Search the news archive:
 
101rst Giro di Lombardia - Results and Photos
 
By Staff
Date: 10/20/2007
101rst Giro di Lombardia - Results and Photos
 

101rst Giro di Lombardia - Results and Photos
Damiano Cunego polishes off an excellent season with his second victory in the Italian fall classic. Another strong performance from 24 year old Riccardo Ricco of the red birds of Saunier Duval/Prodir.


Lead chase group, Sammy Sanchez and Cadel Evan in the white ProTour leaders jersey after the UCI eliminated leader Danilo Di Luca from the race and competition earlier this week.


Damiano Cunego wins the Giro di Lombardi winning the sprint from Riccardo Ricco.


Podium: Riccardo Rico, winner Damiano Cunego and Sammy Sanchez.

Giro di Lombardia - 101rst Edition
20 Ottobre 2007 - 242 km - 5:52:48
1 131 Ita19810919 Cunego Damiano 1981 Ita Lampre/Fondital 5:52'48 0
2 172 Ita19830901 Ricco' Riccardo 1983 Ita Saunier Duval/Prodir 5:52'48 0
3 106 Esp19780205 Sanchez Gonzalez Samuel 1978 Euskaltel/Euskadi 5:52'58 10


Paolo Bettini, World Champion joins Cadel Evans on the podium for the presentation of the final ProTour Jersey for 2007 to Evans.

4 193 Lux19850610 Schleck Andy 1985 Lux Team CSC 5:52'58 10
5 121 Ita19710809 Rebellin Davide 1971 Ita Gerolsteiner 5:52'58 10
6 153 Aus19770214 Evans Cadel 1977 Aus Predictor/Lotto 5:52'58 10
7 61 Ita19740204 Mazzanti Luca 1974 Ita Ceramica Panaria/Navigare 5:52'58 10
8 163 Ned19840906 Dekker Thomas 1984 Ned Rabobank 5:52'58 10

9 7 Ita19830113 Visconti Giovanni 1983 Ita Quick Step/Innergetic 5:53'04 16
10 154 Usa19711023 Horner Christopher 1971 Usa Predictor/Lotto 5:53'04 16
11 191 Rus19810504 Kolobnev Alexandr 1981 Rus Team CSC 5:53'04 16
12 101 Esp19830302 Anton Hernandez Igor 1983 Esp Euskaltel/Euskadi 5:53'07 19
13 195 Lux19800415 Schleck Frank 1980 Lux Team CSC 5:53'13 25

14 126 Ger19800620 Wegmann Fabian 1980 Ger Gerolsteiner 5:53'34 46
15 164 Ned19860531 Gesink Robert 1986 Ned Rabobank 5:53'34 46
16 183 Swe19720515 Axelsson Niklas 1972 Swe Diquigiovanni/Selle Italia 5:53'34 46

17 137 Pol19780302 Szmyd Sylvester 1978 Pol Lampre/Fondital 5:54'00 1'12
18 207 Ita19720802 Nardello Daniele 1972 Ita Lpr Team L.P.R. 5:54'22 1'34
19 141 Ita19810910 Pozzato Filippo 1981 Ita Liquigas 5:54'24 1'36
20 128 Sui19810509 Zaugg Oliver 1981 Sui Gerolsteiner 5:54'24 1'36
21 144 Ita19850317 Cataldo Dario 1985 Ita Liquigas 5:54'24 1'36
22 24 Fra19790422 Gadret John 1979 Fra Ag2r Prevoyance 5:54'24 1'36
23 4 Sui19820405 Schwab Hubert 1982 Sui Quick Step/Innergetic 5:54'24 1'36
24 171 Ita19710825 Simoni Gilberto 1971 Ita Saunier Duval/Prodir 5:54'24 1'36
25 196 Ned19760129 Kroon Karsten 1976 Ned Team CSC 5:54'24 1'36
26 75 Bel19830114 Monfort Maxime 1983Cofidis Le Credit P. Tele Telephone 5:54'36 1'48
27 225 Ita19810407 Ermeti Giairo 1981 Ita Ten Tenax 5:54'39 1'51

28 93 Rus19820704 Gusev Vladimir 1982 Rus Discovery Channel 5:55'29 2'41
29 31 Esp19740724 Arreitunandia Quintero Pedro 1974 Esp Barloworld 5:55'29 2'41
30 66 Ita19821130 Pozzovivo Domenico 1982 Ita Ceramica Panaria/Navigare 5:55'38 2'50

31 173 Ita19800809 Mori Manuele 1980 Ita Saunier Duval/Prodir 5:56'27 3'39
32 134 Ita19800610 Marzano Marco 1980 Ita Lampre/Fondital 5:57'00 4'12
33 176 Esp19811114 Benitez Roman Jose Alberto 1981 Esp Saunier Duval/Prodir 5:57'26 4'38
34 146 Ita19841114 Nibali Vincenzo 1984 Ita Liquigas 5:57'39 4'51

35 186 Ita19840925 Moser Leonardo 1984 Ita Diquigiovanni/Selle Italia 5:58'05 5'17
36 181 Ita19710727 Bertolini Alessandro 1971 Ita Clm Diquigiovanni - Selle Italia 5:58'05 5'17
37 142 Esp19710528 Beltran Martinez Manuel 1971 Esp Liquigas 5:58'05 5'17
38 105 Esp19820715 Perez Lezaun Alan 1982 Esp Euskaltel/Euskadi 5:58'05 5'17
39 155 Esp19750805 Jufre Pou Josep 1975 Esp Predictor/Lotto 6:00'26 7'38

40 22 Irl19830907 Deignan Philip 1983 Irl Ag2r Prevoyance 6:01'01 8'13
41 27 Fra19810117 Riblon Christophe 1981 Fra Ag2r Prevoyance 6:01'08 8'20
42 52 Rus19811202 Efimkin Vladimir 1981 Rus Caisse d'Epargne 6:01'08 8'20
43 54 Esp19760120 Lastras Garcia Pablo 1976 Esp Caisse d'Epargne 6:01'08 8'20
44 57 Esp19831115 Erviti Imanol 1983 Esp Caisse d'Epargne 6:01'08 8'20
45 37 Por19791214 Sabido Hugo 1979 Por Barloworld 6:01'08 8'20
46 138 Slo19730127 Stangelj Gorazd 1973 Slo Lampre/Fondital 6:01'08 8'20
47 102 Esp19780813 Galparsoro Martinez Dionisio 1978 Esp Euskaltel/Euskadi 6:01'08 8'20
48 77 Fra19820223 Valentin Tristan 1982 Fra Cofidis Le Credit P. Tele  6:01'08 8'20
49 26 Fra19780106 Dion Renaud 1978 Fra Ag2r Prevoyance 6:01'08 8'20
50 178 Ita19751124 Trentin Guido 1975 Ita Saunier Duval/Prodir 6:01'08 8'20
51 194 Den19840905 Sörensen Chris 1984 Den Team CSC 6:01'08 8'20
52 198 Swe19741026 Ljungqvist Marcus 1974 Swe Team CSC 6:01'08 8'20
53 73 Fra19820612 Minard Sébastien 1982 Fra Cofidis Le Credit P. Tele  6:01'08 8'20
54 233 Rus19820129 Brutt Pavel 1982 Rus Tinkoff Credit Systems 6:01'08 8'20
55 228 Ita19850218 Salerno Cristiano 1985 Ita Ten Tenax 6:01'08 8'20
56 42 Fra19841126 Jerome Vincent 1984 Fra Bouygues Telecom 6:01'08 8'20
57 157 Bel19790528 Vanhuffel Wim 1979 Bel Predictor/Lotto 6:01'08 8'20
58 165 Ned19731105 Moerenhout Koos 1973 Ned Rabobank 6:01'08 8'20
59 224 Ita19831114 De Matteis Micula 1983 Ita Ten Tenax 6:01'08 8'20
60 8 Fra19700818 Vasseur Cédric 1970 Fra Quick Step/Innergetic 6:01'08 8'20
61 221 Ita19790913 Bertuola Alessandro 1979 Ita Ten Tenax 6:01'08 8'20
62 143 Ita19780108 Bertagnolli Leonardo 1978 Ita Liquigas 6:01'08 8'20
63 62 Ita19810109 Sella Emanuele 1981 Ita Ceramica Panaria/Navigare 6:01'08 8'20
64 185 Ita19700724 Missaglia Gabriele 1970 Ita Diquigiovanni/Selle Italia 6:01'08 8'20
65 151 Aus19830524 Lloyd Matthew 1983 Aus Predictor/Lotto 6:01'08 8'20
66 11 Ita19730716 Garzelli Stefano 1973 Ita Acqua & Sapone/Caffe'  6b:0o1'08 8'20
67 152 Ita19741202 Cioni Dario David 1974 Ita Predictor/Lotto 6:01'08 8'20

68 217 Ita19740309 Velo Marco 1974 Ita Team Milram 6:05'19 12'31
69 28 Fra19850321 Sonnery Blaise 1985 Fra Ag2r Prevoyance 6:05'19 12'31
70 112 Fra19711014 Guesdon Frédéric 1971 Fra Fdj Française Des Jeux 6:05'19 12'31
71 115 Fra19830622 Roy Jérémy 1983 Fra Fdj Française Des Jeux 6:05'19 12'31
72 232 Ger19790409 Weigold Steffen 1979 Ger Tinkoff Credit Systems 6:05'19 12'31
73 127 Aut19740530 Wrolich Peter 1974 Aut Gerolsteiner 6:05'19 12'31
74 211 Ita19740319 Celestino Mirko 1974 Ita Team Milram 6:05'19 12'31
75 68 Ita19820419 Colli Daniele 1982 Ita Ceramica Panaria/Navigare 6:05'19 12'31
76 214 Ita19750724 Ongarato Alberto 1975 Ita Team Milram 6:05'19 12'31
77 15 Ita19820902 Masciarelli Andrea 1982 Ita Acqua & Sapone/Caffe'  6b:0o5'19 12'31
78 213 Ukr19830807 Grivko Andriy 1983 Ukr Team Milram 6:05'19 12'31
79 113 Fra19680903 Mengin Christophe 1968 Fra Fdj Française Des Jeux 6:05'19 12'31
80 135 Ita19840801 Gavazzi Francesco 1984 Ita Lampre/Fondital 6:05'19 12'31
81 76 Bel19790312 Scheirlinckx Staf 1979 Bel Cofidis Le Credit P. Tele  6:05'19 12'31
82 3 Ita19840612 Vigano Davide 1984 Ita Quick Step/Innergetic 6:05'19 12'31
83 226 Slo19771207 Golcer Jure 1977 Slo Ten Tenax 6:05'22 12'34
84 222 Ita19800806 Bosisio Gabriele 1980 Ita Ten Tenax 6:05'22 12'34
85 216 Ita19830531 Scognamiglio Carlo 1983 Ita Team Milram 6:05'22 12'34
86 71 Col19800410 Duque Leonardo 1980 Col Cofidis Le Credit P. 6:05'25 12'37
87 33 Col19721124 Cardenas Ravalo Felix Rafael 1972 Col Barloworld 6:05'25 12'37
88 125 Ger19780424 Scholz Ronny 1978 Ger Gerolsteiner 6:05'25 12'37
89 124 Aut19820104 Kohl Bernhard 1982 Aut Gerolsteiner 6:05'25 12'37
90 168 Ned19840205 De Maar Marc 1984 Ned Rabobank 6:05'25 12'37
91 166 Ned19811127 Eltink Theo 1981 Ned Rabobank 6:05'25 12'37
92 104 Esp19800711 Oroz Ugalde Juan Jose 1980 Esp Euskaltel/Euskadi 6:05'25 12'37
93 25 Fra19850111 Loubet Julien 1985 Fra Ag2r Prevoyance 6:05'25 12'37
94 147 Ita19791030 Quinziato Manuel 1979 Ita Liquigas 6:05'25 12'37
95 136 Ita19840701 Possoni Morris 1984 Ita Lampre/Fondital 6:05'25 12'37
96 103 Esp19770420 Isasi Flores Inaki 1977 Esp Euskaltel/Euskadi 6:05'25 12'37
97 92 Gbr19810319 Cummings Steven 1981 Gbr Discovery Channel 6:05'25 12'37
98 204 Ita19840220 Chiarini Riccardo 1984 Ita Lpr Team L.P.R. 6:05'25 12'37
99 148 Ita19800916 Vanotti Alessandro 1980 Ita Liquigas 6:05'25 12'37
100 55 Esp19820228 Losada Alguacil Alberto 1982 Esp Caisse d'Epargne 6:05'25 12'37
101 6 Ita19740514 Tosatto Matteo 1974 Ita Quick Step/Innergetic 6:05'37 12'49
102 5 Ita19760216 Tonti Andrea 1976 Ita Quick Step/Innergetic 6:05'37 12'49
103 1 Ita19740401 Bettini Paolo 1974 Ita Quick Step/Innergetic 6:05'37 12'49
104 87 Irl19840703 Roche Nicolas 1984 Irl Credit Agricole 6:05'37 12'49

Vitacost.com

Discuss this race and the sport with other cycling fans from around the world on the Daily Peloton.com Forums and Chat Room.  Sponsor the daily peloton & advertise your product or service to cyclists and cycling fans on www.dailypeloton.com - contact us.

Abandons
2 Esp19810605 Barredo Llamazales Carlos 1981 Esp Quick Step/Innergetic 
12 Rus19820410 Arekeev Alexandr 1982 Rus Acqua & Sapone/Caffe 
13 Ita19780331 Cavallari Stefano 1978 Ita Acqua & Sapone/Caffe 
14 Ita19730227 Codol Massimo 1973 Ita Acqua & Sapone/Caffe 
16 Ita19860505 Masciarelli Francesco 1986 Ita Acqua & Sapone/Caffe 
17 Ita19800102 Masciarelli Simone 1980 Ita Acqua & Sapone/Caffe 
18 Ita19790419 Rossi Andrea 1979 Ita Acqua & Sapone/Caffe 
21 Ita19770925 Nocentini Rinaldo 1977 Ita Ag2r Prevoyance
23 Fra19800820 Dumoulin Samuel 1980 Fra Ag2r Prevoyance
32 Ita19810731 Caccia Diego 1981 Ita Barloworld
34 Ita19790523 Cheula Gianpaolo 1979 Ita Barloworld
35 Rus19811202 Efimkin Alexander 1981 Rus Barloworld
36 Ita19801210 Longo Borghini Paolo 1980 Ita Barloworld
38 Blr19820809 Siutsou Kanstantsin 1982 Blr Barloworld 
41 Fra19810625 Gene Yohann 1981 Fra Bouygues Telecom
43 Fra19830106 Pichot Alexandre 1983 Fra Bouygues Telecom
44 Est19760525 Pütsep Erki 1976 Est Bouygues Telecom
45 Fra19810929 Sprick Matthieu 1981 Fra Bouygues Telecom
46 Fra19790622 Voeckler Thomas 1979 Fra Bouygues Telecom
53 Esp19781127 Gutierrez Palacios José Ivan 1978 Esp Caisse d'Epargne
56 Fra19840918 Perget Mathieu 1984 Fra Caisse d'Epargne
58 Esp19790512 Rodriguez Oliver Joaquin 1979 Esp Caisse d'Epargne 
64 Mex19810814 Aldape Chavez Moises 1981 Mex Ceramica Panaria/Navigare 
65 Col19790706 Laverde Jimenez Luis Felipe 1979 Col Ceramica Panaria/Navigare 
67 Col19841003 Rubiano Chavez Miguel Angel 1984 Col  Ceramica Panaria/Navigare 
72 Fra19840502 Huguet Yann 1984 Fra Cofidis, Le Credit P. Tele
74 Fra19820827 Monier Damien 1982 Fra Cofidis, Le Credit P. Tele
82 Kaz19760815 Fofonov Dmitriy 1976 Kaz Credit Agricole 
83 Fra19850323 Hivert Jonathan 1985 Fra Credit Agricole 
84 Fra19810118 Kern Christophe 1981 Fra Credit Agricole 
85 Fra19830815 Marino Jean Marc 1983 Fra Credit Agricole
88 Fra19810706 Talabardon Yannick 1981 Fra Credit Agricole
91 Ukr19790206 Bileka Volodymyr 1979 Ukr Discovery Channel 
94 Cze19701217 Padrnos Pavel 1970 Cze Discovery Channel
95 Ltu19820204 Vaitkus Tomas 1982 Ltu Discovery Channel 
96 Den19811204 Vandborg Brian Bach 1981 Den Discovery Channel
107 Esp19840228 Uribarri Artabe Unai 1984 Esp Euskaltel/Euskadi
108 Esp19820124 Hernandez Gutierrez Aitor 1982 Esp Euskaltel/Euskadi
111 Fra19841006 Gerard Arnaud 1984 Fra Fdj Française Des Jeux
114 Fra19830824 Monnerais Cyrille 1983 Fra Fdj Française Des Jeux
122 Ger19850609 Fröhlinger Johannes 1985 Ger Gerolsteiner 
123 Ger19840922 Klinger Tim 1984 Ger Gerolsteiner
132 Ita19791106 Ballan Alessandro 1979 Ita Lampre/Fondital
133 Ita19831111 Bono Matteo 1983 Ita Lampre/Fondital 
145 Slo19810617 Mugerli Matej 1981 Slo Liquigas
156 Bel19830201 Van Den Broeck Jurgen 1983 Bel Predictor/Lotto
158 Ita19690123 Zanini Stefano 1969 Ita Predictor/Lotto Na
161 Esp19760215 Freire Gomez Oscar 1976 Esp Rabobank 
162 Col19790512 Ardila Cano Mauricio Alberto 1979 Col Rabobank 
167 Ned19810405 Weening Pieter 1981 Ned Rabobank 
174 Esp19830930 Mejias Leal Javier 1983 Esp Saunier Duval/Prodir 
175 Esp19810513 Gomez Gomez Angel 1981 Esp Saunier Duval/Prodir 
177 Esp19820316 Del Nero Jesus 1982 Esp Saunier Duval/Prodir 
182 Ita19801117 Anza' Santo 1980 Ita Diquigiovanni/Selle Italia 
184 Ita19810726 Degasperi Ivan 1981 Ita Diquigiovanni/Selle Italia 
187 Sui19780317 Schnyder Philippe 1978 Sui Diquigiovanni/Selle Italia 
188 Ita19830831 TurriMattia 1983 Ita Diquigiovanni/Selle Italia 
192 Esp19750422 Sastre Candil Carlos 1975 Esp Team CSC 
197 Ukr19770215 Gustov Volodymir 1977 Ukr Team CSC 
201 Ita19800715 Bailetti Paolo 1980 Ita Lpr Team L.P.R. 
202 Ita19820921 Callegarin Daniele 1982 Ita Lpr Team L.P.R. 
203 Ita19790223 Celli Luca 1979 Ita Lpr Team L.P.R. 
205 Ita19761003 Ferrara Raffaele 1976 Ita Lpr Team L.P.R. 
206 Ita19840211 Marcato Marco 1984 Ita Lpr Team L.P.R. 
208 Ita19791002 Solari Luca 1979 Ita Lpr Team L.P.R. Na
212 Ita19791210 Ghisalberti Sergio 1979 Ita Team Milram Na
215 Ita19850218 Sabatini Fabio 1985 Ita Team Milram Na
223 Ita19810224 Corsini Marco 1981 Ita Ten Tenax Na
227 Ita19800711 Pietropolli Daniele 1980 Ita Ten Tenax Na
231 Rus19850507 Ignatiev Mikhail 1985 Rus Tinkoff Credit Systems 
234 Rus19780525 Petrov Evgeni 1978 Rus Tinkoff Credit Systems 
235 Rus19850709 Mindlin Anton 1985 Rus Tinkoff Credit Systems 
236 Ita19740815 Contrini Daniele 1974 Ita Tinkoff Credit Systems 
237 Rus19840117 Chernetskiy Ilya 1984 Rus Tinkoff Credit Systems 
238 Ita19720315 Aggiano Elio 1972 Ita Tinkoff Credit Systems 
 

 
Related Articles
101rst Giro di Lombardia Live Report

Copyright © 2002-2011 by Daily Peloton.
| contact us |