Search the news archive:
 
2007 US100K/US10K Classic Report
 
By Lyne Lamoureux
Date: 9/6/2007
2007 US100K/US10K Classic Report
 

Emile Abraham wins the final men's NRC race of the season. Health Net-Maxxis wins an unprecedented fourth consecutive NRC team title and the individual NRC standings with Rory Sutherland. Tina Pic wins the US10K drag race.

The Atlanta 100K Classic, the last of the 43 events on the National Race Calendar (NRC) circuit took place on Monday, Labor Day in Atlanta, Georgia with a start time of 7:15 a.m. Following the finish of the 2007 USA Cycling Professional Road Race Championship on Sunday in Greenville, SC, riders jumped in team cars and buses for the two-hour ride to Atlanta.

At stake were both the NRC Individual and the NRC Team overall final classification. Going into this race, Ben Jacques-Maynes (Priority Health-Bissell) was NRC leader with a minuscule lead of only 6 points ahead of Rory Sutherland (Health Net-Maxxis). The Health Net presented by Maxxis came into the race with a 215-point lead over Toyota-United in the Men's Team classification. Still mathematically possible to overtake the lead, the Toyota-United Pro Cycling team fielded a team of 10 riders to battle their rivals for the top spot.

The 100k (62 mile) race is run over rolling course with a few good-sized hills, wide open, and has power climbs that leads to a fast downhill finish which clocks speeds well over 50 mph.

"The pressure is on." said Jacques-Maynes. "A downhill finish sprint not really my cup of team, I have to do what I can do, but we'll have to see what happens."

Sprinter Emile Abraham won the downhill sprint to the finish ahead of Australian Karl Menzies (Health Net-Maxxis) and recovering from a concussion suffered during track training on Friday, Dave McCook (Kelly Benefit Strategies/Medifast) rounded off the podium.

Menzies' high placing ensured that the Health Net p/b Maxxis team retained the NRC Team Standings, a feat they have now repeated for the fourth year in a row. With his eight place finish, Sutherland leapfrogged ahead of Jacques-Maynes who crossed the line in thirtieth position, and won the NRC Individual Standings.

"This team works as a team, instead of working for individual results," Sutherland said. "We go to races to win. It's what we want. It's what we try to do. And when we win, we all share in that. The guys who did the work know they are a part of that win. The guy who wins knows that everyone else shares in that win, as well. I know that I didn't win the individual NRC title, we won the individual NRC title."

"And if you do well enough as a team we can win a lot of races," adding that, "you can do something like win the overall NRC team title in the process."

Tina Pic wins US10K

The hilly US10K course is a straight shot raced 6 open lanes of downtown Atlanta, GA with a early morning start of 7:20 am. The prize list of $10,000.00 ensures that competitors lined up for the sixteen minute drag race.

Agressive team riding by all would be capped off by the US National Criterium Champion Tina Pic (Colavita/Sutter Home) crossing the line first with a time of 16 minutes and eight seconds, followed by Rebecca Larson (Aaron's Corporate Furnishings) and Kacey Manderfield (Verducci Breakaway Racing).

US 100K Results

1. Emile Abraham (Priority Health / Bissell) 2:21:53
2. Karl Menzies (Health Net presented by Maxxis)
3. Dave McCook (Kelly Benefit Strategies/Medifast)
4. Emilio Asconeguy (lowe's mortage-roswell bycicles)
5. Yosvany Falcon (AEG-TOSHIBA-JetNetwork)
6. Jeff Hopkins (Jittery Joe's)
7. Ivan Stevic (Toyota-United Pro Cycling Team)
8. Rory Sutherland (Health Net presented by Maxxis)
9. Frank Travieso (AEG-TOSHIBA-JetNetwork)
10. Dan Bowman (Kelly Benefit Strategies/Medifast)
11. Ricardo Escuela (Successful Living Presented By parkpre)
12. Robert Giannini (CRCA/Sakonnet Technologies)
13. TIAGO DEPAULA (LOWE'S MORGTAGE-ROSWEL BIKE CYL)
14. David Guttenplan (CRCA/Sakonnet Technology U25)
15. Oscar Henao (UCL)
16. Frank Pipp (Health Net presented by Maxxis)
17. Daniel Holt (Nerac Pro Cycling)
18. Bobby Lea (Toyota-United Pro Cycling Team)
19. Jonathan Sundt (Kelly Benefit Strategies/Medifast)
20. Todd Henriksen (AEG-TOSHIBA-JetNetwork)
21. Richard Harper (A&F Pro Development Cycling Tea)
22. Jonathan Atkins (Myogenesis.com p/b Landmark Dod)
23. Keith Norris (AEG-TOSHIBA-JetNetwork)
24. Ryan Barnett (Blue Bikes)
25. Bill Elliston (Rite Aid Pro Cycling)
26. Seth Hansley (Loco's Grill and Pub)
27. Thomas Brown (Myogenesis.com p/b Landmark Dod)
28. DIEGO GRAVITO (LOWE'S MORGTAGE-ROSWEL BIKE CYL)
29. Brett Miller (Naples Cyclery)
30. Benjamin Jaques-Maynes (Priority Health / Bissell)
31. Tim Henry (Jittery Joe's)
32. Casey Magner (Myogenesis.com p/b Landmark Dod)
33. Cody Stevenson (Jittery Joe's)
34. Karel Sumbal (Gearlink Team)
35. Predrag Prokic (AEG-TOSHIBA-JetNetwork)
36. Dirk Pohlmann (Team Krystal - SCV)
37. Jaime Gandara (A&F Pro Development Cycling Tea)
38. Joe Eldridge (Team Type 1 monitored by Freest)
39. Richard England (Priority Health / Bissell)
40. Sean Weddell (Ryobi / Carolina Triathlon)
41. Chris Jones (Nerac Pro Cycling)
42. Micheal Grabinger (Successful Living Presented By parkpre)
43. Heath Blackgrove (Toyota-United Pro Cycling Team)
44. Tyler Jewell (Compliance Depot)
45. Robbie King (Priority Health / Bissell)
46. Geri Mewett (Hincapie / DASANI)
47. Clayton Barrows (Rite Aid Pro Cycling)
48. Travis Sherman (Myogenesis.com p/b Landmark Dod)
49. Scott Chris (Loco's Grill and Pub)
50. Jeremy Hutchison-Krupat (Blue Ridge Capital p/b Peachtre)
51. Christopher Judy (US Armed Forces)
52. Bruce Humphries (Hincapie Bianchi Dasani)
53. Ivan Dominguez (Toyota-United Pro Cycling Team)
54. Robert McConville (Capri Foundation)
55. Sebastian Sinisterra (Reality Bikes)
56. Curtis Gunn (Successful Living Presented By parkpre)
57. Winston David (AEG-TOSHIBA-JetNetwork)
58. Edward Fagan (Reality Bikes)
59. Aidan Charles (Nerac Pro Cycling)
60. Andy Baker (TIME Factory Development Team)
61. Robert Sweeting (AEG-TOSHIBA-JetNetwork)
62. Todd Yezefski (Nerac Pro Cycling)
63. Whit Clifford (Reality Bikes)
64. Garrett Peltonen (Priority Health / Bissell)
65. Joseph Coddington (Manulife)
66. Scott Zwizanski (Priority Health / Bissell)
67. Justin England (Toyota-United Pro Cycling Team)
68. Neil Shirley (Jittery Joe's)
69. Chris Knetche (Hincapie / DASANI)
70. Owen Nielsen (Manulife)
71. Gustavo Carrillo (Colavita)
72. Scottie Weiss (AEG-TOSHIBA-JetNetwork)
73. Daniel Asbury (AXA Cycling Team)
74. Kirk O'Bee (Health Net presented by Maxxis)
75. Doug Ollerenshaw (Health Net presented by Maxxis)
76. Hugh Moran (Manulife)
77. Nathan Griffith (Manulife)
78. Darren Comer (Pacesetter Steel Service)
79. Cleve Blackwell (Myogenesis.com p/b Landmark Dod)
80. Blair Craig (Hincapie / DASANI Cycling)
81. Tony Scott (Team 1/Memorial Health)
82. Chris Baldwin (Toyota-United Pro Cycling Team)
83. Matt Shechtman (Pacesetter Steel Service)
84. Morgan Schmitt (Priority Health / Bissell)
85. Chris Monteleone (TIME Factory Development Team)
86. Jered Gruber (TIME Factory Development Team)
87. Jose Garcia (Toyota-United Pro Cycling Team)
88. richard fuqua (peachtree bikes/blue capital)
89. Chris Sheehan (Sledghammer Charlie)
90. Jonathan moss (Manulife)
91. Jason Seaver (Blue Ridge Capital p/b Peachtre)
92. Ryan DeWald (Rite Aid Pro Cycling)
93. Martin Gilbert (Kelly Benefit Strategies/Medifast)
94. Chad Madan (Pacesetter Steel Service)
95. Jonathan Mumford (Kelly Benefit Strategies/Medifast)
96. Jose Drapeau (United BMW Pro Cycling Team)
97. Phil Southerland (Team Type 1 monitored by Freest)
98. Chris Wherry (Toyota-United Pro Cycling Team)
99. Andrew Olson (Manulife)
100. Matt Seagrave (Compliance Depot)
101. Matt Hansley (Loco's Grill and Pub)
102. Matt Crane (Health Net presented by Maxxis)
103. Mike Norton (Rite Aid Pro Cycling)
104. Andrew Applegate (A&F Pro Development Cycling Tea)
105. Matt McCarthy (Reality Bikes)
106. John Murphy (Health Net presented by Maxxis)
107. Charles Rossignol (Pacesetter Steel Service)
108. Dan Moss (Blue Bikes)
109. Tyler Grahovec (Pacesetter Steel Service)
110. Josh Whitmore (Ryobi / Carolina Triathlon)
111. Omer Ken (Priority Health / Bissell)
112. Michael Lanham (Myogenesis.com p/b Landmark Dod)
113. Anuthee Huffstetter (Compliance Depot)
114. Tommy Nankervis (Jittery Joe's)
115. Douglas Pomeranz (Tristar / Boo Koo)
117. charles eller (audi/salsarita's)
118. Matt Shriver (Jittery Joe's)
119. Scott Kuppersmith (Herring Gas Cycling Team)
120. Daryl Reynolds (Myogenesis.com p/b Landmark Dod)
121. Shane Martin (Hincapie Bianchi Dasani)
122. Jay Wansley (Blue Ridge Capital P/B Peachtre)
123. Richard Saunders (Blue Ridge Capital p/b Peachtre)
124. AJ Meyer (Hincapie / DASANI)
125. Jason Ward (Capri Foundation)
126. Marc Anderson (Loco's Grill and Pub)
127. Nathan Rogut (Compliance Depot)
128. Matt Lee (Capri Foundation)
129. Rodney Dender (Ryobi / Carolina Triathlon)
130. Chris Harkey (Hincapie / DASANI Cycling)
131. Scott Hilburn (AXA Cycling)
132. Michael Wolf (Navigators Insurance)
133. Charles Coyle (Successful Living Presented By parkpre)
134. Adam Baskin (TREK Team 19)
135. David Duncan (TIME Factory Development Team)
136. Eric Keim (AEG-TOSHIBA-JetNetwork)
137. jeff critser (madison cycles)
138. Brady Rogers (Myogenesis.com p/b Landmark Dod)
139. Brian Bibens (Loco's Grill and Pub)
140. Trent Wilson (Jittery Joe's)
141. Chris Chotas (Pacesetter Steel Service)
142. Creed Sewell (Loco's Grill and Pub)
143. Daniel Ramsey (Successful Living Presented By parkpre)
144. Glen Edridge (AXA Cycling)
145. Wes Parrish (Pacesetter Steel Service)
146. Tom Zirbel (Priority Health / Bissell)
147. Todd Muller (Reality Bikes)
148. Stuart Lamp (Memphis Motorwerks)
149. Tom Soladay (Kelly Benefit Strategies/Medifast)
150. Shaun Bonavita (Compliance Depot)

US 10K Results

1. Tina Pic (Colavita/Sutter Home) 16:08
2. Rebecca Larson (Aaron's Corporate Furnishings)
3. Kacey Manderfield (Verducci Breakaway Racing)
4. Christina DeKraay (Harris Teeter Naturals)
5. Iona Wynter Parks (Colavita Sutter Home presented )
6. Sarah Carravella (Aaron's Corporate Furnishings)
7. Leigh Valletti (Targetraining)
8. Elizabeth Morse-Hill (H-T Naturals)
9. Shannon Hutchison-Krupat (Aaron's Corporate Furnishings)
10. Claudia Castano (Union Ciclista/UCL)
11. Debbie Milne (ProBike/ First Choice Medical)
12. allison carter (team kenda tire)
13. Robin Farina (TARGETRAINING WOMEN'S PRO Cycling)
14. Sarah Heaton (Cycleworks p/b Lowe's Mortgage)
15. Lauren Trull (Hincapie / DASANI)
16. Kim Sawyer (BMW-Bianchi)
17. Kim Foland (BMW Bianchi)
18. gina voci (team kenda tire)
19. Kirsten Davis (Sorella Cycling/Allegiance Stra)
20. Katie Reynolds (Cycleworks)
21. Asbury Lee Anne (Aaron's Corporate Furnishings)
22. Cheryl Fuller (Reality Bikes)
23. Molly Freeman (Team Cycleworks pb Lowe's Mortg)
24. Shannon Kock (Compliance Depot) 0:14
25. Kitty Wickes (Cycleworks)
26. Ellen Carroll (Team Cycleworks p/b Lowes Mortg)
27. Kari Bradley (Blue Competition Cycles) 1:58
28. Sarah Crawford (Sorella Cycling/Allegiance Stra) 2:15
29. Jackie Soladay (Land Rover/BriarRose/FFCC)
30. Gillis Rowston (Land Rover/BriarRose/FFCC) 2:19
31. Christi-An Hansley (Team Kenda Tire) 2:50

 
Related Articles
Chris Thater Memorial Criterium - Race Report

Copyright © 2002-2011 by Daily Peloton.
| contact us |