Search the news archive:
 
98th Milano-Sanremo: Official Results, Photos and Palmares
 
By Staff
Date: 3/24/2007
98th Milano-Sanremo: Official Results, Photos and Palmares
 

98th Milano - San Remo Results and Albo d'Oro
Oscar Gomez Freire takes his historic 2nd victory... Official results and complete palmares of todays La Primavera. Three of top five riders from Australia, with no Italians making the final podium! Photos

It was Oscar Freire with the strongest and fastest legs at the finish in San Remo to take the bunch sprint against the top sprinters vying to be first among the first group of 46 riders at the finish by two bike lengths.

Alan Davis of Discovery Channel took second, and in the process nipped Tom Boonen relegating him to third on the podium and Aussie compatriots Robbie McEwen and Stuart O'Grady to 4th and 5th. 


A happy Oscar Freire with his Trophy


The podium 2007 Milan San Remo: Alan Davis (Discovery Channel), Oscar Freire (Rabobank) and Tom Boonen (Quickstep/Innergetic)  photo c. Fotoreporter Sirotti

1 171 Freire Gomez Oscar Rabobank 6:43:59.2 Esp19760215 6:43:59.20
2 104 Davis Allan Discovery Channel 6:43:59.4 Aus19800727 S.T.
3 163 Boonen Tom Quickstep/Innergetic 6:43:59.4 Bel19801015 S.T.

4 153 Mcewen Robbie Predictor/Lotto 6:43:59.4 Aus 19720624 S.T.
5 196 O'grady Stuart Team Csc 6:43:59.4 Aus 19730806 S.T.
6 212 Zabel Erik Team Milram 6:43:59.5 Ger19700707 S.T.
7 12 Balducci Gabriele Acqua & Sapone/Caffe' 6:43:59.6 Ita S.T.
8 211 Petacchi Alessandro team Milram 6:43:59.6 Ita1 9740103 S.T.
9 61 Reynes Mimo Vicente Caisse D'epargne 6:43:59.6 Esp  S.T.
10 46 Hunter Robert Barloworld 6:43:59.8 Rsa 19770422 S.T.


The finish left to right: McEwen, O'Grady, Boonen, Freire, Zabel, and Davis.
 photo c. Fotoreporter Sirotti

11 143 Napolitano Danilo Lampre/Fondital 6:43:59.8 Ita19810131 S.T.
12 4 Paolini Luca Liquigas 6:44:00.0 Ita19770117 S.T.
13 236 Kirchen Kim T-Mobile Team 6:44:00.0 Lux19780703 S.T.
14 25 Elmiger Martin Ag2r Prevoyance 6:44:00.1 Sui19780923 S.T.
15 86 Moreni Cristian Cofidis 6:44:00.2 Le Credit P. Telephone S.T.
16 135 Schumacher Stefan Gerolsteiner 6:44:00.3 Ger19810721 S.T.
17 248 Hunt Jeremy Unibet 6:44:00.3 Gbr19740312 S.T.
18 186 Mori Manuele Saunier Duval - Prodir 6:44:00.3 Ita19800809 S.T.
19 1 Pozzato Filippo Liquigas 6:44:00.3 Ita19810910 S.T.
20 93 Bonnet William Credit Agricole 6:44:00.4 Fra19820625 S.T.

21 124 Gilbert Philippe Française Des Jeux 6:44:00.4 Bel19820705 S.T.
22 94 Dean Julian Credit Agricole 6:44:00.5 Nzl19750128 S.T.
23 105 Gusev Vladimir Disovery Channel 6:44:00.6 Rus19820704 S.T.
24 26 Mandri Rene Ag2r Prevoyance 6:44:00.6 Est19840120 S.T.
25 66 Lastras Garcia Pablo Caisse D'epargne 6:44:00.7 Esp19760120 S.T.
26 142 Bennati Daniele Lampre/Fondital 6:44:00.7 Ita19800924 S.T.
27 232 Ciolek Gerald T-Mobile Team 6:44:00.9 Ger19860919 S.T.
28 106 Popovych Yaroslav Disovery Channel 6:44:00.9 Ukr19800104 S.T.
29 191 Schleck Frank Team Csc 6:44:01.0 Lux19800415 S.T.
30 134 Rebellin Davide Gerolsteiner 6:44:01.3 Ita19710809 S.T.
31 3 Gasparotto Enrico Liquigas 6:44:01.3 Ita19820322 S.T.
32 38 Rast Grégory Astana 6:44:01.4 Sui19800117 S.T.
33 161 Bettini Paolo Quickstep/Innergetic 6:44:01.7 Ita19740401 S.T.
34 233 Eisel Bernhard T-Mobile Team 6:44:02.0 Aut19810217 S.T.
35 23 Dion Renaud Ag2r Prevoyance 6:44:02.0 Fra19780106 S.T.
36 107 Vaitkus Tomas Disovery Channel 6:44:02.1 Ltu19820204 S.T.
37 218 Velo Marco Team Milram 6:44:02.3 Ita19740309 S.T.
38 187 Ricco' Riccardo Saunier Duval - Prodir 6:44:02.3 Ita19830901 S.T.
39 172 Flecha Giannoni Juan Antonrabobank 6:44:02.4 Esp19770917 S.T.
40 151 Aerts Mario Predictor/Lotto 6:44:02.4 Bel19741231 S.T.

41 115 Fernandez Koldo Euskaltel - Euskadi 6:44:02.7 Esp19810913 S.T.
42 235 Hammond Roger T-Mobile Team 6:44:02.9 Gbr19740130 S.T.
43 32 Haselbacher René Astana 6:44:02.9 Aut19770915 S.T.
44 87 Nuyens Nick Cofidis 6:44:03.1 Le Credit P. Telephone S.T.
45 74 Mazzanti LucaCeramica Pan/Navigare6:44:03.5 Ita19740204 S.T.
46 231 Bernucci Lorenzo T-Mobile Team 6:44:03.8 Ita19790915 S.T.
=================== 00:06:50 ================
47 15 Garzelli Stefano Acqua & Sapone - Caffe' Mokambo  6.50
48 217 Sacchi Fabio Team Milram 6:44:06.6 Ita19740522 S.T.
49 242 Coyot Arnaud Unibet 6:44:12.0 Fra19801006 12.80
50 27 Mondory Lloyd Ag2r Prevoyance 6:44:12.6 Fra19820426 S.T.
51 64 Erviti Imanol Caisse D'epargne 6:44:13.2 Esp19831115 S.T.
52 176 Van Heeswijk Max Rabobank 6:44:13.3 Ned19730302 S.T.
53 101 Bileka Volodymyr Disovery Channel 6:44:13.5 Ukr19790206 S.T.
54 205 Solari Luca Team L.P.R. 6:44:14.2 Ita19791002 S.T.
55 141 Ballan AlessandroLampre/Fondital 6:44:14.7 Ita19791106 S.T.
56 244 Ten Dam Laurens Unibet 6:44:14.8 Ned19801113 S.T.
57 183 Del Nero Jesus Saunier Duval - Prodir 6:44:15.3 Esp19820316 S.T.
58 192 Kroon Karsten Team Csc 6:44:15.6 Ned19760129 S.T.
59 55 Pineau Jérome Bouygues Telecom 6:44:15.6 Fra19800102 S.T.
60 198 Breschel Matti Team Csc 6:44:15.6 Den19840831 S.T.

61 126 Lövkvist Thomas Française Des Jeux 6:44:15.7 Swe19840404 S.T.
62 145 Corioni Claudio Lampre/Fondital 6:44:16.3 Ita19821226 S.T.
=================== 00:18:40 ================
63 17 Masciarelli Simone Acqua & Sapone/Caffe' Moka 6:44:17.6 Ita18.40
64 103 Cummings Steven Discovery Channel 6:44:20.2 21.00
65 214 Celestino Mirko Team Milram 6:44:20.8 Ita19740319 S.T.
66 58 Voeckler Thomas Bouygues Telecom 6:44:21.2 Fra19790622 S.T.
67 228 Serrano Gonzalricardo Tinkoff Credit Systems 6:44:22.0 Esp S.T.
68 147 Stangelj Gorazd Lampre/Fondital 6:44:22.2 Slo19730127 S.T.
69 148 Vila Errandoneafrancisco J Lampre/Fondital 6:44:22.2 Esp19751011 S.T.
70 184 Gomez Gomez Angel Saunier Duval - Prodir 6:44:22.5 Esp19810513 S.T.
71 181 Millar David Saunier Duval - Prodir 6:44:22.5 Gbr19770104 S.T.
72 213 Astarloa Ascas Igor Team Milram 6:44:22.5 Esp19760329 S.T.
=================== 00:28:90 ================
73 48 Siutsou Kanstantsinbarloworld 6:44:28.1 Blr19820809 28.90
74 246 Kolesnikov Sergey Unibet 6:44:28.3 Rus19860310 S.T.
75 224 Kiryienka Vasil Tinkoff Credit Systems 6:44:36.8 Blr19810628 37.60
76 35 Kessler Matthias Astana 6:44:39.2 Ger19790516 40.00
=================== 01:14:00 ================
77 216 Ongarato Alberto Team Milram 6:45:13.2 Ita19750724 1:14.00
78 166 Tosatto Matteo Quickstep/Innergetic 6:45:13.3 Ita19740514 S.T.
79 44 Efimkin Alexander Barloworld 6:45:13.6 Rus19811202 S.T.
80 5 Pellizotti Franco Liquigas 6:45:13.7 Ita19780115 S.T.

81 111 Albizuri Aranso Benat Euskaltel - Euskadi 6:45:13.7 Esp19810517 S.T.
82 188 Ventoso Alberdfrancisco J Saunier Duval/Prodir 6:45:14.6 EspS.T.
83 34 Kemps Aaron Astana 6:45:22.4 Aus19830910 1:23.20
84 237 Merckx Axel T-Mobile Team 6:45:22.5 Bel19720808 S.T.
85 162 Barredo Llamaz Carlos Quickstep/Innergetic 6:45:40.8 Esp1:41.60
86 177 Hayman Mathew Rabobank 6:45:56.1 Aus19780420 1:56.90
=================== 02:00:00 ================
87 156 Van Summeren Johan Predictor/Lotto 6:46:21.5 Bel19810204 2:22.30
88 157 Leukemans Björn Predictor/Lotto 6:46:37.4 Bel19770701 2:38.20
89 201 Bozichz Borut Team L.P.R. 6:47:13.3 Slo19800808 3:14.10
90 165 Rosseler Sébastien Quickstep/Innergetic 6:47:14.9 Bel19810715 3:15.70
91 168 Visconti Giovanni Quickstep/Innergetic 6:47:15.5 Ita19830113 S.T.
92 72 Dall'antonia Tiziano Ceramica Pan/Navigare6:47:15.7 Ita19830726 S.T.
=================== 03:00:00 ================
93 158 Cioni Dario David Predictor/Lotto 6:47:44.7 Ita19741202 3:45.50
94 92 Bodrogi Laszlo Credit Agricole 6:48:18.6 Hun19761211 4:19.40
95 8 Spezialetti Alessandroliquigas 6:48:19.1 Ita19750114 S.T.
96 223 Commesso Salvatore Tinkoff Credit Systems 6:48:19.2 Ita S.T.
97 194 Ljungqvist Marcus Team Csc 6:48:19.5 Swe19741026 S.T.
98 11 Andriotto Dario Acqua & Sapone - Caffe' Mokambo 6:48:19.5 Ita S.T.
99 62 Berthou Eric Caisse D'epargne 6:48:20.3 Fra19800123 S.T.
100 221 Aggiano Elio Tinkoff Credit Systems 6:48:20.8 Ita19720315 S.T.

=================== 04:00:00 ================
101 108 White Matthew Disovery Channel 6:48:40.2 Aus19740222 4:41.00
102 22 Calzati Sylvain Ag2r Prevoyance 6:48:40.5 Fra19790701 S.T.
103 78 Sella EmanueleCeramica Pan/Navigare6:48:45.9 Ita19810109 4:46.70
104 6 Petito Roberto Liquigas 6:48:46.2 Ita19710201 S.T.
105 144 Baldato Fabio Lampre/Fondital 6:48:46.3 Ita19680613 S.T.
106 206 Bellin Maurizio Team L.P.R. 6:48:46.6 Ita19820402 S.T.
107 146 Righi Daniele Lampre/Fondital 6:48:47.7 Ita19760328 4:48.50
108 155 Vansevenant Wim Predictor/Lotto 6:48:48.8 Bel19711223 S.T.
=================== 06:00:00 ================
109 164 Hulsmans Kevin Quickstep/Innergetic 6:50:32.0 Bel19780411 6:32.80
110 193 Cancellara Fabian Team Csc 6:50:32.0 Sui19810318 S.T.
111 77 Richeze Axel Maximceramica Panaria - Navigare 6:51:03.8 Arg 7:04.60
112 245 Gardeyn Gorik Unibet 6:52:02.5 Bel19800317 8:03.30
=================== 09:00:00 ================
113 116 Hernandez Gutieaitor Euskaltel - Euskadi 6:53:36.3 Esp 9:37.10
114 88 Scheirlinckx Staf Cofidis 6:53:36.5 Le Credit P. Telephone S.T.
115 138 Fothen Thomas Gerolsteiner 6:53:36.6 Ger19830406 S.T.
116 118 Mayoz Ivan Euskaltel - Euskadi 6:53:36.7 Esp19810930 S.T.
117 102 Cruz Antonio Disovery Channel 6:53:36.8 Usa19711031 S.T.
118 36 Mikhailov Guennadi Astana 6:53:36.8 Rus19740208 S.T.
119 98 Laurent Christophe Credit Agricole 6:53:36.8 Fra19770726 S.T.
120 52 Geslin Anthony Bouygues Telecom 6:53:37.1 Fra19800609 S.T.

121 33 Ivanov Serguei Astana 6:53:37.1 Rus19750305 S.T.
122 67 Markov Alexei Caisse D'epargne 6:53:37.1 Rus19790526 S.T.
123 222 Brutt Pavel Tinkoff Credit Systems 6:53:37.4 Rus19820129 S.T.
124 227 Ignatiev Mikhail Tinkoff Credit Systems 6:53:37.4 Rus19850507 S.T.
125 234 Grabsch Bert T-Mobile Team 6:53:37.4 Ger19750619 S.T.
126 13 Codol Massimo Acqua & Sapone - Caffe' Mokambo 6:53:37.4 S.T.
127 204 Gutierrez Catalignacio Team L.P.R. 6:53:37.7 Esp19771201 S.T.
128 241 Golas Michal Unibet 6:53:37.7 Pol19840429 S.T.
129 137 Wrolich Peter Gerolsteiner 6:53:37.7 Aut19740530 S.T.
130 197 Roberts Luke Team Csc 6:53:37.8 Aus19770125 S.T.
131 43 Cox Ryan Barloworld 6:53:38.1 Rsa19790409 S.T.
132 42 Caccia Diego Barloworld 6:53:38.3 Ita19810731 S.T.
133 202 Marcato Marco Team L.P.R. 6:53:38.4 Ita19840211 S.T.
134 195 Haedo Juan José Team Csc 6:53:38.6 Arg19810126 S.T.
135 7 Quinziato Manuel Liquigas 6:53:38.9 Ita19791030 S.T.
136 178 Horrillo Munoz Pedro Rabobank 6:53:38.9 Esp19740927 S.T.
137 71 Baliani FortunatoCeramica Pan/Navigare6:53:39.2 Ita19740706 S.T.
138 75 Priamo MatteoCeramica Pan/Navigare6:53:39.4 Ita19820320 S.T.
139 243 Casper Jimmy Unibet 6:53:39.5 Fra19780528 S.T.
140 122 Da Cruz Carlos Française Des Jeux 6:53:39.5 Fra19741220 S.T.

141 47 Longo Borghini Paolo Barloworld 6:53:39.7 Ita19801210 S.T.
142 167 Van Impe Kevin Quickstep/Innergetic 6:53:39.9 Bel19810419 S.T.
143 173 Boven Jan Rabobank 6:53:41.0 Ned19720228 S.T.
=================== 14:00:00 ================
144 57 Renier Franck Bouygues Telecom 6:58:13.0 Fra19740411 14:13.80
145 54 Pichot Alexandre Bouygues Telecom 6:58:13.2 Fra19830106 S.T.
146 65 Perget Mathieu Caisse D'epargne 6:58:13.5 Fra19840918 S.T.
147 83 Heijboer Mathieu Cofidis 6:58:13.9 Le Credit P. Telephone S.T.
148 53 Martias Rony Bouygues Telecom 6:58:14.2 Fra19800804 S.T.
149 112 Luengo Celaya Anton Euskaltel - Euskadi 6:58:14.4 Esp19810417 S.T.
150 117 Pena Iza Aketza Euskaltel - Euskadi 6:58:14.5 Esp19810304 S.T.
151 121 Auger Ludovic Française Des Jeux 6:58:14.6 Fra19710217 S.T.
152 16 Kunitski Andrei Acqua & Sapone/Caffe' Mokambo 6:58:15.1 Blr S.T.
153 14 Donati Alessandroacqua & Sapone/Caffe' Mokambo 6:58:15.5 Ita S.T.
154 85 Minard Sébastien Cofidis 6:58:15.8 Le Credit P. Telephone S.T.
155 51 Florencio Cabrexavier Bouygues Telecom 6:58:16.2 Esp19791226 S.T.
156 21 Krivtsov Yuriy Ag2r Prevoyance 7:02:03.9 Ukr19790207 18:04.70
157 128 Patanchon Fabien Française Des Jeux 7:02:04.2 Fra19830614 S.T.
158 81 De Weert Kevin Cofidis 7:03:12.5 Le Credit P. Telephone 19:13.30
159 18 Palumbo Giuseppe Acqua & Sapone/Caffe' Moka 7:03:35.4 Ita19:36.20
160 82 Elijzen Michiel Cofidis 7:03:35.6 Le Credit P. Telephone S.T.

Milano-Sanremo: The Albo d'Oro
All Winners
1907 - 2007
1907. Petit-Breton (France)
1908. Cyrille Van Hauwaert (Belgium)
1909. Luigi Ganna (Italy)
1910. Eugene Christophe (France)
1911. Gustave Garrigou (France)
1912. Henri Pélissier (France)
1913. Odile Defraye (Belgium)
1914. Ugo Agostoni (Italy)
1915. Ezio Corlaita (Italy)
1916: Not held because of WWI
1917. Gaetano Belloni (Italy)
1918. Costante Girardengo (Italy)
1919. Angelo Gremo (Italy)
1920. Gaetano Belloni (Italy)
1921. Costante Girardengo (Italy)
1922. Giovanni Brunero (Italy)
1923. Costante Girardengo (Italy)
1924. Pietro Linari (Italy)
1925. Costante Girardengo (Italy)
1926. Costante Girardengo (Italy)
1927. Pietro Chesi (Italy)
1928. Costante Girardengo (Italy)
1929. Alfredo Binda (Italy)
1930. Michele Mara (Italy)
1931. Alfredo Binda (Italy)
1932. Alfredo Bovet (Italy)
1933. Learco Guerra (Italy)
1934. Jef Demuysère (Belgium)
1935. Giuseppe Olmo (Italy)
1936. Angelo Varetto (Italy)
1937. Cesare Del Cancia (Italy)
1938. Giuseppe Olmo (Italy)
1939. Gino Bartali (Italy)
1940. Gino Bartali (Italy)
1941. Piero Favalli (Italy)
1942. Adolfo Leoni (Italy)
1943. Cino Cinelli (Italy)
1944-1945: Not held because of WWII
1946. Fausto Coppi (Italy)
1947. Gino Bartali (Italy)
1948. Fausto Coppi (Italy)
1949. Fausto Coppi (Italy)
1950. Gino Bartali (Italy)
1951. Louison Bobet (France)
1952. Loretto Petrucci (Italy)
1953. Loretto Petrucci (Italy)
1954. Rik Van Steenbergen (Belgium)
1955. Germain Derycke (Belgium)
1956. Alfred De Bruyne (Belgium)
1957. Miguel Poblet (Spain)
1958. Rik Van Looy (Belgium)
1959. Miguel Poblet (Spain)
1960. René Privat (France)
1961. Raymond Poulidor (France)
1962. Emile Daems (Belgium)
1963. Joseph Groussard (France)
1964. Thomas Simpson (UK)
1965. Arie Den Hartog (Holland)
1966. Eddy Merckx (Belgium)
1967. Eddy Merckx (Belgium)
1968. Rudi Altig (Germany)
1969. Eddy Merckx (Belgium)
1970. Michele Dancelli (Italy)
1971. Eddy Merckx (Belgium)
1972. Eddy Merckx (Belgium)
1973. Roger De Vlaeminck (Belgium)
1974. Felice Gimondi (Italy)
1975. Eddy Merckx (Belgium)
1976. Eddy Merckx (Belgium)
1977. Jan Raas (Holland)
1978. Roger De Vlaeminck (Belgium)
1979. Roger De Vlaeminck (Belgium)
1980. Pierino Gavazzi (Italy)
1981. Alphonse De Wolf (Belgium)
1982. Marc Gomez (France)
1983. Giuseppe Saronni (Italy)
1984. Francesco Moser (Italy)
1985. Hennie Kuiper (Holland)
1986. Sean Kelly (Ireland)
1987. Eric Maechler (Switzerland)
1988. Laurent Fignon (France)
1989. Laurent Fignon (France)
1990. Gianni Bugno (Italy)
1991. Claudio Chiappucci (Italy)
1992. Sean Kelly (Ireland)
1993. Maurizio Fondriest (Italy)
1994. Giorgio Furlan (Italy)
1995. Laurent Jalabert (France)
1996. Gabriele Colombo (Italy)
1997. Erik Zabel (Germany)
1998. Erik Zabel (Germany)
1999. Andrej Tchmil (Belgium)
2000. Erik Zabel (Germany)
2001. Erik Zabel (Germany)
2002. Mario Cipollini (Italy)
2003. Paolo Bettini (Italy)
2004. Oscar Freire Gómez (Spain)
2005. Alessandro Petacchi (Italy)
2006. Filippo Pozzato (Italy)
2007. Oscar Freire Gómez (Spain)

 

 
Related Articles
98th  Milan San Remo - Preview & Start List
98th MILANO - SAN REMO LIVE COVERAGE
98TH MILANO - SAN REMO LIVE PART II

Copyright © 2002-2011 by Daily Peloton.
| contact us |