diego SPA ASA - s.t.
7. 6 MORENO, Daniel SPA GCE - s.t.
8. 63 ESKOV, Nikita RUS TCS - s.t.
9. 91 CARRASCO, José Antonio SPA ACA - s.t.
10. 5 PASAMONTES, Luis SPA GCE - s.t.
11. 75 ROVIRA, Jaume SPA SPI - s.t.
12. 11 ANTÓN, Igor SPA EUS - s.t.
13. 105 SÁNCHEZ PIMIENTA, Julián SPA GNM - s.t.
14. 27 IMPEY, Daryl RSA BAR - s.t.
15. 56 MAYOZ, Iban SPA KGZ - s.t.
16. 44 GENTILI, Massimiliano ITA ASA - s.t.
17. 103 HERRADA, José SPA GNM - s.t.
18. 4 GUTIERREZ, José Iván SPA GCE - s.t.
19. 38 CAPECCHI, Eros ITA SDV - s.t.
20. 82 CARUSO, Giampaolo ITA FLM - s.t.
21. 95 MATE, Luis Angel SPA ACA - s.t.
22. 2 DRUJON, Mathieu FRA GCE - s.t.
23. 108 VÁZQUEZ, Manuel SPA GNM - s.t.
24. 78 TERCIADO, Francisco SPA SPI - s.t.
25. 41 GARZELLI, Stefano ITA ASA - s.t.
26. 33 BENÍTEZ, Alberto SPA SDV - s.t.
27. 73 PÉREZ RODRIGUEZ, Israel SPA SPI - s.t.
28. 104 PALOMARES, Adrian SPA GNM - s.t.
29. 48 PIERFELICI, Luca ITA ASA - s.t.
30. 61 GOTTFRIED, Alexander GER TCS - s.t.
31. 85 MARCZYNSKI, Tomasz POL FLM - s.t.
32. 72 PÉREZ ARRIETA, Aitor SPA SPI - s.t.
33. 8 SÁNCHEZ, Luis León SPA GCE - s.t.
34. 28 LONGO BORGHINI, Paolo ITA BAR - s.t.
35. 34 DEL NERO, Jesus SPA SDV - s.t.
36. 125 MATA, Martin SPA VMC - s.t.
37. 53 FERNANDEZ SAINZ, Alberto SPA KGZ - s.t.
38. 54 GARCÍA, David SPA KGZ - s.t.
39. 66 ROVNY, Ivan RUS TCS - s.t.
40. 43 CODOL, Massimo ITA ASA - s.t.
41. 31 CAMAŃO, Iker SPA SDV - s.t.
42. 25 DUEŃAS, Moises SPA BAR - s.t.
43. 58 VORGANOV, Eduard RUS KGZ - s.t.
44. 122 GALLEGO, Diego SPA VMC - s.t.
45. 21 AUGUSTYN, John-Lee RSA BAR - s.t.
46. 96 OLMO MENACHO, Juan SPA ACA - s.t.
47. 97 PIEDRA, Antonio SPA ACA - s.t.
48. 17 MARTÍNEZ, Egoi SPA EUS - s.t.
49. 92 CASAS, Claudio SPA ACA - s.t.
50. 111 NIEVE, Mikel SPA ORB - s.t.
51. 47 PALUMBO, Giuseppe ITA ASA - s.t.
52. 74 RAMIREZ TORRES, Jesus SPA SPI - s.t.
53. 52 FERNANDEZ CRUZ, Delio SPA KGZ - s.t.
54. 98 REDONDO, José Antonio SPA ACA - s.t.
55. 65 KHATUNTSEV, Alexander RUS TCS - s.t.
56. 13 AZANZA, Jorge SPA EUS - s.t.
57. 127 SANTAMARTA, Raul SPA VMC - s.t.
58. 3 ERVITI, Imanol SPA GCE - s.t.
59. 84 KRYS, Hubert POL FLM - s.t.
60. 88 SIMEONI, Filippo ITA FLM - s.t.
61. 87 SESTILI, Luigi ITA FLM - s.t.
62. 112 CASTROVIEJO, Jonathan SPA ORB - s.t.
63. 22 CACCIA, Diego ITA BAR - s.t.
64. 93 ESTRADA, Juan Javier SPA ACA - s.t.
65. 57 TRONCOSO, Ramón SPA KGZ - s.t.
66. 64 PEDRAZA, Walter Fernando COL TCS - s.t.
67. 18 TXURRUKA, Amets SPA EUS - s.t.
68. 117 RUIZ DE ERENTXUN, Eriz SPA ORB - s.t.
69. 37 INTXAUSTI, Beńat SPA SDV - s.t.
70. 101 CALVENTE, Manuel SPA GNM - s.t.
71. 114 MELERO, Ivan SPA ORB - s.t.
72. 42 AREKEEV, Alexandr RUS ASA - s.t.
73. 77 SARABIA, Ignacio MEX SPI - at 26"
74. 71 OTXOTORENA, Xabat SPA SPI - at 26"
75. 62 CONTRINI, Daniele ITA TCS - at 54"
76. 94 MARTINEZ,Francisco José SPA ACA - at 01'05"
77. 67 SERRANO, Ricardo SPA TCS - at 03'08"
78. 35 CAPELLI, Ermanno ITA SDV - at 08'21"
79. 32 ALARCON, Raul SPA SDV - at 08'21"
80. 26 FROOME, Christopher GBR BAR - at 08'21"
81. 121 FRANCISCO, David SPA VMC - at 08'21"
82. 68 SOBAL, Yauhen BLR TCS - at 08'21"
83. 86 NARDECCHIA, Umberto ITA FLM - at 08'21"
84. 126 PARDILLA, Sergio SPA VMC - at 08'21"
85. 36 GONZALEZ BAEZA, Hector SPA SDV - at 08'21"
86. 76 SALGUEIRO, Enrique SPA SPI - at 08'21"
87. 15 HERNÁNDEZ, Aitor SPA EUS - at 08'21"
88. 7 PATANCHON, Fabien FRA GCE - at 08'21"
89. 123 GUTIERREZ ALVAREZ, Pedro SPA VMC - at 08'21"
90. 115 URIBARRI, Unai SPA ORB - at 14'30"
91. 116 ROMERO, Igor SPA ORB - at 14'30"
92. 113 DE LIS, Sergio SPA ORB - at 14'30"
93. 16 LAFUENTE, Andoni SPA EUS - at 14'30"
94. 102 ETXARRI, Javier SPA GNM - at 14'30"
95. 107 TERUEL, Eloy SPA GNM - at 14'30"
96. 124 PUJOL, Oscar SPA VMC - at 14'30"

DNS. 55 MARTÍNEZ ACEVEDO, Serafín ESP KGZ
DNF. 45 MASCIARELLI, Francesco ITA ASA

Points: Stage 2 Results
1. 14 FERNÁNDEZ DE LARREA, Koldo SPA Euskaltel-Euskadi 25 p.
2. 23 COOKE, Baden AUS Barloworld 20 p.
3. 1 ROJAS, José Joaquin SPA Caisse D'Epargne 16 p.
4. 81 D'ANIELLO, Antonio ITA Ceramica Flaminia-Bossini Docce 14 p.
5. 83 FUMAGALLI, Cristiano ITA Ceramica Flaminia-Bossini Docce 12 p.
6. 46 MILAN, Diego SPA Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 10 p.
7. 6 MORENO, Daniel SPA Caisse D'Epargne 9 p.
8. 63 ESKOV, Nikita RUS Tinkoff Credit Systems 8 p.
9. 91 CARRASCO, José Antonio SPA Andalucia-Cajasur 7 p.
10. 5 PASAMONTES, Luis SPA Caisse D'Epargne 6 p.
11. 75 ROVIRA, Jaume SPA Extremadura 5 p.
12. 11 ANTÓN, Igor SPA Euskaltel-Euskadi 4 p.
13. 105 SÁNCHEZ PIMIENTA, Julián SPA Contentpolis Murcia 3 p.
14. 27 IMPEY, Daryl RSA Barloworld 2 p.
15. 56 MAYOZ, Iban SPA Karpin-Galizia 1 p.

Hot Spot Sprint #1 (Durana, km. 71.4)
1. 33 BENÍTEZ, Alberto SPA Saunier Duval-Scott 5 p.
2. 94 MARTINEZ,Francisco José SPA Andalucia-Cajasur 3 p.
3. 67 SERRANO, Ricardo SPA Tinkoff Credit Systems 1 p.

Hot Spot Sprint #2 (Gereńu, km. 119)
1. 33 BENÍTEZ, Alberto SPA Saunier Duval-Scott 5 p.
2. 94 MARTINEZ,Francisco José SPA Andalucia-Cajasur 3 p.
3. 67 SERRANO, Ricardo SPA Tinkoff Credit Systems 1 p.

KOM Prime #1 (Opakua, km. 8 - Cat. 1)
1. 38 CAPECCHI, Eros ITA Saunier Duval-Scott 10 p.
2. 64 PEDRAZA, Walter Fernando COL Tinkoff Credit Systems 8 p.
3. 56 MAYOZ, Iban SPA Karpin-Galizia 6 p.
4. 104 PALOMARES, Adrian SPA Contentpolis Murcia 4 p.
5. 13 AZANZA, Jorge SPA Euskaltel-Euskadi 2 p.

KOM Prime #2 (Azazeta, km. 50 - Cat. 3)
1. 94 MARTINEZ,Francisco José SPA Andalucia-Cajasur 3 p.
2. 67 SERRANO, Ricardo SPA Tinkoff Credit Systems 1 p.

Teams: Stage 2 Results
1. Caisse D'Epargne GCE - 12h07'45"
2. Ceramica Flaminia-Bossini Docce FLM - s.t.
3. Acqua & Sapone-Caffe Mokambo ASA - s.t.
4. Barloworld BAR - s.t.
5. Contentpolis Murcia GNM - s.t.
6. Euskaltel-Euskadi EUS - s.t.
7. Extremadura SPI - s.t.
8. Andalucia-Cajasur ACA - s.t.
9. Tinkoff Credit Systems TCS - s.t.
10. Saunier Duval-Scott SDV - s.t.
11. Karpin-Galizia KGZ - s.t.
12. Burgos Monumental VMC - s.t.
13. Orbea-Oreka SDA ORB - s.t.

Euskal Bizikleta 2008: GC after Stage 2
1. 105 SÁNCHEZ PIMIENTA, Julián SPA GNM - 07h50'56"
2. 75 ROVIRA, Jaume SPA SPI - s.t.
3. 5 PASAMONTES, Luis SPA GCE - s.t.
4. 11 ANTÓN, Igor SPA EUS - s.t.
5. 38 CAPECCHI, Eros ITA SDV - s.t.
6. 82 CARUSO, Giampaolo ITA FLM - s.t.
7. 44 GENTILI, Massimiliano ITA ASA - s.t.
8. 104 PALOMARES, Adrian SPA GNM - s.t.
9. 88 SIMEONI, Filippo ITA FLM - s.t.
10. 48 PIERFELICI, Luca ITA ASA - at 02"
11. 6 MORENO, Daniel SPA GCE - at 10"
12. 103 HERRADA, José SPA GNM - at 01'15"
13. 78 TERCIADO, Francisco SPA SPI - at 01'15"
14. 72 PÉREZ ARRIETA, Aitor SPA SPI - at 01'15"
15. 53 FERNANDEZ SAINZ, Alberto SPA KGZ - at 01'15"
16. 43 CODOL, Massimo ITA ASA - at 01'15"
17. 8 SÁNCHEZ, Luis León SPA GCE - at 01'15"
18. 97 PIEDRA, Antonio SPA ACA - at 01'15"
19. 111 NIEVE, Mikel SPA ORB - at 01'15"
20. 25 DUEŃAS, Moises SPA BAR - at 01'15"
21. 21 AUGUSTYN, John-Lee RSA BAR - at 01'15"
22. 87 SESTILI, Luigi ITA FLM - at 01'15"
23. 98 REDONDO, José Antonio SPA ACA - at 01'15"
24. 101 CALVENTE, Manuel SPA GNM - at 01'15"
25. 42 AREKEEV, Alexandr RUS ASA - at 01'15"
26. 61 GOTTFRIED, Alexander GER TCS - at 02'04"
27. 108 VÁZQUEZ, Manuel SPA GNM - at 03'53"
28. 34 DEL NERO, Jesus SPA SDV - at 03'53"
29. 92 CASAS, Claudio SPA ACA - at 03'53"
30. 57 TRONCOSO, Ramón SPA KGZ - at 03'53"
31. 64 PEDRAZA, Walter Fernando COL TCS - at 03'53"
32. 81 D'ANIELLO, Antonio ITA FLM - at 05'41"
33. 4 GUTIERREZ, José Iván SPA GCE - at 05'41"
34. 28 LONGO BORGHINI, Paolo ITA BAR - at 05'41"
35. 54 GARCÍA, David SPA KGZ - at 05'41"
36. 31 CAMAŃO, Iker SPA SDV - at 05'41"
37. 58 VORGANOV, Eduard RUS KGZ - at 05'41"
38. 96 OLMO MENACHO, Juan SPA ACA - at 05'41"
39. 22 CACCIA, Diego ITA BAR - at 05'41"
40. 37 INTXAUSTI, Beńat SPA SDV - at 05'41"
41. 1 ROJAS, José Joaquin SPA GCE - at 05'51"
42. 74 RAMIREZ TORRES, Jesus SPA SPI - at 07'09"
43. 73 PÉREZ RODRIGUEZ, Israel SPA SPI - at 08'45"
44. 85 MARCZYNSKI, Tomasz POL FLM - at 08'45"
45. 52 FERNANDEZ CRUZ, Delio SPA KGZ - at 08'45"
46. 112 CASTROVIEJO, Jonathan SPA ORB - at 08'45"
47. 18 TXURRUKA, Amets SPA EUS - at 08'45"
48. 41 GARZELLI, Stefano ITA ASA - at 08'47"
49. 65 KHATUNTSEV, Alexander RUS TCS - at 08'47"
50. 123 GUTIERREZ ALVAREZ, Pedro SPA VMC - at 09'46"
51. 66 ROVNY, Ivan RUS TCS - at 11'25"
52. 122 GALLEGO, Diego SPA VMC - at 11'25"
53. 3 ERVITI, Imanol SPA GCE - at 11'35"
54. 46 MILAN, Diego SPA ASA - at 13'20"
55. 63 ESKOV, Nikita RUS TCS - at 13'20"
56. 56 MAYOZ, Iban SPA KGZ - at 13'20"
57. 17 MARTÍNEZ, Egoi SPA EUS - at 13'20"
58. 77 SARABIA, Ignacio MEX SPI - at 13'46"
59. 121 FRANCISCO, David SPA VMC - at 14'02"
60. 68 SOBAL, Yauhen BLR TCS - at 14'02"
61. 67 SERRANO, Ricardo SPA TCS - at 14'33"
62. 114 MELERO, Ivan SPA ORB - at 16'55"
63. 26 FROOME, Christopher GBR BAR - at 17'06"
64. 23 COOKE, Baden AUS BAR - at 17'16"
65. 91 CARRASCO, José Antonio SPA ACA - at 17'16"
66. 33 BENÍTEZ, Alberto SPA SDV - at 17'16"
67. 125 MATA, Martin SPA VMC - at 17'16"
68. 62 CONTRINI, Daniele ITA TCS - at 18'10"
69. 94 MARTINEZ,Francisco José SPA ACA - at 18'21"
70. 14 FERNÁNDEZ DE LARREA, Koldo SPA EUS - at 20'03"
71. 83 FUMAGALLI, Cristiano ITA FLM - at 20'03"
72. 27 IMPEY, Daryl RSA BAR - at 20'03"
73. 95 MATE, Luis Angel SPA ACA - at 20'03"
74. 2 DRUJON, Mathieu FRA GCE - at 20'03"
75. 47 PALUMBO, Giuseppe ITA ASA - at 20'03"
76. 127 SANTAMARTA, Raul SPA VMC - at 20'03"
77. 13 AZANZA, Jorge SPA EUS - at 20'03"
78. 93 ESTRADA, Juan Javier SPA ACA - at 20'03"
79. 117 RUIZ DE ERENTXUN, Eriz SPA ORB - at 20'03"
80. 84 KRYS, Hubert POL FLM - at 20'13"
81. 71 OTXOTORENA, Xabat SPA SPI - at 20'29"
82. 102 ETXARRI, Javier SPA GNM - at 21'39"
83. 86 NARDECCHIA, Umberto ITA FLM - at 21'41"
84. 113 DE LIS, Sergio SPA ORB - at 25'12"
85. 32 ALARCON, Raul SPA SDV - at 25'37"
86. 7 PATANCHON, Fabien FRA GCE - at 25'47"
87. 124 PUJOL, Oscar SPA VMC - at 27'50"
88. 35 CAPELLI, Ermanno ITA SDV - at 28'24"
89. 15 HERNÁNDEZ, Aitor SPA EUS - at 28'24"
90. 36 GONZALEZ BAEZA, Hector SPA SDV - at 28'24"
91. 126 PARDILLA, Sergio SPA VMC - at 28'34"
92. 76 SALGUEIRO, Enrique SPA SPI - at 28'44"
93. 115 URIBARRI, Unai SPA ORB - at 34'33"
94. 107 TERUEL, Eloy SPA GNM - at 34'33"
95. 16 LAFUENTE, Andoni SPA EUS - at 34'33"
96. 116 ROMERO, Igor SPA ORB - at 34'43"

Points: Standings after Stage 2
1. 6 MORENO, Daniel SPA GCE 29 p.
2. 14 FERNÁNDEZ DE LARREA, Koldo SPA EUS 25 p.
3. 105 SÁNCHEZ PIMIENTA, Julián SPA GNM 23 p.
4. 23 COOKE, Baden AUS BAR 20 p.
5. 75 ROVIRA, Jaume SPA SPI 17 p.
6. 82 CARUSO, Giampaolo ITA FLM 16 p.
7. 5 PASAMONTES, Luis SPA GCE 15 p.
8. 11 ANTÓN, Igor SPA EUS 14 p.
9. 38 CAPECCHI, Eros ITA SDV 14 p.
10. 81 D'ANIELLO, Antonio ITA FLM 14 p.
11. 83 FUMAGALLI, Cristiano ITA FLM 12 p.
12. 1 ROJAS, José Joaquin SPA GCE 11 p.
13. 46 MILAN, Diego SPA ASA 10 p.
14. 88 SIMEONI, Filippo ITA FLM 8 p.
15. 63 ESKOV, Nikita RUS TCS 8 p.
16. 44 GENTILI, Massimiliano ITA ASA 7 p.
17. 91 CARRASCO, José Antonio SPA ACA 7 p.
18. 104 PALOMARES, Adrian SPA GNM 6 p.
19. 48 PIERFELICI, Luca ITA ASA 5 p.
20. 87 SESTILI, Luigi ITA FLM 4 p.
21. 111 NIEVE, Mikel SPA ORB 3 p.
22. 43 CODOL, Massimo ITA ASA 2 p.
23. 27 IMPEY, Daryl RSA BAR 2 p.
24. 103 HERRADA, José SPA GNM 1 p.
25. 56 MAYOZ, Iban SPA KGZ 1 p.

Hot Spot Sprints: Standings after Stage 2
1. 33 BENÍTEZ, Alberto SPA SDV 10 p.
2. 77 SARABIA, Ignacio MEX SPI 6 p.
3. 94 MARTINEZ,Francisco José SPA ACA 6 p.
4. 6 MORENO, Daniel SPA GCE 5 p.
5. 87 SESTILI, Luigi ITA FLM 3 p.
6. 56 MAYOZ, Iban SPA KGZ 3 p.
7. 67 SERRANO, Ricardo SPA TCS 2 p.
8. 85 MARCZYNSKI, Tomasz POL FLM 1 p.

Mountains: Standings after Stage 2
1. 38 CAPECCHI, Eros ITA SDV 23 p.
2. 104 PALOMARES, Adrian SPA GNM 12 p.
3. 64 PEDRAZA, Walter Fernando COL TCS 8 p.
4. 56 MAYOZ, Iban SPA KGZ 8 p.
5. 74 RAMIREZ TORRES, Jesus SPA SPI 7 p.
6. 75 ROVIRA, Jaume SPA SPI 6 p.
7. 105 SÁNCHEZ PIMIENTA, Julián SPA GNM 4 p.
8. 54 GARCÍA, David SPA KGZ 4 p.
9. 94 MARTINEZ,Francisco José SPA ACA 3 p.
10. 36 GONZALEZ BAEZA, Hector SPA SDV 3 p.
11. 48 PIERFELICI, Luca ITA ASA 2 p.
12. 13 AZANZA, Jorge SPA EUS 2 p.
13. 103 HERRADA, José SPA GNM 1 p.
14. 67 SERRANO, Ricardo SPA TCS 1 p.

Teams: GC after Stage 2
1. Ceramica Flaminia-Bossini Docce FLM - 23h34'03"
2. Caisse D'Epargne GCE - s.t.
3. Contentpolis Murcia GNM - s.t.
4. Acqua & Sapone-Caffe Mokambo ASA - at 02"
5. Extremadura SPI - at 01'15"
6. Andalucia-Cajasur ACA - at 05'08"
7. Barloworld BAR - at 06'56"
8. Saunier Duval-Scott SDV - at 08'19"
9. Karpin-Galizia KGZ - at 09'34"
10. Tinkoff Credit Systems TCS - at 10'23"
11. Burgos Monumental VMC - at 17'06"
12. Orbea-Oreka SDA ORB - at 19'27"
13. Euskaltel-Euskadi EUS - at 20'50"

* Euskal Bizikleta - Stage One


Copyright © 2002-2011 by Daily Peloton.
| contact us |