Search the news archive:
 
65th Vuelta a Valencia - Stage 1 Updated
 
By Fabio
Date: 2/27/2007
65th Vuelta a Valencia - Stage 1 Updated
 

Some Italians started the 65th Vuelta a Valencia on the right foot. Others didn't. Among those who have a reason to smile this evening certainly is Daniele Bennati, winner of the opening stage (Alzira-Alzira, 162.7 km). The Lampreman, curiously first across the line in the final leg of last year's edition too, finished ahead of AleJet Petacchi, that couldn't continue his winning ways in the Iberian peninsula. Bennati also captured the first overall leader's jersey, and leads Petacchi as well as France's Thomas "Titi" Vockler by 4 secs on the GC.

Tuesday wasn't such a good day for another Italian though: young sprinter Paride Grillo (Ceramiche Panaria-Navigare) wasn't allowed to take the start because of his excessive hematocrit levels. He was the only rider that failed the blood tests carried out early this morning on 48 athletes from the Euskatel-Euskadi, Panaria, Benfica, Karpin-Galicia, Grupo Nicolas Mateos and Relax-Gam squads. And the fourth victim of such tests so far this season, after Samuel Caldeira (Por) and Daniel Petrov (Bul) of Duja Tavira opened such unpleasant account at the recent Tour of Algarve, and Germany's Sebastian Frey (Team Sparkasse) was sidelined for two weeks after failing his own test at the World Track Champs.

Adrián Palomares made the headlines first for his Fuerteventura-Canarias continental team as he broke away after 17 km, on the not so steep slopes of the only climb of the day, the third category Alto de Barcheta. Thomas Voeckler (Bouygues) of Tour de France 2004 "yellow£ fame and another excellent youngster like Panaria's Emanuele Sella joined him on the ascent, and crested with a margin of 13 seconds over the field. The trio worked perfectly together and extended their lead up to about seven minutes by the km. 34 time check. The pack realized those three guys were going a bit too far, and got the chase going. Caisse d'Epargne (without "Illes Balears" as co-sponsor any longer as - dealing another unneeded blow to cycling - the Balearic government made the decision to pull the plug on their sponsorship of the glorious Spanish team) were leading the chase, but Italy's (and Petacchi's) Milram, Portugal's Benfica and Spain's Grupo Nicolás Mateos were also active on the front of the pack.

Their efforts worked, and by the half-stage meta volante (Alzira, km. 85; Voeckler took first just like he did atop the Barcheta and in the other Hot Spot Sprint of the day) the gap had been cut down to some three minutes. Yes, even if the gap grew again a little bit between km. 109 and km. 114 (maybe just because the bunch realized they were going to catch the fugitives too soon and slowed slightly), the breakaway was doomed to failure. Voeckler even fell and lost contact to the front group, so that he was the first to be reeled in with 18k remaining. But Sella and Palomares had to give up too, no more than 7 kms later.

The last kilometres saw another coupe-de-théâtre, as Alessandro Petacchi had a flat and was briefly dropped. Lampre realized that and rushed "en masse" to the front to pick up the pace, but the Milram armada quickly drove their leader back into the bunch. Lampre's "dirty" work was not useless vain though: all chasing efforts from Petacchi took their toll in the final sprint, as for one the Milram winning machine didn't have perfect legs and stumbled on someone faster than him.

The Vuelta a Valencia is back tomorrow with stage two: "one stage for mountain goats and the first climbers festival. The stage will bring the riders from Calpe to Calpe and has 3 climbs. The Coll de Rates with the KOM after 40 km and two times the Alt de Benissa after 100 and 130 km. And there are a lot of uncategorized climbs as well in the stage. It's never flat and has an uphill finish in Calp" as our race preview (link available down in the page) explains.

Stage 1 (Alzira to Alzira, 162.7 km): Results
1. 62 BENNATI, Daniele ITA LAMPRE-FONDITAL - 03h34'31 (10")
2. 41 PETACCHI, Alessandro ITA TEAM MILRAM - s.t. (06")
3. 6 REYNES, Vicente SPA CAISSE D'EPARGNE - s.t. (04")
4. 156 DALL'ANTONIA, Tiziano ITA PANARIA-NAVIGARE - s.t.
5. 152 BUCCHERO, Antonio ITA PANARIA-NAVIGARE - s.t.
6. 84 PAGLIARINI, Luciano BRA SAUNIER DUVAL-PRODIR - s.t.
7. 166 BENITEZ, Javier SPA BENFICA - s.t.
8. 23 BILEKA, Volodymyr UKR DISCOVERY CHANNEL - s.t.
9. 132 BOZICHZ, Borut SLO TEAM LPR - s.t.
10. 42 ZABEL, Erik GER TEAM MILRAM - s.t.
11. 136 MARCATO, Marco ITA TEAM LPR - s.t.
12. 112 DOMINGUEZ, Gustavo SPA KARPIN-GALICIA - s.t.
13. 76 MICHAELSEN, Lars DEN TEAM CSC - s.t.
14. 55 PEREZ, Ruben SPA EUSKALTEL-EUSKADI - s.t.
15. 4 GUTIERREZ, José Ivan SPA CAISSE D'EPARGNE - s.t.
16. 54 HERNANDEZ, Aitor SPA EUSKALTEL-EUSKADI - s.t.
17. 96 PINEAU, Jérôme FRA BOUYGUES TELECOM - s.t.
18. 67 CORIONI, Claudio ITA LAMPRE-FONDITAL - s.t.
19. 51 ASTARLOZA, Mikel SPA EUSKALTEL-EUSKADI - s.t.
20. 91 BROCHARD, Laurent FRA BOUYGUES TELECOM - s.t.
21. 1 VALVERDE, Alejandro SPA CAISSE D'EPARGNE - s.t.
22. 174 MILAN, Diego SPA GRUPO NICOLAS MATEOS - s.t.
23. 93 FLORENCIO, Xavier SPA BOUYGUES TELECOM - s.t.
24. 13 BAZAYEV, Assan KAZ ASTANA - s.t.
25. 12 GOUROV, Maxim KAZ ASTANA - s.t.
26. 175 DE PEDRO, Pablo SPA GRUPO NICOLAS MATEOS - s.t.
27. 106 CHERRO, Javier SPA FUERTEVENTURA-CANARIAS - s.t.
28. 157 BONGIORNO, Guillermo ARG PANARIA-NAVIGARE - s.t.
29. 56 VELASCO, Ivan SPA EUSKALTEL-EUSKADI - s.t.
30. 105 BALLESTER, Vicente SPA FUERTEVENTURA-CANARIAS - s.t.
31. 122 VICIOSO, Angel SPA RELAX-GAM - s.t.
32. 103 MUÑOZ, David SPA FUERTEVENTURA-CANARIAS - s.t.
33. 83 COBO, Juan José SPA SAUNIER DUVAL-PRODIR - s.t.
34. 26 MARTINEZ, Egoi SPA DISCOVERY CHANNEL - s.t.
35. 131 TRAFICANTE, Roberto ITA TEAM LPR - s.t.
36. 108 DIAZ, Dailos Manuel SPA FUERTEVENTURA-CANARIAS - s.t.
37. 121 SEVILLA, Oscar SPA RELAX-GAM - s.t.
38. 162 PRADERA, Mikel SPA BENFICA - s.t.
39. 81 FERNANDEZ, Alberto SPA SAUNIER DUVAL-PRODIR - s.t.
40. 88 CAMAÑO, Iker SPA SAUNIER DUVAL-PRODIR - s.t.
41. 86 ALARCON, Raul SPA SAUNIER DUVAL-PRODIR - s.t.
42. 142 FERRIO, Jorge SPA ANDALUCIA-CAJASUR - s.t.
43. 154 TOMEI, Francesco ITA PANARIA-NAVIGARE - s.t.
44. 128 ELIAS, José Miguel SPA RELAX-GAM - s.t.
45. 36 MOERENHOUT, Koos HOL RABOBANK - s.t.
46. 43 CELESTINO, Mirko ITA TEAM MILRAM - s.t.
47. 24 BRAJKOVIC, Janez SLO DISCOVERY CHANNEL - s.t.
48. 73 SCHLECK, Frank LUX TEAM CSC - s.t.
49. 52 SANCHEZ, Samuel SPA EUSKALTEL-EUSKADI - s.t.
50. 21 CONTADOR, Alberto SPA DISCOVERY CHANNEL - s.t.
51. 66 VALJAVEC, Tadej SLO LAMPRE-FONDITAL - s.t.
52. 61 CUNEGO, Damiano ITA LAMPRE-FONDITAL - s.t.
53. 101 BERNABEU, David SPA FUERTEVENTURA-CANARIAS - s.t.
54. 38 WALKER, William AUS RABOBANK - s.t.
55. 8 SANCHEZ, Luis Leon SPA CAISSE D'EPARGNE - s.t.
56. 107 CHUZHDA, Oleg UKR FUERTEVENTURA-CANARIAS - s.t.
57. 15 IGLINSKIY, Maxim KAZ ASTANA - s.t.
58. 145 ORTEGA, Manuel SPA ANDALUCIA-CAJASUR - s.t.
59. 77 LJUNGQVIST, Marcus SWE TEAM CSC - s.t.
60. 71 KOLOBNEV, Alexandr RUS TEAM CSC - s.t.
61. 168 LOPES, Pedro POR BENFICA - s.t.
62. 167 ORTEGA, Didac SPA BENFICA - s.t.
63. 141 PEREZ Romero, Luis SPA ANDALUCIA-CAJASUR - s.t.
64. 135 GUTIERREZ CATALUÑA, Ignacio SPA TEAM LPR - s.t.
65. 72 SCHLECK, Andy LUX TEAM CSC - s.t.
66. 111 MOSQUERA, Ezequiel SPA KARPIN-GALICIA - s.t.
67. 2 ERVITI, Imanol SPA CAISSE D'EPARGNE - s.t.
68. 37 POSTHUMA, Joost HOL RABOBANK - s.t.
69. 95 LEFEVRE, Laurent FRA BOUYGUES TELECOM - s.t.
70. 134 GUTIERREZ CATALUÑA, Enrique SPA TEAM LPR - s.t.
71. 58 ZUBELDIA, Joseba SPA EUSKALTEL-EUSKADI - s.t.
72. 18 REDONDO, José A. SPA ASTANA - s.t.
73. 123 MORENO, Daniel SPA RELAX-GAM - s.t.
74. 125 VALLEJO, Angel SPA RELAX-GAM - s.t.
75. 146 OLMO, Juan SPA ANDALUCIA-CAJASUR - s.t.
76. 34 WEENING, Pieter HOL RABOBANK - s.t.
77. 16 MIZOUROV, Andrey KAZ ASTANA - s.t.
78. 35 FLENS, Rick HOL RABOBANK - s.t.
79. 164 PETROV, Danail BUL BENFICA - s.t.
80. 74 CUESTA, Inigo SPA TEAM CSC - s.t.
81. 165 RIBEIRO, Sergio POR BENFICA - s.t.
82. 33 VENEBERG, Thorwald HOL RABOBANK - s.t.
83. 114 CESAR, Gustavo SPA KARPIN-GALICIA - s.t.
84. 148 PEREZ Rodriguez, Luis SPA ANDALUCIA-CAJASUR - s.t.
85. 27 PADRNOS, Pavel CZE DISCOVERY CHANNEL - s.t.
86. 115 MARTINEZ, Serafin SPA KARPIN-GALICIA - s.t.
87. 178 PEIRO, Vicente SPA GRUPO NICOLAS MATEOS - s.t.
88. 53 BRU, Jon SPA EUSKALTEL-EUSKADI - s.t.
89. 57 VERDUGO, Gorka SPA EUSKALTEL-EUSKADI - s.t.
90. 78 BLAUDZUN, Michael DEN TEAM CSC - s.t.
91. 64 FRANZOI, Enrico ITA LAMPRE-FONDITAL - s.t.
92. 45 KNEES, Christian GER TEAM MILRAM - s.t.
93. 63 VILA, Patxi SPA LAMPRE-FONDITAL - s.t.
94. 17 YAKOVLEV, Serguei KAZ ASTANA - s.t.
95. 171 OCHOA, Miguel SPA GRUPO NICOLAS MATEOS - s.t.
96. 7 PEREZ, Francisco SPA CAISSE D'EPARGNE - s.t.
97. 87 RINERO, Christophe FRA SAUNIER DUVAL-PRODIR - s.t.
98. 44 VELO, Marco ITA TEAM MILRAM - s.t.
99. 11 VINOKOUROV, Alexandre KAZ ASTANA - s.t.
100. 138 SOLARI, Luca ITA TEAM LPR - s.t.
101. 14 FREI, Thomas SWI ASTANA - s.t.
102. 137 NARDELLO, Daniele ITA TEAM LPR - s.t.
103. 31 BOOGERD, Michael HOL RABOBANK - s.t.
104. 22 RUBIERA, José Luis SPA DISCOVERY CHANNEL - s.t.
105. 127 MARTINEZ, José Rafael SPA RELAX-GAM - s.t.
106. 117 CASTAÑO, Carlos SPA KARPIN-GALICIA - s.t.
107. 124 HERNANDEZ, Jesús SPA RELAX-GAM - s.t.
108. 65 GAVAZZI, Francesco ITA LAMPRE-FONDITAL - s.t.
109. 32 DEKKER, Thomas HOL RABOBANK - s.t.
110. 98 VOECKLER, Thomas FRA BOUYGUES TELECOM - s.t.
111. 176 AMURIZA, Gorka SPA GRUPO NICOLAS MATEOS - s.t.
112. 113 SOBRINO, Ramon SPA KARPIN-GALICIA - s.t.
113. 172 MURGOITIO, Egoitz SPA GRUPO NICOLAS MATEOS - s.t.
114. 28 VAN GOOLEN, Jurgen BEL DISCOVERY CHANNEL - s.t.
115. 118 LASA, Gaizka SPA KARPIN-GALICIA - s.t.
116. 48 LANCASTER, Brett AUS TEAM MILRAM - s.t.
117. 126 GARCIA, Raul SPA RELAX-GAM - s.t.
118. 47 POITSCHKE, Enrico GER TEAM MILRAM - s.t.
119. 161 MIRANDA, Helder POR BENFICA - s.t.
120. 177 BAÑOS, José Antonio SPA GRUPO NICOLAS MATEOS - s.t.
121. 147 RUIZ, José SPA ANDALUCIA-CAJASUR - s.t.
122. 25 LOWE, Trent AUS DISCOVERY CHANNEL - s.t.
123. 97 ROUS, Didier FRA BOUYGUES TELECOM - s.t.
124. 158 PRIAMO, Matteo ITA PANARIA-NAVIGARE - s.t.
125. 104 PALOMARES, Adrian SPA FUERTEVENTURA-CANARIAS - s.t.
126. 143 CARINENA, Juan C. SPA ANDALUCIA-CAJASUR - s.t.
127. 155 SELLA, Emanuele ITA PANARIA-NAVIGARE - s.t.
128. 163 LAVARINHAS, Rui POR BENFICA - s.t.
129. 82 DE LA FUENTE, David SPA SAUNIER DUVAL-PRODIR - s.t.
130. 144 LOPEZ, José Antonio SPA ANDALUCIA-CAJASUR - s.t.
131. 5 BRARD, Florent FRA CAISSE D'EPARGNE - s.t.
132. 102 BELDA, David SPA FUERTEVENTURA-CANARIAS - s.t.
133. 116 VORGANOV, Eduard RUS KARPIN-GALICIA - s.t.
134. 75 GUSTOV, Volodymir UKR TEAM CSC - s.t.
135. 92 FEDRIGO, Pierrick FRA BOUYGUES TELECOM - s.t.
136. 133 CELLI, Luca ITA TEAM LPR - s.t.
137. 153 COLLI, Daniele ITA PANARIA-NAVIGARE - s.t.
138. 94 LE BOULANGER, Yoann FRA BOUYGUES TELECOM - s.t.
139. 173 ECHARRI, Javier SPA GRUPO NICOLAS MATEOS - at 21"
140. 3 LASTRAS, Pablo SPA CAISSE D'EPARGNE - at 38"
141. 85 MILLAR, David GBR SAUNIER DUVAL-PRODIR - at 38"
142. 68 BALDATO, Fabio ITA LAMPRE-FONDITAL - at 43"
143. 46 DYUDYA, Volodymyr UKR TEAM MILRAM - at 49"

DNS. 151 GRILLO, Paride ITA CERAMICA PANARIA-NAVIGARE

Numbers in brackets refer to the bonus seconds awarded.

Points: Stage 1 Results
1. 62 BENNATI, Daniele ITA LAMPRE-FONDITAL 25 p.
2. 41 PETACCHI, Alessandro ITA TEAM MILRAM 20 p.
3. 6 REYNES, Vicente SPA CAISSE D'EPARGNE 16 p.
4. 156 DALL'ANTONIA, Tiziano ITA PANARIA-NAVIGARE 14 p.
5. 152 BUCCHERO, Antonio ITA PANARIA-NAVIGARE 12 p.
6. 84 PAGLIARINI, Luciano BRA SAUNIER DUVAL-PRODIR 10 p.
7. 166 BENITEZ, Javier SPA BENFICA 9 p.
8. 23 BILEKA, Volodymyr UKR DISCOVERY CHANNEL 8 p.
9. 132 BOZICHZ, Borut SLO TEAM LPR 7 p.
10. 42 ZABEL, Erik GER TEAM MILRAM 6 p.
11. 136 MARCATO, Marco ITA TEAM LPR 5 p.
12. 112 DOMINGUEZ, Gustavo SPA KARPIN-GALICIA 4 p.
13. 76 MICHAELSEN, Lars DEN TEAM CSC 3 p.
14. 55 PEREZ, Ruben SPA EUSKALTEL-EUSKADI 2 p.
15. 4 GUTIERREZ, José Ivan SPA CAISSE D'EPARGNE 1 p.

Hot Spot Sprint #1 (Carcaixent, km 53)
1. 98 VOECKLER, Thomas FRA 3 p. 3" 3 R
2. 104 PALOMARES, Adrian SPA 2 p. 2" 2 R
3. 155 SELLA, Emanuele ITA 1 p. 1" 1 R

Hot Spot Sprint #2 (Alzira, km 84.9)
1. 98 VOECKLER, Thomas FRA 3 p. 3" 3 R
2. 104 PALOMARES, Adrian SPA 2 p. 2" 2 R
3. 155 SELLA, Emanuele ITA 1 p. 1" 1 R

Kom Prime #1 (Alt de Barxeta - Cat.3, km 20.4)
1. 98 VOECKLER, Thomas FRA 3 p.
2. 104 PALOMARES, Adrian SPA 2 p.
3. 155 SELLA, Emanuele ITA 1 p.

Teams: Stage 1 Results
1. CERAMICHE PANARIA-NAVIGARE IRL - 10h43'33"
2. CAISSE D'EPARGNE SPA - s.t.
3. EUSKALTEL-EUSKADI SPA - s.t.
4. TEAM LPR ITA - s.t.
5. TEAM MILRAM ITA - s.t.
6. BOUYGUES TELECOM FRA - s.t.
7. LAMPRE-FONDITAL ITA - s.t.
8. SAUNIER DUVAL-PRODIR SPA - s.t.
9. DISCOVERY CHANNEL USA - s.t.
10. FUERTEVENTURA-CANARIAS SPA - s.t.
11. BENFICA POR - s.t.
12. ASTANA SWI - s.t.
13. RELAX-GAM SPA - s.t.
14. TEAM CSC DEN - s.t.
15. GRUPO NICOLAS MATEOS SPA - s.t.
16. KARPIN-GALICIA SPA - s.t.
17. ANDALUCIA-CAJASUR SPA - s.t.
18. RABOBANK HOL - s.t.

65th Vuelta Valenciana: GC after Stage 1
1. 62 BENNATI, Daniele ITA LAMPRE-FONDITAL - 03h34'21"
2. 41 PETACCHI, Alessandro ITA TEAM MILRAM - at 04"
3. 98 VOECKLER, Thomas FRA BOUYGUES TELECOM - at 04"
4. 6 REYNES, Vicente SPA CAISSE D'EPARGNE - at 06"
5. 104 PALOMARES, Adrian SPA FUERTEVENTURA-CANARIAS - at 06"
6. 155 SELLA, Emanuele ITA PANARIA-NAVIGARE - at 08"
7. 156 DALL'ANTONIA, Tiziano ITA PANARIA-NAVIGARE - at 10"
8. 152 BUCCHERO, Antonio ITA PANARIA-NAVIGARE - at 10"
9. 84 PAGLIARINI, Luciano BRA SAUNIER DUVAL-PRODIR - at 10"
10. 166 BENITEZ, Javier SPA BENFICA - at 10"
11. 23 BILEKA, Volodymyr UKR DISCOVERY CHANNEL - at 10"
12. 132 BOZICHZ, Borut SLO TEAM LPR - at 10"
13. 42 ZABEL, Erik GER TEAM MILRAM - at 10"
14. 136 MARCATO, Marco ITA TEAM LPR - at 10"
15. 112 DOMINGUEZ, Gustavo SPA KARPIN-GALICIA - at 10"
16. 76 MICHAELSEN, Lars DEN TEAM CSC - at 10"
17. 55 PEREZ, Ruben SPA EUSKALTEL-EUSKADI - at 10"
18. 4 GUTIERREZ, José Ivan SPA CAISSE D'EPARGNE - at 10"
19. 54 HERNANDEZ, Aitor SPA EUSKALTEL-EUSKADI - at 10"
20. 96 PINEAU, Jérôme FRA BOUYGUES TELECOM - at 10"
21. 67 CORIONI, Claudio ITA LAMPRE-FONDITAL - at 10"
22. 51 ASTARLOZA, Mikel SPA EUSKALTEL-EUSKADI - at 10"
23. 91 BROCHARD, Laurent FRA BOUYGUES TELECOM - at 10"
24. 1 VALVERDE, Alejandro SPA CAISSE D'EPARGNE - at 10"
25. 174 MILAN, Diego SPA GRUPO NICOLAS MATEOS - at 10"
26. 93 FLORENCIO, Xavier SPA BOUYGUES TELECOM - at 10"
27. 13 BAZAYEV, Assan KAZ ASTANA - at 10"
28. 12 GOUROV, Maxim KAZ ASTANA - at 10"
29. 175 DE PEDRO, Pablo SPA GRUPO NICOLAS MATEOS - at 10"
30. 106 CHERRO, Javier SPA FUERTEVENTURA-CANARIAS - at 10"
31. 157 BONGIORNO, Ruben Guillermo ARG PANARIA-NAVIGARE - at 10"
32. 56 VELASCO, Ivan SPA EUSKALTEL-EUSKADI - at 10"
33. 105 BALLESTER, Vicente SPA FUERTEVENTURA-CANARIAS - at 10"
34. 122 VICIOSO, Angel SPA RELAX-GAM - at 10"
35. 103 MUÑOZ, David SPA FUERTEVENTURA-CANARIAS - at 10"
36. 83 COBO, Juan José SPA SAUNIER DUVAL-PRODIR - at 10"
37. 26 MARTINEZ, Egoi SPA DISCOVERY CHANNEL - at 10"
38. 131 TRAFICANTE, Roberto ITA TEAM LPR - at 10"
39. 108 DIAZ, Dailos Manuel SPA FUERTEVENTURA-CANARIAS - at 10"
40. 121 SEVILLA, Oscar SPA RELAX-GAM - at 10"
41. 162 PRADERA, Mikel SPA BENFICA - at 10"
42. 81 FERNANDEZ, Alberto SPA SAUNIER DUVAL-PRODIR - at 10"
43. 88 CAMAÑO, Iker SPA SAUNIER DUVAL-PRODIR - at 10"
44. 86 ALARCON, Raul SPA SAUNIER DUVAL-PRODIR - at 10"
45. 142 FERRIO, Jorge SPA ANDALUCIA-CAJASUR - at 10"
46. 154 TOMEI, Francesco ITA PANARIA-NAVIGARE - at 10"
47. 128 ELIAS, José Miguel SPA RELAX-GAM - at 10"
48. 36 MOERENHOUT, Koos HOL RABOBANK - at 10"
49. 43 CELESTINO, Mirko ITA TEAM MILRAM - at 10"
50. 24 BRAJKOVIC, Janez SLO DISCOVERY CHANNEL - at 10"
51. 73 SCHLECK, Frank LUX TEAM CSC - at 10"
52. 52 SANCHEZ, Samuel SPA EUSKALTEL-EUSKADI - at 10"
53. 21 CONTADOR, Alberto SPA DISCOVERY CHANNEL - at 10"
54. 66 VALJAVEC, Tadej SLO LAMPRE-FONDITAL - at 10"
55. 61 CUNEGO, Damiano ITA LAMPRE-FONDITAL - at 10"
56. 101 BERNABEU, David SPA FUERTEVENTURA-CANARIAS - at 10"
57. 38 WALKER, William AUS RABOBANK - at 10"
58. 8 SANCHEZ, Luis Leon SPA CAISSE D'EPARGNE - at 10"
59. 107 CHUZHDA, Oleg UKR FUERTEVENTURA-CANARIAS - at 10"
60. 15 IGLINSKIY, Maxim KAZ ASTANA - at 10"
61. 145 ORTEGA, Manuel SPA ANDALUCIA-CAJASUR - at 10"
62. 77 LJUNGQVIST, Marcus SWE TEAM CSC - at 10"
63. 71 KOLOBNEV, Alexandr RUS TEAM CSC - at 10"
64. 168 LOPES, Pedro POR BENFICA - at 10"
65. 167 ORTEGA, Didac SPA BENFICA - at 10"
66. 141 PEREZ Romero, Luis SPA ANDALUCIA-CAJASUR - at 10"
67. 135 GUTIERREZ CATALUÑA, Ignacio SPA TEAM LPR - at 10"
68. 72 SCHLECK, Andy LUX TEAM CSC - at 10"
69. 111 MOSQUERA, Ezequiel SPA KARPIN-GALICIA - at 10"
70. 2 ERVITI, Imanol SPA CAISSE D'EPARGNE - at 10"
71. 37 POSTHUMA, Joost HOL RABOBANK - at 10"
72. 95 LEFEVRE, Laurent FRA BOUYGUES TELECOM - at 10"
73. 134 GUTIERREZ CATALUÑA, Enrique SPA TEAM LPR - at 10"
74. 58 ZUBELDIA, Joseba SPA EUSKALTEL-EUSKADI - at 10"
75. 18 REDONDO, José A. SPA ASTANA - at 10"
76. 123 MORENO, Daniel SPA RELAX-GAM - at 10"
77. 125 VALLEJO, Angel SPA RELAX-GAM - at 10"
78. 146 OLMO, Juan SPA ANDALUCIA-CAJASUR - at 10"
79. 34 WEENING, Pieter HOL RABOBANK - at 10"
80. 16 MIZOUROV, Andrey KAZ ASTANA - at 10"
81. 35 FLENS, Rick HOL RABOBANK - at 10"
82. 164 PETROV, Danail BUL BENFICA - at 10"
83. 74 CUESTA, Inigo SPA TEAM CSC - at 10"
84. 165 RIBEIRO, Sergio POR BENFICA - at 10"
85. 33 VENEBERG, Thorwald HOL RABOBANK - at 10"
86. 114 CESAR, Gustavo SPA KARPIN-GALICIA - at 10"
87. 148 PEREZ Rodriguez, Luis SPA ANDALUCIA-CAJASUR - at 10"
88. 27 PADRNOS, Pavel CZE DISCOVERY CHANNEL - at 10"
89. 115 MARTINEZ, Serafin SPA KARPIN-GALICIA - at 10"
90. 178 PEIRO, Vicente SPA GRUPO NICOLAS MATEOS - at 10"
91. 53 BRU, Jon SPA EUSKALTEL-EUSKADI - at 10"
92. 57 VERDUGO, Gorka SPA EUSKALTEL-EUSKADI - at 10"
93. 78 BLAUDZUN, Michael DEN TEAM CSC - at 10"
94. 64 FRANZOI, Enrico ITA LAMPRE-FONDITAL - at 10"
95. 45 KNEES, Christian GER TEAM MILRAM - at 10"
96. 63 VILA, Patxi SPA LAMPRE-FONDITAL - at 10"
97. 17 YAKOVLEV, Serguei KAZ ASTANA - at 10"
98. 171 OCHOA, Miguel SPA GRUPO NICOLAS MATEOS - at 10"
99. 7 PEREZ, Francisco SPA CAISSE D'EPARGNE - at 10"
100. 87 RINERO, Christophe FRA SAUNIER DUVAL-PRODIR - at 10"
101. 44 VELO, Marco ITA TEAM MILRAM - at 10"
102. 11 VINOKOUROV, Alexandre KAZ ASTANA - at 10"
103. 138 SOLARI, Luca ITA TEAM LPR - at 10"
104. 14 FREI, Thomas SWI ASTANA - at 10"
105. 137 NARDELLO, Daniele ITA TEAM LPR - at 10"
106. 31 BOOGERD, Michael HOL RABOBANK - at 10"
107. 22 RUBIERA, José Luis SPA DISCOVERY CHANNEL - at 10"
108. 127 MARTINEZ, José Rafael SPA RELAX-GAM - at 10"
109. 117 CASTAÑO, Carlos SPA KARPIN-GALICIA - at 10"
110. 124 HERNANDEZ, Jesús SPA RELAX-GAM - at 10"
111. 65 GAVAZZI, Francesco ITA LAMPRE-FONDITAL - at 10"
112. 32 DEKKER, Thomas HOL RABOBANK - at 10"
113. 176 AMURIZA, Gorka SPA GRUPO NICOLAS MATEOS - at 10"
114. 113 SOBRINO, Ramon SPA KARPIN-GALICIA - at 10"
115. 172 MURGOITIO, Egoitz SPA GRUPO NICOLAS MATEOS - at 10"
116. 28 VAN GOOLEN, Jurgen BEL DISCOVERY CHANNEL - at 10"
117. 118 LASA, Gaizka SPA KARPIN-GALICIA - at 10"
118. 48 LANCASTER, Brett AUS TEAM MILRAM - at 10"
119. 126 GARCIA, Raul SPA RELAX-GAM - at 10"
120. 47 POITSCHKE, Enrico GER TEAM MILRAM - at 10"
121. 161 MIRANDA, Helder POR BENFICA - at 10"
122. 177 BAÑOS, José Antonio SPA GRUPO NICOLAS MATEOS - at 10"
123. 147 RUIZ, José SPA ANDALUCIA-CAJASUR - at 10"
124. 25 LOWE, Trent AUS DISCOVERY CHANNEL - at 10"
125. 97 ROUS, Didier FRA BOUYGUES TELECOM - at 10"
126. 158 PRIAMO, Matteo ITA PANARIA-NAVIGARE - at 10"
127. 143 CARINENA, Juan C. SPA ANDALUCIA-CAJASUR - at 10"
128. 163 LAVARINHAS, Rui POR BENFICA - at 10"
129. 82 DE LA FUENTE, David SPA SAUNIER DUVAL-PRODIR - at 10"
130. 144 LOPEZ, José Antonio SPA ANDALUCIA-CAJASUR - at 10"
131. 5 BRARD, Florent FRA CAISSE D'EPARGNE - at 10"
132. 102 BELDA, David SPA FUERTEVENTURA-CANARIAS - at 10"
133. 116 VORGANOV, Eduard RUS KARPIN-GALICIA - at 10"
134. 75 GUSTOV, Volodymir UKR TEAM CSC - at 10"
135. 92 FEDRIGO, Pierrick FRA BOUYGUES TELECOM - at 10"
136. 133 CELLI, Luca ITA TEAM LPR - at 10"
137. 153 COLLI, Daniele ITA PANARIA-NAVIGARE - at 10"
138. 94 LE BOULANGER, Yoann FRA BOUYGUES TELECOM - at 10"
139. 173 ECHARRI, Javier SPA GRUPO NICOLAS MATEOS - at 31"
140. 3 LASTRAS, Pablo SPA CAISSE D'EPARGNE - at 48"
141. 85 MILLAR, David GBR SAUNIER DUVAL-PRODIR - at 48"
142. 68 BALDATO, Fabio ITA LAMPRE-FONDITAL - at 53"
143. 46 DYUDYA, Volodymyr UKR TEAM MILRAM - at 59"

Points: GC after Stage 1
1. 62 BENNATI, Daniele ITA LAMPRE-FONDITAL 25 p.
2. 41 PETACCHI, Alessandro ITA TEAM MILRAM 20 p.
3. 6 REYNES, Vicente SPA CAISSE D'EPARGNE 16 p.
4. 156 DALL'ANTONIA, Tiziano ITA PANARIA-NAVIGARE 14 p.
5. 152 BUCCHERO, Antonio ITA PANARIA-NAVIGARE 12 p.
6. 84 PAGLIARINI, Luciano BRA SAUNIER DUVAL-PRODIR 10 p.
7. 166 BENITEZ, Javier SPA BENFICA 9 p.
8. 23 BILEKA, Volodymyr UKR DISCOVERY CHANNEL 8 p.
9. 132 BOZICHZ, Borut SLO TEAM LPR 7 p.
10. 98 VOECKLER, Thomas FRA BOUYGUES TELECOM 6 p.
11. 42 ZABEL, Erik GER TEAM MILRAM 6 p.
12. 136 MARCATO, Marco ITA TEAM LPR 5 p.
13. 104 PALOMARES, Adrian SPA FUERTEVENTURA-CANARIAS 4 p.
14. 112 DOMINGUEZ, Gustavo SPA KARPIN-GALICIA 4 p.
15. 76 MICHAELSEN, Lars DEN TEAM CSC 3 p.
16. 155 SELLA, Emanuele ITA PANARIA-NAVIGARE 2 p.
17. 55 PEREZ, Ruben SPA EUSKALTEL-EUSKADI 2 p.
18. 4 GUTIERREZ, José Ivan SPA CAISSE D'EPARGNE 1 p.

Mountains: GC after Stage 1
1. 98 VOECKLER, Thomas FRA BOUYGUES TELECOM 3 p.
2. 104 PALOMARES, Adrian SPA FUERTEVENTURA-CANARIAS 2 p.
3. 155 SELLA, Emanuele ITA PANARIA-NAVIGARE 1 p.

Combinada: GC after Stage 1
1. 98 VOECKLER, Thomas FRA BOUYGUES TELECOM 3 14 p.
2. 104 PALOMARES, Adrian SPA FUERTEVENTURA-CANARIAS 3 20 p.
3. 155 SELLA, Emanuele ITA PANARIA-NAVIGARE 3 25 p.
4. 62 BENNATI, Daniele ITA LAMPRE-FONDITAL 2 2 p.
5. 41 PETACCHI, Alessandro ITA TEAM MILRAM 2 4 p.
6. 6 REYNES, Vicente SPA CAISSE D'EPARGNE 2 7 p.
7. 156 DALL'ANTONIA, Tiziano ITA PANARIA-NAVIGARE 2 11 p.
8. 152 BUCCHERO, Antonio ITA PANARIA-NAVIGARE 2 13 p.
9. 84 PAGLIARINI, Luciano BRA SAUNIER DUVAL-PRODIR 2 15 p.
10. 166 BENITEZ, Javier SPA BENFICA 2 17 p.
11. 23 BILEKA, Volodymyr UKR DISCOVERY CHANNEL 2 19 p.

Teams: GC after Stage 1
1. CERAMICHE PANARIA-NAVIGARE PAN - 10h43'33"
2. CAISSE D'EPARGNE GCE - s.t.
3. EUSKALTEL-EUSKADI EUS - s.t.
4. TEAM LPR LPR - s.t.
5. TEAM MILRAM MRM - s.t.
6. BOUYGUES TELECOM BTL - s.t.
7. LAMPRE-FONDITAL LAM - s.t.
8. SAUNIER DUVAL-PRODIR SDV - s.t.
9. DISCOVERY CHANNEL DSC - s.t.
10. FUERTEVENTURA-CANARIAS FTV - s.t.
11. BENFICA SLB - s.t.
12. ASTANA AST - s.t.
13. RELAX-GAM REG - s.t.
14. TEAM CSC CSC - s.t.
15. GRUPO NICOLAS MATEOS GNM - s.t.
16. KARPIN-GALICIA KGZ - s.t.
17. ANDALUCIA-CAJASUR ACA - s.t.
18. RABOBANK RAB - s.t.

65th Vuelta Valenciana - Preview


Copyright © 2002-2011 by Daily Peloton.
| contact us |